3D Baskı RC Uçak Çalışmalarımız

5kg filament ve gunler sonra Tiger Ausf. B kendi ayaklari uzerine kalkti. Yaninda duran Torro 1/16 T34

Önce 1/35 tank modelleri yapardı, sonra 1/35 yapabiliyorsam 1/16 da yapabilirim dedi! Bir süre sonra, 1/16 yapabiliyorsam 1/10 da yapabilirim ki diye düşündü.. 1/10 yapabiliyorsam neden 1/5 yapmayayım ki dedi sonrasında.. Bir 10 yıl sonra :lollol::lollol:

Mehmet bey, elinize sağlık, allah yazıcınıza ve ahududularınıza zeval vermesin. Ama bu proje böyle arada sırada genel bir konuya mesaj eklemekten fazlasını hakediyor bence. Vaktiniz olursa kendi konusunu açıp daha detaylı bir paylaşım yaparsanız ben kendi adıma çok sevinirim, zira benim gözümde bu paletli meretler, aynı helikopterler gibi, sadece birer "hedef" olsalar da aralarında bazılarını severim. Bunların içinde en ön sırada da panzer4, Panther ve Tiger gelir (tankları helilerden daha çok seviyormuşum baksanıza :D ) 3D baskı ile tank yapmak da kafamın bir köşesinde olanbir procedir. O yüzden yaptıklarınızı daha detaylı görüp takip edebilmek isterim :thumbup::saygilar:

@Mehmet YILMAZ Bey merakla takip ediyoruz projeyi, paylaşım için teşekkürler. :saygilar:

Epey heybetli görünüyor. :coolxf:

zira benim gözümde bu paletli meretler, aynı helikopterler gibi, sadece birer "hedef" olsalar da
Valla bu hızla çalışmaya devam edersen çok kısa bir zamanda hedefine ulaşacağına benim inancım tam. :lollol:

Hiç üzülme, hepimiz uçakla başladık bu işlere Evren hocam. :undecided:

Önemli olan söylediğin gibi kendine güzel bir hedef koymuş olman. :p :lol: :lol:

Son düzenleme:
Önce 1/35 tank modelleri yapardı, sonra 1/35 yapabiliyorsam 1/16 da yapabilirim dedi! Bir süre sonra, 1/16 yapabiliyorsam 1/10 da yapabilirim ki diye düşündü.. 1/10 yapabiliyorsam neden 1/5 yapmayayım ki dedi sonrasında.. Bir 10 yıl sonra :lollol::lollol:

Mehmet bey, elinize sağlık, allah yazıcınıza ve ahududularınıza zeval vermesin. Ama bu proje böyle arada sırada genel bir konuya mesaj eklemekten fazlasını hakediyor bence. Vaktiniz olursa kendi konusunu açıp daha detaylı bir paylaşım yaparsanız ben kendi adıma çok sevinirim, zira benim gözümde bu paletli meretler, aynı helikopterler gibi, sadece birer "hedef" olsalar da aralarında bazılarını severim. Bunların içinde en ön sırada da panzer4, Panther ve Tiger gelir (tankları helilerden daha çok seviyormuşum baksanıza :D ) 3D baskı ile tank yapmak da kafamın bir köşesinde olanbir procedir. O yüzden yaptıklarınızı daha detaylı görüp takip edebilmek isterim :thumbup::saygilar:
Is gezisi nedeniyle bu proje Noel Bayrami'miza kadar bekleyecek. Tatil sirasinda bitirmeyi planliyorum. O sirada detayli olarak paylasacagim. Bu arada sulu yazici icin ne yapacagimi buldum. Elimdeki Tamiya Panther G versiyonu Panther F'e cevirmek. Bunun icin biraz daha buyuk baski alani gerektiginden Photon X istegimi Aziz Nikholas Baba'miza Demre'deki Kabrinde bizzat iletecegim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu da ilk cizimler. Panther G diye baslasam da 88mmlik K100 topu daha sik duruyor.

Sulu yazici ile madem pis islere girdik, evdekilerin sabrinin sinirlarini belirlemek uzere biraz da gurultu ekledim. Aklima tankin bazi parcalarini metal yapmak geldi ve evdeki mini cnc ruteri bu islere icin denemeye karar verdim.

Bolca yutub videosu hizli bir CAM 101 kursu ardindan Panther F kupalasini aliminyumdan islemek uzere yola koyuldum.

Hala CAM islerini ogrendigimden ilk denemeyi ahsapla yapiyorum. Eger guzel birseyler cikarsa aliminyumda deneyecegim.

Ilk deneme olarak 88lik topun mantletini basmaya karar verdim. Anycubic Aqua mavi recine kullandim. Saglam gozukse de disi yumusak ve tirnakla dahi cizmek mumkun. En kotu yani ise esnemeden birden kirilmasi.
Şahane, elinize emeğinize sağlık....

Sizin bu tank projesi gerçekten ayrı bir konuyu hak ediyor. Çok emek veriyorsunuz ve bu tecrübenizden faydalanmak isteyecek arkadaşlar ne yazık ki bu konuya ulaşamayacak. Çünkü bu konunun başlığı 3d baskı uçak çalışmalarımız.

Projeniz çok güzel ilerliyor, bence hak ettiği değeri verin derim :saygilar:

Eğer talep ederseniz kıymetli adminlerimiz mutlaka size yardımcı olacaklardır.

Şahane, elinize emeğinize sağlık....

Sizin bu tank projesi gerçekten ayrı bir konuyu hak ediyor. Çok emek veriyorsunuz ve bu tecrübenizden faydalanmak isteyecek arkadaşlar ne yazık ki bu konuya ulaşamayacak. Çünkü bu konunun başlığı 3d baskı uçak çalışmalarımız.

Projeniz çok güzel ilerliyor, bence hak ettiği değeri verin derim :saygilar:

Eğer talep ederseniz kıymetli adminlerimiz mutlaka size yardımcı olacaklardır.
Serkan bey cok tesekkurler. Yakinda is gezisine cikacagim icin ugrasma vaktim olmayacak. O yuzden simdilik tecrube kazanmak amaci ile aklimdakileri deniyorum. Noel tatilimizde vaktim olursa projeye devam edecegim. O zaman detayli asamalarin bir konu acmayi planliyorum. Malesef internette bile Tamiya Panther ilgili dokuman az. Mevcut sisteme parcalarin uymasi icin onlarca iterasyon olacagini tahmin ediyorum. O yuzden proje biraz yavas ilerleyecek. Simdiden soylemesi ??

Saglam gozukse de disi yumusak ve tirnakla dahi cizmek mumkun. En kotu yani ise esnemeden birden kirilmasi.

Sert ve kırılgan olmasını anlıyorum ama aynı zamanda bu kadar kolay çizilecek kadar yumuşak olması biraz kafa karıştırıcı. Kürlenme yapıyor musunuz?

Sert ve kırılgan olmasını anlıyorum ama aynı zamanda bu kadar kolay çizilecek kadar yumuşak olması biraz kafa karıştırıcı. Kürlenme yapıyor musunuz?
Kurleme yapiyorum tabiki. Parca sanki iki katman gibi, ici sert disi biraz daha yumusak. Suan 4 - 5 cesit recine var elimde deneyecegim hepsini.
Cekme oranlarini cok merak ediyorum. FDM yazicida cikan malzemeler esnedigi icin rulman yerlestirmek kolay. Recine esnemeden cat diye birden kiriliyor.

Taret parcalari neredeyse bitti ve stl dosyalari ile ugrasmak gercekten sorunlu. Ayri ayri yazilimlar arasinda cevrim yaparken sanirim yuzeylerde sorun olstu. Ona ragmen dusundugumden daha guzel cukti. Gaza gelip top mekanizmasini dusunmeden bastip. Sulu yazicida cikti almak zaman ve masrafli oldugu icin taretin onunu cncde isleyerek topu baglayacagim. Metal namlu dusunurken topun tamamini yazicida bastim. Kirilgan gozukmuyor ve en guzeli de yiv ve setler dahi cok belirgin cikti. Bu prototipi yapistirip tank ustunde provasini yaptiktan sonra parcalara son seklini verip sifirdan basacagim.

Sunu farkettin ki bu Schmalturm star wars imparatorluk araclarina cok benziyor?

Ilk prototip neredeyse bitti ve oldukca heybetli gozukuyor. Top ve kule mekanizmalarini Noel tatilinde bitirecegim. O zamana kadar ilk prototip'den edindigim tecrubeler ile yeni bir kule dizayn etmeyi planliyorum. Cip krizi cozulurse yeni bir kontrol karti da alacagim.

Tamiya turret ring ve diger parcalari beklerken gaza geldim acaba kendi tankimi cizebilir miyi diyerek "Emil" projesine basladim. Emil'in cok 'cool' bir tank olmasi yaninda fusion360'da cizilmesi, 3d yazicida basilmasi ve maliyet bakimindan bir cok avantaji var. Ornek vermek gerekirse Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B 40 adet yol tekerine sahipken Emil sadece 10 tane yol tekeri ile yol aliyor. yanimda sulu yazici olmadigi icin paletler biraz sorun olacak. Lego teknik uyumlu panther paletlerinden basip takmayi dusunuyorum. Boylece lego power setin mekanik kolayligindan da faydalanabilirim.

Bu arada tuhaf bir durum var(bana gore tuhaf belki normaldir) trailing armlari yataklamak uzere almis oldugum radial needle roller bearing'lere saftlar sigmiyor. Normal rulama rahatca uyan 6mm saftlar igneli rulmanlara sigmadi. Piyasada satilan cogu tanklarda trailing armda bulununan bosluklar agir modelleri yerlere caklimis sahin gibi yol tekerlerini tuhaf acilara getiriyor. Eger yataklanmaz ise cok sekilsiz duruyor

Son düzenleme:
Bugun biraz daha yol alabildim ve hala buyuk bir inatla solidworks yerine fusion360 ile ilerliyorum. Her hareketli parcanin rulmanla yataklanmasi, rulman fiyatlari ve eldeki mevcut malzemeleri kullanma cabalari dizaynda devamli olarak degisikliklere neden oluyor. Butun bunlara ragmen her cikti aldigimda eksik bir sey farkediyor veya dizaynda tekrar degisiklik yaptigimdan is umdugumdan daha da yavas gidiyor.

Benim oturan yeri kirik tank dizaynim bile bu kadar zaman aliyorsa 3dlabprintteki calisanlarin emeklerini takdirle karsiliyor ve dosyalar icin istedikleri ucretlerin ne kadar da makul oldugunu anliyorum.