3D Baskı RC Uçak Çalışmalarımız

Maşallah Mehmet bey, F360, FDM, SLA, CNC kim tutar sizi :thumbup::saygilar:

Fusion360 ile ilgili bir tavsiyede bulunabilirim, ben kendim hiç kullanmadım açıkçası ama sizin bu örneğinizdeki gibi aynı şeyin (misal rulman) farklı yerlerde bolca kullanıldığı durumlarda parametrik çalışmak faydalı olabilir. Misal rulmanın oturacağı ve rulmana geçecek tüm yuva şaft vs gibi parçaların ölçülerini parametrik olarak tanımlarsanız eğer, yarın bigün farklı ölçülerde bir rulmana karar verirseniz ana parametreler tablonuzda yeni rulmanın ölçülerini değiştirmenizle birlikte o rulmanın kullanıldığı tüm parçalardaki ölçüler de otomatik olarak yeni ölçülere göre değişecektir. Epey zaman kazandırabilir.

Maşallah Mehmet bey, F360, FDM, SLA, CNC kim tutar sizi :thumbup::saygilar:

Fusion360 ile ilgili bir tavsiyede bulunabilirim, ben kendim hiç kullanmadım açıkçası ama sizin bu örneğinizdeki gibi aynı şeyin (misal rulman) farklı yerlerde bolca kullanıldığı durumlarda parametrik çalışmak faydalı olabilir. Misal rulmanın oturacağı ve rulmana geçecek tüm yuva şaft vs gibi parçaların ölçülerini parametrik olarak tanımlarsanız eğer, yarın bigün farklı ölçülerde bir rulmana karar verirseniz ana parametreler tablonuzda yeni rulmanın ölçülerini değiştirmenizle birlikte o rulmanın kullanıldığı tüm parçalardaki ölçüler de otomatik olarak yeni ölçülere göre değişecektir. Epey zaman kazandırabilir.
Normalde SW kullaniyorum ama genc bir arkadas " ne solidworks'u o tarih oncesi caglarda kaldi, bir de futaba kullanirsan seni alip muzeye gotururler" demesi uzerine Fusion'a gectim. Lisanli oldugu icin de vicdanim da rahat ediyor. Tam alistim diyemem ancak sizin soylediginiz ozelligi mutlaka kullanacagim.

Farkli makinelerle ugrasirken workflow karmasikligi sorun oluyor. Umarim Cinli amcalar halimizi anlamis makineler icin reverse engineering islemlerine baslamislardir. Yoksa bizim gibi rekabatci kur kullanan ulke modelcilerinin boyle makinelere ulasmasi cok zor olur.

Normalde SW kullaniyorum ama genc bir arkadas " ne solidworks'u o tarih oncesi caglarda kaldi, bir de futaba kullanirsan seni alip muzeye gotururler" demesi uzerine Fusion'a gectim. Lisanli oldugu icin de vicdanim da rahat ediyor. Tam alistim diyemem ancak sizin soylediginiz ozelligi mutlaka kullanacagim.

SW de gayet güzel bir yazılım, hatta F360'ın sıkıntı yaşadığı bazı şeyleri SW çok daha güzel hallediyor. Ama işte ya deli gibi para saçmak gerek ya crack kullanmak. F360 hobi için ücretsiz lisansıyla çok daha avantajlı hale geliyor...

Farkli makinelerle ugrasirken workflow karmasikligi sorun oluyor.

CNC için direk F360 mı kullanıyorsunuz yoksa arada başka bir yazılımdan mı faydalanıyorsunuz?

Umarim Cinli amcalar halimizi anlamis makineler icin reverse engineering islemlerine baslamislardir. Yoksa bizim gibi rekabatci kur kullanan ulke modelcilerinin boyle makinelere ulasmasi cok zor olur.
Bu rüya gibi birşey zaten.. fiyatına bakmaya gerek yok :D Dediğinizgibi fiyatı makul halegelene kadar biz bir makinadan diğerine taşırız parçaları. Herşeyi de yapamayız ama napalım işte idare edeceğiz :D

CNC için direk F360 mı kullanıyorsunuz yoksa arada başka bir yazılımdan mı faydalanıyorsunuz?
Fusion Cam kismi cok daha fazla parametre sunuyor ancak ogrenmesi biraz zor. Elimdeki makine basit ve yaptigim isler de oyle. Denedigim bir kac CAM programindan sonra 'da karar kildim. Ucreti de digerlerine gore makul ve de benim yaptigim islerde fazlasiyla yeterli oluyor.

Fusion Cam kismi cok daha fazla parametre sunuyor ancak ogrenmesi biraz zor. Elimdeki makine basit ve yaptigim isler de oyle. Denedigim bir kac CAM programindan sonra 'da karar kildim. Ucreti de digerlerine gore makul ve de benim yaptigim islerde fazlasiyla yeterli oluyor.

Ben de benzer bir tespitte bulunup yazılımını seçtim. Fiyatı Desktopproto'ya nazaran daha uygun, yapabildikleri daha sınırlı gibi görünüyor ama benim işimi görüyor. Öte yandan F360'ın cam modülüne adam akıllı girişip öğrenme niyetim de var, daha karmaşık ama özellikle çok yönlü işleme gereken durumlarda avantajlı olacaktır, hem de tek yazılımla tasarlanan parçayı direk CAM modülünde işleyebilmek de gerekli değişiklikler ince ayarlar vs için daha etkin olur diye tahmin ediyorum. Tabi gereken vakti henüz ayıracak hale gelemedim o da ayrı :)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet YILMAZ
Hergecen gun daha da rekabetci olan kurlar nedeniyle, yeni ucak alma ihtimalinin noyel babanin hediye olarak getirmesi ihtimali ile es degere geldigini dusunerek ve de Ozgur Bey'in ilgili videolarinin da etkisi ile BF109 basma karar verdim. Suan icin tamami Petg dusunuyorum. Gercekten de 3dlabprint BF109 3d yazici ile bastigim teyyareler arasinda en guzel dizayn edilmis olani.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

5kg filament ve gunler sonra Tiger Ausf. B kendi ayaklari uzerine kalkti. Yaninda duran Torro 1/16 T34. Ses modulu olarak ta kullanacagim.
Ileride herseyi raspberry veya jetson nano ile kontrol etmeyi dusunuyorum. Sbus kutuphanesini kullanmak cok kolay ve bir imu ekleyerek taret stabilizasyonu veya jetson nano ve opencv ile hedef takibi planlarim var.

Tiger II parca beklerken biraz otomasyon eklemek istedim. Jetson nano araciligi ile otomatik hedef tespit ve takip dusunuyorum. Nano'dan tespit edilen nesnenin koordinatlari ile taret kontrol edilecek. Proof of concept olarak kamera tareti ile denedim. Sonuclar fena degil. 20fps ile nesen tespti mumkun ancak pid olmada hassas takip yapmak zor gorunuyor. Suanki kod cok basit ve hassas hedefleme icin kullanilmasi imkaansiz. Hazir model kullandigim icin suan insan takip ediyor. Tatilde t34 resimleri ile tespit modelini ilkonce t34 sonra da duger tanklar ile egitmeyi planliyorum. Bu oldukca zahmetli bir is ancak yeni birseyler ogrenmek guzel.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Video prodüksiyonu da çok güzel ?
Elinize sağlık, filmin devamını bekliyoruz ?

Bu hazir yapilmis P180ler ucmayinca belki de Alessandro Mazzoni bu ucagi yanlis dizayn etmistir diyerek kendi ucagimi yapmaya karar verdim. Biraz , biraz , pusher konfigurasyon, cok palli pervane derken ilk draft orataya cikti.

Tim Station videolarindan retraction olmadan ic destekli yapi olusturmayi ogrendikten sonra ilk prototipi basip ucurmaya karar verdim. Retraction olmayinca vazo modu kullanilabiliyor ve light-pla ile cok daha temiz ciktilar alinabiliyor.

Ilk deneme olmasina ragmen sonuclardan oldukca memnun kaldim.Normal PLA kullandigim icin light pla gibi kopurmediginden acikliklar biraz fazla kaldi ancak eminimki light pla ile daha az belirgin olacaktir. Modeli topladiktan sonra agirlik merkezi ile elevonlar arasindaki moment kolunun nispeten kisa kaldigini dusunerek sonradan balina kuyruk seklinde elevator eklemek zorunda kaldim.

Ilk ucusu Manavgat model ucak klubunun tecrubeli pilotu Onur yapti. Bu ucusla duzeltilmesi gerek seyleri not edip, ikinci versiyon icin calismaya basladim. 3d ile basilan ucaklar kirilgan, isiya dayaniksiz vs olsa da sifirdan birsey uretip uctugunu gormek buyik keyif.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol