3D Baskı RC Uçak Çalışmalarımız

@Özgür Evren Varol
S3D ve Cura ile denemeler yaptım. Cura ile aldığım ilk parça harika oldu ama ağır çıktı. S3D ile curada aldığım gibi pürüzsüz dış yüzey alamadım. Çeşitli ayarlar denedim kabul edilebilir birşeyler elde ettim diyordum ki bu sefer de hafif çıktı bastığım parçalar :lollol:
Bunları yazıcı ile gelen az miktar filament ile basmıştım, test olsun diye. esun pla+'lar gelince iş iyice karıştı. İlk bastığım ayarlar esun pla+ ile çalışmadı. Şimdi o ayarlar üzerinde çalışıyorum. Yazıcının kayışlarını vs. de biraz kurcaladım, şu an yazıcıyı ilk kurduğumda aldığım kalitede baskı alamıyorum. :lollol:

Ayar işi sürecek gibi.

Bu arada ben forumdaki görselleri hiç göremiyorum.
(Benim tarayıcı ayarları ile alakalıymış, hallettim.)

Günlerdir bizim uçağın baskı işini ilerletememiştim. Yazıcı ilk geldiğinde güzel birkaç baskı aldım (Test baskıları). Fakat devamında anlam veremediğim şekilde baskılar gayet istikrarlı şekilde bozulmaya başladı. Ana sıkıntı, Y-ekseninde ilk katmandan son katmana kadar eğilen baskı. Ecnebilerin deyimiyle leaning print.
Kontrol ettiğim kısımlar: Y-eksen kayışı gerginliği, tabla eksantrik rulmanları, alt platformun Y-eksen bağlantı elemanları. Bu aşamada birkaç kere de söküp taktım, farklı ayarlar, farklı dilimleyiciler denedim ama sonuç alamamıştım.
Bugün arkadaşım @Koray Polat ile beraber tekrar söktük (Bugün o kadar yağmur-çamur, trafikte Ankara'nın bir ucundan öbür ucuna geldiği için kendisine teşekkür ederim.). Makineyi pişmaniye gibi dağıttık, Y-eksen step motorun bağlantıları sökerken bir tane setskur pıt diye önümüze düştü. O anda taşlar yerine oturdu. Step motorun ucundaki dişlinin setskurların ikisi de gevşemiş, biri önümüze düştü öbürü de düşmek üzereydi. Bariz montaj hatası. Hemen söküp tekrar taktık, ayarını yaptık ve sıkıntı çözüldü.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sıkıntıyı çözmeden önceki ve sonraki baskı örnekleri.

Bu arada yazmayı unuttum. Baskı işindeki acemiliği BF109'dan önce bir tane TA152 basarak gidermeye karar verdim. Duruma göre ikisi aynı anda da devam edebilir.

@Özgür Evren Varol, Umarım sizin konuyu sulandırmıyorumdur. Bu konu hâlihazırda fikir aşamasından maiden'a kadar her aşaması son derece açıklayıcı ve doyurucu, ben de naçizane karşılaştığım şeyleri burada yazmak istedim. Mükerrer konu açıp dağıtmak mantıklı gelmedi.

Sorunun bulunup çözülmesine sevindim :thumbup: Umarım bundan sonrasorunsuz basılır parçalarınız. Ben S3D veya Cura kullanmıyorum o yüzdendirek bir tecrübem yok ama bu 3Dlabprint tasarımlarının cura ile sağlıklı bir şekilde dilimlenebilmesi için çok detaylı profillerin paylaşıldığını hatırlıyorum. O profilleri var mı elinizde? yoksa bulmaya çalışırım.

Konunun özü 3d yazıcı ile uçak basma üzerine olduğu için bu tür sorunlar çözümler vs olması bence konu ve ilerde okuyacaklar açısından güzel birşey :thumbup::saygilar:

Bir yelli ve milli teyyarenin maiden ucusunu daha idrak etmek uzere bu hafta toplanacagiz

Hadi kolay gelsin, bol şans. Benim uçuşunu beğendiğim bir modeldir, ama ağırlık merkezine dikkat edin, kanat altındaki ağırlık merkezi bence az biraz geride kalıyor. Tehlikeli bir derecede geride değil, hala kontrol edilebilir, ama nötral noktaya çok yakın benim hissiyatıma göre. İlk uçuşlarda birkaç mm önünde olsa daha sağlıklı olabilir.

Bu hangi model baski kaliteleri iyi gibi duruyor
eclipson nun pylon racerına benziyor.

Zivko Edge 540 Hannes Arch Replica

Benim önceki mesajlarda fotoğrafını koyduğum, sarı/siyah damalı "warbird" şemasıyla boyadığımla aynı model. Aslında gerçeğibir pylon racer :) redbull yarışması uçağı..

Esun flimanet yeni lw-pla çıkarmış fiyat olarak colorfabb ınkine göre bir tık daha ucuz ama yinede pahalı
Colorfab 750gr lwpla 450tl den fazla
Esun lwpla 1kg 400tl civarı

Daha önce epeyce colorfabb lwpla kullanmış olan bir arkadaşım daha ekonomik olduğu için bu ürünü de denedi ve malesef çok farklı olduğunu söylüyor. Kötü değil, ama farklı, daha yumuşak ve zayıf oldugunu, üstelik daha yüksek sıcaklıkla basım gerektirdiğini söylüyor. Mühimmat vs gibi yapısal açıdan önem taşımayan parcalarda kullanmanın daha akıllıca olduğunu belirtiyor..

Sorunun bulunup çözülmesine sevindim :thumbup: Umarım bundan sonrasorunsuz basılır parçalarınız. Ben S3D veya Cura kullanmıyorum o yüzdendirek bir tecrübem yok ama bu 3Dlabprint tasarımlarının cura ile sağlıklı bir şekilde dilimlenebilmesi için çok detaylı profillerin paylaşıldığını hatırlıyorum. O profilleri var mı elinizde? yoksa bulmaya çalışırım.

Konunun özü 3d yazıcı ile uçak basma üzerine olduğu için bu tür sorunlar çözümler vs olması bence konu ve ilerde okuyacaklar açısından güzel birşey :thumbup::saygilar:

Teşekkür ederim. Cura ile denemeyi bıraktım. S3D için gelen fabrika dosyaları ile ufak ufak ayar yaparak optimum baskı ayarlarını buldum sayılır. Bir kaç minör sıkıntı kaldı, onlar da ayar ile hallolacak sanıyorum.

Teşekkür ederim. Cura ile denemeyi bıraktım. S3D için gelen fabrika dosyaları ile ufak ufak ayar yaparak optimum baskı ayarlarını buldum sayılır. Bir kaç minör sıkıntı kaldı, onlar da ayar ile hallolacak sanıyorum.
Hocam hiç sıcaklık kulesi denmesi ve geri çekme için özel baskılardan yaptınız mı ?
Onlar doğru ayarı bulmayı kolaylaştırabilir

Hocam hiç sıcaklık kulesi denmesi ve geri çekme için özel baskılardan yaptınız mı ?
Onlar doğru ayarı bulmayı kolaylaştırabilir
Aslında o tip testlere pek gerek kalmadı. Yazıcı ilk geldiğinde birkaç tane yapıp kullandığım filamentin (Esun PLA+) sıcaklık değerini ve geri çekme ayarlarını bulmuştum. Ama yazıcı montaj hatalı gelince, asıl uğraşmamız gereken ince ayarları unutup yazıcının kendi sıkıntısına yoğunlaştık.

Fuselage baskısını bitirmek üzereyim.

Tüm baskılar bitince en iyi ayarları derleyip burada paylaşırım.

Daha önce epeyce colorfabb lwpla kullanmış olan bir arkadaşım daha ekonomik olduğu için bu ürünü de denedi ve malesef çok farklı olduğunu söylüyor. Kötü değil, ama farklı, daha yumuşak ve zayıf oldugunu, üstelik daha yüksek sıcaklıkla basım gerektirdiğini söylüyor. Mühimmat vs gibi yapısal açıdan önem taşımayan parcalarda kullanmanın daha akıllıca olduğunu belirtiyor..
Anlaşılan colorfabb hala piyasada tek. Beli esun ilerde her filamentte yaptığı gibi lwpla+ çıkarır.
Peki piyasada karbon katkılı diye geçen filamentler denediniz mi hiç ağırlık dayanıklılık oranı nasıl normal pla ya farkı varmı

Anlaşılan colorfabb hala piyasada tek. Beli esun ilerde her filamentte yaptığı gibi lwpla+ çıkarır.
Peki piyasada karbon katkılı diye geçen filamentler denediniz mi hiç ağırlık dayanıklılık oranı nasıl normal pla ya farkı varmı

Esun lwpla da kötü değil, yine normal PLA'ya göre daha hafif bir malzeme, ama daha yumuşak, tasarım ona göre yapılırsa gene iyi sonuç alınabilir. Tam olarak colorfabb LWPLA nın muadili değil ama yine de normal PLA'dan daha iyi bir alternatif olabilir uçak işlerinde.

Karbon (ve camelyafı) katkılı birkaç filament denedim. Evet normal katkısız filamentlere göre tabii ki daha dayanıklı veya daha sert, aşınmaya karşı daha dirençli oluyorlar. Ama tam anlamıyla bir karbon kompozit veya cam elyafı kompozit gibi performan beklemek doğru değil. Sonuçta bu katkı olarak eklenen fiberler sürekli bir yapıda olamıyor, dahası kompozit yapılardaki gibi lif tarafından emilerek bütünleşen bir yapı da söz konusu değil. Parçanın dayanıklılığında katmanlar arasındaki tutunmanın sınırlayıcı etkisi bunlarda da aynen geçerli. Tabi iyi bir tasarımla, yük katmanlar arasında değil de katmanların boyuna etkiyecek şekilde yapılan baskılarla vs maksimum fayda elde edilebilir. Tabi bu filamentlerin hem kendileri çok pahalı olması hem de çoğu zaman özel daha sertve dayanıklı nozzle gerektirmeleri nedeniyle uçağın tamamı gibi büyük hacimli işlerde kullanmak ekonomik açıdan pek mantıklı değil. Ama dayanıklılığın önem taşıdığı özel parçalarda, yekeler, iniş takımı dikmeleri vs gibi özel uygulamalarda normal filamentlere göre avantajlı olabilirler.

Misal elimde cam elyafı katkılı nylon12 filament var, normal nylonun mekanik özelliklerine ilave olarak cam elyafının kattığı bir aşınma dayanımı var bunla yapılan parçalarda. Ama düzgün basmak hayli zor. Hassas toleranslı parçalar için tasarımı olması gerekenden daha büyük yapıp çıkan parçayı de CNC frezede son haline getirmek gibi bir fikrim var, önümüzdeki günlerde birkaç tekerlek burcu gibi basit bir parçada bu fikri işleme koymayı planlıyorum. İşe yararsa dişli vb mekanik parçalarda kullanmak için çok uygun bir malzeme bu.

TA 152 kanat baskısına başladım.
En uç ufak parça hariç tüm kanat tek seferde basılıyor.
Baskı süresi: 16 saat 16 dakika
Malzeme miktarı: 137.5 gr (PLA baskı için önerilen ağırlık: 137,5)
Filament markasına bağlı olarak benim baskılar çok az daha hafif çıkabiliyor. Bu da bir avantaj sayılır.

TA 152 kanat baskısına başladım.
En uç ufak parça hariç tüm kanat tek seferde basılıyor.
Baskı süresi: 16 saat 16 dakika
Malzeme miktarı: 137.5 gr (PLA baskı için önerilen ağırlık: 137,5)
Filament markasına bağlı olarak benim baskılar çok az daha hafif çıkabiliyor. Bu da bir avantaj sayılır.

Baskı bitti. 18 saat 25 dakika sürdü. İpliklenme, katman yapışmaması, z wobble vb. sıkıntı hiç olmadı.
Tasarımcının PLA için öngördüğü ağırlık değerleri ve benim parçaların ağırlıkları şu şekilde:

ParçaTasarımcının Öngördüğü AğırlıkBenim Parçanın Ağırlığı
L1​
57 gr​
50 gr​
L2​
42 gr​
37 gr​
L3​
24 gr​
21 gr​
L4​
14 gr​
12 gr​

Baskı bitti. 18 saat 25 dakika sürdü. İpliklenme, katman yapışmaması, z wobble vb. sıkıntı hiç olmadı.
Tasarımcının PLA için öngördüğü ağırlık değerleri ve benim parçaların ağırlıkları şu şekilde:

ParçaTasarımcının Öngördüğü AğırlıkBenim Parçanın Ağırlığı
L1​
57 gr​
50 gr​
L2​
42 gr​
37 gr​
L3​
24 gr​
21 gr​
L4​
14 gr​
12 gr​

Hocam kullandığınız pla nın markası neydi

1,5 sene önce 3D printer'larla ilgilenmeye başladığımda keşfettiğim ve çok şey öğrendiğim youtube kanalları:

3D Printer kalibrasyonu için Teaching Tech'in hepsi bir arada sitesi:

Bu da retraction için bir başka tool:

Eğer SD kart ile doğrudan yazılım güncellemesi yapabildiğiniz bir anakartınız varsa (bootloader yüklü) güncel Marlin versiyonunu aşağıdaki link'ten bulabilirsiniz. Yüklemenin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler yukarıda paylaştığım youtube kanallarında mevcuttur:

Ben güncel bugfix 2 versiyonunu takip ediyorum. İsteyenler stable release versiyonlarını da kurabilir. Ben bugfix kullandığım için en yeni özellikler bu yazılımda oluyor, tabi en yeni bug'lar da keza bu versiyonda yer alıyor. Ben bunları deneyip bulduğum bug'ları iletip çözdürmeyi de seviyorum :) Open source'un güzelliği.
Config dosyalarını bilinçli bir şekilde ayarlamak lazım. İşler ters gidebilir. Daha iyi sonuçlar yerine çok daha kötü sonuçlar elde edebilirsiniz. Printer'ınıza uygun config dosyalarını yukarıdaki link'ten bulabilirsiniz.

Anakartını ve ekranını değiştirmek isteyenlerin Bigtreetech ürünlerine yönelmelerini tavsiye ederim.
Ben Ender 3 Pro yazıcımda BTT SKR mini E3 V2 ve ekran olarak da BTT TFT 35 E3 V3 kullanıyorum. Yeni nesil anakartlar da çıktı. Ben alalı belki 6-7 ay oldu ama çoktan demode oldu bile :D . Reprap firmware uyumlu BTT kartları da mevcut. Keza Klipper uyumlu kartları da var.

Bugüne kadar kullandığım ya da yorumlarını takip ettiğim filamentler:
Microzey: İlk aldığım filament. Tam bir f/p ürünü. Tavsiye ederim. Makaradan makarada çap toleransları biraz değişkenlik gösterse de makara kendi içinde tutarlı. O yüzden her aldığım makara için slicer'ımda yeni bir filament profili yaratıp ölçtüğüm çap değerlerinin ortalamasını giriyorum. Sorun yaşamıyorum.
Porima3D: Premium bir ürün, kalite standartı çok iyi. Çap toleransları makaradan makaraya değişmiyor. Yüzey kalitesi çok iyi. Ürün gamları geniş. İnanılmaz düzgün sarımlı makaralar yolluyorlar. Polimerler üzerine doktora yapmış girişimcilerin kurduğu ve Aksa tarafından da desteklenen bir girişim. Fiyatı biraz fazla arttı, o yüzden microzey'e geri döndüm.
ABG: Ben ve birkaç arkadaşımda nozül tıkanma problemine sebep olan aşırı gevrek PLA sunan bir marka. Beğenmedim. Tavsiye etmiyorum.

Aşağıdakiler kullanmadığım ama yorumlarını, değerlendirmelerini takip ettiğim yerli filament markalarıdır.
Uzaras: Eğer çok ucuz filament istiyorum, kalitesi önemli değil, problemli olsa da ben uğraşırım, o riski alıyorum derseniz alın. Problem yaşarsanız firma sahibini aramayın, küfür ediyormuş. Ucuza filament aldıktan sonra bu problemli bunu iade etmek istiyorum demeyin zaten. Adam haklı :evil:
FK Filament: Hem ürün kalitesi olarak hem de müşteri ilişkleri olarak çok olumlu yorumlar okudum.
Elas3D: Yine çok olumlu yorumlar okuduğum bir marka.
OO-KUMA: Sanırım çok pahalı olduğu için kullanan yok.
ZAXE: Bu da aynı şekilde pahalı olduğu için kullanıcı yorumları görmediğimi düşündüğüm premium bir filament.
3Eksen: Yeni çıktı sanırım, yorumlarını görmedim henüz. Geniş ürün yelpazeleri var. Fiyat olarak da Porima seviyesinde.
Çağlar3D: Yine hakkında pek bilgim olmayan bir marka. Firma creality'nin resmi satıcılarından.
Filameon: Porimadan biraz daha pahalı bir marka. Yorumlarını görmedim ancak kaliteliye benziyor. Ciddi bir firmaya benziyor.
Daha pek çok marka var, listeyi burada bitirelim.

Filament inceleme ve kıyaslama videoları için:

O kadar güzel ve özet bilgiler vermişsin ki @Sarven Bedikoğlu kardeşim, arada kaynamasına gönlüm razı olmadı ve “3D Printer Uygulamaları” bölümü altına yeni bir konu açtım.

Bundan sonra özellikle Filament ile ilgili paylaşımları bu yeni konu üzerinden yapalım arkadaşlar. Böylece hepsi derli toplu bir arada olmuş olur :saygilar:

Hazreti Elon Musk-Kuddise Sirruhu inadi ile baska bir canard denemesi. Bu sefer elevator sabit. Canardlarin tamami hareketli. Ilk denemede SBS ile basilan canardlar esnedigi icin ucuramamistik. Bu hafta ikinci deneme olacak.
Kidemli test pilotu Onur ayni zamanda modelin insasindan da sorumlu