4 Zamanlı motor toplama anlatımlı video serisi

İlgi Alanı
Uçak
Geçen gün kanalımda gezinirken bu eski video serisini buldum.

Videolara konu olan motor ASP .30luk 4 zamanlı motor, yani 5 cc :) bihayli minik. ama temel prensipler sahibi olduğum tüm ASP/magnum motorlarla aynı, o yüzden faydalı olabilir diyerek paylaşayım istedim.

Geçmiş zaman olur ki...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

4 zamanlı motor güzeldir, keyiflidir. %p Heli için olsa kesin alırdım birtane.

Ben olsam videolarda var, zevk için söküp takardım. :laugh:

Paylaşım için teşekkürler. :RCKolik:

@Özgür Evren Varol abi video çok işime yaradı aklımdaki bütün soru işaretlerini kaldırdı nerdeyse, bir teyid gerekiyor sadece; magnum xl52 FS nin krank mili ile ASP 52/61 FS motorlar ile aynı değil mi?

Hazır motoru sökmüşken rulmanları ve segmanı da değiştireceğim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Özgür Evren Varol abi video çok işime yaradı aklımdaki bütün soru işaretlerini kaldırdı nerdeyse, bir teyid gerekiyor sadece; magnum xl52 FS nin krank mili ile ASP 52/61 FS motorlar ile aynı değil mi?

Hazır motoru sökmüşken rulmanları ve segmanı da değiştireceğim.

Cengizhan merhaba, videoların işine yaramasına sevindim :thumbup:

Magnum ve ASP temelde aynı motorlar, o yüzden parçaların birbiriyle uyumlu olması gerekir. Örneğin bu videolardaki motor aslında Magnum ama kullandığım yedek parçalar ASP idi. 52 lik motorda da yüksek ihtimalle bu durum geçerlidir ama bizzat iki motoru görmediğim için de kesin birşey söyleyemem. Deneyip görmen gerekebilir.

Kolay gelsin :thumbup:

• Beğen
Tepkiler: cengizhanyurdalan
İkisi de aynı ürün. Magnum ABD için satışa sunuldu. ASP ise Avrupa ve uzak doğu için. Parça kod numaraları bile aynı.

• Beğen
Tepkiler: cengizhanyurdalan
Cengizhan merhaba, videoların işine yaramasına sevindim :thumbup:

Magnum ve ASP temelde aynı motorlar, o yüzden parçaların birbiriyle uyumlu olması gerekir. Örneğin bu videolardaki motor aslında Magnum ama kullandığım yedek parçalar ASP idi. 52 lik motorda da yüksek ihtimalle bu durum geçerlidir ama bizzat iki motoru görmediğim için de kesin birşey söyleyemem. Deneyip görmen gerekebilir.

Kolay gelsin :thumbup:

Deneyip görelim o zaman Deniz abinin de dediği gibi parça kodları bile aynı, motoru daha sökmedim ama krank değiştirmemin nedeni vida dişleri yalama olmuş.
Piston, gömlek değiştirmeden segman değiştirmemin negatif bir etkisi olmaz değil mi?

Deneyip görelim o zaman Deniz abinin de dediği gibi parça kodları bile aynı, motoru daha sökmedim ama krank değiştirmemin nedeni vida dişleri yalama olmuş.
Piston, gömlek değiştirmeden segman değiştirmemin negatif bir etkisi olmaz değil mi?

Çok büyük bir fark olmayacaksa (maliyet açısından) segman'ı piston ve gömlek ile set olarak değiştir derim. Oto sanayiinde de sadece segman'ı değiştirmezler. Segman ile gömleğin beraber değişmesi benim nazarımda şart, piston için bir istisnai durum düşünebilirim (eh işte). Ama pistonu da değişirsen zaten motorunu komple yenilenmiş olursun.

Bence de sadece krank degistirerek devam edebilirsin. Rulmanların durumunu bilmiyorum, gerekliyse onları da değiştir.

Motorun arka kapağını açınca piston kolunun ortasına ufak bir çizik at, toplarken yönünü ayarlaman kolay olur. Egzantrik kapağını sökünce de içeri bak ve videoda anlattığım “punch mark” var mı, var ise pistona göre konumu ne diye bir göz at, tercihen not al :) geri toplarken hepsi faydalı olur. Genellikle sorun olmaz ama subab itici çubukları da işaretleyip geri takarken aynı yerlere koyman da daha iyi olur.