450 sınıf Scale Heli Tavsiyeniz

Mehmet bey selamlar,

Öncelikle forumdaki video incelemeleriniz için teşekkürler...

2-3 yıldır bu hobi ile ilgileniyorum. Solo pro heli kullandım ve v 911 iki heli konusunda da herşeyi biliyorum diyebiliyorum artık parça sök tak upgrade uçuş vs...şimdi bir v 922 aldım modeli tercih sebebim uygun fiyata 6 kanal tecrübesi edinmek....

Asıl hedef 450 sınıf scale bir heli kullanmak...hover alan turu yapmak istiyorum 3d ile ilgilenmiyorum açıkçası. Bu doğrultuda 450 sınıf bir heli tavsiyesi rica ediyorum. Stabil uçuşu olan bir model tavsiyeniz var mı aklımda ve gönlümde E-SKY BELT CP CX modeli var hem scale olarak hoşuma gidiyor hemde fiyat olarak uygun.

Sizce doğru bir tercih olur mu(söylediklerim doğrultusunda) farklı tavsiye ve önerilerinizi rica ediyorum saygılar...

Merhaba Emre Bey,

V922 almanız yerinde bir tercih olmuş %p V911 sonrası düşük maliyet ile ilk 6 kanal tecrübesini kazanma fırsatınız olacak. V922 ile uçuşlara başlamadan önce ve uçuşlar sırasında mutlaka SIMULATOR çalışmanız gerekiyor, bunu zaten biliyorsunuzdur ;)

Gelelim esas hedefiniz olan SCALE 450 heli uçurmaya. Öncelikle her ne kadar hiç "E-SKY" model heli uçurmamış olsamda, kullananların gerek performans gerekse maliyet olarak hiç beğenmediklerini biliyorum.

Dolayısıyla E-SKY BELT CP CX bence YANLIŞ bir tercih olur. Sebeplerini sıralar isek ;

1- E-Sky heli performans / fiyat ilişkisinin iyi olmaması
2- En önemli husus ise ilk 450 heliniz kesinlikle SCALE tipli olmasın. Zira her ne kadar v922 ve sim ile tercübe ediniyor olsanız bile mutlaka ama mutlaka KIRIM yaşayacaksınız. SCALE helilerde yaşanan en küçük kırım bile çok can sıkıcı olabiliyor.

Peki sizin yerinizde olsam ben ne yaparım ;

1- Başka marka bir 450 heli alırım
2- Uçma tecrübesini iyici öğrenirim.
3- Daha sonra da ayrıca SCALE ayarak, elimdeki 450 sınıfı helisi sonradan SCALE haline getiririm.

Peki 450 olarak ne alayım ? derseniz. O zaman aşağıdaki konulara bakmanızı tavisye ederim :

Model Helikopterci Adaylarına Tavsiyeler : Ilk Model ve Ekipmanlar Ne olmalı ?
Yeni Başlayan birisi olarak 450 sınıfı hangi modeli tercih etmeliyim ?
Ekonomik Fiyata 450 Sınıfı Heli Nasıl Toplanır ? Klon (Clone) Olarak Tavsiyeniz
3, 4 ve 6 kanal RC Heli arasındaki Farklar Nelerdir ?
Neden Büyük Model ile Başlanma : RC Modelde Stabil, Agresif ve Uysal Kavramları
RC Helikopter Sınıfları - Size Classification
Simulatör Çalışıyorum, Sizce Ne Zaman Ilk Gerçek Uçuşumu Yapmalıyım ?

SCALE ile ilgili olarak ise SCALE Bölümü :

Şimdilik bu kadar :)

çok teşekkürler mini titan hakkında görüşleriniz nedir???

emre akyol' Alıntı:
çok teşekkürler mini titan hakkında görüşleriniz nedir???
Takip edebildiğim kadarı ile V1 tek kelime ile harika. Kırımlarda az masraf cıkarıyor. 3D düşünmediğiniz için performansı sizin için yeterli.

Fakat ne yazık ki aynı şeyleri şu an satılan V2 için söylemiyorlar. V1 tüm parça fiyat / uyumluluk avantajlarını kaldırmışlar. Mesela servo olarak V1 eskiden herhangi bir 9 gr servo kullanılabilir iken, V2 yuvasını değiştirdikleri için illaki Titan orjinal servosunu kullanmak gerekiyormuş.

Diğer bir örnek ise, V1 sadece kırılan bir küçük parça ayrıca yedek olarak satılır iken, V2 bu parçayı değiştirmek için daha büyük ve ihityacınız olmayan bir seti almanız gerekiyormuş.

Bunlar kişisel tecrübem değil. Ama 2 yıldır forumları takip ettiğim için kullanmış gibi bazı konularda bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum :laugh:

çok teşekkür ediyorum mehmet bey sanırım v 922 den sonra mni titan v1 e yöneleceğim geliştirince de scale giydiririm artık son bir soru daha her 450 scale 450 helilerle uyum sağlıyor mu yoksa her markanın scale farkı var mı???

emre akyol' Alıntı:
çok teşekkür ediyorum mehmet bey sanırım v 922 den sonra mni titan v1 e yöneleceğim geliştirince de scale giydiririm artık son bir soru daha her 450 scale 450 helilerle uyum sağlıyor mu yoksa her markanın scale farkı var mı???
Aldığınız SCALE özellikleri kısmında hangi marka heliler ile kullanılabileceği bilgisi çoğunda var. Almadan önce kontrol etmek gerekiyor ;)

mini titan v1 i tr de temin edeceğimiz bir yer var mı ???

emre akyol' Alıntı:
mini titan v1 i tr de temin edeceğimiz bir yer var mı ???
Bildiğim kadarı ile artık SIFIR olarak bulmak mümkün değil. Ancak 2. el kullanılmış bulabilirsiniz.

Fakat baştan söyleyeyim 2. el almak her zaman bir risktir. Özellikle RCPano üzerinden almak. Bu konu da forumları tercih etmenizi ve almadan önce bakma imkanınız var ise, mutlaka kontrol ederek almanızı tavsiye ederim.

Kardeş forumumuz daki satış ilanlarını takip edebilirsiniz. En azından forum ortamında aktif ve tanınan insanlardan alarak, riski minimize etmiş olursunuz :)

2. el düşünmüyprum o zaman başka modele yönelmem gerekicek sanırım :rolleyes:

emre akyol' Alıntı:
2. el düşünmüyprum o zaman başka modele yönelmem gerekicek sanırım :rolleyes:
Karar size almış. Siz yine de internet üzerinden bir araştırın. Zorda olsa elde kalan kit olabilir ;)

burada bir çok kit var ama hangisi acaba bir tane de turning 9x kumanda alırım sanırım ...burada var mı isimleri farklı geçiyor ama

emre akyol' Alıntı:

burada bir çok kit var ama hangisi acaba bir tane de turning 9x kumanda alırım sanırım ...burada var mı isimleri farklı geçiyor ama
Bildiğim kadarı ile Promodel zaten Titan'ın Türkiye distiributörü ve modelde ;

Mini Titan E325 ARF PLUS

Stok Durumu: Sorunuz diyor ama %99 yoktur :embarras:

Bu da örnek uçuş videosu. Valla iyi uçmuş :D

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

bu nedir nasıl uçmaktır ;D neyse bakalım v922 ile devam şimdilik :)bu arada v922 ye kaopi ve landing skid upgrade yapıyorum parçalar yolda resim eklerim yapınca xtreme pruduction ürünleri mcpx uyumlu olan parçalar v922 ile de uyumlu bildiğiniz üzere...

Merhaba Emre Bey , aramıza haşgeldiniz diyeyim öncelikle ... :saygilar:
Scale helikopter işi bu hobinin en çekici yanlarından birisi.Gerçek görünümlü minik modellerini uçuyor görmek , karşıdan göze çok güzel görünen bir durum.
Ancak Mehmet Bey'in de vurguladığı gibi , scale işi yavaş uçmak prensibine dayalı da olsa, harika bir pilotaj gerektiriyor.
Ben gibi pilotajınız eksikse, ilk başlarda hele hele 450 sınıfı gibi kontrolü zor, agrasif bir uçuşa sahip heli ile scale işine girmek , büyük ihtimal hüsranla sonlanacaktır.
Scale kasaların çoğu mini titan V1'e uyuyor , bunda bir sorun yok , mini titan V1 de kendi adıma söyleyeyim , yeni başlayan birisi için bir hayli profesyonel , yani yeterli bir model.
Maddi imkanınız var ise , 500 sınıfı ile başlamanızı ve scale işine 500 ile girmenizi tavsiye edicem , çünkü ben 450 mini titan aldım ve alan turunu bile henüz tamamlayamadım(hoş zaman da bulamadım ama neyse)Alan turunu çok iyi atıyor olmalısınız ki , pilotaj kaynaklı kırım riski en aza düşsün.Sonra giydirmek kolay , istediğiniz , zevkinize hitap eden bir fuselage alıp , bir günde giydirirsiniz.
Tekrar özetlemek gerekirse , scale işi demek , stabil heli demek , heliniz ne kadar stabil uçarsa , o kadar rahat ve güvenli bir scale uçuşunuz olur.Stabilite de , helikopterin ölçeği ile doğru orantılı , yani sınıf büyüdükçe stabilite artıyor.Bu da gerçek anlamda maddi imkan işi.
450 sınıf scale olmaz mı , elbette olur , yüzlerce videoları da mevcut ... :saygilar:

emre akyol' Alıntı:
bu nedir nasıl uçmaktır ;D neyse bakalım v922 ile devam şimdilik :)bu arada v922 ye kaopi ve landing skid upgrade yapıyorum parçalar yolda resim eklerim yapınca xtreme pruduction ürünleri mcpx uyumlu olan parçalar v922 ile de uyumlu bildiğiniz üzere...
Her ne kadar gerekli oldugunu dusunmuyor olsamda, v922 upgrade merakla bekliyoruz. Bakalim nasil olacak :laugh: