450 size Servo seçimi

450 size Servo seçimi

Hosgeldiniz Ergun Bey,

Guzel ve ozet bir yazi olmus, elinize saglik :thumbup: Sizleri aramizda gormek bizleri sevindirdi. :thumbup:

Benim de gorebildigim kadari klone server en buyuk sikinti kalite kontrol :embarras:

Sayet aldiginizda urun kutudan problemsiz cikiyor ise sorun yok demektir %p Ama bazen daha kutudan cikan servoda merkezleme problemi, bazi noktalarda ana disliden dolayi ses prb gibi seyler basima geldi. :-\

Neticede biraz sans birazda hesap kitap isi. Durumunuza ve beklentilerinize gore bazen klone en guzel cozum olabiliyor.

450 size Servo seçimi

Teşekkür ederim Mehmet abi,

Aslında konuyu açarsak biraz, klon veya 2. sınıf markalarda oluşan problemler genelde kullanımın ilk birkaç saatinde, hatta bazen elinize aldığınızda ortaya çıkıyor.

Örneğin servo dişlilerindeki oynama..

Ama diğer taraftan 10-20 uçuşu çıkarmış bir klon tüm markalar kadar güvenilir varsayılabilir. Sonuçta sizin kalite kontrolünüzden geçmiş oluyor. Belli bir çalışma saatine ve stresse, titreşime, voltaj dengesizliğine maruz kalıyor. Bu noktadan sonra aslında pratik olarak her servonun arıza yapma yüzdesi aynı... Umudumuz klon servoların bu noktaya kadar herhangi bir problem yarattıklarında kendi fiyatları ile sağladıkları tasarruftan kat kat daha fazla hasara yol açmamış olmaları :)

Ama teorikte, parça kalitesi, elektronik kalitesi, belki uygulanan son kat epoksi, belki kullanılan telin biraz daha kalın olması... gibi faktörlerin ölçülmesi zor olan durumlara etkisi konusu belirsiz. Örneğin; bu servo ne kadar aşırı voltajı tolere edebilir, ne kadar düşük voltajda çalışabilir, aşırı zorlanma, aşırı titreşim, kaza gibi faktörlerden nasıl sağ çıkabilir? Özetle arada verdiğimiz fiyat farkının büyük kısmının "marketing, distribution, warranty" nedeninden kaynaklandığını biliyoruz.

Ama kalite üstünde etkisi nedir bu fiyatların? Gerçekte verdiğimiz ekstra paranın ne kadarının karşılığını hiçbir zaman göremiyoruz, ne kadarının ise hepsinin kuruşu kuruşuna karşılığını alıyoruz? İşte burası biraz muamma. Kişisel paylaşılan tecrübeler faydalı ancak subjektif. Bu noktada objektif veri sahibi olabilmek çok zor. Servoları karşılıklı olarak benzer standart ve ekstrem koşullarda çalıştırmalı ve ölçümler yapmalıyız.

Dolayısı ile sağduyulu yaklaşmak gerekirse hiçbirşeyi "ucuz" diye ne yermek, ne de "fiyatına göre çoook iyi" şeklinde çok övmek taraftarı değilim. Belli bir bütçe belirlendiyse önerileri o noktada yapmak daha mantıklı. Konu Berkay'ın servoları ise, Berkay bence de corona al... O fiyat aralığında kendimin ve paylaşılan tecrübelerden yola çıkılarak en mantıklı tercih olacağını söyleyebilirim. Ancak flybarless sistemde analog ile beklediğinden çok daha farklı bir performans alabileceğini veya kullanım süren boyunca %100 problemsiz olabileceğini bekleme. Çünkü konu hakkında yeterli veriye malesef topluluk olarak sahip değiliz.

Çünkü "kendim kullandım çok memnunum" lafı, malesef subjektif spekülasyondan ibaret. Bu konuda Mesut abinin corona servolar ile belirttiği tecrübelerini tenzih eder, sözün hedefinin kendi ettiğim "analog servo ve flybarless" laflarını hedef aldığını altını çizerek hatırlatırım.

450 size Servo seçimi

Ergün Gürer' Alıntı:
Ama diğer taraftan 10-20 uçuşu çıkarmış bir klon tüm markalar kadar güvenilir varsayılabilir. Sonuçta sizin kalite kontrolünüzden geçmiş oluyor. Belli bir çalışma saatine ve stresse, titreşime, voltaj dengesizliğine maruz kalıyor. Bu noktadan sonra aslında pratik olarak her servonun arıza yapma yüzdesi aynı... Umudumuz klon servoların bu noktaya kadar herhangi bir problem yarattıklarında kendi fiyatları ile sağladıkları tasarruftan kat kat daha fazla hasara yol açmamış olmaları :)
Tum soylediklerine aynen katiliyorum ve yukaridaki paragraf bence klone secimi yaparken ki durumu en guzel ozetleyen bölüm :thumbup:

Sadece kucuk bir ilave, elektronik muhendisi olarak ;) Buyuk ihtimal klone malzeme uretimi sirasinda fiyat avantaji saglamak icin 2. Sinif dedigimiz daha fazla hata payi olan elektronik elemanlar kullaniliyor olabilir. Ya da kullanilan elemanlarda bu kisim kontrol edilmiyor olabilir. Ama bu problem cikaracagi anlamina gelmiyor. Zira hangi kalite elektronik ekipman olursa olsun her zaman problem cikarma ihitmali var :D

450 size Servo seçimi

Cevap veren herkese çok teşekkür ediyorum Corona 929'da karar kılınmıştır :)

450 size Servo seçimi

Corona 929Mg sipariş verilmiştir :)

450 size Servo seçimi

Sağol abi 450ye adım adım yaklaşıyorum :)

Ynt: 450 size Servo seçimi

paran yeterli gelirse 5065mg miydi onlar güzel. :)

450 size Servo seçimi

Yalnız forumu kullanmayı anlıyamadım, hayırlı olsun almışsın servoları :)

450 size Servo seçimi

ahmet kürşat yönder' Alıntı:
Bu kısmı da ben anlayamadım Ahmet :rolleyes: Forumun neyini anlayamadım. Diğer forumlar ile aynı sistemi kullanmıyor ama temel forum mantığı aynı .

Ayrıca vakit bulunca şu konuya bir göz at istersen ;)

450 size Servo seçimi

ahmet kürşat yönder' Alıntı:

RcKolik görsel olarak diğer forumlarla aynı olmasa dahi kullanım kolaylığı ve mantık olarak aynı, zamanla dahada iyi olacak inşallah...