550 L DOMİNATÖR//KUYRUK ÇEYREK TUR KAÇMASI(Spirit ve Gpro Ünite)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bydmrblk

Kıdemli Uye
Arkadaşlar herkese selamlar :saygilar:

Dominatör kiti kurduğumdan beri bir kuyruk meselesidir aldı başını gidiyor, defalarca arkadaşlarla bireysel görüşmelerim olmasına rağmen, yine de tam olarak bir çözüme ulaşamadık, konuyu açarak bir elin nesi var, iki elin sesi var mantığıyla deneyimlerinize ve önerilerinize ihtiyacım var.

Herşeyi yazacağım bakalım sorunu çözebiliriz inşallah. :RCKolik:

Modele önce Gpro üniteyi kurdum ve maiden yaptım, malum lipolarda sıfır olduğundan rodaj aşamasındayken pek fazla akım çekecek şekilde zorlamadım, daha doğrusu üniteyi adam akıllı deneyemedim ki Spirit üniteye geçtim.

Macera burada başlıyor:

Spirit kuruldu ince ayarları yapıldı, uçuldu fakat gain değerlerini tam oturtma aşamasındayken, kuyruk bildiğiniz ani pitch hareketlerinde 90 derece( çeyrek tur sağa) kaçtı.
Ani pitch hareketini tarif etmem gerekirse, küçük (+),(-)stick hareketlerinde(orta nokta yakınlarında) bir sıkıntı yok fakat, yukarıdan hızlı bir şekilde (–) ile gelip, birden full (+) verince, bildiğiniz kuyruk alıp başını çeyrek tur gidiyor.

Dedikki gain, 95-98(ilk kez titreşime girdiği değer :eek:)’ e kadar gain verdik kuyruk bızır bızır oldu ama yine de kaçma devam.

Lynx kuyruk palleri kullanıyordum dedik bundan, orjinalleri taktık yine aynı.

Spirit kuyruk ayarlarında servo kolu 90 derece iken, kuyruk pallerin arasındaki açıyı 0 derece istiyor.

Durumu Tomas’a yazdık, ayar dosyasını gönderdik, 1-2 derece kuyruğa açı verin dedi, denedik yine nafile.

Kafa turunuz düşüktür dedi 2500 RPM yaptık yine olmadı.

Dün tekrardan cevap geldi Tomas’tan ,Kuyruk rot çubuğunu Servos horn’unun en uç deliğe yani merkezden en uzağa tak dene dedi. Bende ikinci delikte duruyor rot çubuğu manuelde öyle belirtmiş.( daha yapıp deneyemedim, ünite Cahit Abi’de, açıklanacak).

Ben Spirit ünitede bir sorun olması şüphesiyle Gproyu tekrar kurdum, ve üniteyi Cahit Abi’ye gönderdim Goblin 500 Sportta denedi.( ayrıca teşekkür ediyorum.)

Cahit Abi’nin dediği, ünite taş gibi İbrahim ne kaçma ne göçme oluyo, ani pitch hareketleri de denemiş ama taş gibi diyor ve gain 40. Ben 90 larla deniyorum olmuyor :eek:.( normal curve ile uçmuş, governor yok)

Neyse Gproya dönelim O da ne Gpro’da da aynı şekilde kuyruk kaçıyor, fakat ince bir nokta var.

Fix- End point ayarlıyken Esc, normal curve değerinde hiçbir sorun yoktur, ne zamanki governoru aktif yapıyorum sorun başlıyor. Alan Szabo'ya yazdım daha dönmedi.

Spirit’te normal curve ile denedim mi hatırlamıyorum (o kadar oynadık ki artık)ama Cahit Abi denemiş sorun yok diyor.

Yine değerler, farklı kafa turları, governor gain, normal kuyruk gyro gain yine 85 leri 90 ları gördük maşallah, ne denediysek bu kuyruk hızlı pitch hareketlerinde kaçıyor arkadaşlar.
Video çekemedim, çünkü bu durum iyice moral bozukluğu oldu, ayarla uğraşmaktan video aklıma gelmiyor.

Ne yapalım arkadaşlar Önerileriniz nedir? Malum model sıfır toplandı, mekanik bir kusur yok, onu da kontrol ettik. Kuyruk slider çok rahat çalışıyor, dişliler yağlı, kuyruk limitleri en sona dayanmış, servoya elle yük veriyorum sıkıntı yok, açılarım (+), (-) 12, Cylic 8 derece bunda da sorun yok e o yok bu yok da bu makinenin derdi neyden kaynaklı?

Gpro’da bile normal curve değerlerinde sorun olmaması fakat governoru aktif yapınca sorunun başlaması neye işaret, esc nin governorumu arızalı, ne bileyim kafa devri mi düşük kalıyor ki max 2600 rpm 550mm pal için, biz 2500 rpm deniyoruz, artık Erhan’la denemediğimiz yol kalmadı, adam haftalardır bizle oynuyor.

Şimdiden önerilerinizi ve deneyimlerinizi merakla bekliyorum.

İbrahim abi , telefondan ayak üstü okuyabildim kusura bakma.. Yarın detaylı şekilde yazarım. Benim aklıma ilk gelen rod üzerinde ki linki 2-3 tur kısmak. 450'de benzer problem hep başıma gelirdi bu şekilde çözerdim.

İbrahim kafa devrini neye göre anlıyorsun , takometre var mı yoksa varsayılan değerlerle hesap yaparak mı...Eğer dediğin gibiyse durum , Cahit hoca'da da bir sorun olmuyorsa , kumanda ayarları veya esc ile ilgili ayarlarda bir sıkıntı var kardeşim..Mekanik hiç bir problem yoksa , ki özene bezene topladın , olduğunu ben de düşünmüyorum ama yine bir üzerinden geçmeni tavsiye edebilirim.Aslında yedek başka bir esc olsa hemen bir denesen , bu iş biraz daha basit çözülebilir.Mutlaka daha deneyimli arkadaşlardan da daha güzel tavsiyeler gelecektir...İnşallah çabucak çözüme kavuşur :saygilar:

İbrahim hocam pal açılarınız fazla olabilirmi acaba kaç ayarladınız aklıma ilk o geldi benim pal açılarınızı biraz düşürüp denemenizi tavsiye ederim nacizane fikrim budur.

Doğukan Ocak' Alıntı:
İbrahim abi , telefondan ayak üstü okuyabildim kusura bakma.. Yarın detaylı şekilde yazarım. Benim aklıma ilk gelen rod üzerinde ki linki 2-3 tur kısmak. 450'de benzer problem hep başıma gelirdi bu şekilde çözerdim.

Doğukan mekanik ni soruna benzemiyo servo kolu 90 derece iken kuyruk palleri sıfır derece denilmiş ki olması gerekende bu ama denemekte fayda var mantıklı

Doğukan Ocak' Alıntı:
ne kusuru kardeşim, ayak üstü verdiğin cevap bile yeter ;)
rod linkini 2-3 tur kıstığımızda kuyruk pallerine açı vermiş oluyoruz ki Tomas da bunu tavsiye etmişti ama yine çözüm olmadı.(normalde spirit 0 derece istemesine rağmen Tomas'ın demesiyle biz 2-3 derece açı verdik kuyruğa, rodu kıstık)

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
İbrahim kafa devrini neye göre anlıyorsun , takometre var mı yoksa varsayılan değerlerle hesap yaparak mı...Eğer dediğin gibiyse durum , Cahit hoca'da da bir sorun olmuyorsa , kumanda ayarları veya esc ile ilgili ayarlarda bir sıkıntı var kardeşim..Mekanik hiç bir problem yoksa , ki özene bezene topladın , olduğunu ben de düşünmüyorum ama yine bir üzerinden geçmeni tavsiye edebilirim.Aslında yedek başka bir esc olsa hemen bir denesen , bu iş biraz daha basit çözülebilir.Mutlaka daha deneyimli arkadaşlardan da daha güzel tavsiyeler gelecektir...İnşallah çabucak çözüme kavuşur :saygilar:

Teşekkürler Abicim :saygilar:
Kafa devrini Castle Esc'nin Governor ayarlarından belirliyorum abi, fakat takometreyle herhangi bir ölçümle karşılaştırmadım değerleri.
Cahit Hoca'da sorun olmamasının sebebi normal curve ayarlarıyla denemiş olması, Governor moduyla deneyememiş çünkü kullanmıyormuş şu an abi.
mekanik olarak tekrardan gözden geçirdim abi kuyruğu ama bir şey bulamadım :( her şey manueline uygun :saygilar: :saygilar:

kemalcan' Alıntı:
İbrahim hocam pal açılarınız fazla olabilirmi acaba kaç ayarladınız aklıma ilk o geldi benim pal açılarınızı biraz düşürüp denemenizi tavsiye ederim nacizane fikrim budur.

Kemal hocam güzel bir yere değindin ben konuya yazmayı unutmuşum, şimdi ekliycem fakat pal açılarım (+), (-) 12, Cylic açılar 8 derece. Normal değerler yani :saygilar:

Doğukan , o problem 450'lerin klasik problemi zaten , bu 450 nin slider'inin gezme alanı yetersizliğinden kaynaklanan mecburi bir durum...Ben agrasif uçmasam bile , genelde normal mod uçtuğum için , kafa turumun düşük geldiği durumlar olur , o yüzden kuyruğum biraz sola kaçacak şekilde ayarlı , ama bu 550 model , yani mekanik olarak o sıkıntıyı aşmış bir model sanıyorum , kaldı ki gopro ve Spirit ünitelerin ,artık bu tür çeyrek kaçma hatalarını hayli hayli elimine edebilecek modern üniteler olduğunu düşünüyorum...Yine de denemekte fayda var ....İbrahim ,esc governer moda geçince yapıyor deyince ben mantık olarak esc'ye yoğunlaştım.. :rolleyes:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Doğukan , o problem 450'lerin klasik problemi zaten , bu 450 nin slider'inin gezme alanı yetersizliğinden kaynaklanan mecburi bir durum...Ben agrasif uçmasam bile , genelde normal mod uçtuğum için , kafa turumun düşük geldiği durumlar olur , o yüzden kuyruğum biraz sola kaçacak şekilde ayarlı , ama bu 550 model , yani mekanik olarak o sıkıntıyı aşmış bir model sanıyorum , kaldı ki gopro ve Spirit ünitelerin ,artık bu tür çeyrek kaçma hatalarını hayli hayli elimine edebilecek modern üniteler olduğunu düşünüyorum...Yine de denemekte fayda var ....İbrahim ,esc governer moda geçince yapıyor deyince ben mantık olarak esc'ye yoğunlaştım.. :rolleyes:

Aynen Abi Esc governor kullanıyorum, Normal Curvede sıkıntı yok, çok küçük kaçma var oda ince ayarla eritilir, fakat 90 derece çok ciddi bir rakam ve çözüm olarak denenmedik yol kalmadı gibi :saygilar:

İbrahim governor gaini artırıp denedinmi peki birde manualde slider pozisyonunda kuyruk pali sıfır derece demiyor sanırım palleri katladığın zaman arada 10mm olması gerek diye hatırlıyorumki ben öyle yapmıştım kuyruktan memnunum

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mustafa Atabek' Alıntı:
İbrahim governor gaini artırıp denedinmi peki birde manualde slider pozisyonunda kuyruk pali sıfır derece demiyor sanırım palleri katladığın zaman arada 10mm olması gerek diye hatırlıyorumki ben öyle yapmıştım kuyruktan memnunum

Denedim Abi Governor Gaini de arttırdım ama olmadı, manuele göre paller arası 10mm olması gerek diyor,fakat spirit bunu 0 derece olarak istiyor, biz spiritin dediğine göre yaptık, tekrar Tomas'la görüşmemiz de açıyı verin dedi, ama yine sonuç olmadı, senin gyro gain değerin kaç Mustafa?
Bir de senden ricam yapabilirsen deneyebilirmisin? havadan full eksiyle yere yaklaşıp birden full artı verip(hemen verip çekme ama full artıyı ver yükselsin geri) kuyruğa bir bakarmısın kaçma göçme varmı diye?

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Denedim Abi Governor Gaini de arttırdım ama olmadı, manuele göre paller arası 10mm olması gerek diyor,fakat spirit bunu 0 derece olarak istiyor, biz spiritin dediğine göre yaptık, tekrar Tomas'la görüşmemiz de açıyı verin dedi, ama yine sonuç olmadı, senin gyro gain değerin kaç Mustafa?
Bir de senden ricam yapabilirsen deneyebilirmisin? havadan full eksiyle yere yaklaşıp birden full artı verip(hemen verip çekme ama full artıyı ver yükselsin geri) kuyruğa bir bakarmısın kaçma göçme varmı diye?
Gyro gain degerim 57 tabi bu gpro icin gecerli, dedigin sekilde hızlı aşağı yukarı açı verdim geçen gün full eksi full artı kaçma yok bende. bence sen spirit e göre degilde 550 nin manuale gore yap slider pozisyonu önemli

Üniteye göre değişir ama o Mustafa, manuale ben de baktım. Montajı anlatmayı bırakmış, GPRO anlatmaya başlamış, 10mm yi orda demiş. Spirit de mesela kuyruk pallerini katlayınca aradaki mesafeyi tam sıfır isteyip, gereken açıyı sonradan kendisi veriyor. Bir açı gerekiyor sonuçta hover pozisyonunda ana pallerin torkunu dengelemek için.

Öneri olarak da söylenecekler söylenmiş, aklıma fazla bişeyler gelmiyor. RPM düşük değil, hatta 550 için yüksek sınırlarda bile sayılabilir. Pal açıları çok ideal, fazla diyemeyiz kesinlikle.

Kuyruk için Torque Precompensation tarzı bi ayar var mı? Onu arttırmak çözüm olabilir mi?

Benim de aklıma esc den kaynaklı olabileceği geliyor. Bir de Rasim abinin bahsettiği ayar varsa bir kurcalamak lazım. 3gx kullanırken ben de buna benzer bir sorun ile karşılaşmıştım 550 de. Üniteden bahsedilen ayar ile oynayınca kuyruk bırakmayı kesmişti...

Mustafa Atabek' Alıntı:
Gyro gain degerim 57 tabi bu gpro icin gecerli, dedigin sekilde hızlı aşağı yukarı açı verdim geçen gün full eksi full artı kaçma yok bende. bence sen spirit e göre degilde 550 nin manuale gore yap slider pozisyonu önemli

ben Gproda bile 80 lerde kullanıyorum gaini, enteresan bir durum var ama anlayamıyorum. Her ikisini de denedim Mustafa olmadı, hem 0 açısını, hem 10mm farkı.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Üniteye göre değişir ama o Mustafa, manuale ben de baktım. Montajı anlatmayı bırakmış, GPRO anlatmaya başlamış, 10mm yi orda demiş. Spirit de mesela kuyruk pallerini katlayınca aradaki mesafeyi tam sıfır isteyip, gereken açıyı sonradan kendisi veriyor. Bir açı gerekiyor sonuçta hover pozisyonunda ana pallerin torkunu dengelemek için.

Öneri olarak da söylenecekler söylenmiş, aklıma fazla bişeyler gelmiyor. RPM düşük değil, hatta 550 için yüksek sınırlarda bile sayılabilir. Pal açıları çok ideal, fazla diyemeyiz kesinlikle.

Kuyruk için Torque Precompensation tarzı bi ayar var mı? Onu arttırmak çözüm olabilir mi?

Cahit Abi'nin üniteyi denemesi ve hiç bir sorun bulamaması üzerine Spirit'le devam edeceğim, sil baştan bir ayar yapacağız bakalım ne değişecek, normal gaz eğrisinde sorun olmayıpda, governor aktif olunca neden yapar bunu anlamıyorum.

demiş olduğun menüye benzer bir sekme var Spirit'te pirouette Consistency, Tomas mesajında olması gereken en fazla değeri belirtmiş özellikle bu menüdeki.
Bakacaz Rasim governor ile uçamayacağız anlaşılan

Hüseyin Cem ASLAN' Alıntı:
Benim de aklıma esc den kaynaklı olabileceği geliyor. Bir de Rasim abinin bahsettiği ayar varsa bir kurcalamak lazım. 3gx kullanırken ben de buna benzer bir sorun ile karşılaşmıştım 550 de. Üniteden bahsedilen ayar ile oynayınca kuyruk bırakmayı kesmişti...

Şu an şüpheli konumda olan sanki Esc Hüseyin ama emin olmak lazım. :saygilar:

Governorsuz güzel olmaz yaa, esc yerine ünite governoru da düşünülebilir. En olmadı V curve'ler oluşturup öyle uçarsın da, governor bir şekilde yoluna girse daha güzel olurdu.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...