700 macerası TSA 700 ile kaldığı yerden devam.

Evet bu esc yi de yakmayı başardık, bu sefer hakkını verdik ama, son uçuşta indikten sonra Kağan bir yanık kokusu geliyor dedi kokladık falan, inanmak istemedik ?

Neyse dedik bir sonraki uçuşta daha devir alırken olan oldu, herşeyi usulüne göre yapmıştım, esc öncesi ve sonrası herhangi bir uyarı vermedi, daha sıfır esc olduğunu da var sayarsak bu sefer suçlu kesinlikle esc, yani lamı cimi yok bunun bence, çünkü motor da değişmiştim çiçek gibi motor hemde scorpion vardı ve scorpion için 5 timing ayarlıydı soft start ve gov kapalı kullanıyordum.

Evet biraz sert uçtuk ama sonuçta bu esc ler bunun için tasarlanıyor, neyse sağlık olsun pilot tr ile konuştum, esc yi gönderin biz scorpion ile iletişime geçeceğiz dediler bakalım ne olacak.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ali geçmiş olsun :(

Scorpion kendi sitesinde hep 5 timing öneriyor. ESC lerindeki aralık nedir bunun için bilmiyorum. HW esclerle 0-30 arası ayarlanabildiği için timing, ben genelde mid timing olan 15 i ayarlardım scorpion motorlarla da xnova motorlarla da...

Aslında sert uçuyorsun, üzüyorsun elektroniği :D Sana 160-200A daha fazla gider de işte ona girmezsin diye tahmin ediyorum.

Geçmiş olsun Ali. Rasim'in dediğini ben diyecektim, 4530 motora önerilen normalde 160 ve üzeri ama, 130 ile de kullanan var.
Benim dikkatimi başka bir konu çekti, gov kapalı anlarım da, soft start kapalı nasıl kullanıyordun helide? Anında palleri katlaması lazım değil mi? Veya ünite gov ile mi kullanıyordun? Gov kapalı ve sabit curve ile uçuyorduysan, thr değerin kaçtı?

Geçmiş olsun Ali. Rasim'in dediğini ben diyecektim, 4530 motora önerilen normalde 160 ve üzeri ama, 130 ile de kullanan var.
Benim dikkatimi başka bir konu çekti, gov kapalı anlarım da, soft start kapalı nasıl kullanıyordun helide? Anında palleri katlaması lazım değil mi? Veya ünite gov ile mi kullanıyordun? Gov kapalı ve sabit curve ile uçuyorduysan, thr değerin kaçtı?
Aynen abi brain gov kullandığım için bunları kapatmam gerekiyor biliyorsun?

Ali geçmiş olsun :(

Scorpion kendi sitesinde hep 5 timing öneriyor. ESC lerindeki aralık nedir bunun için bilmiyorum. HW esclerle 0-30 arası ayarlanabildiği için timing, ben genelde mid timing olan 15 i ayarlardım scorpion motorlarla da xnova motorlarla da...

Aslında sert uçuyorsun, üzüyorsun elektroniği :D Sana 160-200A daha fazla gider de işte ona girmezsin diye tahmin ediyorum.
Doğru diyorsun abi aslında soft start ve gov gibi özellikleri üniteye bıraktığım için şöyle 160 lık falan uçak esc si de alabilirim, hw fly fun esc ler uygun fiyatta mesela

Sorunlar bitmeyecek gibi duruyor :) Umarım yanılan ben olurum...

Castle esc ler güzeldir fakat kendi içlerinde Phoenix Edge ler daha güvenilirdir, ICE serisi ile ilgili iyi de kötü de geribildirimler vardır. ICE tercih edersin çünkü fiyatı daha uygundur.
Scorpion esc ler genel olarak güvenilirdir, fakat sert uçan pilotların 160a ve üzeri tercih etmesi daha uygundur. 130a tercih edersin çünkü pilottr de uygundur.
Şimdi hedefte uçak esc si var, sonu hayır olsun... Zorlanmaya gelmedi, tictocta cevap veremedi önce bi duman attı sonra alev aldı muhabbeti ile bitebilir.

İşin sevindirici tarafı pilotaj iyi olduğu için sorun olsa da en azından elektronik seviyesinde kalıyor, kitte / mekanik tarafta fazla bir sorun olmadan başarılı bir şekilde indiriyorsun.

Ortada şöyle bir durum var. Ya çok sağlam bir elektronik düzüp öyle devam etmelisin, yada uçuşu biraz dizginleyerek daha fiyat/performans ürünleri ile mutlu mesut devam etme yoluna gitmelisin.

Aslan gibi uçuyorsan, kit olarak da (700 size) bir aslan besliyorsan, yediğine bakmayacaksın :saygilar:

Ortada şöyle bir durum var. Ya çok sağlam bir elektronik düzüp öyle devam etmelisin, yada uçuşu biraz dizginleyerek daha fiyat/performans ürünleri ile mutlu mesut devam etme yoluna gitmelisin.
Aslan gibi uçuyorsan, kit olarak da (700 size) bir aslan besliyorsan, yediğine bakmayacaksın :saygilar:
Durumu bence gayet net ve güzel bir şekilde özetlemişsin Rasim, haklısın kardeşim ;)

Ama ülkemiz şartları, dolar kuru, ekonomik sıkıntılar :embarras: gençlik, bitmek tükenmek bilmeyen kırbaçlama arzusu :laugh: ....... @Ali Yalçın sen de haklısın be kardeşim ;)

Sorunlar bitmeyecek gibi duruyor :) Umarım yanılan ben olurum...

Castle esc ler güzeldir fakat kendi içlerinde Phoenix Edge ler daha güvenilirdir, ICE serisi ile ilgili iyi de kötü de geribildirimler vardır. ICE tercih edersin çünkü fiyatı daha uygundur.
Scorpion esc ler genel olarak güvenilirdir, fakat sert uçan pilotların 160a ve üzeri tercih etmesi daha uygundur. 130a tercih edersin çünkü pilottr de uygundur.
Şimdi hedefte uçak esc si var, sonu hayır olsun... Zorlanmaya gelmedi, tictocta cevap veremedi önce bi duman attı sonra alev aldı muhabbeti ile bitebilir.

İşin sevindirici tarafı pilotaj iyi olduğu için sorun olsa da en azından elektronik seviyesinde kalıyor, kitte / mekanik tarafta fazla bir sorun olmadan başarılı bir şekilde indiriyorsun.

Abi insan istediği gibi uçamadıktan sonra, uçuşu sakinleştirmek yerine hiç uçmamayı tercih ederim,sonuçta keyif için yapıyoruz bu işi bir mecburiyeti yok.

Ama bu kadar karamsar olmayanda gerek yok bence?

Bakayım seçenekleri değerlendiriyorum

Heli için hızlıca bir araştırma yaptım. Kullanmayı düşünenler varmış 2017 de, HW de saha testleri yapacakmış o zamanlar, sonuç ne oldu bilmiyorum.

Bu esc de
-- governor yok (sorun değil, ünite gov kullanılacak)
-- Bailout fonksiyonu yok (kazara switch kapattıktan sonra tekrar açınca hızlıca devam edebilmesi), sorun değil diyebiliriz sonuçta kaç kere kullandık.
-- Soğutma fanı yok. Bununla ilgili 3d printerdan sıcağa dayanıklı malzemelerden fan mount bastıranlar var. ( )

-- RPM output bazılarında var (Flyfun V5 130a ve 160a) diğerlerinde yok. Ünite gov için önemli fakat harici olarak da lehimlenebilir.

-- Soft startı uçak için olduğundan çok da soft değil heli için. Sorun değil, üniteden soft start ve esc nin kendi soft startı videolarda var.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ben rpm sensör ile kullandım fly fun serisi x7 de 130 luk olanı hiçte sorun çıkarmadı, X7 kırımda kafa üstü esc üzerine düşünce esc arızalandı.

Rasim abi dediğim gibi çoğu özelliği ünite sayesinde kullanmadığımız için kullanmadığımız özelliklere para vermeye gerek yok, hatta su soğutmalı tekne escleri bile var acaba diyorum ?

Ben ünite gov kullandığın için uçak escsi kullanma fikrine sıcak bakıyorum. Hatta araba escsi kullansak ne olur? Sonuçta bütün işi ünite gov hallediyor.
Rasim abi dediğim gibi çoğu özelliği ünite sayesinde kullanmadığımız için kullanmadığımız özelliklere para vermeye gerek yok, hatta su soğutmalı tekne escleri bile var acaba diyorum ?
Yeni ESC seçimini merakla bekliyoruz Ali kardeşim :)