Acemi ellerden doğan zutor

Mustafa Koç

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Abilerim, kardeşlerim öncelikle herkese merhaba. İlk önce bu modeli burada tanıtan evren abimize ve uçağın planını ve laer kesim dosyalarını oluşturup paylaşan ilker nahırcı ya teşekkür etmek istiyorum. İlk yaptığım köpük uçaktan sıkılmaya başladım ve arayış içine girdim. Bir süredir balsa bir uçak istiyordum ama karar verememiştim. bir yandan hazır almak mantıklı geliyordu, Öte yandan inşaat da bu işin bana göre çok keyifli bir boyutu. Ama balsa rc model konusu gözümü korkutuyordu. Daha önceden birkaç serbest uçuş modeli yaptım tümden yabancı değilim yani ama deneyimli de değilim. Kafamı en çok kurcalayan konular kaplama ve menteşe horn vb. hareketli parçaların yapılışı. ama bir şekilde altından kalkabileceğim gibi geliyor ve nihai kararımı verdim. zutor yapılacak. yeni konu mu açsam yoksa diğer konudan mı devam etsem bilemedim ama böylesi daha doğru geldi çünkü o bir yapım klavuzu iken bu konuda her şey acemi bakış açından olacak.

Bu gün uçuştan dönerken meydandaki birine bildiği lazer kesim yaptırabilecek bir yer olup olmadığını sordum. O da bursa model uçak kulübü başkanı murat hocamızın atölyesinde makina olduğunu söyleyince kendisine ulaştım çizimleri gönderdim malzemeleri al getir keselim dedi. ilk işimiz malzeme listesi. hangi malzemeden ne kadar gider kabaca belli aslında kafamdaki malzeme listesi şöyle;

5 adet 1.5 mm balsa levha gövde kaplaması ve lazer
3 adet 1 mm balsa levha kanat kaplaması
2 adet 3 mm balsa levha lazer ve kalanıyla çıta çıkarılacak
1 adet 3 mm kontraplak lazer
1 adet 1 mm kontraplak lazer

İlk etapta bunlar yetecek sanırım. Bunları THK'nin sitesinden temin etmeyi düşünüyorum ama 1 mm kontra bulamadım yerine 1,5 mm kontra ya da 1 mm ıhlamur levha kullanabilirim.

Balsa levha Bursa'da Ünlü caddede Teknik kırtasiye ve Bauhaus'da var. Bakarak almak daha iyi olur. Levhanın hafifliğini kontrol edersin.
Bu sabah bir saat kadar boş zamanım vardı ünlü caddede çay içerek geçirdim meğer cevher varmış yanımda. BKM ye sordum bir tek maket kartonunu oradan almıştım çünkü. Neyse yarın ilk iş oraya gideceğim. Çok teşekkür ederim :)

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk
Zevkle takip edeceğim bir konu.
Kanat kapalaması için planda 1mm mi belirtilmiş 1.5mm daha iyi olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Koç
Zevkle takip edeceğim bir konu.
Kanat kapalaması için planda 1mm mi belirtilmiş 1.5mm daha iyi olabilir.
Siz söyleyince tekrar baktım plana kanat kesitinde 1.5 olarak görünüyormuş:thumbup: ama kanat üstten görünümünde 1 mm yazıyor o halde 1 mm yi komple iptal Edip hepsini 1,5 almam daha mantıklı olacak teşekkür ederim uyarı için:thumbup: inşallah model başarıya ulaşır da takip ettiğinizde değer :)

• Beğen
Tepkiler: cengizhanyurdalan
Kolay gelsin Mustafa,
İnşaat yapmak isteyen birisi olduğunu bildiğim için iyi bir seçim diyebilirim.

Hata yapmaktan korkma ve çekinme :) tecrübe denilen şey hataların toplamıdır ;)

modeldeki 1mm balsa ve kontrplakların hepsini 1.5 mm olanları ile değiştirebilirsin. Biz bu modeli yaptığımız zaman her ikisini de bulmak çok kolaydı, anladığım kadarıyla şimdi pek o kadar kolay değil. Kanat kaplamaları zaten 1.5 mm, plan üst görünümü yanlış yazılmış muhtemelen, sinirlerdeki yuvalar 1.5mm. Kuyruktaki 1 mm lik kaplamayı da 1.5 mm ile değiştirmen biraz ağırlığı arttırır ama modelin ağırlık toleransı yüksek, uçuşuna çok fazla etki etmez, öndeki gövde kontralarının 1.5 mmye çıkartılması da CG açısından bu ağırlığı dengelemeye yardım edecektir. Kaldı ki pili de kaydırma şansın olacaktır, yani ilave ağırlık gerektirmez kuyruğun biraz ağırlaşması.

Yekeler için planda yok ama Murat Bozdemirle konuş, ellerinde planörlerde kullandıkları kontraplaktan lazer kesim yekeler olabilir, yoksa bile çizimi vardır, senin kesimine ekleyiversinler. 1.5 mm kontraplak yekeler bu model için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Bu modeldeki menteşeleme için de bant menteşe tavsiye ederim, pratik kolay etkili ve gerekirse zarar vermeden sökülüp yeniden yapılabilecek bir menteşeleme olur.

yeni konu mu açsam yoksa diğer konudan mı devam etsem bilemedim ama böylesi daha doğru geldi çünkü o bir yapım klavuzu iken bu konuda her şey acemi bakış açından olacak.
Dediğin gibi böylesi daha güzel olmuş Mustafa :thumbup: Dolardaki bu son artışlar sonrası konunun yakın takipçisiyim ;D

• Beğen
Kolay gelsin Mustafa,
İnşaat yapmak isteyen birisi olduğunu bildiğim için iyi bir seçim diyebilirim.

Hata yapmaktan korkma ve çekinme :) tecrübe denilen şey hataların toplamıdır ;)

modeldeki 1mm balsa ve kontrplakların hepsini 1.5 mm olanları ile değiştirebilirsin. Biz bu modeli yaptığımız zaman her ikisini de bulmak çok kolaydı, anladığım kadarıyla şimdi pek o kadar kolay değil. Kanat kaplamaları zaten 1.5 mm, plan üst görünümü yanlış yazılmış muhtemelen, sinirlerdeki yuvalar 1.5mm. Kuyruktaki 1 mm lik kaplamayı da 1.5 mm ile değiştirmen biraz ağırlığı arttırır ama modelin ağırlık toleransı yüksek, uçuşuna çok fazla etki etmez, öndeki gövde kontralarının 1.5 mmye çıkartılması da CG açısından bu ağırlığı dengelemeye yardım edecektir. Kaldı ki pili de kaydırma şansın olacaktır, yani ilave ağırlık gerektirmez kuyruğun biraz ağırlaşması.

Yekeler için planda yok ama Murat Bozdemirle konuş, ellerinde planörlerde kullandıkları kontraplaktan lazer kesim yekeler olabilir, yoksa bile çizimi vardır, senin kesimine ekleyiversinler. 1.5 mm kontraplak yekeler bu model için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Bu modeldeki menteşeleme için de bant menteşe tavsiye ederim, pratik kolay etkili ve gerekirse zarar vermeden sökülüp yeniden yapılabilecek bir menteşeleme olur.
Abi yorum ve görüşlerin için teşekkür ederim:) yeke işini kesime gitmeden konuşacağım menteşe olarak da dediğin gibi bant menteşe alacağım ama daha biraz sürer menteşeleme ve kaplama kısmına geçilmesi konuyu böyle hemen açtım ama yoğunluktan dolayı biraz yavaş ilerleyecek gibi gözüküyor modelin uçması bir kaç ayı bulabilir :embarras: her aşamayı burda paylaşıp beceremedigim yerlerde sorup öğrenerek devam etmek niyetindeyim. :RCKolik: Umarım işin sonunda uçabilen bir model elde etmiş olurum :)
Dediğin gibi böylesi daha güzel olmuş Mustafa :thumbup: Dolardaki bu son artışlar sonrası konunun yakın takipçisiyim ;D
Abi teşekkür ederim :) bu dolar konusu hepimizin yarası maalesef balsa da nasibini aldı bu artıştan:embarras: ama bizi yıldıramaz :RCKolik:

Kolay gelsin, parçaları temin edip yapım aşaması başlayınca fotoğraf paylaşımlarını bekliyoruz.:saygilar:

• Beğen
Mustafa hocam konuyu merakla takipteyim.Yapım aşamalarının resimlerini ve videolarını bekliyoruz.Şimdiden kolay gelsin. :)
Kolay gelsin, parçaları temin edip yapım aşaması başlayınca fotoğraf paylaşımlarını bekliyoruz.:saygilar:
Teşekkür ediyorum:) bütün aşamaları en ince detayına kadar paylaşacağımdan hiç şüpheniz olmasın :D zaten :RCKolik: desteği olmadan tek başıma bitirmem çok çok zor.