ah 1w cobra helikopter

ah 1w cobra helikopter

emin keles' Alıntı:
Ve montaj bitti arkadaslar, inanin tam 6 kez sok tak yaptim kafayi yedim, ama sag salim montaj bitti ve tum ozelliklerini test edip rafa koydum, simdi iki gun salonu toparlayip malzemeleri siniflandirip sandiklarina koyup evi tekrar ailemin kullanimina acabilirim [emoji16]

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Emin abi eline emeğine sağlık yine harika bir çalışma oldu :saygilar:

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: Emin Keles
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Emin Bey elinize sağlık, bol keyifli kırımsız uçuşlar dilerim.

ah 1w cobra helikopter

Oncelikle Deccaller bizim karakuvvetlerinin cobralarinda kullanilanin bire bir aynisidir, renk konusuna gelince zaten fusalaj bana geldiginde karakuvvetlerinin rengindeydi ama inanin model hic gorunmuyordu :) aslinda amacina uygundu ama bilirsiniz biz modelciyiz modelimizin hernekadar kamufulaj desenlide olsa gorunmesini isteriz, bu sebeple yeni kamufuaji biraz daha gorunur renklerle uyguladim.

Renk konusunda kastettiğim şuydu: resimlerden görebildiğim kadarıyla model size ilk geldiğinde Amerikan Deniz Piyadelerinin modern zamanlarda kullandığı kamuflaja benzer bir boyaya sahipti. Ve bu kamuflaj havada çok zor görünür kesinlikle hemfikirim :) sizin yaptığınız boyama ise yine Amerikan Deniz Piyadelerinin daha önceden kullandığı 3 renk (açık gri, yeşil ve siyah) kamuflajın benzer uygulanması oldu:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bize gelen süper kobralarda Amerikan Deniz piyadelerinin açık grisi yerine çöl (kum) sarısı rengi uygulanmıştı. Bu kamuflaj bizim helikoterlerin görev yaptığı (yapacağı) arazilere daha uygundu.

müsadenizle birkaç fotoğraf paylaşayım:

Benim bildiğim kadarıyla bizde kullanılan hem normal hem de süper cobralar hep bu renkte boyanmıştır. Hatta aşağıdaki fotoğrafa bakarsanız bizim süper kobraların birisinin yakın zamanda gerçekleştirilen modifikasyonlardan sonra bile hala aynı renkleri taşıdığını görebilirsiniz. Fotoğrafta egzostlara bakarsanız helikopterin yeni bir modifikasyon geçirdiğini görebilirsiniz, zira bu egzostlar super cobralara sonradan, ve yakın bir zamanda (emin değilim ama muhtemelen AH-1Z viper modelinin geliştirilmesi sırasında edinilen tecrübeler sonraında) uygulanmaya başlayan bir değişiklik.

Buarada, bu kamuflaj yerden havaya bakıldığında havada rahatlıkla görünen bir renk şemasıdır. Yani bizim modellerimiz için gayet uygun :)

Herneyse, siz bana fazla bakmayın :) bu konularda fazlasıyla takıntılıyomdır, ama görebildiğim kadarıyla yapım sırasında gergin alnar yaşamış olsanız da genel olarak keyif aldınız, zaten önemli olan da budur. :thumbup: sonuçta ortaya güzel görünen de bir model çıktı.

Yapım hızınız konusunda tekrar saygılarımı sunuyorum. :saygilar: Ben kendi Super Kobra modelimin ilk uçuş tarihini 2019un ilk ayları olarak belirledim :):):)

ve arkadaslar bu gun sabirsizlanip uygun olmayan bir ortamda tanitim videosu cekip sonrada maiden yaptik, hava cok soguktu roketli ucusa hazirlanamadik, bir cok misafir geldi zaten bahcede ustalarda calisiyordu, boyle olunca daha uygun bir gunde roketli ucusu insallah yapacagiz, tabiki hedefim bu hafta ici ancak gercek bir tanitim ve ucus videosu icin uygun zaman hava durumu ve uygun bir alan bulmam gerekecek, zaten o ucusuda burada baska bir baslik altinda paylasacagim o baslikta sunlar olacak
1. yaptiklarimiz
2. maliyet ayrintili olarak
3.kamera arkasi
4. modeli tanitim videosu daha uyggun bir ortamda daha ayrintili cekilmis bir video
5. ideal bir zeminde ve hava sartlarinda modelin tum aktif ozelliklerinin kullanilacagi bir ucus videosu

iste bunlari sanirim uygun sartlar olusursa bu hafta ici halledecegim, simdilik ulastigim sonucu gosterme adina eldeki imkanlarla hazirlayabildigim iki videoyu size sunuyurum iyi seyirler :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Emin Bey elinize sağlık, bol keyifli kırımsız uçuşlar dilerim.

Renk konusunda kastettiğim şuydu: resimlerden görebildiğim kadarıyla model size ilk geldiğinde Amerikan Deniz Piyadelerinin modern zamanlarda kullandığı kamuflaja benzer bir boyaya sahipti. Ve bu kamuflaj havada çok zor görünür kesinlikle hemfikirim :) sizin yaptığınız boyama ise yine Amerikan Deniz Piyadelerinin daha önceden kullandığı 3 renk (açık gri, yeşil ve siyah) kamuflajın benzer uygulanması oldu:

Bize gelen süper kobralarda Amerikan Deniz piyadelerinin açık grisi yerine çöl (kum) sarısı rengi uygulanmıştı. Bu kamuflaj bizim helikoterlerin görev yaptığı (yapacağı) arazilere daha uygundu.

müsadenizle birkaç fotoğraf paylaşayım:

Benim bildiğim kadarıyla bizde kullanılan hem normal hem de süper cobralar hep bu renkte boyanmıştır. Hatta aşağıdaki fotoğrafa bakarsanız bizim süper kobraların birisinin yakın zamanda gerçekleştirilen modifikasyonlardan sonra bile hala aynı renkleri taşıdığını görebilirsiniz. Fotoğrafta egzostlara bakarsanız helikopterin yeni bir modifikasyon geçirdiğini görebilirsiniz, zira bu egzostlar super cobralara sonradan, ve yakın bir zamanda (emin değilim ama muhtemelen AH-1Z viper modelinin geliştirilmesi sırasında edinilen tecrübeler sonraında) uygulanmaya başlayan bir değişiklik.

Buarada, bu kamuflaj yerden havaya bakıldığında havada rahatlıkla görünen bir renk şemasıdır. Yani bizim modellerimiz için gayet uygun :)

Herneyse, siz bana fazla bakmayın :) bu konularda fazlasıyla takıntılıyomdır, ama görebildiğim kadarıyla yapım sırasında gergin alnar yaşamış olsanız da genel olarak keyif aldınız, zaten önemli olan da budur. :thumbup: sonuçta ortaya güzel görünen de bir model çıktı.

Yapım hızınız konusunda tekrar saygılarımı sunuyorum. :saygilar: Ben kendi Super Kobra modelimin ilk uçuş tarihini 2019un ilk ayları olarak belirledim :):):)
soylediginiz bir cok seye katilmakla beraber uygulamada ne yazikki bunu yapamiyorum :) hani benimde bazi hayallerim var, gelelim senin 2019 daki modeli bitirme planiniza :eek: o zamana kadar cobralar tamamen uretim ve kullanimdan kalkabilirler :) bence biraz daha acele etmen lazim, saka bir yana tabiki plan sizin heyacanla sonucu bekliyorum ben simdi hugo md 500 nitro icin plan yapiyorum nasip olursa bu kis bitirecegim

soylediginiz bir cok seye katilmakla beraber uygulamada ne yazikki bunu yapamiyorum :) hani benimde bazi hayallerim var, gelelim senin 2019 daki modeli bitirme planiniza :eek: o zamana kadar cobralar tamamen uretim ve kullanimdan kalkabilirler :) bence biraz daha acele etmen lazim, saka bir yana tabiki plan sizin heyacanla sonucu bekliyorum ben simdi hugo md 500 nitro icin plan yapiyorum nasip olursa bu kis bitirecegim
Emin Bey, Evren hocam SCALE body tamamen kendisi üretecek. Konunun ön hazırlık çalışması şuradan bakabilirsin.

Bu da 3D Modelleme konusu :

Emin Bey, Evren hocam SCALE body tamamen kendisi üretecek. Konunun ön hazırlık çalışması şuradan bakabilirsin.

Bu da 3D Modelleme konusu :

Evren beyin konusunu takip ediyorum zaten tek sorun cok uzayinca benim gibi tezcanli birisi icin takip etmek biraz skiti oluyor ancak her halukarda takipteyim zira kullanilan teknikler ilginc ve farkli benimde hayallerimde olan seyler insallah sonunu hep beraber gororoz

iste bunlari sanirim uygun sartlar olusursa bu hafta ici halledecegim, simdilik ulastigim sonucu gosterme adina eldeki imkanlarla hazirlayabildigim iki videoyu size sunuyurum iyi seyirler :)
Videolar için teşekkür ederiz Emin Bey :bravo: :thumbup: Gayet güzel ve başarılı bir maiden de olmuş %p Darısı hafta içi yapılacak denemeye :saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Emin Keles

Evren beyin konusunu takip ediyorum zaten tek sorun cok uzayinca benim gibi tezcanli birisi icin takip etmek biraz skiti oluyor ancak her halukarda takipteyim zira kullanilan teknikler ilginc ve farkli benimde hayallerimde olan seyler insallah sonunu hep beraber gororoz

Emin Bey, projenin 2019a hedeflenmesinin bir sebebi de benim için öncelikli proje olmaması. Aynı zamanda Hurricane modeli var yaptığım ve nisan itibariyle de başlayacağım türbin motorlu uçak inşaatı var. Sadece Kobra ile uğraşsam muhtemelen 2-3 aya bitebilirdi. Ama benim kafamda üçbeş dahta eksik (o yüzden dahta modellerle uğraşıyorum sanırım) :) benim zevkime göre yaptığım model gerçeği gibi görünmeyecekse hiç yapmayayım daha iyi derim. Örneğin sizin de kullandığınız Align'ın gövdesi benim gözümde tam anlamıyla "scale" bir gövde değil. Çünkü mekaniklerin gövde içine sığdırılması için gövdenin şekli ve ölçüleri üzerinde pek çok değişiklik yapılıyor. Bu normalde gayet haklı ve yerinde bir şey ama dediğim gibi bende dahtalar eksik olunca bana batıyor :)

Benim öncelikli hedefim gövdenin bire bir ölçekli olması, bunu sağlayabilmek için mekanikleri de modifiye etmem gerekiyor. Örneğin tornada kendi swashplateimi yapmaya girişeceğim. Keza servoların yerleri, ve bağlantı elemanları sıfırdan kendi tasarlayıp ürettiğim mekanikler olacak. Ha, çuvallama ihtimalim başarma ihtimalimden daha yüksek ama denemeden bilemem ve çuvallasam bile yeni bir şeyler öğrenmiş olacağım, benim bakış açım böyle olaya. Ama merak etmeyin bulaşıcı değil benim hastalığım, korkmanıza gerek yok :D

Keyifli uçuşlar dilerim
:saygilar:

Emin Bey, projenin 2019a hedeflenmesinin bir sebebi de benim için öncelikli proje olmaması. Aynı zamanda Hurricane modeli var yaptığım ve nisan itibariyle de başlayacağım türbin motorlu uçak inşaatı var. Sadece Kobra ile uğraşsam muhtemelen 2-3 aya bitebilirdi. Ama benim kafamda üçbeş dahta eksik (o yüzden dahta modellerle uğraşıyorum sanırım) :) benim zevkime göre yaptığım model gerçeği gibi görünmeyecekse hiç yapmayayım daha iyi derim. Örneğin sizin de kullandığınız Align'ın gövdesi benim gözümde tam anlamıyla "scale" bir gövde değil. Çünkü mekaniklerin gövde içine sığdırılması için gövdenin şekli ve ölçüleri üzerinde pek çok değişiklik yapılıyor. Bu normalde gayet haklı ve yerinde bir şey ama dediğim gibi bende dahtalar eksik olunca bana batıyor :)

Benim öncelikli hedefim gövdenin bire bir ölçekli olması, bunu sağlayabilmek için mekanikleri de modifiye etmem gerekiyor. Örneğin tornada kendi swashplateimi yapmaya girişeceğim. Keza servoların yerleri, ve bağlantı elemanları sıfırdan kendi tasarlayıp ürettiğim mekanikler olacak. Ha, çuvallama ihtimalim başarma ihtimalimden daha yüksek ama denemeden bilemem ve çuvallasam bile yeni bir şeyler öğrenmiş olacağım, benim bakış açım böyle olaya. Ama merak etmeyin bulaşıcı değil benim hastalığım, korkmanıza gerek yok :D

Keyifli uçuşlar dilerim
:saygilar:

Evren bey, daha once yazdigim gibi calismalarinizi zevkle izliyorum, bu sene nasip olursa sirf bu isler icin bir torna birde freze alacagim, Allah nasip ederse, zira benimde hayalim sifirdan gercek olcekli modeller yapmak, insallah bu hayallerim nasip olur, en buyuk skinti modelleri bir araca koyup uygun ucus sahasina gitmek, zira binek bir arabaya bir model koyabilirsinz buda 600 olcekten buyukse o bile hayal :( kaldiki karadenizde ucus alani hakgetire, oyle bisey yok, resmen agaclara calim atacaksiniz, yada cok tehlikeli olmakla beraber sahil yol kenari, zor sartlar altinda bu helekopter askimi yasamaya calisiyorum,

maddi olarak kendimi asmis olsam gozunun yasina bakmayip buyuk bir alan bulup 50 yilligina falan kiralayip sonrada helekopter ve ucak gorunumlu kafe restoran yerine gore gece konaklama imkani saglayacak gene yerine gore hangarlari olacak bisey yapmayi hayal ediyorum, ancak bunun icin tek meziyetleri cenazelere katilip camilerde halka sirin gorunmeye calisan Burokratlarimizi asmak! ki bu mumkun deyil! eger onlar ve resmi presedurler asilabilinirse ileride tek kurus getirisi olmayacak vede surekli hobiyi kullanip zengin oldu yaygaralarinada mahal verecek minimum 500 000 liramida yiyecek bir proje hayalimdir! insallah Yuce Allah nasip eder....

gelelim sana Rasim, seni eskiden beri tanir vede gercekten icten severim..... koca konu basladi bitti birak begeniyi iyi kotu yorum yapmadin! bana azda olsa muhalefet olan cevaba begeniyi yapistirmissin! :mad: ama herseye ragmen bu hobide en cok sevgi ve saygi duydugum bir arkadasimsin :) artik bi cevap yazar yada begini yaparsin......

• Beğen
Tepkiler: Rasim Öztürk