Align 3GX FBL Ünitesi Ayarları-1 : Kumanda Ön Ayarları

Türker Akgün

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Ülkemizde yaygın olarak kullanılan Align helikopter kitleri genellikle kombo set olarak satılmakta ve Align 3GX FBL ünite ile bizlere ulaşmaktadır. Bu FBL ünite yeterli Türkçe kaynak olmaması sebebiyle çoğu kullanıcı tarafından tercih edilmemekte veya ayarlanması konusunda zorluklar yaşanabilmektedir.

Bu ve takip eden konularımızda video destekli olarak bu ünitenin baştan sona nasıl ayarlanabileceğiyle ilgili bilgiler paylaşmaya çalışacağız. Ayar aşamalarımızı 7 basamaklı bir seri ile sizlerle paylaşacağız :

Ayar aşamalarımız :

- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları : Alıcı Bağlantısı
- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları-1 : Kumanda Ön Ayarları
- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları-2 : DIR Menüsü Ayarları
- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları-3 : Kuyruk Menüsü Ayarları
- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları-4 : Throttle Kalibrasyon Ayarı
- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları-5 : Yazılım Ayarları
- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları-6 : Final Kumanda Ayarları
- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları-7 : 2 Eksen Gyro Ayarları
- FBL- Flybarless Helilerde Maiden Öncesi Nihai Son Kontroller
- Align 3GX FBL Unitesi : Kullanıcılardan Gelen Soru / Sorunlar
- Align 3GX FBL Ünite Kuyruk Ayar Problemi

Flybarlı (FB) ile Flybarless (FBL) Heli arasındaki Temel Farklar / Benzerlikler
FBL- Fylarless Helikopterlerde Kumanda ve Elektronik Ayar / Setup Konu Indeksi

Bu konumuzda 3GX ayarlarına başlamadan önce kumanda üzerinde yapmamız gereken ön ayarları (Model tipi, Swash Tipi, Gyro, Pitch Curve) sizlerle paylaşmak istedik.

3GX FBL Unitesi Ayarları-1 : Kumanda Ön Ayarları Videomuz

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Rezerve. :saygilar:

Re: Align 3GX FBL Ünitesi Ayarları-1 : Kumanda Ön Ayarları

Merakla bekliyorum Turker bey elinize saglik.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Mehmet Karakaya' Alıntı:
Merakla bekliyorum Turker bey elinize saglik.
Mehmet aslında Türker, ayar aşamasının ilk kısmı ile ilgili video yayınladı. Ama Tapatalk'tan ne yazık ki bu tür özel videolar görüntülenemiyor ([smg i d=2343 type=av] olarak gözüküyor) Müsait olunca normal web browser bakabilirsin ;)

Türker kardeşim eline emeğine sağlık :thumbup: Ciddi bir zaman ayırmak süretiyle, bizlere cok önemli başka bir Türkçe kaynak kazandirmissin :bravo:.

Emimin ki çok yakın bir zamanda en popüler konulardan birisi olacak :RCKolik:

türker bey eliniz kolunuz dert görmesin.gerçekten ciddi emek harcamışsınız.
3gx üniteyi karmaşık bulup satmak isteyen arkadaşlar bu video dan sonra eminimki kararlarını tekrar gözden geçireceklerdir. %p

rafet odabaş' Alıntı:
3gx üniteyi karmaşık bulup satmak isteyen arkadaşlar bu video dan sonra eminimki kararlarını tekrar gözden geçireceklerdir. %p
Teşekkür ederim Rafet Bey, faydalı olabildiysem ne mutlu bana. :)

rafet odabaş' Alıntı:
Rafet bey aynen dediginiz gibi %p Bu kadar 3GX kullanici olmasina ragmen, turkce olarak hazirlanan boyle bir kaynak daha yok :RCKolik:

Aynı üniteyi yeni aldığım kumandaya tanıttım ama ayarları ile ilgili kaynak bulamadım. Kumandam FUTABA T6J Helikopter TREX 500 dfc pro . Kumandadan ileri komutu verdiğimde
pitch servosusağdaki elevator ile birlikte eş zamanlı bir hareket yapmıyor, yanlış bir hareket yapıyor. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

Aynı üniteyi yeni aldığım kumandaya tanıttım ama ayarları ile ilgili kaynak bulamadım. Kumandam FUTABA T6J Helikopter TREX 500 dfc pro . Kumandadan ileri komutu verdiğimde
pitch servosusağdaki elevator ile birlikte eş zamanlı bir hareket yapmıyor, yanlış bir hareket yapıyor. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?
Kaynak bulamadım derken :rolleyes::rolleyes: Türkçe ya da ingilizce dahil bu ünite ile ilgili daha detaylı bir kaynak bulmanız nerede ise imkansız.

Eğer kaynaktan kasdettiğiniz sizin kumanda ile birebir anladım ise, o zaten imkansız.

Yerinizde olsam bu anlatım serisini baştan sonra izler ve mantığı anlamaya çalışırdım. Kumanda menüleri birebir aynı olmasa bile benzer mantık ve isimli zaten. O yüzden çok zorlanmazsınız diye düşünüyorum.

Rica etsek Pofildeki Kullanıcı Ad-Soyadınızı güncelleyebilir misin ?

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
Baştan ayarları yaparken gyro yu on yaptığımda ünite rate moda geçiyor, normalde hh modda iken gyroyu aktif ettim direk rate moda geçti. Ama videoda gyroyu aktif edince modu değişmiyor nerede hata yapıyor olabilirim?