Arising Star Kırım Raporu ve Yardımı

Yam seagull low winglik bir konu olmuş. Her kırım güzeldir. [emoji3]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Doğuş' Alıntı:

Yani bravo Doğuş kardeşim tam aklımda başka bir model vardı beni bir daha düşünmeye zorladın :lollol: . Aslında kanatları o kadar kısa olmasa hiç düşünmeden alacağım bir model ama senin de sayende bir artı daha aldı :thumbup:

Tanfer Ertemalp' Alıntı:
Yani bravo Doğuş kardeşim tam aklımda başka bir model vardı beni bir daha düşünmeye zorladın :lollol: . Aslında kanatları o kadar kısa olmasa hiç düşünmeden alacağım bir model ama senin de sayende bir artı daha aldı :thumbup:

Açıkçası trainer aşamasında kalacaksan beni ben yapan bir uçak, bana da Sümer Abi önermişti. 100 den fazla kırımsız uçuşu oldu. Halada uçmaya devam ediyor. O kadar güzel bir karakteri var ki en iyi inişler bu sayede hep bendeydi. [emoji3]

Uçağın sayesinde herkese güven veren bir pilotajım oldu. Her ne kadar pilotaj güzel olsada kırımdan kaçış yok. Malesef...

Doğuş' Alıntı:

Kesinlikle Sumer Abi'mizin en favori model tavsiyesi ki ben de cok begeniyorum bu modeli :halay:

Doğuş' Alıntı:
Açıkçası trainer aşamasında kalacaksan beni ben yapan bir uçak, bana da Sümer Abi önermişti. 100 den fazla kırımsız uçuşu oldu. Halada uçmaya devam ediyor. O kadar güzel bir karakteri var ki en iyi inişler bu sayede hep bendeydi. [emoji3]

Uçağın sayesinde herkese güven veren bir pilotajım oldu. Her ne kadar pilotaj güzel olsada kırımdan kaçış yok. Malesef...
Zaten Sümer abinin önerdiği modeller dışına asla çıkmam o bizim ustamız ne derse o :saygilar: Ama Doğuş şöyle de bişey var tam oldum oluyor derken bu şanssızlık gerçekleşti yani bu model için yeterli miyim acaba diye düşünüyorum kardeşim. Acaba üstten kanat bi trainerla devam edip uçuş kabiliyetim bi gömlek üste çıkınca mı bu modele geçsem diye düşünüyorum zaten kesinlikle alacağım bir model ama acaba ben yeterli miyim diye düşünüyorum kardeşim. Boomerang v2 alsam da biraz daha kendimi geliştirip low winge geçsem diyorum. Ama Sümer abinin de dediği gibi similatörde fazla zaman geçirerek direk onun önerdiği low wing modelini mi alsam sorusu da var kafamda, biliyosun sonuçta uçuş sahası ve similatör ayrı tecrübeler . Yoksa low wing modeli zaten hem Sümer abi tavsiye ettiği için hem amatörlükten bir adım yükselişi sağladığı için planlarım arasında kardeşim :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Kesinlikle Sumer Abi'mizin en favori model tavsiyesi ki ben de cok begeniyorum bu modeli :halay:
Yakın zamanda yeni bir konu ile bizleri bekliyor olacak Mehmet abi A dan Z ye kurulum aşamasını ve fotoğraflarını koyacağım umarım uçuş sahasındaki ilk videosunun sonu kırımla bitmez heyecanla bekliyoruz :halay:

Paylaşım için teşekkürler Tanfer, yaşarken biraz acı da olsa hiçbir zaman unutamayacağın bir tecrübe edinmişsin. :laugh:

Serüvenin devamını ve mutlu sonu bekliyoruz. :RCKolik:

Tanfer Ertemalp' Alıntı:
Zaten Sümer abinin önerdiği modeller dışına asla çıkmam o bizim ustamız ne derse o :saygilar: Ama Doğuş şöyle de bişey var tam oldum oluyor derken bu şanssızlık gerçekleşti yani bu model için yeterli miyim acaba diye düşünüyorum kardeşim. Acaba üstten kanat bi trainerla devam edip uçuş kabiliyetim bi gömlek üste çıkınca mı bu modele geçsem diye düşünüyorum zaten kesinlikle alacağım bir model ama acaba ben yeterli miyim diye düşünüyorum kardeşim. Boomerang v2 alsam da biraz daha kendimi geliştirip low winge geçsem diyorum. Ama Sümer abinin de dediği gibi similatörde fazla zaman geçirerek direk onun önerdiği low wing modelini mi alsam sorusu da var kafamda, biliyosun sonuçta uçuş sahası ve similatör ayrı tecrübeler . Yoksa low wing modeli zaten hem Sümer abi tavsiye ettiği için hem amatörlükten bir adım yükselişi sağladığı için planlarım arasında kardeşim :)

Bence korkmayı gerektirecek en ufak bir sorun yok. Ben şimdiye kadar üstten kanatlı modeli hafada tutabilme sürem 10-15 saniyeyi geçmedi. İlkinde hatalı montajdan aileron çıktı. İkincisinde ise aileron tersmiş. Sonra bu modeli aldım. Kontrollü uçarsam hiç sorun yok. Ama bazen sınırları zorluyorum. O anda bile yardımcı oluyor uçak. Benim konumdaki videoları izleme fırsatın olursa karakteri konusunda bir fikrin olur. Emin olun çok daha rahatmış diyeceksiniz. Hem arising star gibide değil daha bir karizmatik duruyor. Hem bence fazlada düşünmeye gerek yok. Şimdiye kadar trainerdan sonra piper uçurdum. Bazı abilerimizin, arkadaşlarımızın ilk modellerinin uçuşunu yaptım. Deneme uçuşlarım oldu. Şimdi ise P51 hazırlıyorum. Ardındanda Extra 330 gelecek bir aksilik olmazsa. Hızımı alamam bir yak54'de olabilir. Ve ben bu kadar farklı uçarken hiç birinin havada bana farklı bir sorun yaşattığını görmedim. Yani bazıları kalkışta sorun yaratıyor, kimisi inişte sorun çıkartıyor. Ama model havada ise artık tüm herşey bir trainerdan farksız bence. Ani hareketler yapmıyoruz sonuçta. Dönüşlerimizi geniş alıyoruz. Yatışlarımızı kontrollü yapıyoruz. Hızımızı belirli bir seviyede tutuyoruz. İrtifamız mevcut. Yani havada beni çok zorlayacak bir uçak modeli ile tanışmadım şimdiye dek. Mesela ben yerinizde olsam trainerla uğraşacağıma olmuşken benzinli bir model tercih ederdim. Seagull Maxilift modeli var. Geçen gün bir abimiz topladı o modeli. Çok güzel bir uçuşu vardı. 30cc boyutundaydı. Yanınızda deneyimli modelciler varsa trainer cord ile rahatlıkla uçurabileceğiniz bir model. 46lık model havada dansöz gibi oynarken 50 cc boyutundaki uçağın ok gibi gittiğine şahit oldum. Bence alabileceğiniz en büyük uçağı alın ve keyfini çıkartın.

Güzel bi yazı olmuş Doğuş öncelikle teşekkür ederim. Kardeşim şimdi benzinli modellere yeni motor ve servolar gerekecek bu nedenle onlardan biraz uzak duralım. Öncelikli olarak elimizdekileri değerlendirelim. Dediğin gibi büyük uçaklar aslında benim ilgimi daha çok çekiyor ve pilotajının daha rahat olduğu kanısındayım. Low wing de bi kaç korkum var bunlardan bir tanesi kanat boyu diğer trainerlara göre kısa ve hızlı bir model olduğu hakkında bir yazı okumuştum ama yazıların beni biraz daha rahatlattı. En azından kırım yapmassak diyelim uzun süreler uçabileceğimiz ve beni fazla kısıtlamayacak bir model olacak %p Uçağın karakteri hakkında biraz bilgi verebilir misin ?

Türker Akgün' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler Tanfer, yaşarken biraz acı da olsa hiçbir zaman unutamayacağın bir tecrübe edinmişsin. :laugh:

Serüvenin devamını ve mutlu sonu bekliyoruz. :RCKolik:
Biraz acı mı :laugh: Türker abi, suluklardan atladım , kurbalardan kaçtım, ağaçlara çıktım, vinçciler çağırdım unutmam mümkün değil o günü ama biraz deme bana lütfen :D :p Serinin devamı geliyor abi çok yakında %p

Tanfer Ertemalp' Alıntı:
Güzel bi yazı olmuş Doğuş öncelikle teşekkür ederim. Kardeşim şimdi benzinli modellere yeni motor ve servolar gerekecek bu nedenle onlardan biraz uzak duralım. Öncelikli olarak elimizdekileri değerlendirelim. Dediğin gibi büyük uçaklar aslında benim ilgimi daha çok çekiyor ve pilotajının daha rahat olduğu kanısındayım. Low wing de bi kaç korkum var bunlardan bir tanesi kanat boyu diğer trainerlara göre kısa ve hızlı bir model olduğu hakkında bir yazı okumuştum ama yazıların beni biraz daha rahatlattı. En azından kırım yapmassak diyelim uzun süreler uçabileceğimiz ve beni fazla kısıtlamayacak bir model olacak %p Uçağın karakteri hakkında biraz bilgi verebilir misin ?

Seagull Low Wing Trainer hakkında okudukların hurafeden ibaret. :D Kanadın pozisyonuna bu kadar takılma. Kanadın boyu da eni de profili de yeterli. Oldukça düşük hızlarda tutunabilen bir kanat. Yeterli dihedrali ile gerekli stabiliteyi sağlarken hareket yapmayı engelleyecek kadar abartılı bir stabiliteyi de önlüyor. Sizlerin yaşında, o reflekslerinizle, keskin gözlerinizle kalkıp bir üstten kanat trainer ile zaman harcamak mantıksız. Ben bile 47 yaşında başladım RC uçak uçurmaya ve hiç üstten kanatlı bir trainerim olmadı.
Seagull Low Wİng Trainer toplarsan, ilk uçuşunda bu satırlarım bir film şeridi gibi geçecek gözlerinin önünden! :D

Sümer Yamaner' Alıntı:
Seagull Low Wing Trainer hakkında okudukların hurafeden ibaret. :D Kanadın pozisyonuna bu kadar takılma. Kanadın boyu da eni de profili de yeterli. Oldukça düşük hızlarda tutunabilen bir kanat. Yeterli dihedrali ile gerekli stabiliteyi sağlarken hareket yapmayı engelleyecek kadar abartılı bir stabiliteyi de önlüyor. Sizlerin yaşında, o reflekslerinizle, keskin gözlerinizle kalkıp bir üstten kanat trainer ile zaman harcamak mantıksız. Ben bile 47 yaşında başladım RC uçak uçurmaya ve hiç üstten kanatlı bir trainerim olmadı.
Seagull Low Wİng Trainer toplarsan, ilk uçuşunda bu satırlarım bir film şeridi gibi geçecek gözlerinin önünden! :D
Sümer abi ilk kazamı biliyosun uçakla ağaç arasındaki mesafeyi kestiremediğim için oldu. Yani senin gözler benimkinden kat kat iyiymiş abi :D Bu yazdıklarından sonra yarın gidip alıyorum ve güzel bi kurulum konusuyla karşına çıkıyorum bu sefer de Sümer abi yardımlarını esirgeme benden :)

Sümer abi inanamıyorum şuan low wing videoları izlerken senin low wing uçuşunu buldum ve uçuş yaptığın yer benim ilk uçuşumu gerçekleştirdiğim yer yanılmıyorsam istanbul parkın yan tarafındaki boş alan :D :D ama ben gittiğim zaman inanılmaz çakıl taşları vardı videoda tertemiz o nedenle nolur nolmaz diye 2. uçuşumu oraya yakın başka bi alanda yaptım.Şilede de bir yer var ama orası bu kırımımı yaptığım biraz fazla çalı çırpılı bir alan bu nedenle Cuma veya cumartesi gününe uçağı yetiştirip yine o taraflara geleceğim sen de oralarda olursan yanına gelmek isterim Sümer abi :)

Offf bıktım bu acemilerden... :p

Ben senelerdir o tarafta uçmadım. Artık Hezarfen'ci oldum. :D

Ah bee az daha yakalıyordum abi seni yaa valla başının belası olurdum :lollol: