Baştan sona skyhunter doğuyor :)

Bence sıfırdan bır Y kablo yapıp dene
Kusura bakma ama yapttığın uzatma yada Y nin bır resmini paylaşırmısın?
Kargo ucagından 7 tane servo kullanıyorum alıcı ustunden. Böyle bir sorunla kaşılaşmadım. Extra bir besleme fılan gerekmedi.
Uzatna yaptıgın kabloların boyu fazla olsa direnç filan dıyecegım ama modelin boyum belli .
Bazan kılıtlenince basit birşey gözden kaçabilliyor o yüzden resım istedim.
Bu arada Y kablo kullanmadım dıyorsun. Aileronları mixle nası kontrol edıyorsun?

olayı videodan sizlerde görebilirsiniz
videonun ilk 14 saniyesinde hiç bir uzatma kablosu kullanmadan servonun çalışması sorunsuz
14. saniyeden sonra bir adet 50cm lik uzatma kablosu ilave ettim ve kirli bir çalışma gösteriyor sesi biraz dikkatli dinlerseniz sizlerde fark edebilirsiniz
28. saniyeden itibaren 2 adet 50 cm'lik uzatma kablosu kullandığımda ise servo kendinden geçer gibi hareket ediyor sesli izlemeniz yeterli :lol:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

mix olayına gelince youtube'da bir videodan görerek yaptım linki vereyim 2:45-4:15 arası yapılan ayar

'Y' kablosu değilde basit bir cat5. bakır uzatma ile denemek istedim iki tarafı da dişi yapmışım düzelticem

bakır kablodan, kuyruk servo kablosu tek ve uzun(90cm) olduğu için ilk onu yaparak denedim sonuç hafif kirli çok kötü değil satın almış olduğum 50cmlik iki uzatma nın yanında gayet iyi bile.
peki aileron servoları için 'Y' kablo kullanmanın yararları nedir? mix yaparak yanlış bir girişimdemi bulunuyorum acaba?

Video ve sonuçlarına göre, farklı servolarda aynı yapıyorsa; Kablo sorunlu gibi görünüyor.
O boyda bir kablonun servo ihtiyacı olan voltaj ve amperi kısacak kadar direnç göstemesi saçma. Çok ince ise direnç olabilir.
Üretim hatası olabilir. Bazan alıcıyı beslediğimiz bataryanın gücü azalınca bu saçmalamalar olabiliyor.
Farklı uzatma kablosu ile denemek, yada servoyu ileri çekmerek kabloyu kısa tutmak çözüm olabilir.
Mix olayına gelince ; Sadece elevon gerektiren modellerde tercih ediyorum. Normal bir modelde aileron kullanımında iki servo Y kablo ile alıcının tek portundan (ail) mix yapmadan kullanıyorum.

Satın aldığım uzatma kablolarını komple söktüm ve daha kalın bakır kablo kullanarak 'Y' kablo yaptım servolarda ki soketleride iptal ederek direk bağlama yaptım ve izole ettim. Kablo boyu yeterli miktarda ve bir önceki kabloya göre gayet iyi ancak arada bir ufak tefek istemsiz hareketler mevcut. Belli bir düzene bağlı olmaksızın aileron basarken elevator hızlı ve anlık bir şekilde 3-5kez hareket ediyor. veya durduk yerede aynı hareketi yapabiliyor. Bu anlık hareketler uçuş anında çok etkilermi acaba
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kumandanın
ufak tefek istemsiz hareketler mevcut. Belli bir düzene bağlı olmaksızın aileron basarken elevator hızlı ve anlık bir şekilde 3-5kez hareket ediyor. veya durduk yerede aynı hareketi yapabiliyor. Bu anlık hareketler uçuş anında çok etkilermi acaba
Kumandanın mix ayarlarında istenmeyen bazı şeyler yapılmış olabilir mi?

Eğer varsa başka servo ile de bir dener misin?
yedekte 4 servo var tek tek denedim istemsiz hareketler var onlarda da.
daha kalın uzatma kabloları ile sonuç şimdi paylaştığım videodaki gibi düzensiz istemsiz hareketler.

Başka pil ile denedin mi? enerji yetmiyor gibi göründü bana. Daha önce kabloyu değiştirdiğimde gürültü azaldı demişsin. Ya pil yeterli akımı veremiyor ya alıcı yeterli akımı veremiyor ya da yine kablo yeterli akımı iletimi iletemiyor bence.

Başka pil ile denedin mi? enerji yetmiyor gibi göründü bana. Daha önce kabloyu değiştirdiğimde gürültü azaldı demişsin. Ya pil yeterli akımı veremiyor ya alıcı yeterli akımı veremiyor ya da yine kablo yeterli akımı iletimi iletemiyor bence.

pilleri tam dolu olduğu(4.20hücre) halde yinede ihtimali göz alarak alıcıyı direk ayarlı adaptöre bağladım 4.5-6volt verdim denedim gürültü aynı şekilde (burada adaptör ışığının servo hareketleri anında kısıldığını fark ettim) yetmedi alıcıyı 400wlık pc power suppley üzerinden kırmızı 5volta bağladım yine sonuç aynı. vericem 220 yi herkez rahatlıcak artık:lol:

• Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM
Sanırım bir de alıcıyı değiştirip denemek gerekecek. Başka çare kalmadı.
turnigy 9x üzerinde frsky djt telemetri modül üzerinden alıcısı olan d8r2-plus üzerinden denemeler yapıyorum.
ihtimali göz alarak kendi alıcı ve verici modülü ile denedim sonuç aynı şekilde:rolleyes:

servo tester ile birlikte esc üzerinden uzatma kullanmadan hareket verdiğimde sonuç temiz
özetle uzatma kablosu kullandığımda görültülü çalışma(istemsiz hareket) söz konusu.
sizler nasıl uzatma kabloları kullanıyosunuz.
bu uzatmalar için kondansatör kullanmak fayda sağlarmı

Servonun çekeceği akım birkaç yüz miliamper düzeyinde. Kablonun sorun yaratması için kıl gibi ince bir şey olması lazım. Konnektörlerde sorun olma olasılığı daha fazla bu durumda. Oksitlenme falan gibi.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi