Bavarian Demon 3SX - Helicommand HC3-SX : Kumanda, Montaj, Kurulum ve Ayarlar

Bu kismini kaçiırmısım mehmet abi teşekkür ederim :thumbup:

Bu arada madem 3SX kullanici sayimiz artti :halay: bu hafta icerisinde yeni bir konuda ince ayarlar hususunu da paylasalim.

Yani modelimizin sinifina gore degiskenlik gosteren 450, 500....yapilmasi tavsiye edilen ince ayarlar. Bunlar olmadan default degerlerle de cok guzel ucuyor ama bu ince ayarlari yapmak Ozellikle modelin ucus karakteristigi icin tavsiye ediliyor ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu arada madem 3SX kullanici sayimiz artti :halay: bu hafta icerisinde yeni bir konuda ince ayarlar hususunu da paylasalim.

Yani modelimizin sinifina gore degiskenlik gosteren 450, 500....yapilmasi tavsiye edilen ince ayarlar. Bunlar olmadan default degerlerle de cok guzel ucuyor ama bu ince ayarlari yapmak Ozellikle modelin ucus karakteristigi icin tavsiye ediliyor ;)

Mehmet abi 3sx için setup & settings videonuzu merakla bekliyorum :)

Emre BİÇEN' Alıntı:
Mehmet abi 3sx için setup & settings videonuzu merakla bekliyorum :)
Emre bu video tum ayarlari icermeyecek. Ilk Mesajdaki ayarlar yapildiktan sonra yanlis hatirlamiyorsam 2 sekmede toplam 5-7 parametreyi modelimizin sinifina gore degistirecegiz.

Şurada spektrum dx8 için güzel güzel anlatmış;

Farklı bi durum yok, ama bir arada derli toplu bi anlatım olmuş. Bu da bulunsun istedim forumda.

Şöyle bir tanıtım da varmış;

Rasim Öztürk' Alıntı:
Şöyle bir tanıtım da varmış;

Zamaninda ben de bunlara bir goz atmistim ama konuya eklememiştim.

Ilave kaynaklar olark asagidaki mesaja ilave ettim. Tesekkurler Rasim :RCKolik:

Her ne kadar ince ayar konulu videomuzda belirtecek olsakta, daha once net sekilde vurgulamayi unuttugumuz asagidaki koukara ilk sayfada ilgili mesajlara ilave edilmistir. Unitesiyi ilk kez kullanan arkadaslarin dikkatine ;)

NOT: Diger FBL aksine, HC-3SX unitesinin kendisi EXPO vermemektedir. Bu nedenle kumana uzerinden en azindan Cylic komutlarina %20 expo vererek test ucusu yapmanizi ve daha sonra ucus stilinize bagli olarak expo degeri ile oynamanizi oneririz.

ÖNEMLİ NOT: Uniteye enerji verildikten sonra modelinizi kesinlikle 30 dereceden daha fazla bir aci ile yerinden oynatmayiniz. Baska bir degisle uniteye enerji vermeyi islemini ucus yapacaginiz noktaya geldiginiz de yapmanizi tavsiye ederiz. 30 dereceden fazla elle hareket ettirme, kurtarma modunun yanlis calismasina neden olabilir

Arkadaşlar daha önce yayınlandı mı bilmiyorum ama ben göremedim. Sizin de benim gibi max ve min pitch açı değerleriniz ve aileron sağ-sol, elevator ileri-geri açı değerleriniz birbirinden farklı mı? Benim iki taraf açıları arasında yaklaşık 1 derece fark çıkıyordu. Yani max pitch açısı +12 derece iken negatif açı -11 gibi değerler veriyordu. Aileron ve elevator için de keza öyle. Çözümü Mixer menüsündeki Sinus Linearizer sekmesi. Default ayarı sanırım 3. Ben en iyi değerleri 0 ayarında buldum. Siz de kendi mekaniğinize göre değeri değiştirip açıları ölçerek optimum değeri bulabilirsiniz. Bu değer her heli için farklı çıkabiliyor. Bende 0 en iyi değer iken bir başka helide bu değer 5 olabiliyor. Bunu ancak deneyerek tespit edebiliyorsunuz. Herkese bol ve kırımsız uçuşlar...

YUSUF MAHMUDOĞLU' Alıntı:
Arkadaşlar daha önce yayınlandı mı bilmiyorum ama ben göremedim. Sizin de benim gibi max ve min pitch açı değerleriniz ve aileron sağ-sol, elevator ileri-geri açı değerleriniz birbirinden farklı mı? Benim iki taraf açıları arasında yaklaşık 1 derece fark çıkıyordu. Yani max pitch açısı +12 derece iken negatif açı -11 gibi değerler veriyordu. Aileron ve elevator için de keza öyle. Çözümü Mixer menüsündeki Sinus Linearizer sekmesi. Default ayarı sanırım 3. Ben en iyi değerleri 0 ayarında buldum. Siz de kendi mekaniğinize göre değeri değiştirip açıları ölçerek optimum değeri bulabilirsiniz. Bu değer her heli için farklı çıkabiliyor. Bende 0 en iyi değer iken bir başka helide bu değer 5 olabiliyor. Bunu ancak deneyerek tespit edebiliyorsunuz. Herkese bol ve kırımsız uçuşlar...
Benim kullandigim modellerde bu sorunu yasamadim ama 380 benzer sorunu Erhan yasadi. Ben genelde Aileron ve Elevator da bu aci farkini yasiyorum ama duzeltmek icin hic ugrasmamistim :)

Acikcasi kumandaki bu ozellik Spektrum var mi emin olamadim Yusuf :p En kisa sure icerisinde bir kontrol edeyim ;)

Paylasim icin Tesekkur ederiz :thumbup: