Bavarian Demon 3SX - Helicommand HC3-SX : Ürün Inceleme

:RCKolik: resimleri ve uçuş videolarınıda paylaşacağım,

adnan kaptan' Alıntı:
:RCKolik: öncelikle mehmet bey ve mesut beye teşekkür ederim,arkadaşım NAZA-07 Dji NAZA-H & GPS & BEC COMBO sökmüş ,modelciliğide bırakmış,bu hafta benim modele takacağız,araştırdım çok güzel bir ürün,sonuçları hep beraber paylaşacağız,
Degisik bir konu olacak Adnan Bey. Sonuclari ve deneyimlerinizi merakla bekliyoruz %p

adnan kaptan' Alıntı:
:RCKolik: öncelikle mehmet bey ve mesut beye teşekkür ederim,arkadaşım NAZA-07 Dji NAZA-H & GPS & BEC COMBO sökmüş ,modelciliğide bırakmış,bu hafta benim modele takacağız,araştırdım çok güzel bir ürün,sonuçları hep beraber paylaşacağız,

Naza H almak istediğim bir stabilizer. Firmanın ürünleri gercekten cok kaliteli. Kurulum ve ayarları kolay. kendi sitesinde bile kurulum-ayar videoları var. Stabilitesi de mükemmel. Umarım önümüzdeki son baharda 500 lük bir modelle naza h yapmayı düşünüyorum. Su anda 450 ve kds fly-mentorla idare ediyorum.

Helikopterin verdiği heyecan hiç bir uçak ta yok. Her seferinde heli yerden kalkarken ellerim titriyor. bir türlü geçmek bilmedi :)

Serkan Kahraman' Alıntı:
Naza H almak istediğim bir stabilizer. Firmanın ürünleri gercekten cok kaliteli. Kurulum ve ayarları kolay. kendi sitesinde bile kurulum-ayar videoları var. Stabilitesi de mükemmel. Umarım önümüzdeki son baharda 500 lük bir modelle naza h yapmayı düşünüyorum. Su anda 450 ve kds fly-mentorla idare ediyorum.

Helikopterin verdiği heyecan hiç bir uçak ta yok. Her seferinde heli yerden kalkarken ellerim titriyor. bir türlü geçmek bilmedi :)
Serkan Bey, madem kurtarma sistemlerine ilginiz var, o zaman sizi kesinlikle "YOZGAT Funlfy 2014" yarışmasına gelmenizi tavsiye ederim.

Malum Pliot-TR SKOOKUM'un Türkiye Dist ve gelecek pilotlardan Alvin Chai Skookum test pilotu.

Şu an SKOOKUM SK-720 Yurtdışından bile ucuz ve duyduğumuza göre gösteri günü daha güzel bir supriz olma ihtimali var ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Serkan Bey, madem kurtarma sistemlerine ilginiz var, o zaman sizi kesinlikle "YOZGAT Funlfy 2014" yarışmasına gelmenizi tavsiye ederim.

Malum Pliot-TR SKOOKUM'un Türkiye Dist ve gelecek pilotlardan Alvin Chai Skookum test pilotu.

Şu an SKOOKUM SK-720 Yurtdışından bile ucuz ve duyduğumuza göre gösteri günü daha güzel bir supriz olma ihtimali var ;)

sk720 yi de uzun uzun inceledim. ama biraz cep yakıyor. şu anda bütçemin çok üzerinde. naza h yarı fiyatı. belki bir naza h alabilirim en fazla. tabii sk720 naza h tan çok farklı. özellikle kurtarma modu çok ilgi çekici. ama dediğim gibi fiyatı... :(

Funfly'a Adana'dan Erhan kardeşimizde katılacak , kendisi SK720 + GPS kullanıyor goblin 700 modelinde , her türlü fonksiyonunu tam olarak ayarladı ve sorunsuz kullanıyor . Kurtarması , alt irtifa sınırına gelince otomatik düzelmesi , go home uygulaması dört dörtlük çalışıyor. GPS koca goblini getirip kalktığı yerde , on metre irtifada hoverda tutuyor. Tarlada model kaybedenler için ideal bir uygulama :p Modelinide götüreceğini düşünüyorum. Orda kendisini bulursanız SK 720 ile ilgili detaylı bilgiyi Türkçe kaynaktan alabilirsiniz :)

Serkan Kahraman' Alıntı:
sk720 yi de uzun uzun inceledim. ama biraz cep yakıyor. şu anda bütçemin çok üzerinde. naza h yarı fiyatı. belki bir naza h alabilirim en fazla. tabii sk720 naza h tan çok farklı. özellikle kurtarma modu çok ilgi çekici. ama dediğim gibi fiyatı... :(
Az önce baktım Naza H fiyatı $270 (GPS modulü olmadan olsa gerek).

SK720 yurtdışı fiyatı $500 ama şu an Pilot-TR'de özel bir indirim var ve fiyat 600 TL ama stokta yok. Yani arada nerede ise hiç fark yok ve bence siz kesinlikle ne yapın edin Funfly için Yozgat'a gelin, pişman olmayacaksınız. Bakarsınız funfly dönüşünde koltuğunuz altında 1 tane SK720 olur, kim bilir :laugh:

İlker Sönmez' Alıntı:
Funfly'a Adana'dan Erhan kardeşimizde katılacak , kendisi SK720 + GPS kullanıyor goblin 700 modelinde , her türlü fonksiyonunu tam olarak ayarladı ve sorunsuz kullanıyor . Kurtarması , alt irtifa sınırına gelince otomatik düzelmesi , go home uygulaması dört dörtlük çalışıyor. GPS koca goblini getirip kalktığı yerde , on metre irtifada hoverda tutuyor. Tarlada model kaybedenler için ideal bir uygulama :p Modelinide götüreceğini düşünüyorum. Orda kendisini bulursanız SK 720 ile ilgili detaylı bilgiyi Türkçe kaynaktan alabilirsiniz :)
SK720 ünitesini hem Türkçe hem de Ingilizce olarak incelemek için güzel bir fırsat olacak :halay: Zaten ben sadece Ediz takip edeceğim o gün :laugh:

herkese merhabalar. uzun bir aradan sonra tekrar bu forumda bulunmak heyecan verici. bu konu da özellikle ilgimi çekti çünkü bahsi geçen HC3SX ve Naza h modellerinin ikisini de kullandım ve kullanıyorum ve belirtmek istediğim bir iki konu bulunmakta.
öncelikle, yukarıda da bahsedildiği gibi aynen: 3SX de sabitleme modu diye bi mod bulunmamaktadır Naza H deki gibi. 3sx, modelinizin oryantasyonunu kaybettiğiniz anda, invert uçuş da dahil sticklerden parmaklarınızı çekerseniz kendini topluyor (önceden ayarladığınız bir yüzde oranında size elevatör ve aileron açıları veriyor) ve coaxial helikopter gibi davranıyor. yani, aslında helikopter o posizyonda sabit kalmıyor, cyclic komutlar sağırlaşıyor desek sanki daha iyi olacak gibi.
gelelim naza-h e. çok muhteşem bi ünite, özellikle scale uçanlar için ve çekim yapacaklar için. çünkü, aynı 3sx deki gibi altitude-holde modda iken cyclicler o kadar sağır ki aynı bi coaxial helikopter uçuruyormuş hissi veriyor ve çok kolaylaşıyor helikopterin kullanımı. gaz bile stiklere tepki vermiyor neredeyse, hatta auto-take off ve landing siz kalkışlarda ve inişlerde sadece gazı kontrol ediyorsunuz, cyclicleri o kendisi düzenliyor.
naza-h deki gps özelliği ise başlı başına bi olay bence. uydu ayarlamalarını yaptıktan sonra, switchi çektiğinizde olduğu yerde kalıyor. az sayıda uydu olunca 2-3 metrelik kaymalar oluyor helikopterde. wookong-h den farkı ise, Wh de yükseklik sınırlandırılmıştı, naza-h de ise böyle bi sınır yok, en azından manuelinde kumandanın görebildiği kadar denmiş. bu da gayet iyi.
naza-h in eksi tarafı ise kurtarma modunun olmaması 3sx deki gibi. özellikle belirtmişler zaten, hard 3d den sonra hemen gps moda geçirmeyin diye. ünitenin kendini toplaması gerekiyor herhalde.

Merhaba Ali Bey, tekrar hosgeldiniz, epey oldu sizi aramızda görmeyeli.

Öncelikle değerli yorumlarınızı ve fikirlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Sizin de dediğiniz gibi "Hc-3X" ve "Naza-H" aslında farklı amaçları hizmet eden 2 farklı ürün. Dolayısıyla birbirlerine göre +/- eksileri var. Benim anladım ise :

Eğer 3D dahil heli uçurmayı öğrenmek esas amacımız ise kurtarma özelliği nedene ile HC-3X tercih etmeliyiz.

Yok amacımız hava çekimi ve sadece SCALE uçuşlar ise o zaman tercihimiz Naza-H olmalı.

Uzun lafın kısası bu olsa gerek :thumbup: teşekkürler Mehmet Bey.

Bu arada başıma gelen bi olayı anlatmak istiyorum özellikle 3sx i uydu alicilarla kullananlar. Ben de iki uydu bağlamıştım ama maalesef bir süre sonra uydulardan biri arıza vermeye başladı. Sonuç ortada...
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bazı forumlardan araştırdığım kadarıyla sadece uydu kullanmak mutlaka bir süre sonra uydulardan birinin bozulacağı anlamına geliyormuş. Ya statik elektrikten oldu çünkü kayış aktarmalı kullanıyorum. Ya da voltaj değişiminden oldu ama o da çok mantıklı gelmiyor WR Hercules bec kullanıyorum. bir fikri olan varsa seve seve uygularım bu arada.
O yüzden full alıcı kullanmayı planlıyorum şimdi. Daha sipariş vermedim, heli de yatıyor şu anda zaten...

Ali bey Satellite belli bir sure sonra bozulacağız bilgisini ilk defa sizden duyuyorum ?? Bu bilgiyi nereden öğrendiniz acaba ?

Bir de Satellite bozulduğunda sonuc ne oldu. Şayet yedek kanaldaki bozuldu ise herhangi bir problem olmadan modeli indirmiş olmanız gerekiyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

HF forumunda benim açtığım bir konuydu bu. gelen cevaplardan biri (ArguZ isimli kullanıcı) doğrultusunda böyle bir kanaate vardım. doğruluğu tartışılır ama riske atmak da hele ki başıma geldikten sonra çok iyi olmaz sanırım. video yüklerken sıkıntı çekiyordum ama bu linkten sanırım video da izlenebilecektir.
iki gün kafa yorduktan sonra konuyu orada açtım, kendi inadımla sorunun Helicomman da olduğunu düşünüyordum ve sonunda gerçekten de uydu alıcılarımdan birinin kararsız çalıştığını fark ettim. büyük ihtimalle statik elektrikten oldu çünkü sadece kuyruk tarafından statik kabloyu karbon kuyruk borusuna bağlamıştım. boru karbon diye de gövdeden tekrar motor bloğuna statik kablosunu bağlamamıştım. büyük ihtimalle ondandır diye düşünüyorum.
bu arada bu arıza uçarken olmadı Allahtan. yerde bataryaları bağladığım anda oldu birden.

Ali Bey HF konuya az önce bakabildim. Sizin konuda da belirtildiği gibi bazı arkadaşlar "Satellite + Alıcı" mutlaka kullanılması gerektiğini düşünüyorlar. Alıcılı konfigurasyonun daha güvenliği olduğunu düşünüyorlar. Bazıları da tıpkı benim gibi Satellite kullanımını tercih ediyor.

Satellite kullanımında tek dezavantaj voltaj. Uydu kullanılması halinde minimum sistem voltajı 5.5 volt olmaması gerekiyor. Ayrıca haberleşme 11msec olarak bind edilmiş olmalı. Bunun harici bence çok ciddi bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Ben dahil bildiğim 3-4 arkadaşım satellite ile kullanıyor. Şu ana kadar buna benzer bir sıkıntı yaşamadılar.

Sizdeki olay sizin de belirtiğiniz gibi ya statik eletrik ya da elektronik elemanın şansızlık eseri arızalanmış olması.

Aslında kablolarda da bi sıkıntı olabilir. İyi izole edilmediklerinde aşınıp yıpranabiliyorlar. Bozuk olan sattelite ı sökünce tek kalan sattelite gayet iyi çalıştı. Sistemde de bir sıkıntı gözlemlemedim ama yine de tam bir aliciyla setup yapmadan uçurmayı düşünmüyorum.

N. Ali Nizamettinoğlu' Alıntı:
Aslında kablolarda da bi sıkıntı olabilir. İyi izole edilmediklerinde aşınıp yıpranabiliyorlar. Bozuk olan sattelite ı sökünce tek kalan sattelite gayet iyi çalıştı. Sistemde de bir sıkıntı gözlemlemedim ama yine de tam bir aliciyla setup yapmadan uçurmayı düşünmüyorum.
O da bir ihtimal. Aslında benim anlamadım nokta, birinin arızalanması halinde diğeri üzerinden problemsiz devam ediyor olabilmesi lazımdı.

Peki arızalı olan HC-3X hangi portuna bağlıydı ??