BLADE mCP X BL için Önerilen Upgrade ve Yedek Parça Listesi

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Gün geçtikçe artan BLADE mCP X BL kullanıcılara yardımcı olmak için, 1 yıldır gerek benim gerekse Türker kardeşim severek kullandığımız bu model ile ilgili Yedek Parça ve Upgrade parçaları hakkında bilgi verelim istedik.

Öncelikle yedek parça listesi ile başlayalım :

NOT: Yedek parça olarak, özellikle stoklarda bulunması ve uygun kargo seçeneği nedeniyle biz şu ana kadar hep alış veriş yaptık

1- Iniş Takımı:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Modelin özellikle hızla yere çarpmalarda en zayıf noktası iniş takımın gövde ile bağlantısını sağlayan tırnaklar. Ne yazık ki çok şiddetli düşmelerde bazen bu tırnağın bir tanesi kırılabiliyor. Bu nedenle İniş takımınından en az 2-3 tane almanızı öneririz. Gerçi yaptığımız şu modifikasyon ile artık iniş takımlarını tamir ederek kullanmak mümkün ama ilerleyen zamanlarda iniş takımı değişik yerlerinde de kırılabiliyor.

2- Rod Head Set:

Bu parça çok sağlam ve kolay kolay kırılmıyor ama bazı şiddetli düşmelerde yerinden çıkıp yakıp olabiliyor. Zaten paket içinden 8 tane çıkıyor. Bu nedenle 1 tane yedek almanızı tavsiye ederiz.

3- Blade Stock Tail Fin

Benzer şekilde bu parçada kesinlikle kırılmıyor ama bazen kaybolabiliyor. Bu nedenle 1 tane yedek bulundurmakta fayda var.

4- Blade Main Gear

Yaklaşık 100 uçuş sonrası gerek dişlerdeki hafif aşınma gerekse düşmeler sırasında yana doğru kaymasına bağlı küçük kırılma nedeni ile 1 kere değiştirmek durumunda kaldık.

5- Blade Tail Boom Assembly w/Rotor & Mount

V922 veya mCPx kuyruklarına göre çok daha dayanıklı olmasına rağmen özellikle kuyruk üstü düşmelere bağlı olarak zaman içerisinde boruda çatlamalar meydana gelebiliyor. Belli bir süre japon ile tamir edilebiliyor olsa da, bazen değiştirmek gerekebiliyor.

NOT: Eğer aşağıdaki Kuyruk motor Yeri modifikasyonu yapacak iseniz, bunun SOLID versiyonunu almanızı tavsiye ederiz.

SOLID versiyonunda 2 tane kuyruk borusu çıkmaktadır. Orjinal kuyruk borusunun kablosunu sağlam çıkarmak kaydı ile bunlarda da rahatlıkla kullanılabilmektedir.

OPSIYONEL YEDEKLER
Bu yedeklerden şu ana kadar Türker ve ben toplam 200 uçuş yaptık ise, ancak 1 kere kullanmak zorunda kaldık. Bu nedenle aşağıdaki almak zorunda değilsiniz, opsiyonel olarak paylaşalım istedik.

1-Blade Brushless Tail Motor

Aşağıdaki KUYRUK Modifikasyonu öncesi, kuyruk borusu değişimi sırasında farkında olmadan motor kablolarının kopmasına neden olmuşuz. Bu yüzden 1 kere değiştirdik. Ama bu modifikasyon sonrası artık bir sorun olmayacağını düşünüyoruz.

2- Blade Feathering Spindle

3- Blade Carbon Fiber Main Shaft Set w/Collar & Hardware

Şu ana kadar sadece aşağıdaki UPGRADE parçalarını kullandık. Bunun harici özellikle metal olsun diye piyasada bulunan Upgrade faydadan çok zarar getirdiğine ya da en iyi ihtimal PARA TUZAGI olduğunu düşünenlerdeniz :laugh:

Daha fazla detay için :

1- Turnigy nano-tech 300mah 2S 35~70C Lipo Pack (E-flite EFLB2002S25 micro series compatible)

Her ne kadar Nanotech piller olsa da, gönül rahatlığı ile bu pilleri kullanabilirsiniz. Orjinal pillere göre daha yüksek kapasite de olduğu için uçuş süresini 1 dak uçakmaktadır.

2- Micro Paraboard JST-PH / E-Flite UMX 6 x 2S Balance Board

Bu pillere özel üretilen aynı anda şarj etme imkanı veren ve kesinlikle alınması gereken bir parça

3- Lynx Heli 42mm Blade mCP X BL Plastic Tail Propeller (Neon Yellow)

Görünürlüğü artıran güzel bir upgrade. Kolay kolay hasar görmüyor ama siz almışken 2 paket alın

4- Blade Hi-Performance Main Blade Set (Yellow) (mCP X BL)

Yine görünürlüğü artıran alınması gereken bir upgrade.

NOT: Kesinlikle LYNX renkli ana pallerini almayın. Aşırı esnek olduğu için kullanılamıyor

5- KUYRUK MOTOR Yeri UPGRADE

Aşağıdaki video detaylarını paylaştığımız üzere, kuyruk motorunun ömrünü uzatmak için bu upgrade kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.

NOT: Kabloları koruyan parçayı monte ederken, kesinlikle KIRMIZI LOCTITE kullanın. Zira aşırı şiddetli çarpmalar bu kısım yerinden çıkabiliyor. Hatta yedek olarak extra sadece bu parçayı da ilave sipariş etmenizi öneririz.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Rakon Heli - CNC Aluminum 8mm Tail Motor Mount w/Protection Set - Silver - Model : mCPXBL862-S - BLADE MCPX BL

Faideli bir konu olmuş :)

upgrade den sayılmaz belki ama çok güzel kanopi planları var, kuşe kağıda bas kes biç yapıştır şeklinde... Çeşitli tasarımlar var bazıları gerçekten şık. onları paylaşmak isterdim de yarın iş çıkışı yola gidiyorum pek zaman kalmadı, orda da internet kısıtlı olacak :)

Mehmet abi emegine saglik cok basarili bir konu olmus Sayende sorularima cevap buldum tesekkurler

Elinize sağlık. Bu minik heliyi duymuştum. Ama 2s ile çalıştığını bilmiyordum. Acaba 2s ile çalışan tek micro model bumudur?

oguzhannn' Alıntı:
Elinize sağlık. Bu minik heliyi duymuştum. Ama 2s ile çalıştığını bilmiyordum. Acaba 2s ile çalışan tek micro model bumudur?

Blade 130x de stok halde 2s çalışıyor ama lipoları daha kapasiteli tabii boyuttan dolayı.

Blade 130x biraz daha büyükmüş bundan. O zaman v977 veya 922 tarzı modeller içinde sanırım bir tek bu model...

Rasim Öztürk' Alıntı:
Faideli bir konu olmuş :) ....

Emre BİÇEN' Alıntı:
Mehmet abi emegine saglik cok basarili bir konu olmus Sayende sorularima cevap buldum tesekkurler

oguzhannn' Alıntı:

Rica ederiz arkadaşlar, küçükte olsa katkımız oluyor ise ne mutlu bizlere :RCKolik:

mehmet bey bu faydalı bilgiler için gerçekten teşekkürler , benim bir sorum daha olacak , kuyruk pervanesi 42 ve 47 diye iki secenek var 47 kuyrugun manevrasını daha ıyı yaılmasını saglıyor ancak motorunu zorluyor dıye bır yorumla karşılaştım, dogruluk oranı nedır ve hangı olcuyu almayı tavsıye edersınız :agreed:

Kuyruk pervanesi ile ilgi yorum hakkinda fikrim yok ama bence orjinali ile devam ;)

42 lik yeşil neon xlyn o zaman seçtim 2 tane :)

buna bayıldım resmen , yeşil hastasıyım ben bu tarz cnopy ler alabilecegimiz bir yer varmı mehmet bey

Upgrade Parçalar için :

Kanopiler için :

mehmet bey , bıraz arastırdıgımda bu aletın motorunun cok ısındıgını ve anakarta sogutucu falan taktıklarına ulastım bu tarz bir çalışma yaptınız mı anakart ustunde

engin guzelsoy' Alıntı:
buna bayıldım resmen , yeşil hastasıyım ben bu tarz cnopy ler alabilecegimiz bir yer varmı mehmet bey
Turker kardesime bu fiber canopy aldik ama cok da begenmedik. Oncelikle epey bir agir ve dususlar sirasinda orjinal Canopy gore Frame daha zor zorluyor. Bize gore en guzeli yine orjinal canoplar ama yine de sen bilirsin ;)

engin guzelsoy' Alıntı:
mehmet bey , bıraz arastırdıgımda bu aletın motorunun cok ısındıgını ve anakarta sogutucu falan taktıklarına ulastım bu tarz bir çalışma yaptınız mı anakart ustunde
Kesinlikle motorda isinma sorunu yok. Anakartta asiri isinan bir FET var, buna kablonun temas etmemesine dikkat etmek lazim. Bunun harici yine 3 tane FET var. Bir rivayete gore bunlar isiniyor ki, normal. Bunlarin uzerine sogutuc takinca performans da dusme olmuyormus. Buna uygun sogutucu aldik ama 1 yil oldu hala takmadik ve bize gore performansda isinmaya bagli da herhangi bir dusme olmuyor.

Bununla ilgili bulabilirsem linki ayrica paylasirim. Ama dedigim gibi gerek yok. Sadece 2 ucus arasi 3-5 dak beklemek yeterli ;)