Blu Baby 42" Trainer Motor + Pervane + Esc + Li-po Seçimi yardım

SebastianVaras

Yeni Uye
Herkese selamlar
Uçağımı tam olarak bitirmedim kanat ve iniş takımı kaldı. İnternette baktığım zaman aynı uçağı 500gr boş ağırlığı olarak bitirildiğini gördüm. Motor esc ve pili modeli bitirdikten sonra sipariş vermeyi düşünüyordum ölçüp tam ağırlığa göre hesap yapacaktım ancak kargo geliş süresi uzun sürüyor ve uçağı tatile götürmek istiyorum yetişmesi için erken sipariş vermeyi düşünüyorum bu aşamada sipariş vermek doğru olur mu ?

Yanlış bir donanıma gereksiz yatırım yapmaktansa , bekleyin, modeli bitirip , ağırlığına göre bir konfigürasyon kurun....... :saygilar:

500 gramı 200 watt ve üzeri motorlar rahatlıkla çeker , 200watt bir motorun çekeri yaklaşık 750 900 gram arasıdır

Yapım aşamasını baya hızlandırdım yarın gece bitirmeyi planlıyorum o zaman ağırlığı netleştirmiş olurum. 6mmx1000mm karbon boru yerine 6mmx1000mm ahşap çıta koysam çok ağırlık farkı yaşar mıyım?

Ynt: Blu Baby 42" Trainer Motor + Pervane + Esc + Li-po Seçimi yardım

cita karbon borunun gorevini yerine getirmez kanatlariniz esner tabiri cagiz ise model.kanat cirpar heleki bu planor ise

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

karbon boru 6mmx5mmx1000mm ölçülerinde bulabildim. Uçağım üstten kanatlı trainer model kanat açıklığı 100cm bu karbon boru yeterli olur mu ?

yeterli olur elbette ancak aldığın gerçekten karbon boru ise, içi dolgulu karbon çubuk değildir umarım ! onlar esnek oluyor çünkü

İlk modelimi uçak tefek şeyler haricinde tamamladım. İlk önce markette 205 gram geldi daha sonra dondurmacıya gittim orada 185 gram geldi sizinde yardımlarınızla Hk dan motor esc pil ve pervane listesi çıkartmak istiyorum. Hobbykingde sepete lipo eklediğim zaman sadece 58 dolarlık Fedex kargo seçeneği çıkıyor neden böyle oluyor anlayamadım.

Motor:

ESC:

Bunlar uygun olur mu lipo ve pervane işini anlayamadım pek

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Onur Artarslan' Alıntı:
İlk modelimi uçak tefek şeyler haricinde tamamladım. İlk önce markette 205 gram geldi daha sonra dondurmacıya gittim orada 185 gram geldi sizinde yardımlarınızla Hk dan motor esc pil ve pervane listesi çıkartmak istiyorum. Hobbykingde sepete lipo eklediğim zaman sadece 58 dolarlık Fedex kargo seçeneği çıkıyor neden böyle oluyor anlayamadım.

Motor:

ESC:

Bunlar uygun olur mu lipo ve pervane işini anlayamadım pek

Motor seçimi iyi. Max 18A çekiyor yazıyor esc 30A yeter de artar. Lipo pilleri artık herkes göndermiyor o yüzden pahalı kargo şirketi çıkıyor. Lipo hariç seçince hangi kargo çıkıyor, ne kadar ücret çıkıyor ? O kadar kargo veresiye Türkiye den akın. Sizin link attığınız motorda 11.1v yazmıyor. Ama bu motoru alırsanız 11.1v pil yeter pervane olarak 9*6 yeter. Toplam 800 gr çekeri var. En fazla 18A çekiyor 20A esc alsanızda olur.
hobbyking.com/hobbyking/store/__12922__Turnigy_D2836_11_750KV_Brushless_Outrunner_Motor.html

Peki motor uygun mu uçak için ? Lipo eklemeden kargo 7 dolar. Lipoyu buradan almak zorundayım mecburen bayada fiyat farkı var aslında. Keske kargo bu kadar farketmeseydi.

Bu motoru kullananlarda var yurtdisinda ama biraz guclu mu gelir bu ucaga

1100 çekeri var sizin modele çok fazlada gelmez. Eğer 800gr mı gecmezse benim önerdiğim motor yeter. Benim dediğim motoru alırsanız pervane 9*6 lazım ,20A esc lazım, 11.1v lipo pil lazım bir de servo lazım servo almışken yedekte alın. Gerekli küçük aletler ne varsa alın bence.(lipo ölçer,pushrod,clevis vs.) Ben biraz terettütte kaldım. Sizin önerdiğiniz motorda 2~4s / 7.4~14v yazıyor 3s ve 11.1v olur mu bilmiyorum o sembolün anlamını hatırlamıyorum. Eğer 3s olursa o motor da olur ama pervane hakkında yorum yok

Boş ağırlığı 200 gr. Esc ilk yolladığım linkdeki uygun mudur brushless yazması şart mı bazılarında yazıyor bazılarında yazmıyor.

Şarj aleti olarak bu yeterli olur mu ?

Kadir Kurt arkadaşımızın yardımıyla çıkan liste bu eksiği yanlışı varsa düzeltirseniz sevinirim.

motor:
esc:
pervane:
pushrod: (2 set al toplam 4 tane)
horn:
clevis:
şarj aleti:
servo: (4 tane)
pil:
Voltaj göstergesi:

Özelden mesaj attım voltaj göstergesini yanlış göndermişim doğrusu şu olacak:

Bir de şarj aletinin kablosu tam mı bilmiyorum onu bilenler yorum yapsın belki adaptör lazımdır onu bilmiyorum. :)