Castle ESC Ayarları : Temel Ayarlar, Throttle Kalibrasyon ve Governor Aktivasyon

Castle ESC Ayarları : Temel Ayarlar, Throttle Kalibrasyon ve Governor Aktivasyon

Muammer Akbulut' Alıntı:
...
Pallerin kesinlikle sökülmesi gerektiğini bizzat throottle kalibrasyon ayarı yaparken yaşadım 2 gun boyunca sıfırdan framesi kırılan 550 ile 3 helikopterin baştan bütün ayarlarını yapmak baya yorucu oldu ve üşengeçlikten goblin 700 ün pallerini sökmeden nasil olsa motora enerji vermez düşüncesiyle kalibrasyonu yaptım fakat kalibrasyon sesinden itibaren alt değeri bir tık yukarı arttırdım bel hizasındaki heli çalışmaya başladı :eek: :eek: :eek: elimle palleri tuttum ama 500kv 12s motor el tutarmı bu gücü neyseki paller ranzanın korkuluklarına sıkıştı ben gazı dipe ceksemde motor durmuyo çünkü limit dışına indirmişim travel ayarını neyse zorla pilin konnektörünü cıkardımda motor durdu asla unutulmayacak bir tecrübe oldu artık paller hep sökülecek bunu anladım %p
Büyük geçmiş olsun Muammer Bey. :rolleyes: Neyseki birşey olmamış hele de bu boyutlardaki modellerin şakası olmuyor, çok dikkat etmek lazım.

Trex 550L modelimin Talon 90 ESC sini maiden için resimdeki şekilde ayarladım, değiştirmem gereken herhangi bi ayarı varmı? tavsiyeleriniz nedir..

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Buda Manualdaki tavsiyeleri Esc nin default ayarlarından farklı olarak "Head Speed Change Rate :8" vermiş Motor Start Power ı bulamadım bazı forumlarda 100 yapın deniyor ama kaç olmalı bunla alakalıda tavsiyeniz varmı?

Mustafa Atabek' Alıntı:
Trex 550L modelimin Talon 90 ESC sini maiden için resimdeki şekilde ayarladım, değiştirmem gereken herhangi bi ayarı varmı? tavsiyeleriniz nedir..
Mustafa Oncelikle Governor Henuz aktif etmemis gorunuyorsun ( Throttle Type = Governor olmali) bu Konudaki videolari Oncelikle izleyerek konunun Temel mantigini anlayabilirsin.

Sonra da Asagidaki Konuda Castle firmasi tarafindan gonderilen Terx 550l ayarlarini kendi ESC girebilirsin. Senin motor da ayni motor degil mi, Align 730MX 850KV ??

Evet abi 730mx 850kv motor mevcut senin videolarini izledim Governora maiden den sonra gecmeyi dusunuyordum birde bu motor cok yavas donuyor abi neden[emoji1] 450 de cok hizliydi allah korusun havadayken sifira ceksek thorttle i motor toplayamaz heliyi gibime geliyor yani 0 dan birden 100 e aldigimda motor gayet relax donerek 100 e ulasiyor genelde boylemi yoksa benmi yanlis ayarladim

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Havada iken sakın 0 yapma castle Esc kendini çoknyavaş topluyor. Heliyi yerde bulursun söliim.

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yerde paller takili degilken bile zor topluyor havada Allah muhafaza[emoji17]

Mustafa Atabek' Alıntı:
Yerde paller takili degilken bile zor topluyor havada Allah muhafaza[emoji17]

Autorotation bailout bunun için var, mesela havadayken sıfıra aldın, sonra tekrar gaz verdiğinde ( onun bir zaman aralığı var, bazı sistemlerde kendin belirleyebiliyorsun, mesela 5 sn içerisinde ) direk toparlıyor. Ama bu da dikkatli olunması gereken birşey, aktarma organlarını dağıtabilir çok ani gaz verince.

Kağan Kazancı' Alıntı:
Autorotation bailout bunun için var, mesela havadayken sıfıra aldın, sonra tekrar gaz verdiğinde ( onun bir zaman aralığı var, bazı sistemlerde kendin belirleyebiliyorsun, mesela 5 sn içerisinde ) direk toparlıyor. Ama bu da dikkatli olunması gereken birşey, aktarma organlarını dağıtabilir çok ani gaz verince.
Onu ben bir türlü zamanında ayarlayamamışimdır. Ayarlayıp kullanan varmı. Veya çalıştığını gözüyle gören .

Eğer varsa bize bir ayar videosu paylaşırmı.

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kağan Kazancı' Alıntı:
Sırf bu tür problem için VBAR'da Bailout ilave olarak "Idle During Bailout" özelliği var. Bu özellikle motor hiç bir zaman %100 durmuyor ve Bailout çıkarken anlık hızlı güç vermelerde yaşanacak olumsuzlukların önüne geçilmiş oluyor :thumbup:

Öncelikle detaylı konu için Mehmet Abi'me teşekkür ediyorum.
Sayesinde esc yi de ayarladık :thumbup:
Fakat aynı soruyu Mustafa' da sormuş.
Throtle sıfır olduğunda motorun durma ve Throtle arttırdığımızdaki motorun kendini toplama aşamasının bir ayarı varmı castle'de? Autoration bailot diye bir sekme bulamadım.

Değerli arkadaşlarım ve abilerim, Castle ESC'min gaz kalibrasyonunda sorun yaşıyorum. Video ve fotoğraflarla anlatmaya çalıştım, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim ;)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bunlarda esc ayarlarım;

Traveli niye 0 yaptınız? Sorunun kaynağı bu. Siz max throttle veriyorsunuz ama aslında throttle kanalında değişme yok

Cahit Kaş' Alıntı:
Traveli niye 0 yaptınız? Sorunun kaynağı bu

25 yaparakta denedim Cahit abi fakat yine olmadı. Konunun başındaki Mehmet abinin videosunda 0 yaptığını gördüğüm için 0 yaparak video çektim.

Kemal İplikçioğlu' Alıntı:
25 yaparakta denedim Cahit abi fakat yine olmadı. Konunun başındaki Mehmet abinin videosunda 0 yaptığını gördüğüm için 0 yaparak video çektim.
Benim bildiğim 100-100 olmalı. Ben de bi izleyeyim videoyu

Anladım sorunu. Daha önce bu esc ile çalıştırdınız mı motoru. Throtle reverse yapmak gerekiyor olabilir mi?