Castle ESC Ayarları : Temel Ayarlar, Throttle Kalibrasyon ve Governor Aktivasyon

Castle ESC Ayarları : Temel Ayarlar, Throttle Kalibrasyon ve Governor Aktivasyon

Kemal kalibrasyon sırasında ünite olarak ne kullanıyorsun, mesela Spirit, Vbar ??

Istersen başka FBL ünite ya da varsa elinde normal bir alıcı, onu kullanarak kalibrasyon işlemi bir daha dener misin ??

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Talon 90 da ilk kalibrasyon yaparken ben de de olmadı Kemal.
Travel 120lere geldi yine de tık yoktu.
Bir kaç kez kapat aç taktiğiyle kendine geldi esc.
Bilmiyorum sorun nedendir ama benim ilk kalibrasyonda öyle oldu. :saygilar:

İbrahim abi dedigin gibi cok ugrastim ama olmadi malesef. Hatta belki duzelir die ara ara hala deniyorum :laugh:

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Kemal sen en iyisi esc ye bir restart yap. Herşeyi sıfırdan en baştan başla .

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Erhan restart yapmak icin sifirlama gibi bi ayari var mi bilgisayardan yada esc'nin uzerinde yoksa butun ayarlari bastan mi yapicam sadece.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Kemal kalibrasyon sırasında ünite olarak ne kullanıyorsun, mesela Spirit, Vbar ??

Istersen başka FBL ünite ya da varsa elinde normal bir alıcı, onu kullanarak kalibrasyon işlemi bir daha dener misin ??

Modelin uzerinde spirit pro var Mehmet abi, elimde ikonda var olmazsa dedigin gibi ikonla denerim birde.

Kemal İplikçioğlu' Alıntı:
Modelin uzerinde spirit pro var Mehmet abi, elimde ikonda var olmazsa dedigin gibi ikonla denerim birde.
Güzel olur Kemal %p Olmadı en son 1 de alıcı ile dener ve sorun devam edecek olursa da CASTLE firması ile temasa geçersin ki inşallah gerek kalmaz :)

Kemal merhaba,

böyle durumlarda ( motor kablosu tabi ki takılı değilken ) travelleri 50 50 yapıp tekrar bind edip, sonra travelleri yavaş yavaş açarak kalibrasyonu yapmayı denersen problemin çözülecektir %p

Kırımsız uçuşlar..

cast esc de calibreden sonra sarı ışık mı yoksa yeşil ışık mı yanıyor acaba :-\

fatih cebir' Alıntı:
cast esc de calibreden sonra sarı ışık mı yoksa yeşil ışık mı yanıyor acaba :-\

Ben Mehmet abinin video'da yeşil gibi gördüm sanki aktif olarak kullananlar yardımcı olursa öğrenmiş oluruz abi.

Bu konunun son 3 mesajında sorunun çözümü ile alakalı birşeyler var gibi, sipirit çalışanı bir kaç tiyo vermiş. Fakat kısıtlı ingilizcem yeterli gelmiyor :embarras: Çeviri için yardımcı olabilecek var mı ?

esc kalibrasyon

Bu konunun son 3 mesajında sorunun çözümü ile alakalı birşeyler var gibi, sipirit çalışanı bir kaç tiyo vermiş. Fakat kısıtlı ingilizcem yeterli gelmiyor :embarras: Çeviri için yardımcı olabilecek var mı ?

ben sorunu v bar neo ile çözdüm gibi spiritte de farklı olmasa gerek

Sorun tahmin ettigim gibi Spirit kaynakli. Daha dogrusu FBL unitede throttle kanali ayarlamadam dolayi ESC range disi kaliyor ve kalibrasyon islemine giremiyor.Spirit firmasinin yetkisi sunu tavsiye etmis ve Sorun cozulmus.

1. disable governor in the unit
FBL unitede Gov disable ediyoruz.
2. set default range in the transmitter so it will match 0% in the diagnostic tab, but highest position to approx. 110%.
Tranmistter travel menusu default degerlere ayarliyoruz. Boylece diagnostic tab %0 ve max degeri yaklasik %110 olarak goruyoruz.
3. configure -118% as Throttle Range - Min., 108% as Throttle Range - Max., in this way you can reach 1100us - 1900us range.
Throttle ayarini min -%118 ve max %108 ayarliyoruz
4. save the settings in the unit and start the unit, TX with full throttle
Uniteyi kaydedip, gaz kolu max iken Uniteye yeniden enerji veriyoruz.
5. wait for the beep, then go to the lowest position, wait for beep.
Beep sesini bekliyoruz ve Sonra gaz kolunu min pozisyona getiriyoruz ve beep sesisinj bekliyoruz.
6. (optional) set the highest position of your throttle range in transmitter, so you can see 100% as the highest position in the diagnostic tab.
(opsionel) Tranmistter da max degerleri ayarliyoruz ve Boylece diagnostic sayfasinda %100 degerini gorebiliyoruz.
7. enable the governor and save the settings.
Governor Aktif edip, ayarlari kaydediyoruz. ( Sen ESC gov ozelligini kullanacagin icin buna gerek Yok bence)

Ozetle Spirit governor ozelligini disable et. Sonra diagnostic sayfasinda throtle degerini hic Dikkate almadan Kumanda uzerinde throttle kanalinin travel degerlerini olabilecek en kucuk ve en yuksek degerlere getirerek Castle normal gaz kalibrasyon prosedurunu uygula bakalim ne olacak ;)

esc kalibrasyon

kemalcan' Alıntı:
ben sorunu v bar neo ile çözdüm gibi spiritte de farklı olmasa gerek
Kemalcan nasil cozdugunu paylasmazsan bu bilgi Kemalin nasil isine yaracak merak ettim dogrusu :rolleyes:

Kağan Kazancı' Alıntı:
Kemal merhaba,

böyle durumlarda ( motor kablosu tabi ki takılı değilken ) travelleri 50 50 yapıp tekrar bind edip, sonra travelleri yavaş yavaş açarak kalibrasyonu yapmayı denersen problemin çözülecektir %p

Kırımsız uçuşlar..
Kagan bu degerler de cozum olabilir. Bunu da denemek lazim ;)

esc kalibrasyon

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Kemalcan nasil cozdugunu paylasmazsan bu bilgi Kemalin nasil isine yaracak merak ettim dogrusu :rolleyes:
Kagan bu degerler de cozum olabilir. Bunu da denemek lazim ;)

Mehmet abi v barda throtte servo adjustment diye bi ayar var ayar oradan yapılıyo sanırım kumandadan değil.
Kemal ile de görüştüm onunla paylaştım spirittede böyle bi durum olabilir diye oda spiritte throtte kalibrasyonu ile ilgili bölümü bulmuş ve sorunu çözmüş güle güle kullansın
Birazdan kemal spirit ile ilgili ayarları yazar sanırım.

Aslinda isin ozu bildigim kadari ile eger ESC kendi governor ozelligi kullanilacak ise unite gaz sinyaline Herhangi bir mudahale etmiyor. Ornegin HC-3sx ve Neo.

Bu durumda ESC eger kumandamiz ile daha once range kalibrasyonu 1 kerede olsa yapildi ise unite degisse bile ayarlar degismiyor. Daha gecen hafta sonu Turker kardesimin daha once ayarli Castle ESC yeni Neo taktik ve yeniden ayara gerek kalmadan ESC gov duzgun calismaya devam etti.

Buna gore eger unite arada iken ESC kalibre edemiyorsak bu durumda ESC yi kumandanin normal alicisina takarak kalibre edebilir ve Sonra da takacagimiz Unitenin gov ozelligini disable ederek kullanabiliriz.

Sayet uniteninim Governor ozelligi kullanilacak ise, o Zaman unite takili iken unitenin istedigi sekilde kalibrasyon islemi yapmak gerekiyor. Mesela Vbar NEO governor ozelliigi kullanilacak ise o Zaman kalibrasyon islemi unitenin ilgili secmesinde Kumanda-unite arasinda yapilmali.

Eksik / yanlis var ise duzeltilmesini rica ederim :saygilar:

esc kalibrasyon

kemalcan' Alıntı:
Mehmet abi v barda throtte servo adjustment diye bi ayar var ayar oradan yapılıyo sanırım kumandadan değil.
Kemal ile de görüştüm onunla paylaştım spirittede böyle bi durum olabilir diye oda spiritte throtte kalibrasyonu ile ilgili bölümü bulmuş ve sorunu çözmüş güle güle kullansın
Birazdan kemal spirit ile ilgili ayarları yazar sanırım.
Ozelden gorusmeleri takip edemedigimiz icin sormustum ;)

Yanliz arada bir fark var. Ben Kemalin sorusundan ESC governor kullanacagini anlamistim. Senin soyledigin sey ise tamamen farkli. Yani Vbar da olan ustteki mesajda belirttigim uzere Vbar Governor ozelligi.

Eger Kemal da senin gibi Spirit governor ozelligini kullanacak ise, bu durumda elbette Spirit uzerinden tipki Vbar oldugu gibi benzer menuyu kullanmasi ve kalibrasyonu oradan yapmasi gerekecek.

Sorun tam net ortaya konulmadiginda bu tur yanlis anlasilmalar olabiliyor. Keske istek ve sorun bastan net olarak ortaya konulsaydi......

esc kalibrasyon

Birşeyi atladım Mehmet abi ben kalibrasyona girmek için ünite pc ye bağlı iken throtte çubuğunu yukarı kaldırıp girebildim diğer türlü motorum dönmedi ben tam çözemedim ama benim governorum aktif değil esc den tam olarak netleştirebilirsem yazarım tekrar sorun çözülmez ise.