"Çaylak" Trainer Başlangıç Modeli - RcKolik Edition

Merhabalar,
Ben bu konuda kesin olur veya olmaz diyemiyorum. fakat motor testlerinde 1.2kg max Thrust üretmektedir. datasheet bilgisi de aşağıdaki gibi görünüyor. 2200kv motor biraz modeli hızlı uçurur gibi fakat bu modelde hız değil tork lazım.

Rpm/V: 2200kv
Shaft: 3.17mm
Voltage: 2S~3S (7.4v to 11.1v)
Weight: 50g
Watts: 342w
Max Current: 34A
ESC: 40A
Suggested Prop: 7x4(2S) ~ 5x5 (3S)
Mounting Hole Bolt Circle: 16mm or 19mm

Murat Yılmaz' Alıntı:
Merhabalar,
Ben bu konuda kesin olur veya olmaz diyemiyorum. fakat motor testlerinde 1.2kg max Thrust üretmektedir. datasheet bilgisi de aşağıdaki gibi görünüyor. 2200kv motor biraz modeli hızlı uçurur gibi fakat bu modelde hız değil tork lazım.

Rpm/V: 2200kv
Shaft: 3.17mm
Voltage: 2S~3S (7.4v to 11.1v)
Weight: 50g
Watts: 342w
Max Current: 34A
ESC: 40A
Suggested Prop: 7x4(2S) ~ 5x5 (3S)
Mounting Hole Bolt Circle: 16mm or 19mm
teşekkürler hızlı cevap için ama aynı motoru kullanmaya karar verdim video daki performanstan ve yorumlardan fazlasıyla memnun kaldığım için çoğu malzemeyi aynı kullanıcam sadece servoları aynı servonun daha kalitelisi olan hxt900 ile değiştirmeyi düşündüm sizce ne yapmalıyım. Bu arada 4 adet servo kullanılmış dimi.

Tamer bey'in kullandığı motoru bende aldım. hatta kendisinden satın almıştım. ben D2836/8 1100KV motordan çok memnun kaldım. bence standart 9gr servolar yeterli. tabi tercih sizin.
evet 4 adet servo kullandım.

1 adet - elevatör
1 adet - rudder
2 adet - sağ ve sol aileronlar

İyi akşamlar, büyük ihtimal ben göremedim ama kanadın yandan planı var mı ? ikinci olarak motorun spec lerinde 2-4s lipo yazıyor, 3s kullanılmasındaki amaç nedir acaba ?

Hayırlı pazarlar bir cevap alabilirsem çok iyi olacak çünkü pil sipariş vericem

Oguzhan Serifoglu' Alıntı:
Hayırlı pazarlar bir cevap alabilirsem çok iyi olacak çünkü pil sipariş vericem
motorunuz 2s-3s-4s pilleri destekliyormuş. Genelde 3s kullanıyoruz. 3s yeterli oluyor.
2s 7.4V
3s 11.1v
4s 14.8v veriyor.

Airofil kanat profili planda var mı bilmiyorum ama profilidata programı ile istediğiniz profili istediğiniz ölçüde çıkartabilirsiniz

teşekkürler

Merhaba.Biliyorsunuz modellerimizde bir takım kriterlere göre motor seçimi yaparız.Ayrıntılı olarak yazmayacağım.Merak ediyorsanız göz atabilirsiniz.Gelelim konumuza.Çaylakta 250w gücünde, 1000kv ve muadili motor yeterli oluyor.Bazı motorlarda 2-4S lipo destekli olduğu yazar.Bu şu demektir.En az 2S lipo ve en fazla 4S lipo ile kullanabilirsiniz demek.Tabi biz burada ihtiyacımıza göre seçim yaparız.Mesela 3S lipo ile beraber ekipmanlar ihtiyacımız olan gücü sağlıyorsa 3S kullanırız.

Kanat profili konusunda ise kullanacağinız kanat profili güzel süzülme, yavaş uçuş ve havada iyi tutunma sağlamalıdır.Trainer'da "Clark Y" idealdir.Kolay gelsin.

Tesekkurler...

Merhabalar. Uzun bir süre aktif olamadım forumda ama sürekli takip halindeyim. Geçen gün strafordan bi yak 54 modeli üzerinde kendimce ufak değişiklikler yaparak bir uçak yaptım. Uçmayacağını düşündüğüm için video çekmeyide düşünmedim. Ama keşke videoya çekseydim çünkü yaklaşık 5 dk kadar havada kaldı. Uçak biraz akrobasiye yatkın olduğu için havada kontrol etmekte çok zorlandım. Çok küçük kumanda hareketimle aşırı seri tepkiler verdi. Birazda ruzgarın etkisiyle sanırım uzaklaştıkça uzaklaştı geri getiremedim :laugh: :laugh: Yere indireyim derken de birden çakıldı paramparça oldu. 1-2 gün içinde daha önce yapıp yanlış motor pervane seçiminden dolayı uçuramadığım çaylak modelini tekrar yapacağım. Foto ve videolarını burdan paylaşacağım yine. Çok istememe rağmen bir türlü tam olarak ucak uçuramadım. İnşallah bu sefer başarılı olurum. :RCKolik:

İbrahim ÜNAL' Alıntı:
Merhabalar. Uzun bir süre aktif olamadım forumda ama sürekli takip halindeyim.
Sizi yeniden vaktif olarak görmek güzel İbrahim Bey %p

İbrahim ÜNAL' Alıntı:
.... . Uçak biraz akrobasiye yatkın olduğu için havada kontrol etmekte çok zorlandım. Çok küçük kumanda hareketimle aşırı seri tepkiler verdi. Birazda ruzgarın etkisiyle sanırım uzaklaştıkça uzaklaştı geri getiremedim :laugh: :laugh: ...
Eğer modelin karakteristiğini tam olarak bilmiyorsak maiden önce 1 switch aktife olacak şekilde komutlara DUAL ve/veya EXPO tanımlamak işinizi kolaylaşıracaktır.

Bunlar ile ilgili detaylı anlatımı şu konuda paylaşmıştık :)

İbrahim bey merhaba.Çaylak modelinizin yapım aşamalarını bekliyoruz.Kolay gelsin. :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Sizi yeniden vaktif olarak görmek güzel İbrahim Bey %p
Eğer modelin karakteristiğini tam olarak bilmiyorsak maiden önce 1 switch aktife olacak şekilde komutlara DUAL ve/veya EXPO tanımlamak işinizi kolaylaşıracaktır.

Bunlar ile ilgili detaylı anlatımı şu konuda paylaşmıştık :)

Teşekkürler mehmet Bey. Burda sizlerle olmak,ve sizlerin bilgi ve tecrübelerinizden faydalanmak gerçekten çok güzel. Dual rate olayınıda sayenizde yeni duydum. Paylaştığınız konuları okudum ve izledim çok faydalı bir bilgiler teşekkür ederim. At9 Kumanda aldım kendime ayarlarını bozarım diye çok fazla kurcalamaktan çekiniyorum açıkçası ama Dual Rate ayarını yapmaya çalışıcam eğer bulabilirsem nerden yapıldığı.

Tamer Öztürk' Alıntı:
İbrahim bey merhaba.Çaylak modelinizin yapım aşamalarını bekliyoruz.Kolay gelsin. :)

Merhabalar Tamer bey inşallah 1-2 gün içinde başlayacağım Bol bol fotoğraf ve video çekip paylaşmayı düşünüyor ve o günü sabırsızlıkla bekliyorum :)

Geçen yazdığımda ailevi sağlık sorunlarından dolayı başlayamamıştım çaylak modelimin yapımına. Dün gece başladım ;D :halay: :yuppi: :hoppa:
20 mm ve 10 mm mavi strafor satın almakla başladı önce. 3 adet 20mm lik 3 adet te 20mm lik mavi strafor aldım yanında pencere ve kapılarda dolgu malzemesi olarak kullanılan köpüklerden aldım gövde straforlarını birbirine yapıştırmak için :laugh: (çok güzel yapıştırıyor)

Bu sefer plan üzerinde biraz değişiklik yaparak daha ufak bi çaylak yapma kararı aldım ve tüm ölçüleri 3 e bölerek iki ile çarptım ve uçağın boyutunu 3 te bir oranda küçülttüm.

YENI KONU olarak YÖnetim tarafından aşağıdakş konuya taşınmıştır :RCKolik:

arkadaşlar merhaba. bende bu modeli yapmaya karar verdim ancak kanat profilini bulamadım konu içersindeki clark-y profili direk çıktı aldığımda çok küçük geldi gözüme (uzunluk 14,5cm maksimum genişlik 1,6 cm).
kanat profili için önerilerinizi bekliyorum.