"Çaylak" Trainer Başlangıç Modeli - RcKolik Edition

Mehmet bey'in söylediklerini resimleri gördüğümde ben de düşünmüştüm. İlave olarak, servoyu kanada yatırarak ta yerleştirebilirsiniz. Böylece kanat dışına daha az taşar. Yön dümeni için belki başka yol yoktu ama, yükseliş dümen telinin bağlantısını yükseliş dümeninin alt tarafından yapsaydınız, daha kısa yoldan ve düz olarak yapmış olurdunuz.
Servoyu yatırarak yapmayı deneyeceğim. Yükseliş dümeninin telinin yukarıda veya aşağıda olması arasında bir fark göremedim ben. Servolar kanada yakın olduğundan aynı uzunlukta pushrod kullanmam gerekirdi. Fotoğraflarda eğri görünüyor olabilir ama elevatörün pushrodu da düz aslında. Yada ben sizin anlatmak istediğinizi anlamadım.
İyi bir model olmuş. Işçiliğiniz çok iyi. Tecrübe kazanmak ta güzel bir şey. :saygilar:
Teşekkür ederim :)

Elinize sağlık,

Köpük kesim aletindeki özen ve son kanattaki kesim kalitesi geleceğe dair olumlu işaretler veriyor%p:)

Gerisi bolca yap-uçur-kır-tamir et-yeniden kır-yeniden yap şeklinde sonu olmayan tecrübe çevrimi.

:thumbup::thumbup::thumbup:
Zamansızlıktan en fazla 1 hafta işi olan çağlağı 2 ayda bitirebildim. Ama vazgeçmek yok. Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Yeni bir kanat yaptım. Yeni kanatta aileronları 2cm genişliğinde 60 cm uzunluğunda olacak şekilde modifiye ettim sizce bir sıkıntı olur mu? planinda 3 cm idi ama 48 cm uzunluğundaydı.

Yeni bir kanat yaptım. Yeni kanatta aileronları 2cm genişliğinde 60 cm uzunluğunda olacak şekilde modifiye ettim sizce bir sıkıntı olur mu? planinda 3 cm idi ama 48 cm uzunluğundaydı.
2cm bence kısa.Keşke orjinaline sadık kalsaydınız en kötü ihtimalle Dual Rate düşürürdünüz hiçbir problem olmazdı.

Ali, eleronların kanat açıklığı boyunca olması uçağın daha dengeli uçmasını sağlar. Ancak 2 cm yerine 3 cm yapsanız daha iyi olur düşüncesindeyim.

Elimde 2cm genişliğinde balsa çita vardı onlardan yaptım. 3cm yapmam için 1cm lik fotoblok tan ek yapmam gerekiyor. Sizce gerek var mı?

Dün denemede tekrar kırım yaşadım. videoda göreceğiniz gibi uçak sağa yattı düzeltmeye çalışırken irtifa kaybetti yükselmeye çalıştığımda tekrar sağa yattı kurtaramadım. elevatör verdiğimde mi sağa yatıyor yoksa eleronları bıraktığımda mı yatıyor anlayamadım. neyse zaten başltan yapılacak kıvama geldi :) Ankara'da yardımcı olabilecek birileri olsa da tanışıp tercrübelerinden faydalanabilsem :(
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Selçuk Erdoğmuş
İyi günler, çaylak modelinin inşaatına başlıyacağım fakat elektronik aksamlarını sipariş etmek istiyorum .

Batarya:
Motor:
ESC:
Şarj cihazı:
Servo:
Gerilim göstergesi:
Pervane :
Pervane konusunda hiçbir fikrim yok fakat forumda okuduğum kadarıyla kırılma yaşandığı için yedekli sipariş etmek istiyorum.
Elimde Flysky FS-İ6X ve FS-İA10B mevcut.Eksik yada yanlış seçimlerimi söyler misiniz?

• Beğen
Tepkiler: Can Sismaneli
Emre bey merhaba.Batarya olarak 3S 2200mAh 25-35C daha uygun olacaktır.Eğer motor verileri doğruysa Çaylak modeline göre güçlü bir motor.Aslında motorun güçlü olması bazen iyidir fakat ağırlık arttığından ağırlık merkezini ayarlamada problem yaratacaktır.Benim size tavsiyem ilk sayfadaki can hocamızın kullandığı konfigurasyonu kullanmanızdır.

İyi günler, çaylak modelinin inşaatına başlıyacağım fakat elektronik aksamlarını sipariş etmek istiyorum .
Motor, Pervane ve pil olarak test edilmiş ve onaylanmış şu konfigürasyonu kullanmanızı öneririm.

Emre bey merhaba.Batarya olarak 3S 2200mAh 25-35C daha uygun olacaktır.Eğer motor verileri doğruysa Çaylak modeline göre güçlü bir motor.Aslında motorun güçlü olması bazen iyidir fakat ağırlık arttığından ağırlık merkezini ayarlamada problem yaratacaktır.Benim size tavsiyem ilk sayfadaki can hocamızın kullandığı konfigurasyonu kullanmanızdır.
Motoru biraz geleceğe yönelik düşünmüştüm .Farklı modellerde denemek isterim diye.Fakat işin içinde olmadığımdan teyit etmek istedim .Yardımlarınız için teşekkürler.