"Çaylak" Trainer Başlangıç Modeli - RcKolik Edition

Dün denemede tekrar kırım yaşadım. videoda göreceğiniz gibi uçak sağa yattı düzeltmeye çalışırken irtifa kaybetti yükselmeye çalıştığımda tekrar sağa yattı kurtaramadım. elevatör verdiğimde mi sağa yatıyor yoksa eleronları bıraktığımda mı yatıyor anlayamadım. neyse zaten başltan yapılacak kıvama geldi :) Ankara'da yardımcı olabilecek birileri olsa da tanışıp tercrübelerinden faydalanabilsem :(
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Merhaba;

@Ali Emre KAYGIN Vecihi Hürkuş parkı tam olarak nerede? Eğer sürekli açıksa buluşmalar da orayı kullanabiliriz.

Çaylak için yeni bir kanat yaptım. Bu sefer farklı bir yöntem denedim.
Daha önce sıcak tel ile kesmiş olduğum eps profili doğrayıp bir çam çita üzerinde dizdim. Alt kısma da fotobloktan bir destek yaptım.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Daha sonra üstünü 3 mm kapron ile gerdirerek kapladım.

Diğer yaptığım kanatlara göre daha hafif ve sağlam oldu.

Kesinlikle daha hafif olduğu bir gerçek , maruz kalacağı kuvveti kurtarırsa ,sağlamlık testini de geçmiş olur.
Orta kısıma kontraplaktan dihedral verecek şekilde kanat birleştirici koydum. Birde bu fotoğraflarda olmayan orta kısma da strafor profiller yerleştirdim. altına da fotoblok koydum. Havada görmek lazım tabi ama bana sağlam görünüyor :)

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Geleneksel balsa inşaatına çok benziyor.Köpük profilin kesiminden kaynaklı kanat yüzeyinde yükselti farkı olabilir kanımca.Bu da çok belirgin olmasa da uçuşa etki edebilir.Sonucu ben de merak ediyorum Ali Emre hocam.Elinize sağlık.?

Geleneksel balsa inşaatına çok benziyor.Köpük profilin kesiminden kaynaklı kanat yüzeyinde yükselti farkı olabilir kanımca.Bu da çok belirgin olmasa da uçuşa etki edebilir.Sonucu ben de merak ediyorum Ali Emre hocam.Elinize sağlık.?
Geçen hafta piste çıktı ama aşırı rüzgar vardı uçurmaya cesaret edemedim bakalım ilk fırsatta deneyeceğim. ?

• Beğen
Tepkiler: Tamer Öztürk
Selamlar aranızda yeniyim. Yeni üye forumlarında dolaşırken çaylak modeline denk geldim. Forumdan @TAMER ÖZTÜRK 'ünde verdiği destekle beraber bende evde boş zamanlarımı değerlendirmek ve uçaklar üzerinde biraz bilgi sahibi olabilmek için bu modeli denemeye karar verdim.
Şu ana kadar yaptıklarımın resimlerini sizlerle paylaşıyorum.
Yorumlarınızı bekliyorum

Muhittin abi kolay gelsin.Acaba plandan gitsek daha iyi olmaz mıydı? Sonuçta denenmiş uçurulmuş bir model.Plana sadık kalırsak başarı şansımız artar diye düşünüyorum.Yine de ilk deneme için fena sayılmaz.

• Beğen
Tepkiler: Muhittin Şentürk
Muhittin abi kolay gelsin.Acaba plandan gitsek daha iyi olmaz mıydı? Sonuçta denenmiş uçurulmuş bir model.Plana sadık kalırsak başarı şansımız artar diye düşünüyorum.Yine de ilk deneme için fena sayılmaz.

Evet doğru diyorsun plandan gitmememin nedeni tamamen acelecilik. Ama bu zaten bir deneme oldu benim için kumanda gelene kadar daha çok zamanım var. Plana uygun olacak şekilde revize ederim. Bu arada bu da mavi mantar planıdır yani ezbere yapmış olduğum bir plan değil. Daha önce uçmuş bir proje.

Güzel görünüyor. Elinize sağlık. Elevatör ve rudderi kesip menteşelemeden yatay ve dıkey stabilzerleri yapıştırmışsınız galiba. Sonradan yapmak daha zor olur.

• Beğen
Evet doğru diyorsun plandan gitmememin nedeni tamamen acelecilik. Ama bu zaten bir deneme oldu benim için kumanda gelene kadar daha çok zamanım var. Plana uygun olacak şekilde revize ederim. Bu arada bu da mavi mantar planıdır yani ezbere yapmış olduğum bir plan değil. Daha önce uçmuş bir proje.
Çaylak konusu altında mantar modeli biraz alakasız olmuş.?

• Beğen
Çaylak konusu altında mantar modeli biraz alakasız olmuş.?
İkisi de çaylaklar için projelendirilmiş uçaklar. Yeni bir konu açmak istemedim. Ama galiba bu yaptıklarımı bırakıp çaylak modeline geçiş yapacam. Kumanda gelene kadar daha çok uçak yaparız ?