Depron Uçak Yapımında Gövde- Aileron / Rudder Montajı

Ferhatcnn

Koala gibi dururum , Panda gibi uyurum
Yeniden merhaba. Deprondan yaptigim f22 raptor bitmek uzere. Kucuk sorunlarim var yardimci olursaniz cok sevinirim. 1. Sorum : aileron ve rudderlari birlestirirken ne tarz bi malzeme kullanmaliyim ve bu malzemeyi kocaelide nereden temin edebilirim? 2. Sorum: sabit parcalari birlestiriken 90 derecelik parcalar arasina kucuk depron parcalarini kiris gibi yapistirsam sorun olur mu ?

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ynt: Aileron ve rudder birlesimi

Neden kimse yapmaya calistigini tam anlatamiyor bu gunlerde ?

Aileron ve rudder birlestirmek nedir ?

LG-G2 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Aileron ve rudder birlesimi

Mesut anladığım kadarıyla gövdeye nasıl monte edeceğini soruyor.Fiber bant işini görür,Gerçi ben kendi yaptıklarımda minik modeller için kullanılan menteşelerden kullanmıştım.birbirine 90 derece öpüşen parçaların yanlarına destek için depron parçalar kullanabilirsin.

Mesut abi kusuruma bakma iletiyi yazarken yolculuk yapıyordum , tam açıkladığımı düşünmüştüm hatamı şimdi farkettim. Hüseyin abi tam demek istediğim oydu fakat bugün izmit merkezde birçok yere gittim fiber bant bulabilir miyim diye sordum cok fazla fiber bant ne diye sordular bana , elim boş döndüm . Baumax , Koçtaş gibi yerlerde bulabilir miyim fiber bantı acaba ?

Baumax vardi fakat onlar yanlis hatirlamiyorsam "Tamir bandi" diye biliyorlar ya da ona yakin bir sey :embarras:

Fiber bantı rcpanodan bulabilirsin.izmitte yok.tamir bantlarıda aynı işi görür

Benimde yaptığım depron bir modelde THK dan aldığım menteşeler ile rudder aileron ve elevator montajı yapmıştım. Depron kalınlığı 6 mm sanırım. İlk modelde üste yapıştırıp küçük civatalar ile sabitlemiştim. Sonrasında depron içinen sokarak yapıştırdım çok da güzel oldu. Mesela elevatörün hareketinin ksıstlanmaması için elevatör ve stab birleşim yerinde yaptığımız ~45° lik kesime gerek kalmadı. (menteşe kullandığımda) Resimleri tek tek yükleyebildiğimden biraz kalabalık edeceğim..

İlk resim üstten yapıştırarak civataladığım... (Model: Polaris sea plane)

[attachimg=1]

Sonraki modelimde bahsettiğim gibi 6 mm. lik depronun içine sokarak yapıştırdım. En güzeli de bu bence..

[attachimg=2]

başka bir resim

[attachimg=3]

Hareket rahatlığı...

[attachimg=4]

Ekli dosyalar

• 2013-01-26-1118.jpg
    2013-01-26-1118.jpg
    30.7 KB · Görülme: 292
  • 2013-04-21-1478.jpg
    2013-04-21-1478.jpg
    70 KB · Görülme: 287
  • 2013-04-21-1481.jpg
    2013-04-21-1481.jpg
    91.7 KB · Görülme: 282
  • 2013-04-21-1482.jpg
    2013-04-21-1482.jpg
    42.4 KB · Görülme: 275

Elde menteşe olmadığında fiberli banta alternatif duck bant (duck tape) deneyin. Yapı marketlerde gri renkli bir bant. Yapışması daha güçlü deprona

Fatih kardeşim, o küçük menteşelerin kullanımı güzel olmuş. Ancak hareketli yüzeylerin hücum kenarına üçgen bir açı verilerek menteşenin neden olduğu aralık çok daha az olabilirdi. Bu tür depron modellerde, hareketli yüzeylerin hücum kenarını açılı keserek aradaki boşluğu mümkün olduğu kadar azaltmak gerekli. Bu kalan boşluk modelin uçuşuna olumsuz etki ediyor.

Ömer bey tecrübe başka birşey tabiki dediklerinizde haklı olabilirsiniz. Polaris modelimde dediğiniz uygulamayı yapmıştım. Son modelde uygulamadım. Ama işin mantığı dediğiniz gibidir.

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• 2013-01-06-1067.jpg
    2013-01-06-1067.jpg
    59.4 KB · Görülme: 269

Faydalı bilgi, resim ve cevaplar için teşekkürler :) Bu arada konu başlığı değiştirip, ilgili bölüme taşındı ;)

depron modellerde kullandığım menteşeler

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• Hinges.jpg
    Hinges.jpg
    52 KB · Görülme: 245

Evet bahsettiğiniz gibi tamir bantı temin ettim bugün ama menteşeler çok kullanışlı görünüyor. Sonraki modellerimde kesinlikle kullanacağım . Yardım için teşekkür ederim :)