DIY Devir Sayaci

DIY Devir Sayaci

Valla oldu! :D :D :D
Öncelikle Hikmet kardeşim, söylediklerin sanki kafama yatmamış gibiydi ama ne demek istediğin üzerinde biraz düşününce haklı olduğunu gördüm. Senin gösterdiğin yoldan ilerledim.
Tek timer (Timer1) kullandım. Bunun frekansını göstergeyi çok hızlı refresh edecek şekilde belirledim. ( 8 MHz / 64 / 256 = 48:coolxf:. Bu şekilde ekranın total tazeleme hızı 122 Hz oluyor. Yani Timer1 aslında 125000 Hz ile sürülüyor. 0'dan 255'e kadar sayıp overflow oldukça bir interrupt üretiyor. Yani 125000 frekansı 256'ya bölünmüş oluyor. Her interrupt göstergenin bir hanesini sürüyor. Yani dört interruptta bir göstergenin tamamı sürülmüş oluyor. Ayrıca her interruptta bir değişken bir artırılıyor. Be değişkenin değeri 0'dan 243'e kadar ilerleyip 244 olduğu anda çok küçük bir hata ile 500 milisaniye geçmiş oluyor. O zaman sayaç sıfırlanıp o zamana kadar arka planda sayılmış olan darbeler hesaplanarak devir sayısı bulunuyor.
Lafa boğmayayım. Sonuçta Hikmet'in hikmeti yol gösterdi. :D
Şu anda Attiny85 ile tam olması gerektiği şekilde çalışıyor. Belki hassas kalibrasyon gerekecek o kadar.
Şimdi sıra plakette...

DIY Devir Sayaci

Ben zaten bu isin böyle mutlu sonla biteceğini biliyordum ki :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

DIY Devir Sayaci

Ise yaramasina cok sevindim. Kutu kismina ben katkida bulunabilirim diye dusunuyorum. bir 3d printerim var. Butik uretime butik kutular. Cizim var ise cok kolay , yok ise ben birseyler cizebilirim ( cok deneyimli degilim ama yinede yapabilecegimi dusunuyorum )

DIY Devir Sayaci

Hikmet G' Alıntı:
Ise yaramasina cok sevindim. Kutu kismina ben katkida bulunabilirim diye dusunuyorum. bir 3d printerim var. Butik uretime butik kutular. Cizim var ise cok kolay , yok ise ben birseyler cizebilirim ( cok deneyimli degilim ama yinede yapabilecegimi dusunuyorum )

Çok teşekkür ederim. İstanbul'daki bir arkadaşım 3D yazıcı ile yardımcı olacak. Olmazsa şehirlerarası yardım rica ederim. :)

DIY Devir Sayaci

Tamamdir , sabirsizlikla bekliyoruz. :) [ben bosuna almisim ucak icin]

DIY Devir Sayaci

Sümer Yamaner' Alıntı:
...Herifler ciddi ciddi aptal (Arduino forumdakiler)...
Belki başka forumlarda da anlayamayanlar vardır Sümer abi, neden öyle diyorsun. :lollol: :lol: :lol:

OBEB - OKEK'i anladım ama ;D ;D

DIY Devir Sayaci

İşte huzurlarınızde takometrenin ikinci versiyon prototipi...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

DIY Devir Sayaci

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bu arada, konunun açılış mesajına baktım da... 24 Mart 2015. Bir yılı doldurmuşuz. ARGE zor zanaat yahu... :D
Sonra Sumer abi neden urunleri bu kadar pahali satiyor diyorlar :lollol: Bilmiyorlar ki arkasinda kac aylik bir emek var :lol:

DIY Devir Sayaci

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ohh ohh süper. Ben türbin motor siparişimi kesinleştireyim. :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Birisi türbin motor mu dedi ben de onu yapacağım ilerde kismetse.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi