DIY Led Voltage Alarm yardım

İlgi Alanı
Hepsi
Merhaba. Aslen elektronik mühendisi olmadığım için aşağıdaki devreyi 10.5-11V değerinde ışık verecek şekilde nasıl değiştirebileceğim konusunda elektronikçi bir arkadaş bana yardımcı olabilirse sevinirim. Devreyi HCL-Perhidrol yöntemi ile elde ettim. Devre elemanları da mevcut. Ama yapan kişi ledlerin yanması için 8.7V diyor ki bu çok düşük benim için. Şimdiden teşekkürler.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Devre şeması olsa bir şeyler söylenebilir. Yoksa girişe bir gerilim bölücü (iki direnç) eklenerek 10.5 V'ta 8.7 V giriş elde edilebilir.

Aaa pardon linki görmemişim. Bakıyorum hemen.

Teşekkürler Sümer abi. Devre şeması:

Sümer Yamaner' Alıntı:
R1 = 15 kohm
R4 ve R5 = 100 ohm
Muhtemelen iş görecektir.
Teşekkürler abi, en kısa sürede deneyeceğim. Elektronikle hobi olarak ilgileniyorum. Acaba hesabı kolaysa bana anlatabilir misin nasıl bu değerleri bulduğunun mantığını?

Serkan ÖZKAN' Alıntı:
Teşekkürler abi, en kısa sürede deneyeceğim. Elektronikle hobi olarak ilgileniyorum. Acaba hesabı kolaysa bana anlatabilir misin nasıl bu değerleri bulduğunun mantığını?

LED'lerin yanması için Q2 transistörünün iletimde olması yani baz - emitter arasında yaklaşık 0.7 V civarında bir gerilim olması gerekiyor. Bunun sağlanabilmesi için Q1 transistörünün kesimde olması gerekli. Çünkü iletimde olursa Q2 iletime geçemez. (Klasik bir inverting kuvvetlendirici yapısı bu).
Q1 transistörü ise baz emitter arasında yaklaşık 0.7 Volt civarında bir gerilim oluştuğunda iletime başlar.
Mantık şu:
R1 ve R2'den oluşan gerilim bölücü giriş gerilimini düşürerek Q1'in bazına uyguluyorlar. R2 üzerindeki gerilimi (yani transistörün baz emitter gerilimini) şöyle buluyoruz:
V = Giriş Voltajı * (R2 / (R1 + R2))

Örnekle gidelim...
Girişte 11 V olsun. R1 = 15kohm
R2 = 1 kohm

V = 11 * (1 / (1 + 15))
V = 0.68 V

Demek ki giriş gerilimi 11 V'un altına inmeye başlayınca Q1 kesime Q2 ise iletime geçiyor ve LED'ler yanıyor.

Ben bu devrenin planlandığı gibi çalışacağından pek emin olamıyorum. Çünkü Q1 tam iletimde bile olsa kollektörü ile emitteri arasında bir satürasyon gerilimi olacaktır ki bu 0.7 V'tan yüksek olur diye düşünüyorum (datasheetlere henüz bakmadım). DOlayısıyla Q2'nin baz emitter gerilimi hiçbir zaman onu kesime götürecek kadar düşemez (yani LED'ler hiç sönmeyecek anlamına geliyor). Kısaca pek kafama yatmadı ama denemekte yarar var.

Datasheet'i buldum. İtirazımı geri alıyorum.

Satürasyon voltajı 200 mV'muş. Yani pekala çalışır gibi görünüyor. 11 V üstünde LED'ler yanmaya devam ederse R3'ün değeri artırılarak denenebilir.

Sümer Yamaner' Alıntı:
LED'lerin yanması için Q2 transistörünün iletimde olması yani baz - emitter arasında yaklaşık 0.7 V civarında bir gerilim olması gerekiyor. Bunun sağlanabilmesi için Q1 transistörünün kesimde olması gerekli. Çünkü iletimde olursa Q2 iletime geçemez. (Klasik bir inverting kuvvetlendirici yapısı bu).
Q1 transistörü ise baz emitter arasında yaklaşık 0.7 Volt civarında bir gerilim oluştuğunda iletime başlar.
Mantık şu:
R1 ve R2'den oluşan gerilim bölücü giriş gerilimini düşürerek Q1'in bazına uyguluyorlar. R2 üzerindeki gerilimi (yani transistörün baz emitter gerilimini) şöyle buluyoruz:
V = Giriş Voltajı * (R2 / (R1 + R2))

Örnekle gidelim...
Girişte 11 V olsun. R1 = 15kohm
R2 = 1 kohm

V = 11 * (1 / (1 + 15))
V = 0.68 V

Demek ki giriş gerilimi 11 V'un altına inmeye başlayınca Q1 kesime Q2 ise iletime geçiyor ve LED'ler yanıyor.

Ben bu devrenin planlandığı gibi çalışacağından pek emin olamıyorum. Çünkü Q1 tam iletimde bile olsa kollektörü ile emitteri arasında bir satürasyon gerilimi olacaktır ki bu 0.7 V'tan yüksek olur diye düşünüyorum (datasheetlere henüz bakmadım). DOlayısıyla Q2'nin baz emitter gerilimi hiçbir zaman onu kesime götürecek kadar düşemez (yani LED'ler hiç sönmeyecek anlamına geliyor). Kısaca pek kafama yatmadı ama denemekte yarar var.
Zaman ayırdığın için teşekkürler abi. Anlamak için yazdıkların üzerinde biraz kafa yormam gerekecek. Devreyi tamamlayınca sonucu bildiririm buradan.

Daha basit anlatayım:

Bak kilit eleman R2. Tamam mı... İki ucu arasında 0.7 V civarında bir voltaj oluştuğu sürece LED'ler yanmıyor. Bu voltaj düşerse LED'ler yanıyor.

Bu voltaj giriş voltajı ile doğru orantılı. Orantıyı R1 ve R2'nin değerleri belirliyor.

R2'nin uçlarındaki voltaj = Giriş Voltajı X (R2 / (R1 + R2))

Sümer Yamaner' Alıntı:
Daha basit anlatayım:

Bak kilit eleman R2. Tamam mı... İki ucu arasında 0.7 V civarında bir voltaj oluştuğu sürece LED'ler yanmıyor. Bu voltaj düşerse LED'ler yanıyor.

Bu voltaj giriş voltajı ile doğru orantılı. Orantıyı R1 ve R2'nin değerleri belirliyor.

R2'nin uçlarındaki voltaj = Giriş Voltajı X (R2 / (R1 + R2))

Dediğiniz şey sanırım burada anlatılmış. Boş bir zamanımda videoyu incelemem gerekli. Kusura bakmayın sizin de zamanınızı aldım Sümer abi.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sümer abi smd işini beceremedim. Fakat normal breadboard ta deneme yaptım. Elimde S9013 npn transistör vardı onunla yaptım. R1 için iki adet 27kohm direnci paralel bağlayıp 13.5kohm yaptım. R4 ve R5 için de 390ohm kullandım. LED'ler 10.5V ta yanıyor. 2 led kullandım ve LED'lerin voltajı 2V civarı. Yalnız R4 ve R5 45 derecelere kadar ısınıyor. Normal sanırım.

R4 ve R5'in o kadar ısınması kesinlikle anormal bir durum. LED'lerin (standart LED, power LED değil) ortalama çalışma akımı 10 mA, azami akımı da olsa olsa 25 - 30 mA'dir. Eğer seri iki LED yerine tek LED kullandıysan R4 ve R5 değerini değiştirmen (artırman) gerekiyor.

10 V için düşünelim. Yukarıdan aşağıya bir direnç, bir LED ve bir transistör var. Tamamen tahmini değer olarak transistör üzerinde 1 V, LED üzerinde 2 V düştüğünü varsayarsak direnç üzerinde 10 - 3 = 7 V düşecek. 10 mA akım fazla fazla yeterli. O halde direnç değeri 7 V / 10 mA = 700 ohm olacak. En yakın standart değer olan 680 ohm ya da 820 ohm kullanılabilir.

Düşük voltaj alarmı olarak iki devre şeması daha buldum:

Birincide 9v ta, ikincide 11.6V ta LED'ler yanıyor. İkisini de değiştirmek lazım biraz sanırım.

Serkan bir de yerinde olsam Led yanı sıra bir de Buzzer ilave ederdim devreye. Böylece yakın uçuşlar sırasında sesli uyarı ile de durumdan haberdar olmuş olursun diye düşünüyorum :)

Sent from my iPhone using Tapatalk