DIY Led Voltage Alarm yardım

İşin kolayına kaçıp delikli plaket üzerinde devreyi yaptım. 7.4V ta led yanacak şekilde ayarladım. R1 için 300k ve 10K lık dirençleri paralel bağlayıp devreye ekledim. Tek led koyduğum için de led için 560r lik bir direnç koydum. Kalan ikisi 1K.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Serkan bir de yerinde olsam Led yanı sıra bir de Buzzer ilave ederdim devreye. Böylece yakın uçuşlar sırasında sesli uyarı ile de durumdan haberdar olmuş olursun diye düşünüyorum :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
Mehmet abi buzzer için frekansı sürekli artırıp azaltacak bir devre elemanı gerekecek yanılmıyorsam. Şu an transistör olayını ucundan az buçuk kavramışken o işe de girersem tamamen kaybolurum valla ;D

Serkan ÖZKAN' Alıntı:
Mehmet abi buzzer için frekansı sürekli artırıp azaltacak bir devre elemanı gerekecek yanılmıyorsam. Şu an transistör olayını ucundan az buçuk kavramışken o işe de girersem tamamen kaybolurum valla ;D
Anladım Serkan. Neyse artık bunu da ilerleyen zamanlarda yaparsın. Bu arada eline sağlık, gayet güzel ve temiz bir iş çıkarmışsın ;) :thumbup:

Buzzer dediğimiz elemanlar uçlarına gerilim uygulandığında uyarı sesi üreten elemanlardır. Yani doğrudan LED'e paralel ya da LED yerine yerleştirilip kullanılabilirler.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Buzzer dediğimiz elemanlar uçlarına gerilim uygulandığında uyarı sesi üreten elemanlardır. Yani doğrudan LED'e paralel ya da LED yerine yerleştirilip kullanılabilirler.
O zaman benim baktıklarım normal hoparlör şeklinde olanlardı sanırım. Boş zamanımda o işe de bakarım abi teşekkürler.

Az önce baktım tekrar, benim baktığım pasif buzzermış. Aktif olana sadece voltaj uygulamak yeterliyken, pasif olana ses çıkışı uygulamak lazımmış.