F4U Corsair 1.9m 3dlabprint

Her uçuş son uçuş gibi uçuyorum uçakla. Haliyle uçak yere tek parça konunca bedava uçak bulmuş gibi oluyorum :lol::lol::lol:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu uçak benim 3d yazıcı ile neredeyse en amatör zamanımda yapmış olduğum bir uçak. Haliyle yapım aşamasında geri dönülmez hatalar oldu. Mesela extruderin olması gerekenden daha fazla filament itmesi sebebiyle hem parçalar daha ağır oldu hemde geçme yerlerinde ciddi problemler yaşadım. Bunlar bir şekilde çözüldü fakat geriye güvensizliği ve kozmetik kusurları kaldı. Zaten 3d baskı olması sebebiyle ciddi bir güvensizlik var. Yani şunu demek istiyorum. Eğer güzel bir şekilde tekrardan basılıp benim gibi bir hücresi ölü diğeri sakat pillerle uçulmadığı zaman gayet keyifli olabilecek bir uçak. Uçuşu bence zor değil. Stall etmemeye çalışıyorum Cg tehlikeli bir bölgede olduğu için.

Kısacası herkese tavsiye ederim 😍

Son düzenleme:
Bu uçak benim 3d yazıcı ile neredeyse en amatör zamanımda yapmış olduğum bir uçak
Hesap ettim de benim uçağın yıllık işletme maliyeti kadar masraf ettin bu alete... Uçuş başı maliyetin çok daha yüksek.... Her uçuşta da yürek ağızda teker koymak da cabası...

Reklam arası bittiyse kaldığın yerden devam :coolxf:
Kısacası herkese tavsiye ederim 😍
Hı hı, anladık biz onu :coolxf::lol:

Abi senin uçak hava mı soluyor :lol::lol: Maliyet demişken yol su elektrik her şey dahil uçağın gövdesi için bu zamana kadar harcadığım para ve muhtemelen ileride yaşanacak ufak çaplı kırımların maliyeti 1500₺. Yenisi 1000₺ bile olur. Reklam kampanyasını karalamayalım reca ediyorum :evil:

Her uçuş son uçuş gibi uçuyorum uçakla. Haliyle uçak yere tek parça konunca bedava uçak bulmuş gibi oluyorum :lol::lol::lol:
İniş sonrası sevincinden bunu rahatlıkla anlıyoruz zaten Ali. :D;D Ama her iniş bir öncekinden daha iyi oluyor maşallah. %p:bravo:
Hesap ettim de benim uçağın yıllık işletme maliyeti kadar masraf ettin bu alete... Uçuş başı maliyetin çok daha yüksek.... Her uçuşta da yürek ağızda teker koymak da cabası...

Reklam arası bittiyse kaldığın yerden devam :coolxf:
Yok iyi ya. :lollol::lol::lol:

Abi benim printer kokluyor :D İşin şakası bir yana bende merak ettim ne kadar elektrik harcadığını. Şöyle bir hesap yaptım.

Ben yazıcıyı almadığım ay 250₺ fatura ödemişiz. Yazıcıyı ayın ortasında almışım ve o ay 35₺ fazla fatura ödemişiz. Sonraki ay da yazıcıyı almadığım ayın üzerine 90₺ fazla ödemişiz. Yani kabaca 125₺ elektrik harcamışım yazıcı ile. Biz buna 200₺ diyelim. Filament olarak da 9.5kg filament harcamışım. Buna da 10kg dersek PLA için kg başına 20₺ elektrik masrafım olmuş. Bence gayet makul :D

Son düzenleme:
Ufak bir aksilik yaşadım. Normalde bir uçuş daha yapıp sonrasında bu videoyu paylaşmayı düşünüyordum. Ama uzun zamandır uçuşa gitmedim ve gidecek gibi de durmuyorum. Şimdi paylaşmak istedim bir konuya atıf olması açısından.

Pervane 15*8 yerine 15*10. Kalkışta klasik sola çekme durumu var. Diğer uçuşlarda bunu öngörerek kalkış yapmıştım. Bu uçuşta sağ rudderı biraz korkarak verdiğim için yeterli gelmedi. Kalkışı iptal ettim ve şarampole yuvarlandım. Belki pervane değişikliğini göz önüne alıp çok daha yavaş gaz açmak lazımdı.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hasar kanadı tutan 2 vida yeri parçalandı. (Kanat bir daha hiç çıkmayacak şekilde yapıştırıldı. )
İniş takımları hasar gördü. Kırılan yerlerden yapıştırıldı sağlam şekilde. Gerekirse tekrar yenisi basılabilir.
Kanat ucu ve aileronun bir tanesi çıktı fakat yapıştırarak sorun çözüldü. Problem yok.

Genel yapısal hasar olarak sadece kanat birleşim yeri var. O da oldukça sorun tabi ki.

Şöyle bir ekleme yapmak istiyorum. 3 boyutlu yazıcılarla basılan uçaklarda kırılan veya hasar gören parçayı kesip çıkarıp yerine yeni basılan parçayı koymak için cerrah falan olmak lazım. Öyle kolay birşey değil ve uğraşılmaz. Ben orijinal parçaları birbirlerine yapıştırırken bile sorun yaşadım. Ki nerede kaldı kırılan parçayı güzel bir şekilde çıkarıp yerine yenisini koymak. Tabi benim düşüncelerim bu şekilde. Belki bölgesel olarak komple basılıp birleştirebilir.

Şimdi burda önemli olan soru bu boyutta bir balsa uçaktada benzer sorunlar yaşanır mıydı? Sonuçta bu 3 boyutlu yazıcıdan çıkan uçağın tekrar basılması Max 1000₺ Aradan 1 ay geçmesi, o gün uçuş yapamamak, can sıkıntısı vs.. de var tabi. Balsa uçakta ne kadar hasar olabilirdi?

Eğer balsa uçakta ciddi bir yapısal hasar oluşmazdı diyorsa üstadlar 3 boyutlu yazıcıdan çıkan uçaklara bol bol giydirebilirim ;D;D Şaka bir yana merak ediyorum gerçekten.

Son düzenleme:
Kalkışı iptal ettim ve şarampole yuvarlandım. Belki pervane değişikliğini göz önüne alıp çok daha yavaş gaz açmak lazımdı.
“Yuvarlandım“ deyince ben de epey bir aksiyon oldu zannettim. Olaya göre hasar bence epey bir fazla olmuş, :eek:
Eğer balsa uçakta ciddi bir yapısal hasar oluşmazdı diyorsa üstadlar 3 boyutlu yazıcıdan çıkan uçaklara bol bol giydirebilirim ;D;D Şaka bir yana merak ediyorum gerçekten.
Üstadlar ne diyecek bakalım. :D @Ömer Erkan, @Sumer Yamaner, @3dholicpilot, @Özgür Evren Varol

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK