FBL Heliler için Hangi Kafa Yapısı ve Farkları : DFC mi yoksa HPS mi?

Cahit Kaş' Alıntı:
Benim anlamadığım bir nokta var bu goblin ana rotorlarında. Aşağıda fotoğrafta belirttiğim mekanizmanın bir fonksiyonu var mı? Yani o kollar takılmasa bile heli uçar gibi geliyor bana.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
abi aynı kollar senin modeldede var bi çıkarıp +- ver bakalım ne olacak :)

DenizSERT' Alıntı:
abi aynı kollar senin modeldede var bi çıkarıp +- ver bakalım ne olacak :)
Deniz benim modele de baktım. Ama Goblindekinin bununla alakası yok. Benim modelde o ara mekanizma direk ana pallere bağlı. Dolayısıyla swash hareketi ters. Ama goblin süs olsun diye koymuş sanki. Goblinim olsa o mekanizmayı söküp denerdim :)

Dfc rotorda swashın kafa ile birlikte dönen kısmının dönmesini sağlayan ana pallare giden link rodlar. acaba amaç bu yükü bu linklerin üzerinden almak mı?

Amaç swashın üst kısmının linkleri sağa sola kaçırmadan sabit tutarak dönmesini sağlamak.

Ynt: FBL Heliler için Hangi Kafa Yapısı ve Farkları : DFC mi yoksa HPS mi?

Cok iyi bir kullanici deilim daha yeni olmama ragmen ikisinide kullandim arasinda boy farki kesinlikle var bence kendi gorusum saseye daha yakin oldugu ve tepkimelerde daha keskin ve stabil olmasindan dolayi dfc swash in hareket mesafesi bile fark ediyor bide genel kirimlarda dfc saflam kalirken diyer kafada 1 tane link kalmiyor :)we cok saglam cakildiginda aktarim elemanlarini parcalayacagindan eminim tabiki dfc icinde bu olay direk servolara gidiyor dfc kirilmayacagi icin servolari patlatiyor servo link atmazsa yada servo kolu kirilmazsa 500 tipi helide 1 tane saglam servo bulamazsiniz hihihi :)

Bu konuyu hatırlamıyorum. Demek zamanında bu konu da tartışılmış.

Cahit bey , benim şahsi fikrim , ikisi arasında belirgin bir fark olmadığı yönünde. DFC gerek servolalra binen yük gerekse kırımda servolara hasar verme şansı daha fazla olduğu için dezavantajlı. Goblinden sonra Gaui X7 de son versiyonlarında HPS kafaya geçti. Mikado hiç dfc rotor yapmadı. DFC bence bir upgrade olarak sayılmamalı.

Re: FBL Heliler için Hangi Kafa Yapısı ve Farkları : DFC mi yoksa HPS mi?

Bu anashaft mesafesine Gercek helikopter lugatında Mast deniyor ve rotor govedeye ne kadar yakın olursa ceviklik o kadar artıyor.Kontrol hem stabil daha kararlı hale geliyor ama bir o kadar da manevra kabiliyeti artıyor.Benim sahsi gorusum DFC den yana, ama hem DFC hemde Bell Crank sistem olsa bence tam sahane Olur. Bu sayede servolarıda riske atmamıs oluruz.Aslında bunj V1 Trex700E ile saglamak mumkun;)

Cahit Kaş' Alıntı:
Dfc rotorda swashın kafa ile birlikte dönen kısmının dönmesini sağlayan ana pallare giden link rodlar. acaba amaç bu yükü bu linklerin üzerinden almak mı?

DenizSERT' Alıntı:
Amaç swashın üst kısmının linkleri sağa sola kaçırmadan sabit tutarak dönmesini sağlamak.
Yani Deniz, Cahit Bey'in de dediği gibi yükü dağıtmak ;)

safak bozdag' Alıntı:
Cok iyi bir kullanici deilim daha yeni olmama ragmen ikisinide kullandim arasinda boy farki kesinlikle var......
Bu akşam benzer konuyu Türker ile konuştuk. Dediğin gibi Align kitlerde HPS kafa, yapı gereği leylek gibi duruyor. Ama Goblin dizaynında bu sorun ortadan kalkmış durumda. Align olduğu kadar ana shaft uzun olması göze çarpıp, insanı iriti etmiyor.

Fakat tepki olarak aynen dediğin gibi ki bu konuda Mehmet kardeşimiz yukarıdaki bir mesajda DFC daha atık olduklarından bahsetmişti ;)

Pilotaj seviyem olarak şahsen bu farklı hissedecek boyutta değilim ama nedense HPS kafa yapı olarak bana daha fazla güven veriyor :) Büyük ihtimal olay tamamen psikolojik :laugh:

İlker Sönmez' Alıntı:
Cahit bey , benim şahsi fikrim , ikisi arasında belirgin bir fark olmadığı yönünde. DFC gerek servolalra binen yük gerekse kırımda servolara hasar verme şansı daha fazla olduğu için dezavantajlı. Goblinden sonra Gaui X7 de son versiyonlarında HPS kafaya geçti. Mikado hiç dfc rotor yapmadı. DFC bence bir upgrade olarak sayılmamalı.
Aynen Ilker hocam DFC'lerde doğal olarak servolara daha fazla direkt yük biniyor. Ama beni esas rahatsız eden şey, sanki ball linkler o kadar yükü kaldırmayıp, her an yerinden çıkacakmış gibi hissediyorum :D

Mehmet Karakaya' Alıntı:
Bu anashaft mesafesine Gercek helikopter lugatında Mast deniyor ve rotor govedeye ne kadar yakın olursa ceviklik o kadar artıyor.Kontrol hem stabil daha kararlı hale geliyor ama bir o kadar da manevra kabiliyeti artıyor.Benim sahsi gorusum DFC den yana, ama hem DFC hemde Bell Crank sistem olsa bence tam sahane Olur. Bu sayede servolarıda riske atmamıs oluruz.Aslında bunj V1 Trex700E ile saglamak mumkun;)
"hem DFC hemde Bell Crank sistem olsa" bu kısmı biraz daha açar mısın Mehmet :rolleyes:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Yani Deniz, Cahit Bey'in de dediği gibi yükü dağıtmak ;)
Abi o 2 kolun pal tutuculardan gelen yükü servolara aktarmakta bir rahatlatma özelliği yok ki :)

DenizSERT' Alıntı:
Abi o 2 kolun pal tutuculardan gelen yükü servolara aktarmakta bir rahatlatma özelliği yok ki :)
Tamam doğru düzeltiyorum, haklısın Deniz ;) :D

DenizSERT' Alıntı:

O iki kolun pal tutucularla doğrudan bir bağlantısı yok ki pal tutuculardan gelen yükü servolara dağıtsın. Kaldı ki yukarı aşağı doğru rahat hareket eden yani gevşek bir mekaizma. Tek etkisi dönme yönünde olabilir bence.

Madem konu rotorlar, hayırlı olsun;)

Mehmet Karakaya' Alıntı:
Madem konu rotorlar, hayırlı olsun;)
Bu kafa yeni mi Mehmet :rolleyes: Renk harici "TREX 700 E PRO DFC" kitteki kafa ile aynı gibi geldi bana :rolleyes:

DUZELME: Farkları şimdi fark ettim, pardon :lol:

Hahahahaha adamlar gene kdeyi kopyalamışlar birazda gaui x7 halo eklemişler

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi