Fokker Dr.1 Triplane Depron Model.(RED BARON)- V2

Hakan Ülgenalp

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Eveet arkadaşlar , 120 günlük bir aradan ve de , ilk yaptığım basit köpük modelin , küçük bir kazaya kurban gitmesi sonucu , içimde yarım kalan fokker hevesimi kesmek adına , kolları yeniden sıvadım.

Fokker Dr.1 Triplane Depron Model.(RED BARON)

Esinlendiğim ve orijinal planlar bu sayfada :saygilar:

Bu sefer biraz daha kanat uzunluğu fazla olan , azcık daha scale görünümlü , ama sonuçta yine köpükten bir Fokker dr1 triplane ile daha karşınızdayım .

İlk yaptığım modeli kazaya kurban verdim , aradan biraz zaman geçti , açtım neti , önce fokker'in gerçek kanat airfoilini bulmakla başladım.

You must be registered for see images attach

Daha sonra , burada köpük kesim makinesi olan bir arkadaşıma , eps (boncuklu köpük) 'ten kanatları kestirdim.Sonra kanatlar gerçeğine yakın , uçak da yakın olsun dedim , boya güzel olmuyor folyo kaplıyayım dedim....Dedim de dedim derken , baktım baya baya bir uçak yapıyorum.Fakat şu kadarını söyleyeyim , bunu yapmak isteyenler bir daha düşünsün , herkes bir uçak yapar tek kanatlı , ben bu acemilikle kalkıştım yapmaya 3 kanatlı.3 uçak yapsam daha iyiydi.... :lollol:
Neyse , daha yapacak çok işi var , üst kanat monte edilmedi , iniş takımları olmadı ama , bir kaç foto koyayım , forumda epeydir sesimiz çıkmıyor dedim.
Önce bir genel görünüş

Motoru 3 derece , sağa ve aşağıya bakacak şekilde koymaya çalıştım , nedenini bilmiyorum ama bir yerde okumuştum , aklımda kalmış....

Batarya yuvası kapaklı , gayet geniş ve ferah oldu , serin serin uçsun diye :lollol:

Covling , el imalatım , çok güzel olmadı ama aerodinamiği idare eder :yuppi:

Önden genel görünüş , sanki fokker profiline benzedi gibi :laugh:

Bir konu da bu uçak Alman uçağı ya , her yerinde haç sembolü var , gerçeğine benzer yapmaya çalıştım ve genelde de her yeri bu sembolle kaplı , bari yanlarında da bana ait bir sembolü olsun diyerek , kendimce bir logo uydurdum gitti :laugh::halay:

İmalat devam ediyor , kim bilir ne zaman biter , benim ufaklıktan fırsat buldukça , akşamları en fazla 1 saat ayırarak çalışabiliyorum.Misafir gelmezse ya da ben gitmezsem , hanım da gözlerini devirerek , azcık da bizimle ilgilen der gibi azarlayıcı bakışlar fırlatmazsa , mutlaka bitireceğim inşallah.... :laugh:
Haydi , şimdilik herkese iyi geceler arkadaşlar.Sağlıcakla kalın........... :RCKolik:

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: Kadir Kurt

Hakan kardeşim ne yaptın yine :eek: Resmen döktürmüşsün :bravo:

Bu sefer daha büyük, daha scale ve siyah versiyonu olmuş :thumbup: İlk model uçamadan bir kazaya kurban gittti ama inşallah :RCKolik: olarak bunun uçuşunu zevkle seyredeceğiz.

Eline, emeğine sağlık :) El yapımı Cowling'den, sembolüne kadar her şey mükemmel :halay:

Hakan abi mükemmelsin eline sağlık , bende hep PT17 yapmak istemişimdir, fakat bir türlü kısmet olmadı, Uçuşuda güzel olur inşallah, Videosunu bekliyoruz..

çok güzel olmuş gerçekten elinize sağlık,,, uçağı ne ile kaplanız bende ki köpük wing tiger i boyamayı düşünmüştüm beyaz olduğundan leş gibi görünüyor uçak ama kaplama daha iyi sanki?

kadir kocaman' Alıntı:
çok güzel olmuş gerçekten elinize sağlık,,, uçağı ne ile kaplanız bende ki köpük wing tiger i boyamayı düşünmüştüm beyaz olduğundan leş gibi görünüyor uçak ama kaplama daha iyi sanki?

Teşekkür ederim Kadir bey , kaplama için özel bir malzeme almadım.Reklamcıların hepsinde bulunan , dilediğiniz renk folyo işinizi görecektir.Ancak şu bir gerçek , boya ince atılırsa ağırlığı pek etkilemiyor , folyo ağırlaştıracaktır.Bunu dikkate almalısınız.

Hakan Abi süpersin. :bravo: Yetenek ve maharet böyle birşey işte. :saygilar:
Siyah Baron'da farklı bir güzel olmuş. :thumbup:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Teşekkür ederim Kadir bey , kaplama için özel bir malzeme almadım.Reklamcıların hepsinde bulunan , dilediğiniz renk folyo işinizi görecektir.Ancak şu bir gerçek , boya ince atılırsa ağırlığı pek etkilemiyor , folyo ağırlaştıracaktır.Bunu dikkate almalısınız.

teşekkürler,, peki folyoyu ütü ile mi yapıştırıp geçiyorsunuz üzerinden?

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hakan kardeşim ne yaptın yine :eek: Resmen döktürmüşsün :bravo:

Bu sefer daha büyük, daha scale ve siyah versiyonu olmuş :thumbup: İlk model uçamadan bir kazaya kurban gittti ama inşallah :RCKolik: olarak bunun uçuşunu zevkle seyredeceğiz.

Eline, emeğine sağlık :) El yapımı Cowling'den, sembolüne kadar her şey mükemmel :halay:

Teşekkür ederim kardeşim , bunu artık uçurarak kırmak istiyorum...... :laugh:

Hüseyin Efecan' Alıntı:
Hakan abi mükemmelsin eline sağlık , bende hep PT17 yapmak istemişimdir, fakat bir türlü kısmet olmadı, Uçuşuda güzel olur inşallah, Videosunu bekliyoruz..

Sağol Hüseyin'im , PT17 benimde sevdiğim bir model.Bu uçarsa , bakarsın koleksiyona başlar , onu da yaparız........ :D

kadir kocaman' Alıntı:
teşekkürler,, peki folyoyu ütü ile mi yapıştırıp geçiyorsunuz üzerinden?
Ütü köpüğü yamultuyor.Saç kurutma makinesini tavsiye ederim.Ya da benim gibi evde yanan sobanın üzerinde , yanmayacak kadar bir mesafeden folyonun gerilmesini beklemek gerekiyor.

Türker Akgün' Alıntı:
Hakan Abi süpersin. :bravo: Yetenek ve maharet böyle birşey işte. :saygilar:
Siyah Baron'da farklı bir güzel olmuş. :thumbup:
Sağolasın Türker'im , sizlerin yanında çırak sayılırım , kırmızı şans getirmedi , bunu siyah - beyaz yaptım.... :laugh:
Ah buralara yakın olaydın ya da ben size yakın olaydım, maidenini sana yaptırırdım..... :lollol:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Sağolasın Türker'im , sizlerin yanında çırak sayılırım , kırmızı şans getirmedi , bunu siyah - beyaz yaptım.... :laugh:
Ah buralara yakın olaydın ya da ben size yakın olaydım, maidenini sana yaptırırdım..... :lollol:
Ne çırağı Hakan Abi, senin yaptığın o cowlingi bir de ben yapsaydım yan yana koysaydıkta görülseydi usta çırak kimmiş. :lollol: :lol:

Hiçbir sorun olmayacak çokta güzel uçacak Abi bu sefer inşallah. Bizde keyifle izleyeceğiz. :halay: :yuppi:

Türker Akgün' Alıntı:
Ne çırağı Hakan Abi, senin yaptığın o cowlingi bir de ben yapsaydım yan yana koysaydıkta görülseydi usta çırak kimmiş. :lollol: :lol:

Hiçbir sorun olmayacak çokta güzel uçacak Abi bu sefer inşallah. Bizde keyifle izleyeceğiz. :halay: :yuppi:

İnşallah kardeşim , bir bitirebilsek , havada 1 dakika göreyim yeter, inmesede olur......... :lol: :lol:

Hakan abi bitince getirde karainde yapalım ilk uçuşu :) Gönüllü test pilotu olabilirim :)

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
İnşallah kardeşim , bir bitirebilsek , havada 1 dakika göreyim yeter, inmesede olur......... :lol: :lol:
İnişi dert etme Hakan Abi o zaten otomatik bizim modellerde, istesende istemesende :eek: :lollol: :lol: :lol:

Hüseyin Efecan' Alıntı:
Hakan abi bitince getirde karainde yapalım ilk uçuşu :) Gönüllü test pilotu olabilirim :)
Hüseyinim , Can'ı kandırabilirsem , bakarsın bi pazar atlar geliriz .O zaman dileyen istediği kadar maiden yapabilir......... :halay: :halay: