Frsky Taranis X9D Inceleme / Tanıtım ve Unboxing

Ömer abi , yeni kumandan hayırlı uğurlu olsun abi...... :halay: :halay:

Ömer bey, kumandanızı güle güle kullanın.

Bu arada belirteyim, ana ekranda menü tuşuna kısa bir süre basıp çekmek ve uzun süre basılı tutmak faklı menülere girilmesini sağlıyor. Kumandanın, saat tarih gibi en temel ayarları, menü tuşuna uzun basılı tutulunca açılan ekrandan yapılıyor.

Ömer abi kumandaniz hayirli olsun :)

Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar!

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
...
Abi yıllardır standard menüye alışan birisi için ilk başta bu kumanda oldukça tuhaf gelecek ki sen de bu süreci yaşıyorsun şu an :D Ama ilerleyen zamanlarda bence çok beğeneceksin :)

Haklısın Mehmet! İmleç'in yerini değiştirmeyi bile beceremedim başlangıçta. :embarras: Ama kurcalamaya devam...

Rasim Öztürk' Alıntı:
Ömer abi hayırlı olsun yeni kumandan :) Forumda çok paylaşımlar var bu konuda son zamanlarda. Buna katkı sağlayacak bir abimiz daha katılmış ekibe, çok güzel bir gelişme :thumbup:

Bilinenin dışında bir katkım olursa, ne mutlu!

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Ömer Abi hayırlı olsun güle güle kullan. Yardımcı olabileceğimiz bir konu olursa her zaman buradayız.

Bu soket konusu biraz sıkıntılı. Evet 2S balans soketi ama kumandayı açıp bakmadım; soketin ortasındaki uç boşta mı değil mi kontrol etmek lazım. Boşsa direk 2S pili balans soketi ile bağlayabiliriz. Bu arada kumanda da 3S pilde kullanabilirsin. Sadece bu soketten bir tane temin etmek gerekiyor.

Nesimi, senin gönderinden sonra radyoda pil soketinin karşılığına baktım. Yuvada üç tane ayak var. Yani 2S LiPo taktığımızda orta ayak da boşta kalmıyor. Sanırım LiPo olduğunu böyle anlıyor. Ayrıca diğer taraf ta da farklı bir yuva var. Bunda ise dört tane ayak var, ama yuva LiPo girişine uygun değil.

Bu mevcut NiMh pilin takıldığı 2S LiPo'ya uygun giriş.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu da diğer taraftaki giriş. Ne için olduğunu anlamadım.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Ömer bey, kumandanızı güle güle kullanın.

Bu arada belirteyim, ana ekranda menü tuşuna kısa bir süre basıp çekmek ve uzun süre basılı tutmak faklı menülere girilmesini sağlıyor. Kumandanın, saat tarih gibi en temel ayarları, menü tuşuna uzun basılı tutulunca açılan ekrandan yapılıyor.

Zafer bey, gönderinizi okuduktan sonra bu ayarlara girdim ve yaptım. Hatta, kurcalarken hoşuma giden bir şey buldum! Kumanda kanallarının işlev dizilişini değiştirebiliyorsunuz. Yani JR dizilişi olan 1. kanal gaz vs'yi, Futaba/Hitec dizilişi olan 1. Aileron, 2. Elevatör, 3. gaz ve 4. rudder'a çevirdim. :) Çok daha farklı seçeneklerde var, istediğinizi yapabilirsiniz.

Kurcaladıkça farklı şeyler bulduğumda burada yazarım.

Omer Erkan' Alıntı:
Nesimi, senin gönderinden sonra radyoda pil soketinin karşılığına baktım. Yuvada üç tane ayak var. Yani 2S LiPo taktığımızda orta ayak da boşta kalmıyor. Sanırım LiPo olduğunu böyle anlıyor. Ayrıca diğer taraf ta da farklı bir yuva var. Bunda ise dört tane ayak var, ama yuva LiPo girişine uygun değil.

Bu mevcut NiMh pilin takıldığı 2S LiPo'ya uygun giriş.

Bu da diğer taraftaki giriş. Ne için olduğunu anlamadım.

Abi sağdaki giriş boş olması lazım. Herhangi bir işlevi yok. Kumanda takılan pilin ne tür olduğunu anlamıyor. Düşük ve yüksek voltaj değerlerini kullanıcı ayarlıyor. Uyarı voltajlarını da yine kullanıcı ayarlıyor. Henüz denemedim ama şimdiye kadar gördüğüm videolarda 2S pilde kullansalar balans soketinden değil de normal deşarj uçlarından bağlantı yapılıyor. Bir bildikleri vardır diye düşünüyorum. Dediğim gibi henüz soketi inceleyemedim. Kumandayı açmak lazım. Elimde 2200 2S pil vardı. Kumandayı alırken bunu kullanırım diye hesaplıyordum ama boyutlar uymadı. O yüzden THK daki 3S pili almayı düşünüyordum ama maalesef bitmiş yetişemedim. Onun ölçüleri tam uyuyor gibi görünüyor. Yine Gens Ace verici pili var 3S olanın ölçüleri uygun gibi görünüyor. Gerçi 2000 lik pilde işimizi görür. NiMH pil öyle hemen bozulmaz. Yani bu yüzden lipo için acele etmiyorum.

Bilgisayar için olan programı da kurmanı tavsiye ederim. Companion 9X programın adı. O program üzerinden ayarlamak daha kolay oluyor. Tabii ki kumandanın kullanımını da öğrenmek şart. Alanda yanımızda PC olmayabilir.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Abi sağdaki giriş boş olması lazım. Herhangi bir işlevi yok. Kumanda takılan pilin ne tür olduğunu anlamıyor. Düşük ve yüksek voltaj değerlerini kullanıcı ayarlıyor. Uyarı voltajlarını da yine kullanıcı ayarlıyor. Henüz denemedim ama şimdiye kadar gördüğüm videolarda 2S pilde kullansalar balans soketinden değil de normal deşarj uçlarından bağlantı yapılıyor. Bir bildikleri vardır diye düşünüyorum. Dediğim gibi henüz soketi inceleyemedim. Kumandayı açmak lazım. Elimde 2200 2S pil vardı. Kumandayı alırken bunu kullanırım diye hesaplıyordum ama boyutlar uymadı. O yüzden THK daki 3S pili almayı düşünüyordum ama maalesef bitmiş yetişemedim. Onun ölçüleri tam uyuyor gibi görünüyor. Yine Gens Ace verici pili var 3S olanın ölçüleri uygun gibi görünüyor. Gerçi 2000 lik pilde işimizi görür. NiMH pil öyle hemen bozulmaz. Yani bu yüzden lipo için acele etmiyorum.

Bilgisayar için olan programı da kurmanı tavsiye ederim. Companion 9X programın adı. O program üzerinden ayarlamak daha kolay oluyor. Tabii ki kumandanın kullanımını da öğrenmek şart. Alanda yanımızda PC olmayabilir.

Benimkinde pilin ucundaki soketin ortadaki uç boş. Yani radyo tarafında üç ayağın ortadakinin pil tarafında karşılığı yok. NiMh pil konusunda ise ben kendimi daha güvende hissediyorum. Zaten 2000 MaH, bana yeterli.

Companion 9X programı FrSky'ın sitesindemi var? Siteyi uzun uzun incelemedim henüz, görememiş olabilirim.

Tamam buldum, Open-tx.org'da varmış! :)

Hayırlı olsun Ömer Bey, güle güle kullanın. :halay:

Hayırlı olsun Ömer abi. İnternet kapanınca foruma giremiyorum artık :-\

Zafer abi Nesimi abi emeklerinize sağlık sayenizde neredeyse başka hiç bir kaynağa gereksinim duymadan kumandamın tüm ayarlarını yaptım :) Yalnız tek bi sıkıntıyı çözemedim. Pitch i reverse etmem gerekiyor onu bulamadım. Model ayarları kısmında sadece Thorttle reverseyi bulabildim bi tek o var. ESC ler doğru bağlandı 2 defa tüm kalibrasyonları yaptım. APM için Mission Planner da da reverse pitch bulamadım oradan yapsam daha sağlıklı olacaktı önceliğim APM üzerinden düzeltmek ama Taranisten biliyorsanız o şekilde de olur :)

Sercan harbeli' Alıntı:
Zafer abi Nesimi abi emeklerinize sağlık sayenizde neredeyse başka hiç bir kaynağa gereksinim duymadan kumandamın tüm ayarlarını yaptım :) Yalnız tek bi sıkıntıyı çözemedim. Pitch i reverse etmem gerekiyor onu bulamadım. Model ayarları kısmında sadece Thorttle reverseyi bulabildim bi tek o var. ESC ler doğru bağlandı 2 defa tüm kalibrasyonları yaptım. APM için Mission Planner da da reverse pitch bulamadım oradan yapsam daha sağlıklı olacaktı önceliğim APM üzerinden düzeltmek ama Taranisten biliyorsanız o şekilde de olur :)

APM bilmediğim için birşey diyemiyorum ama Taraniste reverse yapmak istediğin kanalı MİX kısmında Weight değerini - ye çevirirsen reverse olur. Mesela değer 100 ise onu -100 yaparsan terse döner. Aynı şeyi INPUT bölümünden de yapabilirsin.

Abi teşekkür ederim. Az önce mission planner ın ayarlarını kurcalarken buldum ama bunu öğrendiğim de iyi oldu abi sağol :)

Bu arada Mission Playerda Confing/Tuning ayarlarındanAdvanced Params sekmesinin içinde tüm kanalların Trim - Reverse - Min - Max ayarları mevcut

Taranis zehrini saldınız sonucu böyle oldu. :) Almışken Version B olsun dedik B'yi aldık. %10 kodla 239.68 $ a geldi güzel oldu.

İbrahim HOPA' Alıntı:
Taranis zehrini saldınız sonucu böyle oldu. :) Almışken Version B olsun dedik B'yi aldık. %10 kodla 239.68 $ a geldi güzel oldu.
Demek sen de dahil oldun Taranis kervanına Ibrahim :) Ne diyelim hayırlı olsun o zaman ;) :thumbup:

İbrahim HOPA' Alıntı:

Zehir işe yarıyor. Ne güzel. Normal versiyonda hoparlörden bir tıslama geliyordu. 3S lipo takınca biraz daha arttı bu ses. B versiyonundaki düzeltmelerden biri de bu sesti. Umarım tamamen çözülmüştür. Hayırlı olsun İbrahim güle güle kullan.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Zehir işe yarıyor. Ne güzel. Normal versiyonda hoparlörden bir tıslama geliyordu. 3S lipo takınca biraz daha arttı bu ses. B versiyonundaki düzeltmelerden biri de bu sesti. Umarım tamamen çözülmüştür. Hayırlı olsun İbrahim güle güle kullan.

Teşekkür ederim Nesimi Abi. Öyle bir zehirlediniz ki taranis ile açtığınız konularla , verdiğiniz bilgilerle bize de almak düştü. :laugh: Spektrum kumanda varken mini quad ile ilgili bilgi kaynağı neredeyse yoktu. Taranis ile ilgili sayenizde bilgiler çığ gibi büyüdü . :) Hobbyking 'den D4R-ii alıcı sipariş verdim. İki kargo da geldiğinde quad 'da tekrardan bir inşa çalışması başlayacak . :)