Frsky Taranis X9D Inceleme / Tanıtım ve Unboxing

İbrahim HOPA' Alıntı:
Teşekkür ederim Nesimi Abi. Öyle bir zehirlediniz ki taranis ile açtığınız konularla , verdiğiniz bilgilerle bize de almak düştü. :laugh: Spektrum kumanda varken mini quad ile ilgili bilgi kaynağı neredeyse yoktu. Taranis ile ilgili sayenizde bilgiler çığ gibi büyüdü . :) Hobbyking 'den D4R-ii alıcı sipariş verdim. İki kargo da geldiğinde quad 'da tekrardan bir inşa çalışması başlayacak . :)

Güzel güzel. Şu model gelseydi bende ayarlar için video çekeceğim ama gelemedi bir türlü.

Hayırlı olsun! Beni zehirleyenler de bu arkadaşlar. Mantığını çözene kadar insan biraz bocalıyor, ama gerçekten çok güçlü bir radyo!

Arkadaşlar merhaba,
kabul ederseniz, bende aranıza yeni katıldım,
daha önce hiç bir uçak, heli veya multi kullanmadan, hiçbir deneyime sahip olmadan,
İzmirdeki çok değerli bir arkadaşımın gazı ve cahil cesaretiyle,
multicoptere merak saldım,
Hobbyking'den sipariş vererek, tarot 680 pro hexacopter parçalarını uğraşa uğraşa toplamayı başardım,
bir tek kumanda eksikti,

1 hafta önce banggood sitesinden bir tane sipariş verdim,
hızlı kargı dahil 286 dolara aldım,
talebim olmamasına rağmen, ürünü evraklarda 21 dolardan göstermişler,
doğal olarak Dhlexpress aradı beni 1,5 kg kargo paketinin 21 dolar fiyatı olduğunu,
bu paketin içinde ne olduğunu sordular, hiç kıvırmaya fırsat vermeden :)
Sipariş ve ödeme bilgileirni içeren evrakları istediler, gönderdik
Neticesinde 135 TL gümrük ödeyerek ürüne kavuştuk,

kumandayı elime aldım şöyle bir kurcaladım ve 10 dak. sonra bıraktım, kafam çorba oldu :D :D :D

benim gibi tecrübesiz birin anlayabileceği videolar aradım fakat bulamadım, hatta bu kumanda ile ilgili bukadar detaya sahip tek site burası sanırım :)

çok faydalı bir forum olmuş katkısı olan tüm arkadaşlar teşekkür ederim.

Bu kadar faydalı bilgiyi içeren bir forumu tamamlaması adında türkçe anlatımlı temel bilgileri içeren kısa bir video çok iyi olur diye düşünüyorum

üstadlarımızdan ricamız olsun ;D ;D ;D

saygılarımla,

Hüseyin Bey yeni kumandanız hayırlı olsun. Aslında video iyi olur ama bunun için de zaman lazım. Sizde anlarsınız ki akşamları boş olan zamanımızın çoğunu ailemize ayırmaya çalışıyoruz. Kendimize ayırabildiğimiz boş zamanlarda da modellerimizle uğraşmaktan bu tür videolar için çok fazla zamana kalmıyor. Mutlaka bu şekilde çalışmalar yaparız ama biraz zaman alacaktır. Bu kumandanın çalışma mantığını çözdüğünüz zaman işler çok kolaylaşıyor. Menü mantığı diğer klasik kumandalardan farklı olduğu için bu dönem biraz zaman alıyor. Kendi adıma konuşursam daha önce benzer menüye sahip bir yazılımı kullandığım için bu kumandayı daha açtığımda kullanmaya başlamıştım bile. Ama tabi bunda daha fazla ayrıntı mevcut halen çözmeye çalıştığım noktalar var. Eminim sizde bu mantığı çözdüğünüzde sizin işinizde kolaylaşacaktır. Biz de yine uzaktan elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

Nesimi bey merhaba,
çok haklısınız, aslında birazda konunun heyecanından bende aceleci davranmışım,
Forumu cok fazla incelemden yorum yapmışım,

Zafer bey bu başlık altında temel bilgiler verilmiş, kurcalaya kurcalaya öğrenicez artık,
Yanlız benim merak ettiğim bir konu, bilgisaya similasyonlarında kumandamı kullanabilirmiyim,
Kullanılabiliyorsa bunun için hangi simülasyon yazılımına ve aparata ihtiyaç var.

Saygılarımla,

Hüseyin Güven' Alıntı:
Yanlız benim merak ettiğim bir konu, bilgisaya similasyonlarında kumandamı kullanabilirmiyim,
Kullanılabiliyorsa bunun için hangi simülasyon yazılımına ve aparata ihtiyaç var.

Saygılarımla,
Daha once paylastigimiz su konu size yardimci olacaktir Huseyin bey ;)

Mehmet bey çok çok çok teşekkür ederim.

Hezarfen'de birkaç hafta önce tesadüfen (üzerimdeki RC Kolik T Shirt'ü sayesinde! :) ) karşılaşıp tanıştığımız forum üyelerinden Zeki Akbay arkadaşımızın Seagull Low Wing Trainer'inin son işlerini ve ayarlarını yaptık dün sahada. Rodajını da yapıp uçuşa hazır ettik. Zeki biraz sertçe rüzgar nedeniyle uçuşunu haftaya bıraktı. Sorum şu: Bu Taranis denilen alet gerçekten de oldukça ilginç bir alet ama adamı da deli ediyor. Throttle Cut yapamadık bir türlü. YouTube videoları var. Menüde adamlar Templates diye bir sayfaya giriyorlar. Ama Zeki'nin kumandasında bu sayfa yok. Onun yerine Heli Setup sayfası çıkıyor. Acaba model hatalı mı tanımlandı düşüncesiyle birkaç kez sıfırdan model tanımladık. Tanımlarken uçak olarak tanımlamamıza rağmen o sayfa Heli Setup olarak geliyor. Templates sayfasına giremediğimiz için de throttle cut ayarlayamıyoruz. Bu konuda yol gösterebilecek bir arkadaş var mıdır acaba?

Düzetlme: Taranis manualde Templates menü sayfası son sayfa olarak görünüyor. Zeki'deki kumandada öyle bir sayfa yok ama...

Sümer Yamaner' Alıntı:
Hezarfen'de birkaç hafta önce tesadüfen (üzerimdeki RC Kolik T Shirt'ü sayesinde! :) ) karşılaşıp tanıştığımız forum üyelerinden Zeki Akbay arkadaşımızın Seagull Low Wing Trainer'inin son işlerini ve ayarlarını yaptık dün sahada. Rodajını da yapıp uçuşa hazır ettik. Zeki biraz sertçe rüzgar nedeniyle uçuşunu haftaya bıraktı. Sorum şu: Bu Taranis denilen alet gerçekten de oldukça ilginç bir alet ama adamı da deli ediyor. Throttle Cut yapamadık bir türlü. YouTube videoları var. Menüde adamlar Templates diye bir sayfaya giriyorlar. Ama Zeki'nin kumandasında bu sayfa yok. Onun yerine Heli Setup sayfası çıkıyor. Acaba model hatalı mı tanımlandı düşüncesiyle birkaç kez sıfırdan model tanımladık. Tanımlarken uçak olarak tanımlamamıza rağmen o sayfa Heli Setup olarak geliyor. Templates sayfasına giremediğimiz için de throttle cut ayarlayamıyoruz. Bu konuda yol gösterebilecek bir arkadaş var mıdır acaba?

Düzetlme: Taranis manualde Templates menü sayfası son sayfa olarak görünüyor. Zeki'deki kumandada öyle bir sayfa yok ama...

Abi kumanda üzerinden yeni model tanımlarken template gelmiyorsa eğer yazılım versiyonu eski kalmıştır, güncelleme yapmak lazım. Güncelleme yapsanızda kumanda üzerindeki template ayarlanırken throttle cut opsiyonu gelmiyor. Ancak bilgisayar programı üzerinden yeni model oluşturursanız throttle cut ve bir kaç opsiyon son aşamada geliyor ve ayarlıyorsunuz. Bu kumanda da ne model ayarlanırsa ayarlansın heli setup aşamalar içinde var ama kullanılmıyor. Tabi heli ayarlamak isterseniz parametreler kullanılabiliyor. Kumanda yanımda olsaydı istediğiniz özelliğin eklendiği sayfayı ve görüntüsünü koyardım buraya. Akşam eve geçince ilgilenebilirim. Aslında menü mantığı anlaşıldığında o kadar da sıkıntılı bir kumanda değil ve size bir çok ayarı hiç bir kumandanın vermediği özgürlükle ayarlama imkanı veriyor.

Katılıyorum. Olanaklar neredeyse sınırsız. Ayak üstü kurcalarken şunu farkettim. Doğru mu bilmiyorum ama bir sürü farklı curve tanımlayıp herhangi bir kanal için atama yapılabiliyor. Ancak günlük kullanımda bu kadar fazla seçenek işi zorlaştırabilir. Bir de örneğin throttle cut gibi çok klasik bir işlevin çok daha rahat erişilebilir pozisyonda olması beklenir. Kumandayı kötülemiyorum. Hatta fiziksel açıdan da oldukça şık bir alet. Bir de şu kadın sürekli vır vır konuşmasa! :D :p

Sümer Yamaner' Alıntı:
Katılıyorum. Olanaklar neredeyse sınırsız. Ayak üstü kurcalarken şunu farkettim. Doğru mu bilmiyorum ama bir sürü farklı curve tanımlayıp herhangi bir kanal için atama yapılabiliyor. Ancak günlük kullanımda bu kadar fazla seçenek işi zorlaştırabilir. Bir de örneğin throttle cut gibi çok klasik bir işlevin çok daha rahat erişilebilir pozisyonda olması beklenir. Kumandayı kötülemiyorum. Hatta fiziksel açıdan da oldukça şık bir alet. Bir de şu kadın sürekli vır vır konuşmasa! :D :p

Abi bırak konuşsun. O abla çok güzel bilgiler veriyor genelde. :D Evet seçenekler çok fazla ama adamlar hepsini birden kullan demiyor. Ben kumandaya koydum işine gelen istediği kadar kullansın diyor. Ne kadar güzel bir şey aslında. Bakma ben buraya yazıyorum ama şu anda kumandanın en fazla %20 özelliğini kullanıyorum ki bu haliyle bile 3 farklı uçağı ve iki farklı quad modeli sıkıntısız kullanıyorum. Yavaş yavaş bizde öğreniyoruz.

Throttle Cut en hızlı şu şekilde tanımlanabilir.

- "MIXES" menüsüne girilir.
- Throttle'ın tanımlı olduğu kanal(CH3 ??? ) altına yeni bir tanım eklenir. ENT tuşuna uzun basılarak çıkan menüde "ADD" seçilir.
- Bu tanımda tercihen SF anahtarı kullanılabilir.
* MULTIPLEX : Replace
* SWITCH : SF↓
* SOURCE : MAX
* WEIGHT : -100

[attachimg=1]

Menü isimlerini hatırladığım kadarı ile yazdığımdan %100 doğru olmayabilir... Ama temel olay yukarıdaki gibi.

Ekli dosyalar

• 2015-06-22_143325.png
    2015-06-22_143325.png
    16 KB · Görülme: 87

Nesimi bey Merhaba,

Dün gece 3 e kadar thorttle cut için uğraştım diyebilirim :embarras: Taranisim ( 9 xd plus ) versiyonu 2.0.9.2 . Yani eski bir sürüm değil. Yeni model tanımlarken templates ekranı çıkıyor. Uçak mı heli mi quad mı olduğunu soran görsel bir ekran var. Ordan uçağı seçtikten sonra uçak aileron vs hakkında bir kaç soru sorup yeni modeli oluşturuyor. Buraya kadar sıkıntı yok.

Fakat youtube ta izlediğim videolarda modeli seçip page tuşuyla fonksiyonlarda ilerlemeye başladıktan sonra templates diye bir bölüm geliyor. O bölüm içinde sticky thortle cut , V tail , simple 4ch, diye hazır seçenekler var.

Bu videoda 2:55 dak da gözüküyor

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bende modeli seçip fonksiyonlarda ilerleyince Templates diye bir bölüm kesinlikle yok. Dün gece thortle cut ı Special Functions bölümünde yapmaya çalıştım.

Şu şekilde; Sa Override CH1 %100

Bu haliyle Sa switchle thorttle ı tek tuşla istediğim yüzdeye getirebiliyorum. Bunun dışında faklı bir çözüm bulamadım.

zeki akbay' Alıntı:
Nesimi bey Merhaba,

Dün gece 3 e kadar thorttle cut için uğraştım diyebilirim :embarras: Taranisim ( 9 xd plus ) versiyonu 2.0.9.2 . Yani eski bir sürüm değil. Yeni model tanımlarken templates ekranı çıkıyor. Uçak mı heli mi quad mı olduğunu soran görsel bir ekran var. Ordan uçağı seçtikten sonra uçak aileron vs hakkında bir kaç soru sorup yeni modeli oluşturuyor. Buraya kadar sıkıntı yok.

Fakat youtube ta izlediğim videolarda modeli seçip page tuşuyla fonksiyonlarda ilerlemeye başladıktan sonra templates diye bir bölüm geliyor. O bölüm içinde sticky thortle cut , V tail , simple 4ch, diye hazır seçenekler var.

Bu videoda 2:55 dak da gözüküyor :
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bende modeli seçip fonksiyonlarda ilerleyince Templates diye bir bölüm kesinlikle yok. Dün gece thortle cut ı Special Functions bölümünde yapmaya çalıştım.

Şu şekilde; Sa Override CH1 %100

Bu haliyle Sa switchle thorttle ı tek tuşla istediğim yüzdeye getirebiliyorum. Bunun dışında faklı bir çözüm bulamadım.

İlginç. bu template menüsü benim kumanda da neden yok? :rolleyes: :rolleyes: Belki de uçak seçildiğinde çıkıyordur dikkat etmemişimdir. Akşam bakayım. Ancak bu menüyü eski Turnigy kumandamdan hatırlıyorum. Bu versiyonda karşılaşmamıştım hiç.

Ama mantık Zafer Beyin yukarıda yazdığı gibi. Siz çok daha farklı bir yoldan ayarlamışsınız o da ayrı bir olay. :D

Zeki Youtube videolarını mesaj içerisinde şu şekilde paylaşıyoruz :)