Frsky X20S Kumanda İncelemesi

3dholicpilot

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Konu index:
1-Ucus sayaci:
Dis baglanti linki:

2-Sekans Okuyucu/Sequence Caller:
Dis baglanti linki:

3-TDR18 Widget (Zavionix):
Dis Baglanti Linki:

4-Heavy Duty Gimbal Yay Montaji:

Tekrardan merhabalar forum ahalisi...

Malum, yaklaşık 8 yıllık bir Spektrum serüvenim vardı...

Birkaç tane vukuat yaşadım bu süreçte lakin kabahat Spektrum'undu diyebileceğim tek vukuat geçen yılki AR9110 Powersafe alıcımın inişten sonra tekrar çalışmaması oldu. Herhangi bir sebep yokken sukoyuverdi alıcı... Havada başıma gelse modeli siyah naylona dolduracaktım muhtemelen...Sağolsun Sümer abiyle de yazıştık o dönemde ancak detayıyla uğraşamadım. Daha sonra uçağımı operasyonda tutabilmek adına yeni nesil bir Powersafe alıcı sipariş ettim lakin gayet hatırı sayılır bir rakam ödemek durumunda kaldım istemeye istemeye ve firmanın elindeki tek alıcı da o olduğu için itiraz etme şansım dahi olmadı. Ardından uzunca bir süre Spektrum Powersafe alıcı sunamadı piyasaya. Türkiyedeki uçağım için sipariş geçeyim, ha şimdi ha yarın derken en sonunda şalter attı...

Bir değişiklik istiyordu artık bünye...

Oydu buydu diye araştırırken, Türkiye için üst düzey bir sistem kurayım derdine düştüm, çok fazla düşünmeden Jeti'de karar kıldım...Yurtdışında uçurduğum modelim için Jeti kadar büyük bir meblağ ödemek niyetinde değildiysem de elimdeki kumandanın da yavaştan SOS veriyor oluşundan ötürü artık yumurta kapıya dayanmıştı...

Türkiye Jeti siparişim Mart ayında yerine ulaştıktan sonra derin bir nefes aldım ve Yurtdışı için ne alırım ne ederim diye bakınırken Frsky gözüme batmaya başladı...Hoş aynı dönemde Spektrum Powersafe alıcıları piyasaya sürebildi sonunda yeniden ancak baştan aşağı değiştirilmiş bir alıcı modeli, fiyatlar garip gurip uçmuş... Pişman olmadım verdiğim karara o aşamada.... Neyse Jeti ayri bir konu başlığı... Onu konuşuruz ileriki dönemde...

Dönelim Frsky'a. Yahu ben bu markayı bir yerden hatırlıyorum derken, eski yaşadığım şehirdeki arkadaşımın uçağını uçurduğum aklıma geldi... Aradım sordum, doğru tahmin... O zaman oldukça hoşuma gitmişti eski versiyonu lakin marka koca bir soru işaretiydi... Fiyatını duyunca dahi, hadi len ordan uçağıma bağlayıp uçurmam dediydim... Halen de soru işaretlerim yok değil...

Üzerinden geçen onca zamandan sonra Frsky'a tekrar rast gelince haydi dedim detaylarına bakayım, nedir ne değildir diye...

Aradığım radyoda iki kriter vardı:

1-2.4ghz ve 900 mhz'de yayın yapabilmesi
2-Hall sensörlü ve CNC gimbal olması
3-Firmanin kendi ürün gamında Powersafe ya da benzeri alıcı olmalı, beni üçüncü partilere yönlendirmeyecekti

Bu iki kritere uyan iki firma vardı... Biri Jeti diğeri ise Frsky.

Tabi ilk refleks Face'te Jeti ve Frsky gruplarinda artıları ve eksilerini soran birer konu açmak olduysa da Frsky grubu beni Jeti sevici, Jeti grubu da beni Frsky sevici olarak linç ettiler. Halbuki sorum basitti... Artı ve eskileriyle kıyaslama yapmalarını istemiştim...😊

Gelelim karar kısmına...

Jeti için zaten oldukça yüklü bir yatırım yaptım Türkiye için, bu durumda Frsky mantıksız görünmemeye başladı...

Özellikle marka temsilcisi Steve, Jet grubundan Lior ve Avusturalya'da IMAC yapan Joseph ile konuşma fırsatım oldu.... Özellikle Lior çok ısrarcı oldu. Kesinlikle bütün önyargılarını unut, çok memnun olacaksın vs şeklinde...

Kafamda soru işaretleri de olsa, eldeki uçağın toplam sorti sayısını, Frsky'a toplamda harcayacağım parayla Jeti de anca bir alıcı seti dizebiliyor oluşumu da hesaba katınca kararı verdim, körlemeye de siparişi geçtim. Etrafımdaki herkes gümrükte takılacak, bu memlekette başına iş alacaksın dediyseler de, içimdeki sesi dinledim. 4 haftalık beklemeden sonra IT ci arkadaştan bir mesaj geldİ... Hocam senin paket geldi
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu güzel haberle bünyeyi bir heyecan bastıysa da ne radyoya elimi sürecek vaktim vardı ne de uçuş için gereken soft switch, kumanda tepsisi gibi yancılarını sipariş etmiştim.... Bu sefer yancıları da sipariş geçtim ve mayıs başında envanteri tamamladık... Normal şartlarda Mayıs sonunda Türkiye'de olup Haziran başı IMAC de yarışacağım için bu yeni oyuncakla uğraşma konusunu tatil sonrası rafa kaldırdım...

Kumanda tepsisini direk olarak Frsky dan sipariş ettim. CNC denen versiyon idi. Yan tablalarını beğenmediysem de açma kapama sistemine bayıldım. Kollar katlanır özellikte ve zerre boşluk yok.

Neyse zaman geldi geçti, Türkiye havamı aldıktan sonra geri dönüp uçaktaki eski sistemi söküp Frsky'ı monte ettim... Soft switch için gövde yanındaki eski açıklığı aynen tuttum, yanına bir delik açıp üstünden kaplama geçtim... Fena durmadı...

Konunun girişinde bahsettiğim gibi, şartlarımdan biri powersafe alıcısı olan bir markaydı... Frsky son dönemde uçakçılar için ciddi atılımlar yapıyor. Öncelikle uçakçıların beklentilerini dinleyip TDR10 alıcıyı çıkardılar. Lakin bir eksik vardı, o da soft switch ile çalışamıyordu. Dolayısıyla bir elektronik switch vs ihtiyacı doğuyordu. Hemen ardından Frsky boş durmayıp TDR18 adlı alıcıyı piyasaya sürdü... Bu alıcıyı tanımlamak gerekirse:

1-18 Kanal
2-Soft switch ile çalışıyor
3-30amp sürekli/60 amp kısa süreli
4-İkili batarya beslemesi
5-Tümleşik olarak 2 adet 2,4 ghz alıcı, 1 adet de 900 mhz alıcı ile toplamda 3 alıcıyı bünyesinde barındırması
6-Her bir besleme için voltaj ve çekilen toplam için akım sensörü ve tabi ki tümleşik telemetri
7-Bunların hepsini 95 dolarlık bir pakette yapması 😎🙈

Kulağa şaka gibi geliyor zira Jetide bunun için 4 katından biraz fazla bir bütçe ayırmak gerekiyor...

Kullanan kim varsa soruyorum, menunum diyor... :saygilar:

Frsky da tdmx isimli seri alıcılar ekleyerek toplam alıcı sayısını artırmanız mümkün... Mesela TDR18 e 2 tane (örn. sağ ve sol kanat içine birer tane) tdmx eklersek (her tdmx 3 alıcı demek oluyor bu arada :coolxf:) Toplamda 9 adet alıcıya çıkmış oluyoruz... Yüksek süratte ve pahalı jetler uçuranlar için cazip olabilir belki ama benim açımdan büyük bir gereksinim değil...

Montaj islerini bitirdikten sonra, hadi dedim sistemi calistirayim... Actim switchi... Anam zandir zangir titriyor butun servolar :( Yalnizca dumen servosunun keyfi yerinde, o da Savox... Neyse actim konuyu gruba, hemen anti MKS cilerin nefret soylemleri, Savox sevicilerin gururlu bakislari falan... Iyi de ne yapiyoruz ? Bunun bir cozumu olmali falan filan derken, bir arkadas bunun 900 mhz telemetriden kaynaklandigini, yeni bir firmware ile hem eski Hiteclerde, hem de MKS lerde telemetriyi 25 mw ile sinirlandirarak fayda saglandigini soyledi... Ben de elimde 900 mhz anterni tutunca baya bir azaliyordu takirtilar.... Denize dusen yilana sarilir... Hemen update ettim aliciyi. Bu arada alici OTA over the air sistemiyle dokunmaksizin, aliciya kablo baglamaksizin bir dakikada update edilebiliyor... Tek yaptiginiz internetten indirdiginiz firmware'i USB c kablosuyla vericiye aktarmak... Gerisi cok basit... Bu sevdigim ozelliklerinden...

Bu keyifsiz calismayla ilgili video su sekilde:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Elimde 900 mhz anteni tuttugumdaki iyilesme su sekilde idi:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Firmware update'den sonra kuzu gibi oldu sistem... Servolarin keyfi yerinde... Ucuslarim da gayet basarili gecmeye basladi...

Simdi 2,4 ghz idi, 900 mhz idi, gimbaldi falandi filandi derken kumandanin onemli degerlerinden biri de OpenTx in mirasi uzerine Frsky'in gelistirdigi ETHOS isletim sistemi... Buraya deginmeden olmaz... Kumanda ekrani benim telefondan bir tık ufak... Baya koca bir ekran, cozunurlugu yuksek, LUA appleri kabul ediyor... Dolayisiyla guzel widgetlari da bir ucret vs odemeden kolaylikla edinmis oluyorsunuz...

Asagidaki widget Lior'un TDR18 icin yazdigi Widget... Yalniz, cok rica ettiysem de Jet logosunu kaldirmam dedi... Ben de isi inada bindirdim... Ufak bir trick ile resim degisti :)

Logoya Dikkat :coolxf::halay:

Gidisat guzel olunca eksik olan tek sey stick uzatma cubuklarimdi... Bir arkadasim Sikago'dayim istedigin birsey varmi diyince aklima geldi, hizli kargoyal evine ulasmasini sagladim uzatmalarin...

Ozelligi su, ust kisimlari oynar -swivel motion dene hede... Simdilik iyi gibi ama biraz kullandiktan sonra arti eksi bir yorum yapabilirim...

Jeti'de de fayda gordugum Logic Switch - Mantik anahtarlama'dan Frsky'da da ciddi faydalaniyorum... ETHOS bu konuda biraz daha genis yelpazeden destek veriyor kullaniciya... Yani, oldukca zorlayici bir ogrenme egrisi olsa da, sonucta limitleri cok genis bir platform ETHOS...

Buyuk update 1.5.0 versiyonu ile bekleniyor... Ben de kendimce onemsedigim birkac ozelligi eklemeleri icin Steve ile yazistim. Buyuk bir kismini halledebileceklerini ve muhtemelen 1.5.0'da gorebilecegimizi soyledi...

Erken donem izlenimlerim bu sekildeler.... Sormak istediginiz, merak ettiginiz bir sey olursa yardimci olabilmeyi isterim...

Selamlar

Son düzenleme:
Frsky'ya laf ettirmem! ilk göz ağrım ne de olsa.
Radiomaster 16TXS MAX şimdi kullandığım favorim. Flysky Frm302 modül ile kullanıyorum.
Bir tane kumanda daha sipariş ettim. Sürpriz. Bir iki aya gelir. Gelince ben de bir konu açabilirim ısrar ederseniz...

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Frsky'ya laf ettirmem! ilk göz ağrım ne de olsa.
Radiomaster 16TXS MAX şimdi kullandığım favorim. Flysky Frm302 modül ile kullanıyorum.
Bir tane kumanda daha sipariş ettim. Sürpriz. Bir iki aya gelir. Gelince ben de bir konu açabilirim ısrar ederseniz...
Oohaaaaa🤣

Bu konu harekete geçirdi, biraz yıl sonu gibi oldu ama hiç olmamasından iyidir diyerek klasik konuyu 2023 anketi ile HF ye açtım. Sonuçlar yine beklediğimiz gibi gidiyor şimdilik :)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari