Gerçek lövye ile model uçurmak

Arduino'ya kullanışlılık açısından en yakın sayılabilecek STM32 tabanlı kartlar(olimexino nucleus v.b) hem daha hızlı hem de 32 bitlik olmaları dolayısı ile atmega ve tayfasının tozunu attıracak gibi gözükseler de kendi açımdan şimdilik uzak duruyorum. Arduno IDE çakması olan Maple IDE'nin daha zayıf kütüphane desteği bir yana, STM 32 ile ilgili kaynak da daha az. Bu durum kısmen, işi gücü bırakıp datasheet okumak gerekecek manasına geliyor kendi adıma... Ve de datasheet'te de anlaşılamayan bir nokta olunca ayırılması gereken zaman v.b. son derece fazla oluyor... Ayrıca alt işlemci sınıflarının (STM32F103, STM32F104, STM32F4 ve daha nicesi ) birbirlerine göre avantaj ve dezavantajlarını öğrenmek için gerekecek zaman da cabası...

Kısacası şuradaki fikrim, diğer kartları daha fazla inceleme fırsatı yakalamış olmama rağmen hiç değişmedi...

Sadece hobi amaçlı kullanımlarda son derece yeterli olduğu için, gerçekten çıkmaz bir sokağa girene kadar Arduino ile devam... Yetersizlik durumunda ise Raspberry + arduino diyorum :D ...

Dur linkleri bulursam atayım. Ama bence de Arduino kadar sağlam destek bulmak zor.
Bir de, örneğin Atmega328'i doğrudan kullanarak, bir kristal, iki kondansatör bir de regülatörle bildiğin Arduino yapıyorsun. Giriş çıkışları da oldukça yeterli. Dediğin gibi, darda kalmadıkça Atmel ile devam.
Burada benim sıkıntım ADC ile ilgili. Bir potansiyometrenin yaklaşık range'i 270 derece civarında. RC uygulamalarında ise en fazla 90 derece kullanılabiliyor. Bu da efektif çözünürlüğü 1024'den 300'lere düşürüyor. Bunu kompanse edebilmek için 12 bit ADC gerekli.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sümer Yamaner' Alıntı:
... Ama hazırı varken uğraşmaya değer mi bilmiyorum.

Amaç hobi ise ve kaynak varsa değer. Hem de nasıl!...Şimdiye kadar hazırı var diye diye, hiç bir şey yapamaz hale gelmedik mi?

Omer Erkan' Alıntı:
Amaç hobi ise ve kaynak varsa değer. Hem de nasıl!...Şimdiye kadar hazırı var diye diye, hiç bir şey yapamaz hale gelmedik mi?

Mesaj alındı. Yavaş yavaş ilerleyelim bakalım nereye varırız... :)

Buyur:

12 dolara 48 MHz'de çalışan 32 bit işlemci. 12 bit ADC. SPI. I2C. USB. 27 I/O pin. Yedi tane 16 bit timer. Mübarek masaüstü PC işlemcisi gibi... Tabii kütüphane desteği, IDE desteği nasıldır bilmiyorum ama araştıracağım. Hardware olarak bence mükemmel...

NOT: Arduino IDE için plugin varmış. Harika!!!

Daha ucuz ama çift ADC(hem 16 kanal hem de 1 us'lik) barındıran bir versiyon ... 4 tane 8bit, 3 tane 16bit timer.

Ve de direnç nette bulunabilen versiyonları :D :D ...

Yanlız STM32 serisi işlemcilerin en can sıkıcı yanı son derece fazla sayıdaki alt varyasyonları. ARM Cortex-M0'ın 72 farklı alt çeşidi varmış...

Bugün yine lövye ile birkaç sorti uçtuk. İlk iki sefer kırılan rudder sistemine yeni bir çözüm üretmiştim. Bugün rudder kırmadık ama uçak kırdık. :D
İlk sortiyi ben Piper ile yaptım. Güzeldi. Sonra bir arkadaşım (kendisi de PPL sahibi pilottur) uçmak istedi ama inişte sıkıntı çekiyordu. Sonunda Piper'ı biraz burun üzeri çaktı ve ufak tefek hasarladı. Sonra başka bir arkadaşımızın Sedona traineri ,ni sisteme tanıttık ve onunla birkaç sorti uçtuk. Arada expoları artırınca ben de diğer arkadaşım da uçağa daha iyi hakim olduk ve daha güzel inişler yapabildik.

Sistem artık o an aktif olan uçağın adını da gösteriyor.

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• pic0001.jpg
    pic0001.jpg
    82.1 KB · Görülme: 86

Sümer Yamaner' Alıntı:
...Bugün rudder kırmadık ama uçak kırdık. :D ....Sonunda Piper'ı biraz burun üzeri çaktı ve ufak tefek hasarladı.
Geçmiş olsun Sümer abi, eminim Piper en kısa zamanda yine sahalara dönecektir. :) Yok ben artık uçaklarla uğraşmıyorum diyorsan hemen benim heliyi gönderebilirim sana. :evil:

Sümer Yamaner' Alıntı:
...Sistem artık o an aktif olan uçağın adını da gösteriyor.
Ekran gerçekten şahane oldu abi, eline sağlık. :agreed:

Ters uçuş sonrası inişe gelirken... Dikkatli bakarsanız pilotumuzun halini göreceksiniz... :p

[attachimg=1]

Bu da günün güzel karelerinden birisi...

[attachimg=2]

Ekli dosyalar

• pic0001.jpg
    pic0001.jpg
    34.2 KB · Görülme: 76
  • pic0002.jpg
    pic0002.jpg
    59.2 KB · Görülme: 76

Sümer abi, sanki artık SD karta modelleri kaydedebilme özelliğinin vakti gelmiş... EEPROM eskimesi, kısıtlı model hafızası gibi sınırların önüne geçmek bir yana, bilgisayarı kullanarak modelleri düzenleme/ekleme imkanı olmuş olur...

SD kart demek yeni kütüphaneler demek, yeni portlar demek, yeni çakışmalar demek, kafayı yemek demek... :) Sence normal kullanımda hücre başı 100.000 yazmayı ne kadar zamanda tamamlayıp EEPROM'u hacamat ederim? :D

Yeni model başına 100 yazma operasyonu (trim ayarı, isim girme v.b) dersek 1000 model sonra o sistem kullanılmaz olur Sümer abi :lol:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Oooo çok kötüüü... :D :p :D :p Harddisk mi bağlasam acaba???
Kütüphanesiz harddisk bağlamak sıkıntılı olabilir Sümer abi :laugh: ...

Zafer SAHIN' Alıntı:
Yeni model başına 100 yazma operasyonu (trim ayarı, isim girme v.b) dersek 1000 model sonra o sistem kullanılmaz olur Sümer abi :lol:
Vay kitapsız EEPROM... :lollol: :lollol: :lol: :lol: :lol: