Gider ayak son bir uçuş HATIRAM OLSUN

• Konbuyu başlatan altan
  • Başlangıç tarihi
  • 1,446
A

altan

Guest
1.2 gHz 800mW video verici ile 72.9 mHz radyo alıcı alt alta olduğundan uçuş boyunca tepişip durdular :lollol: :lollol:

Bu yüzden arada sırada çimdiklenen uçak ani hareketler yaptı zavallı :lol: :lol: Bu yüzden geçen pazar ki kırımında neden olduğunu anlamış bulundum.Ne yapalım FPV böyle tecrübeyle oluyor deneye deney 4 uçak kırdım hadi hayırlısı ;D ;D

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sen de FPV ne çektin be Altan'ım :lollol: :lollol:

Bu arada 1.2 gHz 800mW video verici ile 72.9 mHz radyo alıcı nasıl oluyorda etkiliyor birbirini allah allah :rolleyes: Emin misin başka bir problem olmadığından :embarras:

Bu arada çekimde kullanılan kamera HK'nın son Full HD Kamerası (HD Wing Camera II - Full HD 1920x1080P 30FPS) değil mi ? Bir önceki modele (HD Wing Camera 1280x720p 30fps 5MP CMOS) göre renk dengeleme sorunu epey bir çözülmüş gibi, görüntü oldukça başarılı :thumbup:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Evet, Altan'ın son Başiskele çekimlerini de izledik. :bravo: Çünkü öğleden sonra Solaklara gittiğimiz kaçak uçuşta uçak Pazar günü düştüğü yere yine düştü. Hem de aynı yer aynı mesafe. :'( Biz de bundan mesafe arrtıkça video vericinin radyo sinyallerini baskıladığı sonuçuna vardık. Artık Foça'dan görüntüler izleriz herhalde.

Omer Erkan' Alıntı:
Evet, Altan'ın son Başiskele çekimlerini de izledik. :bravo: Çünkü öğleden sonra Solaklara gittiğimiz kaçak uçuşta uçak Pazar günü düştüğü yere yine düştü. Hem de aynı yer aynı mesafe. :'( Biz de bundan mesafe arrtıkça video vericinin radyo sinyallerini baskıladığı sonuçuna vardık. Artık Foça'dan görüntüler izleriz herhalde.
Yok artık diyorum hem kaçak uçuş hem de yeni bir FPV vukaatı :lollol: Sağolsun Altan Bey bu olaydan hiç bahsetmiyor ilk mesajında :laugh:

Umarım yine ağaça asılı kalmamıştır. Gerçi kalsa da fark etmez, nasıl olsa geçtiğimiz pazar ağaçtan FPV uçağı en kolay nasıl indirilir hep beraber öğrenmiştik :lol:

Ya ben şu FPV işinde mesafe olayını çözemedim gitti. Altan Bey'e sorsan üzerindeki elektronik ile 10-15 km gidilir der ama biz daha düşmeden 2 km gidebildiğini görmedik :D

Neyse bunlar işin şaka kısmı ;) Umarım hasar ve kayıp olmamıştır. Altan Bey'inde ilk mesajında ifade ettiği gibi bunların hepsi birer tecrübe. İşin içine frekans ve elektronik girince, hiç bir zaman teorik ve pratik birbirini tutmuyor ne yazık ki :-\

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Sen de FPV ne çektin be Altan'ım :lollol: :lollol:

Bu arada 1.2 gHz 800mW video verici ile 72.9 mHz radyo alıcı nasıl oluyorda etkiliyor birbirini allah allah :rolleyes: Emin misin başka bir problem olmadığından :embarras:

Bu arada çekimde kullanılan kamera HK'nın son Full HD Kamerası (HD Wing Camera II - Full HD 1920x1080P 30FPS) değil mi ? Bir önceki modele (HD Wing Camera 1280x720p 30fps 5MP CMOS) göre renk dengeleme sorunu epey bir çözülmüş gibi, görüntü oldukça başarılı :thumbup:

Evrekaaa evreka buldum Memedim buldum sorun servolarda bak videosunu oyacağım.Bu arada kamera o dediğin değil bu " BOSCAM "

Servoların etkilenme videosu ise bu

Problemi tespit ettiğin için tebrikler %p Zor kısmı halletmişsin bundan sonra servoları değiştirmek kalmış.

Benzer durum bir kere benim de başıma geldi. Istanbul ekibinin çok tuttuğu orta halli bir servo seti almıştım benim Trex 450 için. Ama neden olduğu hala çözemedim bir nedenle benim kumandam olan FUTABA 7C ile düzgün çalışmadı. Ara bir kafasına göre servolar merkezde iken kendi kendine küçük hareketler yapıyordu. Sonra bu servoları hiç kullanmadan sattım. Alan arkadaş Hitec sorunsuz kullandı.

Anladığım kadarı ile alıcı-servo arasındaki sinyal kablosunda bulunan parazit tarzı istemsiz sinyaller bazı kumandalarda sıkıntı yaratıyor.

Kaldı ki sen de FPV sistemi başlı başına bir interferans kaynağı.

Son olarak bazen şu hatayı yapıyor da olabiliriz. Gidip $300- $400 ekipmanı bir modele takıyoruz. Ama bu uçağı uçuracak servo olarak da en ucuz servoyu seçiyoruz. Bence servo seçimi sırasında çalışmaması ya da problem çıkması halinde ortaya çıkaracağı toplam maliyeti de göz önünde tutup, 1 Level daha kaliteli elektronik almak faydalı olabilir.

Bir de nette gördüğümüz her çalışan konfigurasyon bizde de sorunsuz çalışacak diye bir şey yok. Bizim kullandığımız kumandanın farklı model ve refekansda olması hiç aklımaza gelmeyen yeni sorunlar ortaya çıkarabilir. Bu durumda da yerdeki detaylı test ve kontroller oldukça önem arz ediyor. Senin durumunda mesela bu durum aklına gelip yerde test etmiş olsan, 2 defa olay yaşamadan çözüm bulma yoluna gidebilirdin. Allahtan ekipmanlar hala elimizde ve çözümü uygulamak için hala fırsatımız var ;)

Altan, çok doğru bir tesbit. :bravo: İlginç olan alıcının değil servoların etkileniyor olması. İlk düşündüğümüzde video vericinin alıcıyı etkiliyor olmasıydı. Ancak farklı servolarla herhangi bir sorun olmaması olayı doğruluyor.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ya ben şu FPV işinde mesafe olayını çözemedim gitti. Altan Bey'e sorsan üzerindeki elektronik ile 10-15 km gidilir der ama biz daha düşmeden 2 km gidebildiğini görmedik :D

Aslında mesafe işini çözemiyecek bir şey yok. Üzerindeki ekipman ile 10-15 km değil, 300-400 km bile gidebilir. (Arabanın bagajında). Ören'e varmıştır herhalde... :lollol:

Omer Erkan' Alıntı:
Aslında mesafe işini çözemiyecek bir şey yok. Üzerindeki ekipman ile 10-15 km değil, 300-400 km bile gidebilir. (Arabanın bagajında). Ören'e varmıştır herhalde... :lollol:
Süpersin abi ya :lol: :lol:

Desene Bay Altan Bey artık İzmir'de :-\