Goblin 380'de kullanmayi dusundugunuz Lipo tercihiniz

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Madem bu aralar bir Goblin 380 furyasi var :laugh: o Zaman HF sordugum soruyu buraya da sorayim ;)

Goblin 380 kullandiginiz ya da kullanmayi dusundugunuz Lipo tercihiniz nedir ?

NOT: HF cok guzel geri donusler oldu. Yarin ozet bilgiyi buraya da tasiyacagim :RCKolik:

Alternatif piller:
-- Manual gore 6s 1800 - 2600 mAh pile uyumlu

-- 380 cikinca ilk tavsiye edilen ve bolca kullanilan 1800 mAh piller
PULSE 1800mAh 6S 22.2V 45C", its weight is 333 mAh.

-- SAB daha sonra 380 icin Ozel cikardigi 6s 2100 mAh piller
SAB 6S 2100mAh Lipo Battery 50C

Weight: 348g

Mentioned as: Recommended for helicopter with 350/400 mm blades size Perfect for Goblin 380

-- SAB yine son donemde cikardigi 6S 2500 mAh piller
SAB 6S 2500mAh Lipo Battery 50C SB125
Weight: 400g

Mentioned as:Recommended for helicopter with 350/400 mm blades size Perfect for Goblin 420

--------------------------------------------------------------------------------

07.08.17 tarihli güncelleme

Pillerimiz geldi ve montaj kontrollerimiz de tamamlandı. Hafta sonu öncesi evde bir "Ağırlık Merkezi Kontrollü" yapalım dedik.

Malum Goblin 380 için eskiden 1.800 mAh piller öneriliyor ve kullanıyordu. Bu durumda kuyruk kısmı ağır geliyordu.

Biz de stoklarda sadece SAB 6S 2500mAh Lipo Battery 50C olduğu için alıp denemek istedik. Buyrun test sonuçu :thumbup:

Uçuş süresi ile ilgili deneyimlerimizi ilerleyen günlerde paylaşıyor olacağız ;)

NOT: FBL üniteler aslında her şeyi yapıyor. Yani kuyruk ağır olması bu şekilde bakınca pek de önemli değil. Bunu da belirtmiş olalım :saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bana kalırsa opti 1800 50c olan ideal gibi Mehmet abi, sab da 1800 ü öneriyordu

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

kadir kocaman' Alıntı:
Bana kalırsa opti 1800 50c olan ideal gibi Mehmet abi, sab da 1800 ü öneriyordu

Dedigin de haklisin Kadir. ilk ciktiginda nedense SAB da 1800 mAh onermis ve cogu arkadas onu alip, kullanmisti.

AMA daha sonra modelin Kuyruk kismi agir oldugu icin 1800 mAh pillerde CG - Agirlik merkezi problemi ortaya cikmis :eek: ya da kullanicilar fark etmis diyelim :laugh:

Hatta inanmasi zor ama 1800 mAh kullanan bazi kullanicilardan CG dengelemek icin on tarafa ilave agirlik bile koyan var.

SAB kendi pillerini cikardiktan sonra 380 icin onerisini 2100 mAh, 420 icin ise onerisini 2500 mAh olarak revize etmis.

Ben 1600 mah gens ace aldım biraz mecburi oldu ama şimdi denge problemi yaşayacağım anlamına mı geliyor ?
en iyisi ben modeli bir askıya alıp bakayım madein yapmadan

fatih cebir' Alıntı:
Ben 1600 mah gens ace aldım biraz mecburi oldu ama şimdi denge problemi yaşayacağım anlamına mı geliyor ?
en iyisi ben modeli bir askıya alıp bakayım madein yapmadan

Valla güzel olur Fatih. Bu konuda değişik rivayetler var. Rivayet diyorum çünkü bazilari bu modelin doğuştan kuyruk kısmının ağır dizayn edildiği ve ağırlık merkezi kısmına cok yapacak bir şey olmasını düşünenler var.

Sen de bir bak bakalım ağırlık merkezinin tam olması icin bu pillere ilave olarak uç tarafa ne kadar daha bir ağırlık ilave etmek gerekecek.

Ağırlık merkezi kontrollü ile ilgili olarak Turker kardeşimizin Trex 700 nitro konusuna bir göz at istersen.

Bu arada bu piller ile ister istemez uçuş süresi de kısa olacaktır aklında olsun.

Son olarak hangi kafa devrini hedefliyorsun ? Var mi aklinda bir değer.

Gördüğüm kadarı ile genelde 3 uçuş modunu 2.600, 2.800 ve 3.000 olarak ayarlıyorlar.

Sent from my iPhone using Tapatalk

fatih abi bizim esclerimizde birazdaha ağır galba dengeleyebılır diye düşünüyorum bende mecburi 1600 mah aldım fakat ali abinin 2200 mah 60 c ile çok akıcı ve 4 dakika uçuş süresini gördükten sonra birtanede büyük alayım diyorum 2200 max

cem yolcubal' Alıntı:
fatih abi bizim esclerimizde birazdaha ağır galba dengeleyebılır diye düşünüyorum bende mecburi 1600 mah aldım fakat ali abinin 2200 mah 60 c ile çok akıcı ve 4 dakika uçuş süresini gördükten sonra birtanede büyük alayım diyorum 2200 max
2200 ile 4 dak uçuş süresi bana az geldi Cem !! Acaba Ali devir olarak ne kullanıyor. 3.000 üzeri olduğunu düşünüyorum ki gördüğüm kadarı ile o kadar yüksek devre pek gerek yok.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Abi hobywing v4 80 A calibresinde biraz sıkıntılarım var onu halletmeye çalışıyorum,sonrasında kafa devri ile ilgili tekrar bir bakıcam ama yukarıda yazdığın devirler gayet iyi muhtamelen bende öyle ayarlarım.Bu piller ile nasıl olur bakmam lazım uçuş süresi falan , belki biraz daha düşük devirlerde uçabilirim ayaklarını bir yerden keselim gerisi gelir [emoji16]

xnova 890 kv motor 24 t pinion &100 thro curve ile yaklaşık 4 dakika uçtuğunu söylemişti ,alttaki videoda tareq 1600 mah ile uçmuş büyük pillerinde keyif verebileceğini yazmış
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

cem yolcubal' Alıntı:

Evet cem esc ağırlığından yırttabiliriz bu piller ile bir uçalım, ayarları falan tamamladıktan sonra bakıcam

fatih cebir' Alıntı:
Evet cem esc ağırlığından yırttabiliriz bu piller ile bir uçalım, ayarları falan tamamladıktan sonra bakıcam

Kullandiginiz ESC oyle aman aman agir bir ESC degil (100 gr). En hafiflerinden biri olan Kontronic (62 gr) ile arasinda sadece 40 gr fark var.

Fatih sen hele bir tart da bakalim son durum nedir

Bir de eger sakincasi yoksa hem sen hem de Cem mecburi olarak 1600 mAh pil aldik demissiniz. Eldeki 450 pilleri mi bunlar ?

Hayır abi 450 pilleri 1400 lük onlarıda bir denicem bakalım :) teraziye alıcam modeli bakalım nasıl olacak durum bilgisi yazarım abi

Bende 1600 gens 40c piller ile kullanmıştım hw100 esc vardı üzerinde ağırlık merkezine hiç bakmadım ama uçarken bir sorun olmadı yada ileri seviye 3d yapamadığımdan ben anlamamış da olabilirim 3 dk uçuyordum

Pil seçimi nedense benim çok sevdiğim bir konu. Böyle gram gram hesap yapıp uçuş süreme göre en optimum pili yakalama hissini seviyorum. :)

Gerçekte çok devasa bir fark olup olmadığından da ciddi şüphelerim var :rolleyes: acaba harcanan mesaiye değiyor mu :laugh: Ama keyif aldıktan sonrası pekte önemli değil zaten. :halay:

Mehmet abi ben senin yerinde olsam SAB 2500 tercih ederdim. Bu model çok rahat kaldırır bu pili ve doyasıya uçarsın diye düşünüyorum. :RCKolik: