Google.com'un satın alınması haberiyle(*) ilgili.

İlgi Alanı
Hepsi
Tanım: Bugün işyerinde bir arkadaşı boğazlamama sebep olacak olan olaydır.
Öncelikle internet adresi (domain) nedir, bir internet adresine nasıl sahip olursunuz ve bunun satış aşamaları nelerdir, bunun çok iyi bilinmesi gerekir.
Tüm dünyaya açık bir sistem olduğu için, birçok firma satıyor gibi gözükse de , aslında internet adresleri tek bir yerden yönetilmektedir bu da, Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) yani türkçesi, Tahsisli İnternet İsimleri Kurumu 'dur.
Google.com gibi TLD olan (top-level domains (TLDs)) bir domain'in öyle birdenbire satın al butonuna basılarak satın alınabilmesi mümkün değildir.
Birincisi : Domain adları süreli olarak satın alınır. 1 yıl, 3 yıl 5 yıl gibi. Bir domain’in ne zaman boşa çıkacağını ’un 24 Ocak 2003 ten beri hiç değişmeyen sayfasından sorgulayabilirsiniz.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Google.com’un Expiration Date’i gördüğünüz gibi 14 Eylül 2020’dir. Dolayısıyla o tarihe kadar bu domain’in “Satın alınması” , çok komik bir fantaziden öte bir şey değildir. Kaldı ki bu domain en son 2011’de güncellenmiş. Yani 2015 yılında satın alma ile ilgili bir olay olmuş olması mümkün değil.
Ayrıca: Domain’in statuslerine bakacak olursanız “ClientTransferProhibited” göreceksiniz. Yani öyle bakkaldan ciklet alır gibi Google.com’u kendi hesabınıza transfer edemezsiniz. Transfere kapalıdır. Önce google’ın o domaini satın aldığı hesabın içine girip, o domaine özel authorization code’ unu yazarak Transfer kilidini açmanız gerekir.
İkincisi : Tüm interneti yöneten, dakikada bilmem kaç milyon dolar kazanan bir şirketin Google.com domain’inin süresini takip etmemesi ya da süre dolumu zamanını geçirmesi mümkün mü ?
Üçüncüsü : Diyelim ki Google, kendi domainini takip etmedi ve domain expire oldu. Yine domain’i bir anda satın alamazsınız. Domain öncelikle Grace Period denilen bir status’e düşer. Bu statuste 0-45 arası gün içinde domain sadece kendi eski sahibi yani Google tarafından renew edilebilir.
Hadi diyelim ki Google, bu periyodu da kaçırdı, o zaman domain Redemption Period’a düşer. Ve adresi ve Google.com uzantılı mail adresleri çalışamaz duruma düşer. (dns kayıtları silindiği için) Bu süre zarfında domain yine sadece eski sahibi yani Google tarafından recovery yapılabilir (renew’den daha pahalıdır).
Daha sonra domain’in statüs’ü Pending Delete olarak 5 gün kalır. Ancak ondan sonra Google.com’ her hangi bir insan evladının satın alabileceği şekilde “Available “ olur.

Dördüncüsü : Haberde beni çıldırtan en büyük saçmalık ise : 1 dakika sonra Google’un adresi geri alabilmiş olmasıdır. Bir kere, bir domain’i kendi hesabınıza transfer ettikten sonra siz isteseniz bile 60 gün içinde, başka bir hesaba devredemezsiniz :) Kendiniz isteseniz bile devredemezsiniz :)
Dolayısıyla yaklaşık 10 Aralık 2020’den önce, Google.com’u satın aldım diyen biri varsa yalan söylüyordur :) .
Peki bu haberin amacı nedir ? Reklam tabii ki :) Google’ın domain satış sitesinin reklamı. Olay nasıl gerçekleşmiştir ? Muhtemelen bir arayüz vardı, orada laf olsun diye Google.com u’da koydular ve satın al butonu aktif oldu. Bakın ben de şimdi bu yazının altına Google’ı satın al butonu koyuyorum, isteyen olursa alabilsin diye

İnsanımız da böyle haberleri okuyup “Vay bee adama bak” diyordur muhtemelen.
(*) Saçmalığıyla

Mehmet abiye duyrulur. 8 mart 2016'da bitiyor :)

Gerekirse aramızda para toplayıp karşılayalım. Yok öyle bedavadan faydalanmak :D

Rasim Öztürk' Alıntı:
Mehmet abiye duyrulur. 8 mart 2016'da bitiyor :)
Unutmayayım diye ajandaya kaydetmiştim ben de Rasim :D

Alırken 1 mi, 3 mü 5 mi derken 3 olsun diye karar vermiştik Türker'le. Zaman ne çabuk geçiyor, 6 ay sonras 3 yıl dolacak :eek:

Yenilerken bu sefer 5 mi yapsak, forumun gideri var :laugh:

Bu arada heliteknik.com şubatta bitiyor, onlar kesin unutur :p iki ay falan bütün prosedürün bitip available olmasını bekleyip onu da alalım ;D ;D ;D

Rasim Öztürk' Alıntı:
Yenilerken bu sefer 5 mi yapsak, forumun gideri var :laugh:

Bu arada heliteknik.com şubatta bitiyor, onlar kesin unutur :p iki ay falan bütün prosedürün bitip available olmasını bekleyip onu da alalım ;D ;D ;D

:lollol: :lollol: Bu Rasim'den korkulur arkadaş....... :D...Para toplama işine gelince , ben gönüllüyüm , miktarı belirlemek kafi... :RCKolik: (kendi forumumuzun domaini için tabii ki )

Ahaha [emoji1] heliteknik bosa duserse kapatalim [emoji1] soyle guzel bi temizlik yapariz. :lol:

Valla şu aile ortamına bayılıyorum :laugh:

Teşekkür ederiz arkadaşlar, düşünüp teklif etmeniz bile yeterli :thumbup: :bravo: :RCKolik:

Emre Kaman' Alıntı:
Ahaha [emoji1] heliteknik bosa duserse kapatalim [emoji1] soyle guzel bi temizlik yapariz. [emoji38]
Birde söyle en güncel forum alt yapılarından birininide kurmak lazım birde natro dan domain şıkır şıkır bir forum olur heliteknik.

SM-G900F cihazımdan gönderildi

Ben de bizim forumla ilgili birşey sormak istiyorum, son mesajlar bölümü en üstte gözükebilse güzel olurdu. En azından isteyen kullanıcılar için :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
...Alırken 1 mi, 3 mü 5 mi derken 3 olsun diye karar vermiştik Türker'le. Zaman ne çabuk geçiyor, 6 ay sonras 3 yıl dolacak :eek:
Mehmet abi yazıktır Google'a da haber verelim kaybetmesin domain'i, bizim en fanatik ziyaretçilerimizden forumdan çıktığı yok valla. :lollol: :lol: :lol: