Governor Nedir Nasıl Ayarlanır? (ESC dahili governorları)

İlker Sönmez' Alıntı:
Sümer abi sizin uçakların karbüratörlerindeki iğnelerde bana çince gibi geliyor :) Aslen çok kolay, değerleri ekrana giriyorsun , herşey kendiliğinden halloluyor. Elini pisletmiyorsun hiç :)

Hahahaaaa... :D

Yahu biz o iğneleri elimizle değil tornavida ile ayarlıyoruz! :lol:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Konuyu büyük bir keyifle okudum ve neden elektrikten ve helikopterden uzak durduğumu daha iyi anladım. Bu işler için bir fakülte daha bitirmem gerekiyor... :)
Sümer Abi dikkatli ol bence, keyifle okumak bile çok tehlikeli birşey. :laugh:

Bir kıvılcımla bile helici olabilirsin gibi geliyor bana. :lollol: :lol:

Türker Akgün' Alıntı:
Sümer Abi dikkatli ol bence, keyifle okumak bile çok tehlikeli birşey. :laugh:

Bir kıvılcımla bile helici olabilirsin gibi geliyor bana. :lollol: :lol:

"Okudum" dedim "anladım" demedim! :D :p

Sümer Yamaner' Alıntı:
"Okudum" dedim "anladım" demedim! :D :p

abi sen boşver , uçak herkezin yapabileceği birşey değil :D ben ne heliciler gördüm ne varki ya uçağı uçurmakta diyip uçak alıp 4 5 tane parçaladıktan sonra vazgeçen :D

Ustalar,
benim toplayacağım trex 700 pro dfc süper combo kit
Governor ayarlamam gerekir mi (benim acemi pilotajım için)
teşekkürler.

Mordo Ortasi' Alıntı:
Ustalar,
benim toplayacağım trex 700 pro dfc süper combo kit
Governor ayarlamam gerekir mi (benim acemi pilotajım için)
teşekkürler.

hiç gerek yok Mordo abi, ben 600E DFC de bile governorsuz uçuyorum çok zorlayan bağzı hareketlerde kafa devri düşüyor bi miktar ama hiç sorun değil, senin için gerekliliği yok

Mesut AKIN' Alıntı:
hiç gerek yok Mordo abi, ben 600E DFC de bile governorsuz uçuyorum çok zorlayan bağzı hareketlerde kafa devri düşüyor bi miktar ama hiç sorun değil, senin için gerekliliği yok
Teşekkürler Mesut.

Governor uçuşun başında ve sonunda governor'ın çalışma prensibi ve kalitesi oranında ortalama olarak aynı kafaturunu sağlar.

Sizin aldığınız 700E DFC pro için tavsiye edilen kafa turu 2000-2100 civarıdır. Governor olmadan (stok pinion ile) %80 throttle'a denk geliyor .
Fizik kuralları gereği %80 throttle da 2100 ile başlayan kafa turumuz uçuş sonunda 1860 civarına düşecektir. Helikopterin giderek kumandaya yanıtı gevşeyecektir.
Aynı kafaturu kuyruk rotor dönüşünüde etkilediği için , kuyruk otoritesi azalacaktır.
Özetle helikopter giderek hantallaşacaktır.

Kitinizde gelen 120 HV castle esc'de governor ayarlaması yaklaşık 30 sn sürdüğünden bu konforun kullanılmasını tavsiye ederim. Takıldığınız bir nokta olursa telefondan "Houston we have a problem" demeniz yeter. Saygılar.

Model ayarı ile ilgili gerekli bilgiler:
Governor mode - set rpm
motor pole : 10
motor kv : 520
main gear: 112 t
pinion: 12t
Kumanda da
RPM1: 1900 (normal) throttle curve 0-30-30-30-30 (sıfırı görmeden esc motoru başlatmaz)
RPM2: 2000 (idle up 1) throttle curve 50-50-50-50-50
RPM3: 2100 (idle up 2) throttle curve 100-100-100-100

Mordo Ortasi' Alıntı:
Ustalar,
benim toplayacağım trex 700 pro dfc süper combo kit. Governor ayarlamam gerekir mi (benim acemi pilotajım için)
teşekkürler.
Mordo abi, sen bu soruyu sorunca Mahmut Tuncer'in"Bakkal Amca" şarkısı aklıma geldi. :laugh: "Şekerin var mı ?" "Var, var." "Unun var mı ?" "Var,var". "Eee ne duruyorsun". "Ee ne yapayım", "Helva yapsana, helva yapsana"....

Şimdi 700 Kitimiz var mı ? Var Var . ESC Governor özelliği var mı ? Var var. Modelimiz Elektrik mi ? Evet.

Eee ne duruyorsun ? Ne yapayım ? En azından Governor bir kere de olsa test et, dene :laugh: :D

Yazmayayım yazmayayım diyorum ama ben bile 450'de dandik governör modunu etkinleştirip uçuyordum! Offf... Seneler sonra helikopter yorumu bile yazdım ya! :lol:

Mesut AKIN' Alıntı:
abi sen boşver , uçak herkezin yapabileceği birşey değil :D ben ne heliciler gördüm ne varki ya uçağı uçurmakta diyip uçak alıp 4 5 tane parçaladıktan sonra vazgeçen :D

Aslında helikopterciler işin en başından itibaren iki ellerini aynı anda kullanmayı öğreniyorlar çünkü tek elle uçuş gibi bir lüksleri yok. O nedenle de uçak uçurmaya başladıklarında aslında çok daha iyi ve kontrollü gidiyorlar. Haa "uçağı uçurmakta ne var" diye bakanların kırımı kaçınılmaz tabii... :)

İlker Sönmez' Alıntı:
Governor uçuşun başında ve sonunda aynı kafaturunu sağlar.
Sizin aldığınız 700E DFC pro için tavsiye edilen kafa turu 2000-2100 civarıdır. Governor olmadan (stok pinion ile) %80 throttle'a denk geliyor .
Fizik kuralları gereği %80 throttle da 2100 ile başlayan kafa turumuz uçuş sonunda 1860 civarına düşecektir. Helikopterin giderek kumandaya yanıtı gevşeyecektir.
Aynı kafaturu kuyruk rotor dönüşünüde etkilediği için , kuyruk otoritesi azalacaktır.

Kitinizde gelen 120 HV castle esc'de governor ayarlaması yaklaşık 30 sn sürdüğünden bu konforun kullanılmasını tavsiye ederim. Takıldığınız bir nokta olursa telefondan "Houston we have a problem" demeniz yeter. Saygılar.

İlker hocam"Houston we have a problem"
Çok teşekkürler.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Mordo abi, sen bu soruyu sorunca Mahmut Tuncer'in"Bakkal Amca" şarkısı aklıma geldi. :laugh: "Şekerin var mı ?" "Var, var." "Unun var mı ?" "Var,var". "Eee ne duruyorsun". "Ee ne yapayım", "Helva yapsana, helva yapsana"....

Şimdi 700 Kitimiz var mı ? Var Var . ESC Governor özelliği var mı ? Var var. Modelimiz Elektrik mi ? Evet.

Eee ne duruyorsun ? Ne yapayım ? En azından Governor bir kere de olsa test et, dene :laugh: :D
Evet evet test edeceğim...

İlker Sönmez' Alıntı:
Governor uçuşun başında ve sonunda aynı kafaturunu sağlar.

Model ayarı ile ilgili gerekli bilgiler:
Governor mode - set rpm
motor pole : 10
motor kv : 520
main gear: 112 t
pinion: 12t
Kumanda da
RPM1: 1900 (normal) throttle curve 0-30-30-30-30 (sıfırı görmeden esc motoru başlatmaz)
RPM2: 2000 (idle up 1) throttle curve 50-50-50-50-50
RPM3: 2100 (idle up 2) throttle curve 100-100-100-100

şu kırmızı ile işaretlediğim kısmı düzeltelim İlker bey, aynı kafa turunu asla sağlamaz sağlayamaz, ancak ve ancak set edilen kafa turuna en yakın değerlerde tutmaya çalışır, fazlası veya azı olabilir , ama 2100 ayarladıysak 2100 olmaz sonuçta burda pallere binen bir zıt kuvvet var ve bunun şiddeti yaptığımız harekete göre değişiyor, governor motordaki devir düşünü algılayıp gazı arttırıyor veya azaltıyor ama bu herzaman doğru değer olduğu anlamına gelmiyor, governorun görevi bizim ayarladığımız kafa turuna en yakın kafa turunu uçuş süresince korumaya çalışmak.

bu arabanızda cruise controlu çalıştırmak gibidir 90km/h hıza sabitlersiniz rampa yukarı 85 lere düşer ve araba gaz verir 90 a hızlandırır, rampa aşşağı ise gazı keser ve arabanın hızlanmasını engellemeye çalışır. CC yi 90km/h'e sabitledik diye araba 90 da gitmez herzaman bunun gibi.

küstahlık olarak algılamayın ama Governor uçuşun başında ve sonunda aynı kafaturunu sağlar yerine sağlamaya çalışır desek daha doğru bir tabir olur.

bu arada 600 ve 700 nitroda bile governoru takıp takıp söktüm kaçdefa, eskiden governormu vardı :D insanlar yine çatır çatır uçuyordu, burda önemli olan şey stick movement dediğimiz olayı düzgün kullanmak ;) haa governor uçuşumuzu iyi yönde etkiliyormu ? evet , bu tartışılmaz ama ilk önce insan elini düzxgün kullanmaya alıştırmalı, şöyle düşünelim , bir şöför vardır A noktasından B noktasına sizi taşır , içim çıktı dersiniz :) bir şöför vardır A noktasından B noktasdına sizi taşır ama hiçbir rahatsızlık hissetmezsiniz :) biri gaz freni sert kullanıp arabayı sarsar , biri gazı freni iyi ayarlayıp konforlu seyahat etmenizi sağlar :)