Governor Nedir Nasıl Ayarlanır? (ESC dahili governorları)

Mordo abi senin esc factory setted olarak geliyor :)

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Mesut bey sabit rpm konusunda haklısınız , o yüzden cümleyi değiştirip ortalama kelimesini ekledim. Yanlış anlaşılmaması için grafikler eklemekte ve biraz daha detaylandırmakta fayda var:

İlk grafikte governor kullanan bir modelin rotor devirinin dalgalanmaları görülüyor. Başlangıç ve bitişte aynı seviyede kalmaya çalıştığını görüyoruz. (kırmızı çizgi RPM)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İkinci grafikte governo kullanmayan bir modelin rotor devrindeki dalgalanmaları görüyoruz. Başlangıçtan itibaren devir devamlı olarak azalmakta. (kırmızı çizgi RPM)

İdeal koşullar altında , yani motorun gücünün yettiği durumlarda governor kullanımında belli bir devir oynama aralığı söz konusudur. Motorun gücünün yetmediği durumlarda governorun yapabileceği birşey yoktur , devir illaki düşecektir. Bu dalgalanma aralığın genişliği governor çalışma mekanizmasına , governorı yöneten yazılım ve hardware'in kalitesine bağlıdır. Elektrikli modellerde iki tip governor kullanlır:

1. Aktif governor: FBL ünitesinin içinde yer alır ve motorun anlık devrini bir rpm sensor ile devemlı olarak bilir. Kullanıcıdan gelen komutla beraber bu komutun ne kadar daha güç gerektireceğini hesaplayarak , servolara hareketi yapmak için gerekli komutu gönderirken , esc'ye de gücü ne kadar daha arttırması gerektiğini bildirir.
2. Reaktif governor: ESC içinde bulunan governorlardır. Motora yük bindiğinde yani hareket oluştuktan sonra motorun güç ihtiyacının arttığını belirleyere cevaben gücü artırır ve kafaturu hızını korumaya çalışır.

Governor gain , pwm ve timing ayarları yapılmış yeterli güçte motorla çalışan modellerde
Reaktif yani bizim esc lerdeki governorlarda rpm'deki dalgalanma +/- 120 rpm civarındadır.
ESC'ler içinde en iyi governora sahip olan marka Kontroniktir. Bu aralık 50-55 rpm'dir (Ek bilgi: Yeni Hobbywing Platinum V3 serisi esc lerde de bu oranlara ulaşılmıştır deniyor)

Aktif governorlarda düzeltme yapılması için harcanan zaman daha az olduğu için bu aralık 50 RPM altındadır. Örneğin Mikado V-Bar ve SK540 ile loglarda minimal dalgalanma görülür.

Mordo Ortasi' Alıntı:
Deniz bu ne demektir lütfen anlatırmısın.
Eğer yalnış bilmiyorsam castle escleri align e zaten ayarlı olarak gönderiyor.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Mesut AKIN' Alıntı:
bu arada 600 ve 700 nitroda bile governoru takıp takıp söktüm kaçdefa, eskiden governormu vardı :D insanlar yine çatır çatır uçuyordu, burda önemli olan şey stick movement dediğimiz olayı düzgün kullanmak ;) haa governor uçuşumuzu iyi yönde etkiliyormu ? evet , bu tartışılmaz ama ilk önce insan elini düzxgün kullanmaya alıştırmalı, şöyle düşünelim ........
Doğru söylüyorsun üstad ama elin düzgün alışması çok kişisel bir şey ve zaman alan bir olay. Kaldı ki bazı kolaylıklardan da yararlanmak taraftarıyım .

Örneğin EXPO olayı. Bazı insanlar EXPO kullanmamakla övünebilirler, şahsen uçuşta bana kolaylık sağlıyorsa neden EXPO kullanmayayım ki :D

Benzer şekilde eğer modelimdeki ESC Governor özelliği var ise, extra bir para ödemeyeceksem, hazır olan bir şeyi deneme taraftarıyım. Nasılsa ayarlamayı öğrendik. Baktık hoşumuza gitmedi, senin de daha önce yaptığın gibi devre dışı bırakırız ;)

İlker Sönmez' Alıntı:
1. Aktif governor: FBL ünitesinin içinde yer alır ve motorun anlık devrini bir rpm sensor ile devemlı olarak bilir. Kullanıcıdan gelen komutla beraber bu komutun ne kadar daha güç gerektireceğini hesaplayarak , servolara hareketi yapmak için gerekli komutu gönderirken , esc'ye de gücü ne kadar daha arttırması gerektiğini bildirir.
2. Reaktif governor: ESC içinde bulunan governorlardır. Motora yük bindiğinde yani hareket oluştuktan sonra motorun güç ihtiyacının arttığını belirleyere cevaben gücü artırır ve kafaturu hızını korumaya çalışır.
......
Aktif governorlarda düzeltme yapılması için harcanan zaman daha az olduğu için bu aralık 50 RPM altındadır. Örneğin Mikado V-Bar ve SK540 ile loglarda minimal dalgalanma görülür.
İlave bilgiler için teşekkürler Ilker hocam, ellerine sağlık :thumbup: Elimde imkan olsa kesinlikle "Aktif Governor" denemek isterdim. Ama olmadı ki bir Mikado V-Bar ya da SK540 mız :lol: :lol:

Zira prensip olarak daha fiziksel :) Şu an üzerinde konuştuğumuz "Reaktif Governor" ise daha matematiksel geliyor bana :D

Ustalar ,selamlar
ben 550 dfc hc3 sx helikopterim de "governor"ile kullanmam için gereken pinion nedir.
hangi hafa devri ile uçmam gerekir.

benim raptorda esc de governor ayarlı mı bilemiyorum. Gerçi benim için pek önemli olduğunu sanmıyorum ama esc için programlama kartı alırsam ben de denerim.

Cahit Kaş' Alıntı:
benim raptorda esc de governor ayarlı mı bilemiyorum. Gerçi benim için pek önemli olduğunu sanmıyorum ama esc için programlama kartı alırsam ben de denerim.
Cahit Bey sizin modelin manualine ait linki ve kullandığınız ESC markasını paylaşır mısınız ? Bir de şu an motor üzerindeki pinyon bilgisini :)

Mordo Ortasi' Alıntı:
Ustalar ,selamlar
ben 550 dfc hc3 sx helikopterim de "governor"ile kullanmam için gereken pinion nedir.
hangi hafa devri ile uçmam gerekir.
Mordo abi ben üzerinde çalıştım. Bakalım doğru yapmış mıyız. Ilker hocamdan teyid rica ederiz ;)

Şimdi abi öncelikle TREX 550 DFC Manualinde verilen değerlere bir göz atalım :

Buna göre Main Gear oranımız 112, Default motor - Kit ile gelen Pinyonu 11T ,Motor kafa devir aralığımız 2.700 civarı , Motor gücümüz 1200 kV

Calcutar açıp modelimizi "TREX 550 DFC PRO" seçince zaten çoğu bilgi otomatik olarak geliyor. Pilimizi ve motor pinyon seçip, governorsuz çalıştırınca, Kafa devrimiz 2778 ile 2469 arasında değişiyormuş.

Governor aktif yapınca 11T motor pinyonu ile motor devrimiz 2237 sabitlenmeye çalışıyor

Kafa devrimizi artırmak için motor pinyonu değiştirmemiz gerekiyor. Şayet bunu 13T yaparsak, kafa devrimiz 2644 çıkıyor.

Özetle benim anladığım eğer kit ile beraber gelen CASTLE ESC Governor kullanmak istersek, ayar öncesi motor pinyonu 11T'den 13T olarak değiştirmemiz gerekecek.

Yanlışım var ise düzeltilmesini rica ederim :laugh:

İlker Sönmez' Alıntı:
...Aktif governorlarda düzeltme yapılması için harcanan zaman daha az olduğu için bu aralık 50 RPM altındadır. Örneğin Mikado V-Bar ve SK540 ile loglarda minimal dalgalanma görülür.
İlker Hocam FBL ünitelerde bulunan governorların başarısı tartışılır elbette ama tamamında aktif governor olduğunu düşünüyordum ben, en azından hala düşünmek istiyorum. :laugh: Şahsen Trex 700N modelimi 3GX FBL ünitenin governor'ı ile uçuruyorum. Aktif governorlara örnek verirken özellikle Mikado ve Skookum'u saymanız şahsen beni biraz tedirgin etti, sadece bu ünitelerde Aktif Governor var diğerlerinde yok mu diye. ???

Ben bu zamana kadar elektrikli modellerde hiç glow modellerde olduğu gibi sensörle devir ölçüldüğünü görmedim. Bunun governor'un aktif veya pasif olmasıyla bir ilişkisi var mı ? Dönen elemanlar üzerine yerleştirilen zıt kutuplu magnetlerle sensör tarafından ölçülen devir bilgisine elektrikli modellerde neden ihtiyaç olmuyor ?

Mehmet bey, 2237 devir, düşük bir devirmidir.

Mordo Ortasi' Alıntı:
Mehmet bey, 2237 devir, düşük bir devirmidir.
Abi %100 emin değilim. Malum biz de bu konulara yeni yeni girmeye başladık. Ama manual bakınca bu devir biraz düşük kalıyor. Teyid alalım, eğer dediklerim doğru ise, governor aktif yapmadan önce motora pinyon sipariş ederiz, 2 dak işi var. Yani sorun olmaz. Yeterki yukarıdaki yaptığım yorumlar doğru olsun :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Cahit Bey sizin modelin manualine ait linki ve kullandığınız ESC markasını paylaşır mısınız ? Bir de şu an motor üzerindeki pinyon bilgisini :)

Mehmet bey aşağıda linkler mevcut. Pinion 111/11 T

Cahit Kaş' Alıntı:
Mehmet bey aşağıda linkler mevcut. Pinion 111/11 T

NOT: Ilker hocam yanlışım varsa, düzeltelim lütfen :thumbup:

Şimdi Cahit Bey elimizdeki bilgileri bir özetleyelim öncelikle :

- Motor : HeliDrive SK3 Competition Series - 4962-560kv
- Pinyon : 11T
- Main gear tooth count : 111
- Pilimiz : 12S

Raptor G4 E720 için tavsiye edilen Kafa Devrini araştırdığım aşağıdaki bilgilere ulaştım. Özetle kişisel uçuş zevkine bağlı olsa da, modelin diğer 700 sınıfı helilere göre daha hafif olması nedeniyle 2.000-2.100 yeterli olacağı söylenmiş. 2.300 devirde kullananlarda varmış ama. Unutmayan ki ne kadar az kafa devri o kadar uzun uçuş süresi ;)

Mevcut durumda senin ESC %100 Governor ayarlı değildir. Deniz ve Ahmet teyid alırız. Calculator söylediğine göre Kafa Devrin 2.616 ile 2.325 arasında değişiyor.
Yukarıda kafa devri ile paylaşılan bilgilere göre sen gereksiz yere yüksek kafa devri ile daha az uçuyorsun :)

Mevcut pinyon ile Governor aktif hala getirince durum ne oluyor diye bakalım. Kullandığımız ESC YEP olduğu için, calculatorda YGE seçtim. Ayarlama sırasında 4.0 VDC dolu pil kullanacağımız için de "Volt at learning 4.0" olarak seçtik. Eğer Throttle eğrimize 80-80-80-80-80 girerek kullanmak istiyorsak, burada sonuçlardan Throttle %80 bakmamız gerekiyor ki buradaki kafa devrimiz 2.165 gösteriyor. Yani hedeflediğimiz 2.000-2.100 yakın bir değer.

Peki motor pinyon değerimizi 11T'den 10T düşürsek ne oluyor diye kontrol edelim. Bu durumda kafa devrimiz 1.968 düşüyor.

Özetle pinyon seçiminde 11T veya 10T kullanabiliriz gözüküyor. Governor ayarlayıp, aktif hale getirdiğimizde ve Throttle eğrimizde gireceğimiz 8-80-80-80 değerlerini girince eskisinden daha az kafa turuna sahip olacağımız için uçuş süremiz kesinlikle artacaktır diye düşünüyorum.

Mehmet Bey'in yaptığı tüm hesaplar problemsiz görünüyor.

Aktif governor denen şey içinde governor olan tüm FBL ünitelerini kapsıyor.

RPM sensor elektrikli motorlarda farklı olarak kablolardan geçen . Hobbywing rpm sensorleri hem çok ucuz (3USD) hem çok başarılı bulunuyor. Bende bir tane aldım köşede dursun diye çünkü stoklarda bulunmuyor pek. Helidirect sayfasındaki kullanıcı yorumlarına bir bakın.

Şimdiye kadar FBl ünitesi governorı kullanmadım , esc governorları bana yeterli geliyor. Belki bir gün ihtiyaç hissedersem fbl ünitesinin içindeki governorı kullanırım. Kullanması ve ayarlaması biraz karışık oluyor. Özellikle YGE (YEP) + mikado v bar dahili governorı çalıştırmak için bir sürü prosedür gerekiyor. Videosunu seyretmeden deneme yanılma ile yapmak imkansız. Castle ESC governor ayarı bu açıdan çok kullanıcı dostu. V-bar ve SK540 (720) governorlarının başarılı olduğu tamamen kullananların yorumları ile alakalıdır. Bizzat test etmişliğim yoktur.