Grumman F-9F Panther modeli inşaatı ("Dahta"dan model jet yapımı )

Lost foam olayini daha once birkac zihnisinir projemde kullanmistim fakat ismini bilmiyordum tesekkurler :)
Ayrica nokta kadar faydam olabildiyse cok mutlu olurum tesekkur etmesi gereken biziz boyle paylasimlarinizdan dolayi :) Suda cozunen filament olayi efsaneymis :thumbup: maliyetide mantikliysa muthis bir cozum :)

Lost foam olayini daha once birkac zihnisinir projemde kullanmistim fakat ismini bilmiyordum tesekkurler :)
Ayrica nokta kadar faydam olabildiyse cok mutlu olurum tesekkur etmesi gereken biziz boyle paylasimlarinizdan dolayi :) Suda cozunen filament olayi efsaneymis :thumbup: maliyetide mantikliysa muthis bir cozum :)

Suda çözünen filament pek ucuz değil işin aslı, normal filamentlerin iki katından daha pahalı, ama eğer işe yararsa iki kat filament harcamayı gerektiren durumlara çözüm sağlar :) yani maliyet açısından kendini amorti edebilir :)

Zamanı gelmişti... kanat parçaları da çıktı meydana!

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Eksik parça yok, sadece inşaat sırasında gerekli “washout”ı verecek olan ve sinirlerin arkasında belirli bir hatta konacak 3/8” lik kare çıtayı bulamadım kitte. Sanırım ziroli doğrudan inşaatın bir parçası olmadığı için malzeme listesine eklememiş bunu, haliyle kit üreticisi de kutuya atmamış. Amerikalı hobidaşlarımız için bu sorun değil, köşebaşındaki markete gidip “hey adamım, ordan bana iki tane üç sekizlik kare çıta sar bakayım” diyebiliyorlar. Ama burda 9.5 mm lik kare çıta bulmak pek kolay değil. Neyse ki 3/8in 1/4 ve 1/8in toplamına denk olduğunu anlayabilecek kadar matematiğim ve de hem 1/4 hem de 1/8 lik levhalarım var :) yırttık bu seferlik :thumbup:

Gelelim kanatta yapacağım değişiklik/güçlendirmelere:

- Ana serenlerde balsa yerine ıhlamur kullanılacak.

- serenler arasına lif yönleri dik balsa destekler eklenecek.

-kanat boruları bir bölme daha uzatılarak W2 sinirinden W3 sinirine kadar ulaştırılacak.

- W3 sinirine kontraplak bir “dublör” destek eklenecek.

- aileronların kontrolü için Ziroli’nin önerdiği “belcrank” sistemi iptal edilip her bir aileron bir servo ile kontrol edilecek. Haliyle aileronların oralarda biryerlerde bir servo yuvası yapmak gerekecek.

Şimdilik görebildiğim ve aklıma gelenler bunlar. İnşaat sırasında yeni şeyler çıkarsa zaten o aşamada karar verilir :)

Lazer kesim parçalar plandaki çizimlerle karşılaştırıldılar.

Tüm parçalar doğru kesilmiş (neredeyse) ve eksik gedik olmadığı doğrulandı. Sadece 3 ve 4 numaralı sinirlerin firar kenarındaki çıta yuvaları kesilmemiş. Kit üreticisine yollanacak notlara eklendiler bunlar da. Neyse ki balsa parçalar, bu yuvaları kesip açmak çok kolay...

Eğer W3 desteklerini gün içinde kesebilirsem bu gece ilk kanat iskeletini yapabilirim.

Türkiye’ye gelmeden önce şu kuşu iskelet halinde bile olsa şöyle kanatları ve kuyruğu yerlerine tutturulmuş halde kendi ayakları üzerinde görmek istiyorum :)

Planladığım servo yerleşimi de şu şekilde olacak:

Flap servosunu aynen tasarımcının öngördüğü yerde ve pozisyonda kullanacağım, böylece flap kontrol mekanizmasının geometrisini de aynen korumuş olacağım. Flap servosunu kanadın içinde gömülü bırakmak mümkün, yani herhangi bir kapak vs yapmadan üzerini kaplamak. Sanırım tasarımcının öngörüsü de bu yönde. Sonuçta bütün pushrod sistemi kanadın içinde. İnşaat sırasında tüm ayarlar yapıldıktan sonra servo bozulmadığı sürece servoya ulaşma gerekmiyor. Ben de bu şekilde herhangi bir kapak vs bırakmadan yapabilirim. Olur da bir nedenle servoya ulaşmak gerekirse kapak da o zaman yapılabilir :)

Aileron için ise servoyu yanlamasına 5 numaralı sinirin içine yerleştireceğim. Tabi bir parça kontraplak ile sinirin güçlendirilmesi gerekecek ama basit bir iş bu. Kanat altına da bir kapak eklenerek servoya erişim sağlanabilir. Servo kanat içinde kalacak ama pushrod’un kanadın dışına çıkması gerek, tamamen gömülü bir sistem burda mantıklı olmayacaktır...

Evren hocam dikkat ediyorum da son zamanlar hep yeni resim servera resim yüklüyoruz :D Bakıyorum da eskisinin pabucu çabuk dama atıldı :laugh::laugh:

Evren hocam dikkat ediyorum da son zamanlar hep yeni resim servera resim yüklüyoruz :D Bakıyorum da eskisinin pabucu çabuk dama atıldı :laugh::laugh:

Aynen öyle adminim :) cepten yüklerken büyük rahatlık sağlıyor, elinize aklınıza sağlık. Ama çok fotoğraflı anlatımlarda ve bilgisayar başında olursam tercihim yine “RCkolik yükle” olabilir. Sonuçta benim için en önemli şey resimlerin güvende olduğunu bilmek ;)

Suda çözünen filament pek ucuz değil işin aslı, normal filamentlerin iki katından daha pahalı, ama eğer işe yararsa iki kat filament harcamayı gerektiren durumlara çözüm sağlar :) yani maliyet açısından kendini amorti edebilir :)

3 d yazıcınızın özelliklerini bilmediğimde fazla yorum yapamıyorum

şayet ısı yok ise Mum kullanılabilir maliyet ucuz tekrar tekrar kullanım vs

Özgür bey modeli yeniden tasarlayıp inşa ediyor. Bir mühendislik var :coolxf:

Sadece Türbin modifikasyonu var diyelim :) Ziroli amcanın hakkını yemeyelim şimdi :saygilar:

3 d yazıcınızın özelliklerini bilmediğimde fazla yorum yapamıyorum

şayet ısı yok ise Mum kullanılabilir maliyet ucuz tekrar tekrar kullanım vs

Mumu 3D yazıcıda kullanmayı mı kastettiniz yoksa mumdan parçayı elde şekillendirip sonra üzerine kalıp almayı mı? Tam anlayamadım kusura bakmayın.

öncelikle tüm islam aleminin ve forum üyelerinin bayramını kutlar sağlık ve afiyet dilerim

özgür abi daha önce bu tür bir makine kullanmadım kullanılan malzemeniz uygunsa (MUM) iş,le ister destekleme,ister kalıp olarak kullanılabilir içeriği nedeni ile yağlı olduğundan malzeme ni zede yapışmaz ve temizleme side kolaydır 50c ısı ile erir

bir diğeri ise (Sabun) sabundan rendelemek sureti ile biraz su ile kalıp yapılabilir be yine basit bir sivri uç ıskarpela ile parçalarda temizlenebilir diye düşünüyorum

bu malzemeler hem ucuz hem temini kolay malzemelerdir

tabii bunları deneyen oldu mu sonucu nasıldır denemedim makinem olmadığından

öncelikle tüm islam aleminin ve forum üyelerinin bayramını kutlar sağlık ve afiyet dilerim

özgür abi daha önce bu tür bir makine kullanmadım kullanılan malzemeniz uygunsa (MUM) iş,le ister destekleme,ister kalıp olarak kullanılabilir içeriği nedeni ile yağlı olduğundan malzeme ni zede yapışmaz ve temizleme side kolaydır 50c ısı ile erir

bir diğeri ise (Sabun) sabundan rendelemek sureti ile biraz su ile kalıp yapılabilir be yine basit bir sivri uç ıskarpela ile parçalarda temizlenebilir diye düşünüyorum

bu malzemeler hem ucuz hem temini kolay malzemelerdir

tabii bunları deneyen oldu mu sonucu nasıldır denemedim makinem olmadığından

Hem mum ile hem de sabun ile tek kullanımlık kalıp yapmak mümkün, dediğiniz gibi bu malzemeler kolay işlenen ve ucuz malzemeler. Ama her ikisini de el ile işlemek gerekir ki şu aşamada bu tür bir el işlemesi ikinci tercihim olacak. Zaten iş o noktaya gelir de “yemişim teknolojiyi ben bunu elde yapacağım” dersem de tercihim strafor olacaktır, bildiğim ve elimin alışık olduğu bir malzeme çünkü.

3 boyutlu yazıcılar ile sabun kullanıldığını hiç duymadım, ama mum (parafin wax) kullanarak kalıp yapan endüstriyel makinalar var. Bendeki makina sadece termoplastik malzemeleri ve onları da sadece 1.75 mm çapta filament halinde kullanabiliyor.

Buyrunuz bayram şekeri tadında bir kuş :)

İnşaat detaylarını sonra payalaşacağım...

Kanat paneli inşaat aşamaları:

Ufak bir iki değişiklik hariç Ziroli’nin klavuzdaki inşaat adımlarını aynen takip ettim.

Önce ana seren plan üzerindeki yerine sabitlendi:

Sonra firar kenarında sinirlerin altına girip uygun açıda durmalarını sağlayacak çıtayı plana sabitledim.

Sonra tüm sinirler teker teker alt seren üzerine yerleştirilip yapıştırıldılar.

2 numaralı sinirle 1 numaralı sinirin arasına gelen ve aynı zamanda 1 numaralı sinirin açısını belirleyen parçaların bir kısmını yerlerine yapıştırdım. Bu parçalar bir sinir genişliği kadar (3mm) uzundular, Ziroli amca tasarımda gözden kaçırmış sanırım. Dik olan kenardan traşlanarak doğru uzunluğa getirildiler.

W1 siniri de yerine yapıştırıldı.

Bu aşamada tüm sinirlerin arka taraflarını alttaki çıtaya puntolayarak yapıştırdım ve üst ana sereni de yerine alıştırıp yapıştırdım.

Ana sereni firar kenarındaki üst serenin yapıştırılması takip etti

Kanat borusunun geleceği yerde bir tane daha seren var, bu seren 6.4x6.4mm ve balsa olarak tasarlanmış. Başta bunu da ıhlamurla değiştirmek niyetindeydim ama elimde gayet sert balsa vardı bu ölçülerde, onu kullandım. Değişiklik olarak bu sereni bir bölme daha içeri doğru uzatıp w4 sinirine dayadım.

Son olarak da hücum kenarı çıtasını ve aileron’un üst serenini yerine yapıştırdım. Bu seren de 3.2x6.4 balsa çıta.

Bu aşamadan sonra kanat tezgahtan ayrılıp alt arka kısımlardaki serenler yerlerine yapıştırıldılar.

3 numaralı sinire yapacağım kontraplak desteği sonradan eklemeye karar verdim, çünkü bu sinirde açacağım ve kanat borusunun içine gireceği deliğin tam konumunu belirlemek kolay değil. O yüzden bunu sonraya bıraktım, kanatların nihai hizalanma ve borularının yapıştırılma aşamasında bunu yapmak daha uygun olacak.

İki kanadın bu aşamaya gelmesi toplam 2 saat sürdü. ARF uçakları daha yavaş topladığımı söyleyebilirim ve Sümer Abi de bunu doğrulayacaktır:)

Son düzenleme:
Hata bildirimi yapayım :) bu yeni foto yükleme özelliğinde çoklu foto yüklediğimde ilk eklediğim fotoyu en sona atıyor sistem. Yukardaki mesajda tüm fotolar bir tane kaymış :) en sondaki foto aslında ilk foto :) (Edit:foto sıralamasını düzelttim, yukarı dönüp fotoğraflara tekrar bakmanıza gerek yok :D )

Son düzenleme: