Grumman F-9F Panther modeli inşaatı ("Dahta"dan model jet yapımı )

O g,rdüğün 43000, yani rolanti devri. Videoda motorun sadece ilk çalıştırması var, gaz hiç verilmiyor bile :D:D:D
İşte arkadaş zengin olmak böyle birşey, jet motorumuz mu oldu bizim bunları bilelim. :cry::lollol::lollol:

Peki bu durumda" Rölanti nasolsa yeter bunlara tam gaza gerek yok " diye mi düşündün acaba ??? ;D

Biz anlamayız, 141.000 istiyoruz hemde senin motorla. :p

İşte arkadaş zengin olmak böyle birşey, jet motorumuz mu oldu bizim bunları bilelim. :cry::lollol::lollol:

Peki bu durumda" Rölanti nasolsa yeter bunlara tam gaza gerek yok " diye mi düşündün acaba ??? ;D

Biz anlamayız, 141.000 istiyoruz hemde senin motorla. :p

Yahu video benim değil ki :D

ben sizin için 141.000'i görürüm gösteririm merak etmeyin :)

öte yandan, gaz verince kameraların mikrofonları "ne oluyoruz yahu" diyerekten sese müdahale ediyorlar, o yüzden profesyonel ekipmanla kaydedilmediği sürece gerçek sesi videolarda duyamıyoruz malesef.

Ben de tam olarak oraya takıldım videoda... rpm 5 dijit var... tam gazı görüntülemek için 6.ya ihtiyaç duyulacak, bu durumda görüntülenmese de biz sesten onun 100k üzeri olduğunu anlıyoruz heralde doğru mudur? :)

Bu arkadaşın videosunu vereyim bari, daha iyi bir iş çıkarmış. İlk çalıştırmada ECUyu da çekip sağ üst köşeye koymuş görüntüsünü. İkinci çalıştırmayı da gece yapmış, tam gaza çıkınca egzost konisinin nasıl kızardığını görmek etkileyici. Ben de benim motoru ilk kez gece karanlığında çalıştırmıştım egzosu o halde görmüştüm :D

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Motor yine aynı, dahası bu videoda arkadaş mazotla çalıştırmış ki ben de elimde zaten az miktarda olan JET A-1 yakıt bitince mazota geçeceğim.

Kanatlarda servo yerleşimine giriştim.

Aileron servosu 5 ve 6 numaralı sinirler arasına açılacak bir kapağa monte edilecek. Bu standart olarak neredeyse tüm ARF’lerde uygulanan ve benim hiç ama hiç sevmediğim bir yöntem ama şu an için elimdeki en iyi seçenek bu malesef. İdare edivericez artık :)

Servo bölmesi kapağının vidalanacağı 13x6 mm kesitli çıtaları kesip yerlerine alıştırdım:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Servo şöyle bir açıyla monte edilecek:

Ayrıca kanatta mühimmatın tutturulduğu zımbırtıların (pylon) kanada bağlanacağı noktaları belirleyip işaretledim, kanadın içinden de görülebilmeleri için 1mm matkap ile delik deldim.

Kanat dış yüzeyi:

Kanat içindeki yerleri:

Bu noktalara iç taraftan küçük kontraplak destekler yapıştırılarak gavurların “hardpoint” dediği montaj noktaları oluşturacağım. İlerde mühimmat yada boş da olsa pilonları eklemek istersem gerekli altyapı hazır olacak.

Elinde frezesi olmasına rağmen kanal açmak gibi freze işini tornada yapan adama ne denir?

"Versatile" desek mesela olur mu? :D

Bilmem, o dediğin “üşengeç” anlamına gelir mi ki?

:)

Servo bölümleri için pencereler açıldı, hem çerçeveyi güçlendirmek hem de servo bölmesi kapaklarını vidalamak için 13x6.4 mm lik ıhlamur çıtalar yapıştırıldı. Kaplamaları uçlarda 5mm lik bir kısım çıta ile yapışacak ama çıtanın kalan 8 mm lik kısmın açıkta olacağı (kapağın oturması için) şekilde kestim.

Kaplamaları keserken yeni bir testere denedim. Aslında bunlar da daha öncekiler gibi plastik model için yapılmış testereler ama bu yeni olanlar eskilere nazaran biraz daha sağlamlar. Dahası istenirse maket bıçağı sapına takarak istenirse de tek başına kullanılabiliyor. Farklı dişlerde olanları da var... Tabi bunları bulmak diğerleri kadar kolay değil (Türkiye’de satılıyor mu bilmiyorum, ben plastik Hurricane aksesuarlarıyla birlikte Kanada’dan sipariş etmiştim)

Çok temiz kesiyorlar, ki kullandığım testere kaba dişli olanı. Aşağıdaki resimde kapağın 3 tarafı kesilmiş halde mesela :)

Türkiye’de satılıyor mu bilmiyorum,

Satilmadigina bahse girerim. Turkiye’de en ucuz Cin mallarindan baska (o da cok kisitli bir yelpazede) hirdavat malzemesi kalmadi.

Yabancilarin utility knife dedigi, mahalle nalburunda 100’lu paketle sattiklari eskenar yamuk jileti mesela, koctas 6 ay sonra stok yeniledi, o da 3-4 tane 5’li paket.

Marangoz gonyesi denilen gonye disinda herhangi bir cesit gonye bulmak falan mumkun degil. Bulunanlarin da 90 derece verenini henuz gormedim :)

Yakinda Turk mali keser bile bulamayacagiz hirdavatcilarda. :D

Satilmadigina bahse girerim. Turkiye’de en ucuz Cin mallarindan baska (o da cok kisitli bir yelpazede) hirdavat malzemesi kalmadi.

Yabancilarin utility knife dedigi, mahalle nalburunda 100’lu paketle sattiklari eskenar yamuk jileti mesela, koctas 6 ay sonra stok yeniledi, o da 3-4 tane 5’li paket.

Marangoz gonyesi denilen gonye disinda herhangi bir cesit gonye bulmak falan mumkun degil. Bulunanlarin da 90 derece verenini henuz gormedim :)

Yakinda Turk mali keser bile bulamayacagiz hirdavatcilarda. :D

Söylediklerinde haklısın, amma velakin bu plastik modelci aleti, yani elbet biyerde bir mağazanın zulasında vardır, bu plastik modelciler az deli değil :D

Daha önce Hurricane inşaatında bunun muadili olarak MMY'den aldığım Trumpeter marka testere setini kullanmış ve anlatmıştım malum. Onla bunun en temel farkı bu yeni olanların daha kalın ve daha sert bir çelik olması. Diğerleri aslında daha bile temiz ve ince kesiyorlar ama fazla yumuşaklar ve bazen eğilip bükülebiliyorlar. Bu meret pek eğilecek gibi görünmüyor ama zaman beni yalancı çıkartabilir tabiki. Ayrıca Tamiya'nın da bunun gibi bir testeresi var, bıçağının da yeri geldiğince çıkartılabileceği ve gayet ince temiz kesimler yapabilecek… Yani çok umutsuz değilsiniz, heliyi bırakıp dahtadan uçak yapmaya başlayabilirsiniz :D

En kötü ben bu meretleri toptan getirtirim Türkiye'de satarım, hele siz bir yapmaya başlayın uçakları :evil::evil::evil: