Grumman F-9F Panther modeli inşaatı ("Dahta"dan model jet yapımı )

Depomuzun şekli netleştiğine göre hızlıca kalını hazırlamaya girişmek gerekli. Turbinin yerdeki denemelerini bu depoyla yapmayı planlıyorum ki tam anlamıyla uçakta çalışacak sistem test edilmiş olsun. Ayrıca motor çalışırken depoyu evirip çevirerek uçuş sırasında karşılaşılabilecek pozisyonlarda yakıt emişi nasıl oluyor sisteme hava giriyor mu girmiyor mu gibi mevzuları da görme şansım olsun istiyorum.
:lol:.

Her durumda header tank kullanacaksın değil mi?

Ufak bir mudahele ile kutsal kasemiz “kalıp hazırlıklarına başlamaya” hazır hale geldi :)
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Flanşları tasarlarken m3 civata somunla tuttururum diye planlamıştım, ama elimdeki civataların boylarını kontrol etmeden flansların kalınlığını 10mm olarak tasarlayıp basmıştım. Meğer elimdeki en uzun civata 20 mm imiş :) iki tane 10mm lik flanştan geçince ucuna somun takacak yer kalmıyor :) ben de bir kalıbın deliklerine matkapla giriştim ve hepsini 3-5 mm içeriye kadar 5.5 mm ye genişlettim. Civata başları deliklere girdi sorun çözüldü. Kalıbın geri kalan parçaları için de tasarımdaki flanşlar 5er mm ye düşürüldü ve arka kalıbın ilk yarısı basılmaya başlandı.

Nasipse kalıp alma işlemini ne zamana planlıyorsun Evren hocam ?

Herşey yolunda giderse deponun bu ön kısmını perşembe akşamı kalıba yatırabilirim.
Arka kısmın kalıp yarılarının baskıları anca çarşamba günü biter, baskının kalitesinde büyük bir sorun olmazsa onları da cuma yada cumartesi günü kumaşları yatıracak hale getirebilirim. Depo da önümüzdeki pazartesi salı gibi kullanıma hazır olur. Takip eden haftasonunda da motoru ateşleriz kısmetse :thumbup:

Kalıpların kaba tesviyesini 320 numara ıslak zımpara ile yaptım, en dipteki düşük eğimli alan haricinde gayet iyi yüzey kalitesi. O kısma da yoklama macunu sürdüm kurumaya bıraktım. Yarın kalıp içleri boyanmaya hazır hale gelir gibi görünüyor.

Arkanın ilk yarısı basılıyor, elimde kalan az miktar beyaz filamenti bitireyim diye bekliyorum :)

Beyaz bitince yeşile geçip sonra kendi haline bırakacağım makinayı...

Çok renkli bir kalıp olacak :) ön taraf kırmızı, arkanın bir tarafı yeşil beyaz, diğer tarafı kırmızı siyah olacak :D:lollol::lollol::lollol:

Son düzenleme:
Ufak bir mudahele ile kutsal kasemiz “kalıp hazırlıklarına başlamaya” hazır hale geldi :)

Flanşları tasarlarken m3 civata somunla tuttururum diye planlamıştım, ama elimdeki civataların boylarını kontrol etmeden flansların kalınlığını 10mm olarak tasarlayıp basmıştım. Meğer elimdeki en uzun civata 20 mm imiş :) iki tane 10mm lik flanştan geçince ucuna somun takacak yer kalmıyor :) ben de bir kalıbın deliklerine matkapla giriştim ve hepsini 3-5 mm içeriye kadar 5.5 mm ye genişlettim. Civata başları deliklere girdi sorun çözüldü. Kalıbın geri kalan parçaları için de tasarımdaki flanşlar 5er mm ye düşürüldü ve arka kalıbın ilk yarısı basılmaya başlandı.

Bana biraz Magdeburg kürelerini hatırlattı sanki!...

Filament sensoru olmayan biz geribanlar ne yapalim?? :cry::p

Önce bir sor kullandın mı filament sensörünü diye :) ben uyanık ve ayıkken kendi işimi filament sensörüne bırakmam, pür dikkat takip ettim filamenti, son bir cm si kalınca manuel olarak "filament değiştir" komutu verip yeşile geçtim. Bu da filament değiştirdikten sonraki ilk anlarda baskının görünümü:

Zaten azıcık filamentim kaldı idareli kullanmaya çalışıyorum, filament sensörü görmez etmez farketmez bittiğini o zamana kadar olanlar da boşa gider çöp olur neme lazım. Tamam teknolojiden faydalanıyoruz ama körü körüne de güvenmemek lazım dimi :p

Bana biraz Magdeburg kürelerini hatırlattı sanki!...

Sabah sabah güldürdünüz beni, Allah da sizi güldürsün :thumbup:

Lafı geçmişken, 3D yazıcıdan çıkma Magdeburg küreleri ile deneyi tekrarlasak mı acaba? :) kesin birisi yapmıştır gerçi...

Daha önce demiştim; bir mühendislik eseri diye. Dediğim çıktı :saygilar::bravo::bravo::bravo:

Teşekkür ederim :):saygilar:

Kalıbın arka kısmının baskısının zaman planlamasında ufak bir hata yapmışım. İşin aslı zaman planlaması falan yapmadım :D zamandan çok filament gramajlarına kilitlenip zaman için ince hesap yapmadım. Sonuç itibariyle, evden çıktığımda baskı %96'da idi... yani printer gün boyu boş yatacak anlamına geliyor bu da :mad: neyse sağlık olsun diyelim, eve dönünce diğer tarafı basmaya başlarım, akşam için elimi oyalayacak yeterince iş var listede :)

Sabah itibariyle arka kısım ilk yarısı şu haldeydi: