Grumman F-9F Panther modeli inşaatı ("Dahta"dan model jet yapımı )

Bugün yolculuk hazırlıklarının arasına toplam 60-70 dakikalık video çekimi ve ilave olarak da bir saatliğine sahaya gidip panteri pistle ilk kez buluşturma etkinliği sıkıştırıverdim (deli işte :evil::evil::evil:)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Taksi testlerinden de ufak bir kesit:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Genel olarak yer kontrolü çok rahat diyebilirim. Zaten burundan tekerlekli bir modelden de bu beklenirdi. Frenler de gayet güzel çalışıyorlar. Frenleri 3 pozisyonlu bir anahtara tanımladım, anahtar ilerideyken frenler kapalı, ortada yumuşak hafif bir fren, en aşağıda da tam fren yapıyor. Tam frende 80mm lik edfnin tam gazında bile modeli sımsıkı tutuyorlar, hatta tam gazda hızlı bir şekilde giderken gaz kesmesem bile tam frenler modeli rahat bir şekilde durdurabiliyor. Yumuşak frenler de gaz kesiliyken modeli tatlı bir şekilde yavaşlatıp durduruyorlar. Yani fren ayarları gayet güzel oldu.

Sağ teklerleğin lastiğinde bir “balans” sorunu var, tıkır tıkır sallıyordu modeli, bir ara el atmam gerekecek :)

Evde çektiğim videoları da seyahatte fırsat buldukça işleyip yayınlayacağım en azından 3-4 bölüm çıkar, bir de bugünkü taksi testlerinin tam videosu var tabi. Maksat konu soğumasın :coolxf:

Bugün yolculuk hazırlıklarının arasına toplam 60-70 dakikalık video çekimi ve ilave olarak da bir saatliğine sahaya gidip panteri pistle ilk kez buluşturma etkinliği sıkıştırıverdim (deli işte :evil::evil::evil:)
Valla sürpriz oldu Panterİ sahalarda görmek :halay:Ama model gerçekten çok güzel gözüküyor :hoppa:
Evde çektiğim videoları da seyahatte fırsat buldukça işleyip yayınlayacağım en azından 3-4 bölüm çıkar, bir de bugünkü taksi testlerinin tam videosu var tabi. Maksat konu soğumasın :coolxf:
Biz de sen yokken hangi konuyu takip edeceğiz diye düşünüyorduk ki, videolari imdadımıza yetişti :yuppi:

Sana şimdiden iyi yolculuklar Evren hocam :saygilar:

Valla sürpriz oldu Panterİ sahalarda görmek :halay:Ama model gerçekten çok güzel gözüküyor :hoppa:

Aslında Süper Kobrayı da götürüp dandik gövdenin ilk uçuş denemesini yapmak niyetindeydim ama vakit olmadığını görünce onu evde bıraktım :)

Model evde çok büyük görünüyordu, hatta arabaya ve asansöre milimetrik sığdı diyebilirim, ama sahada gözüme çok küçük göründü :embarras:
Sana şimdiden iyi yolculuklar Evren hocam :saygilar:

Teşekkürler Adminim :saygilar:

Buarada ufak bir de ekleme, Şu bizim mahlledeki komşu deliyle de dün haberleştik ve o da bugün uçuşa geldi. Sahada bihayli sohbet ettik, şu anda Jerry Bates tasarımı 1/4.5 ölçekli Hawker Fury modelini inşa ettiğini anlattı, fotoğrafı var mı ne aşamada şu anda falan diye sorunca da aa forumda var dur bir dakkika dedi, acaba hangi forumu açacak derken bir baktım RC Scale Builder forumuna girdi adam, orda konusu varmış o inşaatın. Yahu dedim ben de ordayım :) kullanıcı adımı söyleyince de e ben seni tanıyorum oradan demez mi adam :) Neyse dönünce sohbet edecek çok şeyimiz olduğu da kesin amcayla. Adamın inşaat fotoğraflarına bakıyorum, yapıştırıcı seçimlerimiz, 3D printerlarımız, kullandığımız alet edevatlar falan hep aynı :halay::halay::halay:

Son düzenleme:
Neyse dönünce sohbet edecek çok şeyimiz olduğu da kesin amcayla. Adamın inşaat fotoğraflarına bakıyorum, yapıştırıcı seçimlerimiz, 3D printerlarımız, kullandığımız alet edevatlar falan hep aynı :halay::halay::halay:
Ruh eşimi buldum diyorsun yani ;D:lollol:

Valla hic beklemedigim yerden geldi, modelin piste gitmesi... :thumbup:

:)

Genelde yapmayı sevdiğim bir uygulamadır bu aşamalarda, biraz güneş alsın, D vitamini olsun kemikleri güçlensin falan :)

Amcanin da ayni frekansta titresiyor olma ihtimalinin yukselmis olmasi da ayri bir guzellik.

Adamın titreşim frekansı Sümer abiye de uyabilir :) iddiasına göre kendi kendisine şöyle şeyler de geliştiriyormuş:

Kendi ifadesiyle:

"This is something I made myself. Basically it is a decoder for Futaba SBus or SBus2 with dual receiver and dual battery. It has 32 outputs, all individually adjustable for centre and endpoints. I also included FrSky S.Port for telemetry not having to buy the very expensive Futaba sensors. "

Simdiden iyi yolculuklar :)

Teşekkürler, rotanın Türkiye üzerinden geçmesi kuvvetle muhtemel, geçerken el sallarım :D

Evren bey, cıscıbıl götürmüşsün garibi piste. İnsan bir çul çaput bir şey atar üstüne. Utandıracaksın diğerlerinin yanında... :lollol: Ama uçabilmek için tüyleri çıkmadan önce yürüme antremanları yapması lazım, değil mi ama...

Ömer Bey, böyle cıscıbıl çıkınca güneşe daha faideli oluyor, daha çok D vitamini üretiyor diyorlar :evil: