Grumman F-9F Panther modeli inşaatı ("Dahta"dan model jet yapımı )

Buarada ufak bir de ekleme, Şu bizim mahlledeki komşu deliyle de dün haberleştik ve o da bugün uçuşa geldi.
Abi bu Muscat neymiş yaaaa. :eek: Valla ben çok korktum, Fox River gibi biryer galiba :lollol::lollol:

Model küçük değil, pist fazla büyük Evren hocam. :) Naked Panther çok formunda gözüküyor. %p Sanki frenleri test ederken biraz daha gaz açsan tekerleri yerden kesecekmiş gibiydi. :D

Hurriyi bu kadar takip edememistim ama panteri cok sıkı takip ettim. Simdi videoyu izlerken fark ettim, sanki modeli ben de yapmisim gibi geldi. Evet orasini da oyle yapmistik falan derken buldum kendimi :D Sunlari da soyle yaptik onu sonra anlaticam dedigin yerlerde, orasini da ben anlatayim, simdi soyle falan diye lafa girecekmisim gibi :D

Yav pist ne kadar genişmiş ki, model ufacık görünüyordu. Yanında birisi olunca modelin gerçek boyutları daha iyi anlaşılıyor. Yürüyüşü gayet iyiydi, uçuşunu da hayırlısı ile görürüz inşallah. :bravo:

Teşekkürler Ömer Bey :) Vallahi piste koyunca o gün yanımdaki arkadaşa aynen "yahu bu meret evde kocaman görünüyordu, asansöre ve arabaya ucu ucuna sığdı, şimdi pistte küçücük görünüyor" demiştim :)

Vay be 8 ay olmuş mu ya ? Daha dün gibi dahtaları kutularından çıkardığımız gün ;D

İlk videodan buyana 8 ay oldu gerçekten de, ama inşaata başlayalı 7 a y oldu, e bir ay da Türkiyedeydim, eder net 6 ay... Sümer Abi'nin dediği gibi 6 ayda bunca şey yapmam pek normal değil, kesin biyerlerde bişeyleri unutmuşumdur, en iyisi sıfırdan yeniden başlayayım :evil::evil::evil::evil::evil:

Bu arada bu seri güzel oldu, senin yokluğunu hissetmiyoruz :)

Teşekkürler, burada ilk hafta bihayli yoğun geçti, video işlemeye pek zaman ayıramadım ama ikinci hafta daha rahat olaca inşallah gelmeden çektiğim tüm videoları işleyip yayınlayabilirim.

Boyutunu bende bu videoda idrak edebildim :laugh: maaşallah diyorum %p

Teşekkürler :)

Hurriyi bu kadar takip edememistim ama panteri cok sıkı takip ettim. Simdi videoyu izlerken fark ettim, sanki modeli ben de yapmisim gibi geldi. Evet orasini da oyle yapmistik falan derken buldum kendimi :D Sunlari da soyle yaptik onu sonra anlaticam dedigin yerlerde, orasini da ben anlatayim, simdi soyle falan diye lafa girecekmisim gibi :D

:)

Abi Hurri yarı yarıya ithal sayılırdı, bu halis mulis %100 :RCKolik: üretimi :thumbup:

İstersen, sen de bir video çek, istediğin bölümü sen anlat, yayınlayalım :)

Şaşılacak derecede hızlı ilerliyor bu iş. Jet oluncamı böyle oluyor anlamadım, adı üstünde herhalde jet gibi :D
Hayır bakıyorum bakıyorum nasıl olduğunuda çözemiyorum. Adam deli, uçağın gagasını bile kendi yapıyor bide :lollol:

Ben hem şaşıorum hem şaşmıyorum :)

aslında tam beklediğim hızda ilerliyorum, bkz konunun 5 numaralı mesajı :)

bir yandan da nasıl bu kadar hızlı ilerliyorum ona da şaşıyorum.

Bu gaga tasarladığım 3. yaptığım 2. gaga :)

Selam Evren abi, jet motorun içine kaçabilecek pla parçalarından bahsettiğin bölümde, belgeselini izlediğim ama tam hatırlamadığım bir konu aklıma geldi; yolcu uçaklarındaki bulunan jet motorların yere çok yakın olmasından kaynaklı pistteki yabancı maddelerin motorun içine kaçması sonucu oluşan ağrıza ve çözümü ile ilgiliydi.
.Sen bunun ile ilgili bir önlem alacak mısın? Jet motorlu modellerde de bu problem yaşana biliyor mu?

Selam Evren abi, jet motorun içine kaçabilecek pla parçalarından bahsettiğin bölümde, belgeselini izlediğim ama tam hatırlamadığım bir konu aklıma geldi; yolcu uçaklarındaki bulunan jet motorların yere çok yakın olmasından kaynaklı pistteki yabancı maddelerin motorun içine kaçması sonucu oluşan ağrıza ve çözümü ile ilgiliydi.
.Sen bunun ile ilgili bir önlem alacak mısın? Jet motorlu modellerde de bu problem yaşana biliyor mu?
Hezarfen'de halen THY'de B737 kaptanı olan ve askeriyede Phantom uçurmuş olan bir arkadaşımız var. Askeri uçakların motorları turbojet olduğu için yerdeki bir kağıt parçasından bile çekinir, temizletirlermiş. Modern yolcu uçaklarının motorları turbofan olduğu için giren yabancı cisimler fanın santrifüj etkisi ile motorun çekirdeğine girmeyip yanından geçerek dışarıya atıldıkları için etkileri sandığımızdan az olurmuş.
Modelde kullanılan türbin ise maalesef turbojet! Ama genellikle motorun girişine tel süzgeç gibi bir eleman koyup riski en aza indiriyorlar. Bir de hava giriş yolu bu modelde olduğu gibi kıvrımlı ise, hava aynen burnumuzun kıvrımlarından geçer gibi geçip içerdiği partikülleri hava kanalında bırakacaktır.