Grumman F-9F Panther modeli inşaatı ("Dahta"dan model jet yapımı )

Gövdedeki işler bitince tekrar kanatlar yöneldim. Astar macun tesviye aşamasında ilk turu epey önce tamamlamıştım. Ama aileronlar hala kaplı değildi çünkü menteşeleme ve kontrol yekelerini tamamlamamıştım. İlk iş aileron servolarını kanat içine monte edebilmem gerekliydi. Yine 3boyutlu printer ve ABS kombinasyonuna yöneldim, hem kapak hem servo çerçevesi olan bir tasarım yapıp birkaç iterasyon sonrasında nihai haline kavuşturup bir çift bastım. Servoları da bunlara sabitleyip kanada monte ettim. Servoların yerleri netleşince de aileronlarda kontrol yekelerinin yerlerini belirleyip kestim, yekeleri alıştırdım. Aileronların uçlarıyla kanat ucu yakıt tankları arasında kalan boşluğu doldurmak için de hafif balsadan parçalar ekleyip şekillendirip cam elyafı kumaş ve eposki ile kapladım. Kaplama sonucunda zaman kazanmak için aileronları 3D yazıcının tablası üzerine yerleştirip tablayı da 60 dereceye ısıttım :) epoksinin kürlenmesini önemli bir şekilde hızlandırdı :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Elimde fotoğraf yok ama modelde kullanılacak tüm pushrodları da aradan çıkardım. Her push rod bir ucu dişli 4-40 çelik çubuğun boyunun ayarlanıp diğer ucuna gümüş lehimi ile (Silver solder) bir "coupler" lehimlenmesiyle hazırlandı. Push rodlar servo tarafında kilitli klevis ile kontrol yüzeyi tarafında ise ball link ile bağlanıyor olacaklar.

Yine fotoğraflamadım ama kanatlarda flap servoları için de ABS kullanarak çerçeveler bastım ve her iki servoyu da yerlerine monte ettim, pushrodları da takıldı hazır bir şekilde flapların montajını bekliyorlar. Hem aileroın hem de flap servoları kanada takılınca kablolamayı da halledebildim. Şu an model üzerindeki tüm servolar powerboxa bağlı ve çalışır durumda, kontrol yüzeylerinin nihai montajlarının yapılmasını bekliyorlar.

Geriye kalan işler;
  • aileronlar tesviye edilip modele nihai olarak monte edilecekler.
  • Aileronların montajını takiben flaplar da monte edilebilecek.
  • Rudder ve elevatör de nihai olarak monte edilecek
  • motor kapağına kilitler eklenecek
  • elevatör servolarının üzerine birer kapak yapılacak.
Sonrasında radyo kurulumu son kontroller ve maiden...

Bu hafta işyerinden sürpriz bir darbe yemezsem önümüzdeki haftasonuna model hazır olur, ama havalar fena bu aralar, haftasonu uçmaya elverişli olabilecek mi ondan da emin değilim, kısmet diyelim :)

Bu hafta içinde yeni bir boya tabancasının da elime geçmesini bekliyorum, o meret gelince fırsat olursa kanatları boyayabilirim, vakit olmazsa kanatlar boyasız olarak da çıkabiliriz maidene...

Şimdilik bu kadar :)

Ha gayret! ? Çoğu gitmiş, azı kalmış!

...
Bu hafta işyerinden sürpriz bir darbe yemezsem önümüzdeki haftasonuna model hazır olur, ama havalar fena bu aralar, haftasonu uçmaya elverişli olabilecek mi ondan da emin değilim, kısmet diyelim :)
...

Havalar fena derken, ne kadar fena? Çünkü bizim buralar harbi fena...

Havalar fena derken, ne kadar fena? Çünkü bizim buralar harbi fena...

Rüzgar fırtına açısından fena, ama bugün ilave olarak yağmur bile yağdı :) iki hafta önce de bir yağmıştı. Bu da demektir ki bu senenin kotasının dolması için sadece bir yağmur kaldı :)

Sizin oradan bizim resim servera erişim engelli bu durumda. İnşallah geçici bir durumdur.

Görünüşe göre evin interneti ile ilgili geçici bir problem yaşamışım. Mobil internet üzerinden hiçbir sıkıntı görünmüyor. Eve dönünce modemi bir kapatıp açayım en iyisi :)

Buarada ufak bir bilgi eklemek zorunluluğu hissettim.

Yukarıdaki fotoğraflarda görünen servo üzerindeki pirinç zımbırtıların yönü normal montaj için doğru değil, aman diyeyim bunları görüp de böyle monte etmeyin servonuzu :) Servoları çerçevelere arkadan monte ettiğim için bu şekilde taktım ama standart alışageldik uygulamada o pirinç zımbırtılar da ters olmalı. İşin özü, pirinç zımbırtıların geniş olan tarafı her zaman servonun monte edildiği çerçeve tarafında olmalı. Servo vidasının girdiği tarafta pirinç zımbırtının da ince ağzı olmalı.

İniş takımı kapaklarımız hazır :thumbup: Ufak tefek ince ayar yapacağım. Açılıştaki gecikme gereksiz fazla, onu biraz azaltacağım. Bir de sağ tekerlekle gövde arasında ufak bir sürtme var onu gidermem gerek.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Elevatörler ve rudderlar da nihai olarak yerlerine yapıştırılıp pushrodları ve servo bağlantıları tamamlandı.

An itibariyle gövdedeki tüm sistemler çalışır durumda. Ama açıkçası rudder sistemi hiç içime sinmiyor, şu aşamada yapabileceğim birşey yok ama ilk fırsatta komple yeni bir rudder sistemi yapıp bunu kesip yerine yenisini yerleştirme niyetim var... hele bir uçsun da sonra bakacağız buna da...

Bugün beklediğim paket de elime geçti, pantheri ilgilendiren iki şey vardı içinde, birisi yeni 1mm lik tabancaydı. elimdeki iki paasche airbrusha iyi bir ekleme oldu, umarım onlar kadar da kaliteli ve uzun ömürlü çıkar. Kanatları bununla boyayacağım.

İkinci şey de “oramask” maskeleme rulosu geldi. milliyet işaretleri ve yazılar için bu vinil maskeleme folyosundan maskeler kesip model üzerinde boyayacağım. Tabi bu meret Hurricane’de de kullanılacak :)