Grumman F-9F Panther modeli inşaatı ("Dahta"dan model jet yapımı )

Hakkın rahmetine kavuşmuş adamın arkasından konuşmuş gibi olmayalım da :)

En çok da biz uçak modelcilerinin iyi bilmesi gereken bir bilim adamı olduğuna inanıyorum.:saygilar:

Eğer en önemli şey içten yanmalı motorlar dersek tamam, ama iş kanatlara gelecekse o zaman Stokes (ve Reynolds) derim :)

Güzelce kapanan 9F panther'in tekerlek kapağının hız nedenli oluşan dış basınç düşmesindenl aralanacağını ta 300 yıl önce görmüş. :)

Açıkçası kapakların açılmasındaki ana etkenin bu olduğunu sanmıyorum, işin çoğunu yapan hava girişlerinden gövde içinde giren havanın "Ram" basınç etkisi bana göre. Bernoulli etkisini tabiki gözardı edemeyiz ama tek başına o bu kapakları açabilir miydi ben pek emin olamıyorum. Üşenmezsem bir ara her iki etkeni de hesaplar sonuçlarını karşılaştırırım :D

Hakkın rahmetine kavuşmuş adamın arkasından konuşmuş gibi olmayalım da :)

Eğer en önemli şey içten yanmalı motorlar dersek tamam, ama iş kanatlara gelecekse o zaman Stokes (ve Reynolds) derim :)

Açıkçası kapakların açılmasındaki ana etkenin bu olduğunu sanmıyorum, işin çoğunu yapan hava girişlerinden gövde içinde giren havanın "Ram" basınç etkisi bana göre. Bernoulli etkisini tabiki gözardı edemeyiz ama tek başına o bu kapakları açabilir miydi ben pek emin olamıyorum. Üşenmezsem bir ara her iki etkeni de hesaplar sonuçlarını karşılaştırırım :D
Arkasından konuşuyoruz, ama saygı ile yad ederek...;D
Bernoulli uçak filan düşünmemiştir perensiplerini açıklarken, sadece sonuçta onun perensiplerine dayanıyor demek istedim.

Mutlaka iki faktörde etkili olmuştur.
Hep aklımda olan; Bir boing 747 nin yaklaşık 184 mph (stall hızı) hızda 450 ton ağırlığını havaya kaldırabilen 550 m2 kanatlarIdır. m2 de 818 kg kaldırma etkisi. :rolleyes:Bunun ne kadarı kanat üstünde oluşan etki , ne kadarı hucum açısı etkisi bilmiyorum da, yinede azımsanacak bir şey değildir herhalde. ?
Yinede siz gereken önlemleri alıp panther'i jilet gibi yapmadan rahat edemeyeceksiniz.:saygilar:
Keyifle izlemeye devam ediyoruz. Kolay gelsin.?

Plotter/cutter ile ilk vinil maske kesme ve bu maskeyle ilk boyama denememi yaptım!

Boyama açısından daha zor (çok renkli) olmasına rağmen şekil olarak daha kolay olduğu için gövdedeki milliyet işareti ile başlamaya karar verdim.

İlk iş Fusion 360 kullanarak işareti bilgisayarda çizip bunu kesicinin yazılımının anlayabildiği formatlardan biri olan DXF dosyası olarak kaydettim.

Kesicinin yazılımında bu dosyayı açıp modelin ölçeğine göre boyutlandırdım ve kesiciye yollayarak vinil maske filmi üzerinde kesmesini sağladım. Doğru bıçak derinliğini ve kesme hızını bulmak için iki deneme yapmam gerekti.

Kesilmiş maskenin üzerine transfer filmini yapıştırıp maskeyi arkalık kağıdından ayırdım. Model beyaz olduğu için arka plan rengi olarak beyaz boyama aşamasını atlayabildim ve direk lacivert olan kısımları boyamak için maskenin ilgili kısımlarını söktüm. Lazerli gönyemi kullanarak gövde eksenini belirleyip maskeyi de yine lazer yardımıyla hizalayıp yerine yapıştırdım. Transfer filmini sökünce geride sadece maske kalmış oldu.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Maskenin etrafını da maske bantıyla çevreleyip açıkta kalan alanları airbrushla lavicerte boyadım.

Sonra ortada kırmızı olması gereken şeritlerin üzerindeki maskeleri söktüm, alltaki beyaz açığa çıktı.

Etraftaki lacivertleri maske bantıyla korumaya alıp kırmızıları boyadım.

Kırmızılar boyanınca tüm maskeleri söktüm ve sonuç:

Beklediğimden çok daha kolay ve hızlı oldu, gövdedeki tüm işaret ve yazıları yapasım geldi :)

Gerçekten çok profesyonel ve süper olmuş :thumbup:

Teşekkürler, tam alet işler el öğünür durumu ???

Kesmek için tam olarak ne kullandık, ben anlamadım :rolleyes: Bunun için printer tarzı özel bir cihazımız var da benim mi haberim olmadı ?

Bu mereti bir iki ay kadar önce hanım getirdi eve, gözlerim parladı aleti görünce çünkü gayet zengin bir kullanım alanı var benim gibi scale model yapanlar için. Makina gelince hemen “oramask” maskeleme folyosunu da sipariş etmiştim ama kullanmak anca bugüne nasip oldu. Sonuç beklediğimden de iyinoldu açıkçası. Bu meret hurricane için de çok işe yarayabilecek birşey. Ayrıca maske folyosu yerine direk yüzeye yapıştırılacak vinil folyolar kullanarak perçin detayları, bakım kapakları vb ölçekli detaylar da yapılabiliyor.

Ağzından bal damlıyor usta :)

Makinamız bu:
Küçük bir masaüstü mürekkep püskürtmeli yazıcı boyutlarînda birşey. (Mavi Folyo genişliği 200mm, bunu referans alabilirsiniz)

İçinde mürekkep püskürten kafa yerine içinde no:11 bıçak olan bir kafa var ve bu bıçakla folyoyu kesiyor.

Bu da aynı maskenin diğer taraf için kesilmiş hali:

Bak mahçup oldum şimdi. Ama gerçekten çok teşekkür ederim.
Maketçiler arasındaki klişe tartışma geldi aklıma. Scale model yaparken "bire bir aynısı mı olmalı?" yoksa "bu model aynı olmak zorunda değil, rengi veya kamuflaj paterni istediğim gibi, ya da imkanlarını çok da zorlamadan, hatta biraz da fantezi katayım"cı mı yaklaşmalı? Hatta rahmetli Barkın'ın bu konuyu hicveden bir maket ile mansiyon ödülü aldığı bir çalışması vardı: bir masanın üzerine konmuş bir model etrafında toplanmış üç tane jüri üyesi modeli işaret ediyor ve bir tanesi "bunun rengi doğru ama scale effect nedeniyle %10 daha açık ton kullanılmalıydı, I-ıh! Olmamış" diyor.

Katiliyorum aynen! Herkesin cani cekiyor sonra... ???

Helicilere yok! Scale yapıp kendi fusilerini kendi boyuyanlar ayrı ama :) onlara hep destek tam destek :)

Buarada ben de elalemin makinasıyla gerdeğe giriyorum ya neyse ???

Bak mahçup oldum şimdi. Ama gerçekten çok teşekkür ederim.
Maketçiler arasındaki klişe tartışma geldi aklıma. Scale model yaparken "bire bir aynısı mı olmalı?" yoksa "bu model aynı olmak zorunda değil, rengi veya kamuflaj paterni istediğim gibi, ya da imkanlarını çok da zorlamadan, hatta biraz da fantezi katayım"cı mı yaklaşmalı? Hatta rahmetli Barkın'ın bu konuyu hicveden bir maket ile mansiyon ödülü aldığı bir çalışması vardı: bir masanın üzerine konmuş bir model etrafında toplanmış üç tane jüri üyesi modeli işaret ediyor ve bir tanesi "bunun rengi doğru ama scale effect nedeniyle %

Estağfurullah abi ne demek.

Rahmetlinin o diaromasını çok iyi biliyorum, “perçinsayar” tayfasına çok başarılı ve ince bir eleştiri aslında.

Daha önce de pek çok kereler yazıp çizdik, aynı olması değil gerçeği gibi görünmesi önemli. Çoğu zaman başarılı modellerde bir ilizyon söz konusudur. Geçen seneydi sanırım Emre (Kaman) ile bir airwolf modeli üzerinde konuşuyorduk, eleman harika bir iş çıkarmış, ama boyama konusunda anlattıkları bu mevzuya çok iyi bir örnek... Arkadaş iş edinmiş, filmdeki helikopterin boyanmasında kullanılan boyayı bulmuş almış, aynı üretici tamamen aynı boya. Ama gel gör ki modele uygulanınca ortaya çıkan sonuç bambaşka :) eninde sonunda o boyayla epey bir oynayarak gerçeği gibi “görünen” bir boya elde edebilmiş :)