Günün Videosu

Uçaklarla ilgilendigimden dolayi heli sınıflarını bilmiyorum. Mesela trex 450 - 750 filan duyuyoruz. Mehmet abi buna herhalde 7500 veya 75000'lik diyebiliriz. :lol::lol::lol:

Yok, buna direk 1/1 diyoruz. Fakat ben de yapıcam uzaktan kumandalı, şu bizim emektarı. :lollol::lol::lol:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

EAA AirVenture 2019 videosu. İzleyenler çok keyifli sahneleri olduğunu bilir; izlemeyenlere bir hatırlatma olsun.:saygilar:
Gösterideki uçaklar arasında Evren Bey'in twin mustang i de var! Çok güzel:)
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Vay gidi Masserschmitt nelere kadir! Videodaki abinin modellediği ME 323 aslında dev bir motorlu planör. Planör ama, tank taşıyabilecek kapasitede bir planör. İlginç bir makine ortaya çıkarmışlar yine. Yükleme için gövdenin burun kısmından açılması benim ilgimi çekmişti mesela. Ben bunun daha sonra geliştirildiğini sanırdım. Sistem Myra (ANTONOV)'daki gibi...

Vay gidi Masserschmitt nelere kadir! Videodaki abinin modellediği ME 323 aslında dev bir motorlu planör. Planör ama, tank taşıyabilecek kapasitede bir planör. İlginç bir makine ortaya çıkarmışlar yine. Yükleme için gövdenin burun kısmından açılması benim ilgimi çekmişti mesela. Ben bunun daha sonra geliştirildiğini sanırdım. Sistem Myra (ANTONOV)'daki gibi...

Güzel bir model ve video, teşekkürler paylaşım için :thumbup:

Bunlar zamanı için müthiş makinalar. Me 323 aslen Me 321 dev kargo planörüne dayalı bir tasarım. Almanlar savaşın başında planörlerle havadan asker indirmenin ne kadar başarılı olabildiğini uygulamalı olarak görünce İngilterenin işgal planında askerleri kek gibi indirmemek, yanlarında biraz olsun ağır silah veya zırhlı birlikler de indirebilmek için böyle bir "dev" planör tasarımına giriştiler. Şartnameye göre planörün çekicisiyle birlikte bir 88mm lik topu veya Panzer4 tankını taşıyabilmesi gerekliydi. E planörün motoru yoktur, bu kadar büyük bir mereti don lastiğiyle havaya fırlatamayız da :D koca kanalı da geçmesi gerekecek malum, o zaman bunları havada çekmek için de güçlü bir uçak lazım diyerekten önce üç motorlu meşhur Ju 90 uçaklarını kullanmışlar ama sonradan bu da yetmemiş, iki tane Heinkel 111 bombardıman uçağını kanatlarından ucundan birbirine CApon yapıştırıcısı ile yapıştırıp, ek yerini sağlamlaştırmak için de araya bir motor ekleyip toplam 5 motorlu iki gövdeli bir "Zwilling" yapmışlar (He 111Z).

Bakınız bir adet HE111Z dev planör ME321'i çekerken:

Sonrasında Japonların başı amerikayla pasifikte derde girdiğinden olsa gerek, CApon yapıştırıcıları kalmayınca Alamanlar da He111 Zwilling yerine 3 tane Me110u at arabasına bağlar gibi planöre bağlayıp çekmeye başlamışlar, inanmazsanız bakın:

En sonunda da "çek çek nereye kadar kardeşim" nasılsa ne ingiltereyi ne rusyayı işgal edemedik, bari kargo uçağımız olsun diyerekten planörün kanatlarına 6 motor takmışlar olmuş size Me323 :)

Aslına bakarsanız tipik bir Alman mühendisliği sonucunu görüyoruz, müthiş bir mühendislik, etkileyici ama sonuçta bir işe yaramayan bir makina...