GYRO - FBL Unite Pad Nedir ? Ne işe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bu yazımızda model helikopterlerimizde kullandığımız "GYRO" nasıl monte etmemiz gerektiğini, "Gyro Pad" seçimi ve montajı sırasında dikkat edilmesi gereken hususları paylaşmaya çalışacağız.

GYRO - FBL Pad Nedir ?
GYRO / FBL'nun heli üzerinde fiziksel montajı sırasında kullanılan çift taraflı yapışkan yüzeye sahip süngerimsi, vibrasyonu sönümlendiren malzemedir. Gyro ve dolayısıyla kuyruk performansını ciddi şekilde etkileyen kritik bir ekipmandır. Genelde cihaz ile beraber paket içinde gelmektedir.

Nasıl Uygulanır ve Kullanılır ?
Elektrikli ve nitrolu modellerin vibrasyon dereceleri farklıdır. Bu nedenle GYRO uygulaması kullanılan model tipine göre değişkenlik göstermektedir. Elektrikli modellerde sadece 1 adet ince pad kullanımı yeterli olurken, nitro modellerde 2 pad arasına metal plaka kullanımı gerekebilmektedir.

En uygun ve doğru uygulama şekli için kullanılan GYRO'nun manualli referans alınmalıdır. Bazı durumlarda ender de olsa manual harici kullanıcı tespit ve önerilerinin de dikkate alınmasında fayda olabilmektedir.

Aşağıda "Spartan Gyro" nun manualden alınan PAD uygulama tavsiyesini görebilirsiniz.

[attachimg=1]

GYRO Pad Nedir ? Ne işe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yedek PAD olarak ise, sizlere gerek 450 gerekse 500 sınıfı helilerimde hem GP780 hem de Spartan ile problemsiz kullandığım, fiyat olarak da oldukca uygun aşağıdaki ürünü tavsiye edebilirim.

Hobbyking- Gyro / Flight Controller Mounting Pad (10pcs/bag) : $ 2

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

FBL Pad Örnek :

----------------------------------------------------------------------------------------

Çorbada benim de tuzum bulunsun.

Gyro pad olarak Fusion ve sonrasında Align PU Gel kullandım:

8-10 $ gibi bir fiyatı var. Bir pad, muhtemelen 10-15 helikopterde kurulum için yeterli olacaktır. Çok yapışkan değil, böyle özel yastıklardaki visko dolgu gibi değişik bir malzeme. Üzerinden mutlaka bant ile tutturmak gerekiyor.

Bunun dışında "Milton modifikasyonu"'ndan çok fayda gördüm. Özellikle yavaş cyclic sallanmaları oldukça azaltıyor. Align PU Gel üzerine bant attığınızda da zaten bir nevi milton modifikasyonu yapmış oluyorsunuz.

İlgili helifreak başlığı:

Benim 450'deki görüntüsü. Milton yaparken bulduğum en yumuşak kauçuk malzeme olan "Pezzer ameliyat dreni" kullanmıştım :)

Burada ana nokta, gyroyu milton / hook-loop bant ile sabitlediğinizde, "sımsıkı" olmaması gerekiyor. Ünitenin sadece jelden transfer olan vibrasyonlarını/sallantısını azaltacak kadar temas etmesi önemli.

Ekli dosyalar

• Spartan Gyro Pad Uygulamasi.jpg
    Spartan Gyro Pad Uygulamasi.jpg
    43.7 KB · Görülme: 357

Benim bu konuda bir merakım var (çok ihtiyatlımı davranmaya çalışıyorum) pad 2 kat veya üç kat olsa gyro dahamı sağlıklı çalışır?veya kalın farklı bir pad kullansak ne olur?

selim tunç' Alıntı:
Benim bu konuda bir merakım var (çok ihtiyatlımı davranmaya çalışıyorum) pad 2 kat veya üç kat olsa gyro dahamı sağlıklı çalışır?veya kalın farklı bir pad kullansak ne olur?
Şayet dediğiniz gibi olsa o zaman yukarıdaki örnek manualde heli büyüklüğüne bağlı olarak kullanılması gereken pad sayısı ve kalınlığını belirtilmez, hepsine bolca kullanın derdi, değil mi ;)

Amaç gereksiz vibrasyonu azaltmak. Bu sıra aşırı pad kullanımı da başlı başına yumuşak zemine bina inşa etmek gibi olacağından, düzeltmek yerine, problem çıkaracaktır :)

Benım gyro ped çok sert ve ince acaba bunu kaliteli çift taraflı bant ile yapıştırsam aynı sonucu elde edermıyım.

cem özbayram' Alıntı:
Benım gyro ped çok sert ve ince acaba bunu kaliteli çift taraflı bant ile yapıştırsam aynı sonucu elde edermıyım.
Cem Bey gyronuzun markası nedir? Farklı markalar farklı padlerle performansla çalışabiliyor.
Eğer çok ince ise belli bir et kalınlığı olan kaliteli bir çift taraflı bant deneyebilirsiniz bence.

Türker Bey cevabınız için teşekkür ederim.

Align gp750 gyromun markası.

3m in sünger bantı var 1,5 mm kalınlıgı vardır tahmını kopuk bant dıye gecıyor ismi.

cem özbayram' Alıntı:
Türker Bey cevabınız için teşekkür ederim.

Align gp750 gyromun markası.

3m in sünger bantı var 1,5 mm kalınlıgı vardır tahmını kopuk bant dıye gecıyor ismi.
Cem Bey,

Ben de GP780 kullanıyorum. En son aldığım Pad'ler yukarıda linkini verdiğim Hobbyking ürünü. Bunlar hem ucus hem de gayet başarılı, buldan alabilirsiniz :)

Bu arada Trex 450 Sport ve Gelişme Evreleri konusunda paylaştığınız video'da kuyrukta bir sıkınıtı gözükmüyordu. Bu pad sipariş edin gelinceye kadar da bence hiç dokunmayın ;)

Taktığım yeri pek de beğenmediğimden dolayı Demon 3SX için mounting pad araştırıyorum. Helifreak'da özellikle 3M'in 411, 4010 ve 4011 modellerini önermişler. Bu bantlardan birini kullanan, ya da alternatif bir önerisi olan varsa fikirlerini öğrenmek isterim.
Zeal Tape ya da LYNX Omicron gibi alternatifler olsa da, amacım en azından bunu yurtiçinden alabilmek...

Zafer hocam İlker hocam 3M beyaz renkte olan bandını kullandım demişti. Ozelden numarasını gönderdim bir Alo de istersen :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Zafer Abi 3m in hem jel bant olanı (saydam). Hem de gri macun olanını kullandım. Şimdi sadece jel olanından kullanıyorum. Sıkıntı olmadı. Macun olanda biraz titreşim alıyor gibi geldi bana...

serkan sinan' Alıntı:
Zafer Abi 3m in hem jel bant olanı (saydam). Hem de gri macun olanını kullandım. Şimdi sadece jel olanından kullanıyorum. Sıkıntı olmadı. Macun olanda biraz titreşim alıyor gibi geldi bana...
3M'in Jel bantı zaten IKON orjinal padı ile aynı :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
3M'in Jel bantı zaten IKON orjinal padı ile aynı :)

Abi bu 3m 'in bahsettiğin ürününün bir fotoğrafını koysak çok iyi olacak ya , ben çıkartamadım halen hangisi diye :)

Kağan Kazancı' Alıntı:
Abi bu 3m 'in bahsettiğin ürününün bir fotoğrafını koysak çok iyi olacak ya , ben çıkartamadım halen hangisi diye :)
Hemen fotosunu paylaşalım o zaman Kağan :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Beğen
Tepkiler: sinan

serkan sinan' Alıntı:
Soruyu biraz eksik sorduğumu, tekrar okuyunca farkettim.
- FBL ünite, sert yüzeyleri daha fazla sevmesi ile tanınan BD-3SX.
- Ünitenin monte edileceği heli ise, özellikle yalpa yapan ana dişli vakaları ile bilinen 450 sport. Yani, elektrikli olmasına rağmen, 550 ve üst sınıftaki helilere kıyasla titreşim üretme potansiyeli daha fazla olan bir cihaz...
- HF'deki tartışmalara bakılırsa, hem 4010(jel tipi - daha yumuşak) hem de 4011 ve 411(macun/köpük tipi - daha sert) ile gayet iyi sonuçlar elde edilmiş.
- Bazı Gyro'larda kuyruğun anlamsız bir şekilde sağa ya da sola kayması gibi bazı sıkıntılar, ziyadesi ile 4011 kullanılarak çözülmüş. Titreşim sıkıntısı olanlar(nitro v.b) ise 2 kat 4011 kullanarak çok başarılı sonuçlar almışlar. Ama daha yumuşak olan 4010'un da hem artık bırakmadan sökülebilmesi hem de 4011'e kıyasla genel bir performans farkı olmaması nedeniyle çok hayranı var :) .

Bu durumda benim tercihim birazcık daha 4011'den yana olsa da, yurtiçinde hangisini bulabilirsem onu kullanacağım... Ya da fırsat olursa, ikisini de deneyip farklarını değerlendirmek de olabilir ama daha bazı parçaları elimde olmayan bir heli için böyle bir iş başka bahara kalır :) ...