Gyro ve Kuyruk Servo Yön Kontrollü

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Özellikle modelciliğin ilk döneminde bizleri en çok tedirgin eden konu, acaba modele eneji verip ilk defa kaldırmaya deneyince Gyro ve kuyruk servosu doğru tepki verecek mi, "Gyro ve Kuyruk Servosu Yönlerini doğru ayarladın mı ? " olacaktır.

Evet bu ayarların ters olması, acemilik döneminde hele bir de yanlız iseniz, ilk kalkış için istenmeyen durumların başında gelir. İşte bu konumuzda yine ayar konusuna girmeden ;

1- Kumandamızın RUDDER stick kullanarak SAĞ ve SOL komutlarını verdiğimizde "Kuyruk Servo" su doğru tepki veriyor mu ?
2- Gyro Head-Lock ayarı düzgün yapılmış mı ? Doğrultma yönü doğru mu başka bir değişle rüzgara karşı doğru düzeltmeyi verecek mi ?

kontrollerini açıklamaya çalışacağız. Her zaman olduğu gibi konuyu bir video ile sizlere aktarmaya çalıştık.

NOT: Henüz okumamış iseniz, daha fazla ilerlemeden daha önce paylaşmış olduğumuz konusuna bir göz atmanızı tavsiye ederiz. ;)

NOT: Bu konunun neden bu kadar önemli olduğu anlamak için konusuna öncelikle bakmanızı tavsiye ederiz ;)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şimdi konuyu bir de yazılı şekilde anlatmaya çalışalım ;)

TEMEL Bilgiler :
1- Öncelikle Helinin burnunun SAĞA dönebilmesi için kuyruğun SOLA, SOLA dönebilmesi için kuyruğun SAĞA doğru hareket etmesi gerekir.
2- Kuyruğun döneceği yönü ise, "kuyruk palin Hücüm kenarı (Leaking Edge)" nın YAPTIĞI AÇI yönü belirler.
Başka bir değişle Kuyruk palinin Hücüm kenarı SOLA bakıyor / SOLA doğru açı alıyor ise, kuyruk SOLA ; SAĞA doğru açı alıyor ise kuyruk SAĞA döner.

You must be registered for see images attach

Kuyruk Servo Yönü - Rudder Komutu Yön Kontrollü :
1- Rudder stick SAĞ komutu verilince, "kuyruk palli hücum kenarı" SOLA doğru açı alır.
2- Rudder stick SOLA komutu verilince, "kuyruk palli hücum kenarı" SAĞA doğru açı alır.

Gyro Yön Kontrollü :
1- Rüzgar kuyruğu SAĞA doğru iterse, "kuyruk palli hücum kenarı" SOLA doğru açı alır.
2- Rüzgar kuyruğu SOLA doğru iterse, "kuyruk palli hücum kenarı" SAĞA doğru açı alır.

Levent abimiz tarafından hazırlanan başka güzel özet bir tablo :

Ynt: Gyro ve Kuyruk Servo Yön Kontrollü

Mehmet abi defalarca kuyruk - gyro yönüyle ilgili tüyolar almış bir türlü %100 sonuç veren bir yöntem tespit edememiştim. Artık bu konuda tüyolardan faydalanmaktansa modelimle deneme yanılma yaparak doğru yönleri bulma yöntemini benimsemiştim taki bu zamana kadar. :)
Gerçekten çok değerli bir paylaşım, elinize sağlık. :bravo:

Kardeşim süper bir paylaşım.Artık uçmak istemeyen adamı da uçuracaksınız pes valla.Neydi o eskiden , abi kuyruk çok dönüyo , sağa kaçıyo sola kaçıyo, slideri dürt tepki verirse rate , aynı kalırsa head lock falan.İşte bu abi , daha denemeden doğru olarak ayarlar benim gibi bir acemi bile...Cümlem azcık devrik oldu kusuruma bakmayın. :)

Ynt: Ynt: Gyro ve Kuyruk Servo Yön Kontrollü

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Kardeşim süper bir paylaşım.Artık uçmak istemeyen adamı da uçuracaksınız pes valla.Neydi o eskiden , abi kuyruk çok dönüyo , sağa kaçıyo sola kaçıyo, slideri dürt tepki verirse rate , aynı kalırsa head lock falan.İşte bu abi , daha denemeden doğru olarak ayarlar benim gibi bir acemi bile...Cümlem azcık devrik oldu kusuruma bakmayın. :)
Hakan'ın 1 adet daha kontrol videomuz var. Sonra nasip olursa SIFIRDAN AYAR Videoları gelecek, yani inşallah :laugh:

ne kadar güzel bir konu teşekkürler..

selam
paylaşım için teşekkür ederim.
benim trex 450 henüz havalandırmadım nedeni ise kumandayı tanımıyorum henüz.
bu video yu seyrettikden sonra rudder kontrolü yaptım.sol çektiğimde kuyruk tepki yapmıyor

Barıs Bey,

Sayet Sol Stick (Rudder) en sağ ve en sol yapıp bıraktığınızda, kuyruk da ortaya geri geliyor ise bu durumda GYRO RATE modda demektir. Rate modda bulunan Gyrolar, kuyruk itip çekmede tepki vermez.

NOT: Sol stick sakın yukarı hareket ettirmeyin bu durumda, gaz verip pallerin dönmesine neden olursunuz, aman dikkat ;)

GYRO modları ile ilgili olarak bakmanınız tavsiye ederim.

Ayrıca sizdeki GYRO GP-790 olsa gerek. Üzerindeki ışıktan da hanig modda olduğu anlaşılıyor olsa gerek.

ben işi kırımıcam ya çok cahilim
çok karışık geliyor o kumanda bana

barış altun' Alıntı:
ben işi kırımıcam ya çok cahilim
çok karışık geliyor o kumanda bana
Başlangıçta öyle geliyor insana. Etrafınızda modelci bir arkadaşınız varsa hayat çok daha kolay olacaktır sizin için.
İstabul'daydınız sanırım olmadı birgün izmit'e bekleriz sizi. ;) Hem tanışmış oluruz hem de ilk ayar ve uçuşunuzu birlikte yaparız.

ankaradayım ama gezmeyi severim.bende sizlerle tanışmak isterim.
bu arada videoyu tekrar izledim gyroda sorun yok.2 türlede hareketin karşılığını alıyorum.daha önce solda neden tepki vermedi anlamış değilim ama.

Ynt: Ynt: Ynt: Gyro ve Kuyruk Servo Yön Kontrollü

Türker Akgün' Alıntı:
Başlangıçta öyle geliyor insana. Etrafınızda modelci bir arkadaşınız varsa hayat çok daha kolay olacaktır sizin için.
İstabul'daydınız sanırım olmadı birgün izmit'e bekleriz sizi. ;) Hem tanışmış oluruz hem de ilk ayar ve uçuşunuzu birlikte yaparız.
Yok Turkerim, Barış Bey Ankara'lı. Ankara seferlerim sırasında zaman ayırıp bir çay içmeye uğramaya çalışacağım inşallah ;)

tabiki ne zaman isterseniz.bende aklıma takılan ne varsa sorar bu sayede)).
bidaha çay içmek istermisiniz bilemem ama...

barış altun' Alıntı:
tabiki ne zaman isterseniz.bende aklıma takılan ne varsa sorar bu sayede)).
bidaha çay içmek istermisiniz bilemem ama...
Çay deyip geçmeyin, nelere sebep olabileceğine inanmak güç gelebilir. :lollol: :lol:
Modelci yakıtı gibi birşey çay, forumumuzda bir espiri konusudur aynı zamanda bu çay mevzuu.
Bir araya gelince detaylarıyla paylaşırız inşallah. ;D

Gyro ve Kuyruk Servo Yön Kontrollü

Elinize ağzınıza sağlık, bilmeyenler için çok anlaşılır bir anlatım olmuş. Modifiye edilmiş heli'de yanlış ayar yapılmaması için, slider'ın değil pallerin durumunu anlatmanız da önemli bir detay.
"Daha önceki videolarda anlattığımız gibi .... veya anlatmadığımız gibi" :lollol: burada koptum ben Mehmet Abi.

emrah ozdemir' Alıntı:
Elinize ağzınıza sağlık, bilmeyenler için çok anlaşılır bir anlatım olmuş. Modifiye edilmiş heli'de yanlış ayar yapılmaması için, slider'ın değil pallerin durumunu anlatmanız da önemli bir detay.
"Daha önceki videolarda anlattığımız gibi .... veya anlatmadığımız gibi" :lollol: burada koptum ben Mehmet Abi.
Faydali olabiliyorsak ne mutlu bize :) Mumkun oldugunca isin Ana prensibini ezbere kacmadan bildigimiz kadari ile anlatmaya calistik veya anlatamadik :laugh: