Hangi Simulasyon Programı ??

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bu yazımızda da "Hangi Simulasyonu Seçmeliyim" sorusuna cevap vermeye çalışacağız. %p

Bir önceki yazımızda ( ) "Simulasyon" çalışmasının faydalarını kısaca sizlerle paylaşmıştık.

Öncelikle kendi şahsi fikrimi paylaşayım sizlerle. Hangisi olursa olsun yeter ki bir tane olsun ;) Evet gerçekten bu konuda ciddiyim :)

You must be registered for see images attach

Zira aşağıda adı geçen yazılımlar zaten temel olarak aynı prensipte ve tüm dünyada kendini ispatlamış yazılımlar. Elbette ki aralarında küçük bir takım farklar mevcut. Bazılarının görsel yönleri daha iyi iken, bazılarının fiziksel algoritmaları daha gerçekci uçuş hissi veriyor.

Burada bence temel seçim kriteri kullanacağız bilgisayar donanımı olmalı. Şayet bilgisayarınız destekliyor ise, hepsini kurup deneyerek kendinize göre en doğru seçimi yapıp, yolunuza onunla devam edebilirsiniz. Fakat unutmayın ilk neye alışırsanız sizin için en güzeli o olacaktır.

Mesela ben Turker kardeşimin tavsiyesi ile bu işe "Real Flight" ile başladım, şimdi bana göre bu yazılım diğerlerine göre daha iyi. :D

Aynı soruyu Yucel kardeşimize sorsak o farklı bir cevap verecek ve "Phoenix" diyecek. ;)

Öncelikle populer Simulasyon isimlerini paylaşalım;

1- Real Flight .
2- PhoenixRC
3- Reflex
4- FMS

Genel kabulu paylaşacak olur isek ;

Bilgisayarınızın donanım yapısı yani işlemci, bellek ve ekran kartının hızları simülatör kullanımında önemli rol oynar. Hızlı bir bilgisayar ile her tür simülatörü takılma olmadan, hızlı grafik tazelemeleri ile sorunsuz kullanabilirsiniz.

Sizlere örneklersem ;

Yavaş bir bilgisayar ile ; FMS, Real Flight G3, PhoneixRC
Orta hızlı bir bilgisayar ile ; Real Flight G3.5, Real Flight G4
Hızlı bir bilgisayar ile ; Real Flight G4.5, Reflex

Real Flight G4.5 un sorunsuz kullanımı için bilgisayar donanımı sistem gereksinimleri ;
* Dual Core 2.4ghz işlemci
* 2 GB RAM
* 3D Destekli grafik kartı : 512 MB paylaşımsız

PhoenixRC sorunsuz kullanımı için bilgisayar donanımı sistem gereksinimleri ;
PhoenixRC yazılımı, Real Flight ve diğer simülatör programlarının gereksinim duyduğu gibi üstün donanım özelliklerine sahip bilgisayar gereksinimi yoktur. Buna karşın grafik kalitesi, hızlı ekran geçişleri, görsel canlı efektleri ve sesleri ile bana göre diğer simülasyon yazılımlarından bir adım daha önde durumdadır.

1.0Ghz, Pentium 3 / 4 yada AMD Athlon / 64 üstü işlemci ,
Microsoft Windows XP, Windows Vista or Windows 7 32 / 64 bit işletim sistemi,
256MB ve üstü bellek,
Güncellemeler ile en az 3GB lık bir disk alanı,
ATI Radeon 9800 / NVidia Geforce Ti4200 tarzı en az 128 MB lık ekran kartı,
Microsoft DirectX 9.0c yada üstü
Kumanda için 1 adet USB 1.1 / 2.0 destekleyen boş port,
DirectX 9 uyumlu ses kartı

"Model Helikopterci Adaylarına Tavsiyeler : Ilk Model ve Ekipmanlar Ne olmalı ?" konusunda paylaşılan bir videonun bu konu ile ilgili kısmını burada da paylaşalım.

[smg id=1037 type=av]

Ynt: Hangi Simulasyon Programı ??

Güzel paylaşım üstad. :saygilar: modelciliğin çimentosu simülasyondur ve modelden önce edinilmesi gereken bir parçadır.

Çok yararlı bir paylaşım, eline sağlık Mehmet Abicim :)

güzel çalışma için teşekkür ederim..

Teşekkürler :)

Bilgisayardaki doannım gereksinimleri Real Flight ı karşılamadığı için Phoenix kurdum, İyiki bunu kurmuşum, Bir similasyon programı için neden bu kadar kasmışlar hala merak ediyorum. Phoenixi herkese tavsiye ederim, cidden basıt güzel ve bilgisayarı kasmayan bir yazılım.

• Beğen
Tepkiler: koray ilik

Arkadaşlar kurduğum Phoenix programına yeni model ilave edebiliyormuyuz? Helikopter veya uçak farketmez. Nette aradım ama bulamadım.

buraya bir bakın.

AYHAN DEMİRCİOĞLU' Alıntı:
Arkadaşlar kurduğum Phoenix programına yeni model ilave edebiliyormuyuz? Helikopter veya uçak farketmez. Nette aradım ama bulamadım.
Erinc dediği yere bakabilirsiniz. Ayrıca eğer bizim linklerden indirip kurdu iseniz, Kurulum PDF son sayfalarında 170 adet yeni pist ve modelin nasıl ilave edileceğini anlatan bir kısım var, o kısmı da bir göz atın derim ;)

Bu Phoneix prog.da kumandayı ekranda gösteremek için opsiyon var mı ? Aradım bayağı ama bulamadım. Türker Bey'in Realflight'ta ki simülatör derslerinde görünen ekran görüntüsü gibi olmasını istiyordum...

Program açıkken klavyeden "R" ye basın. Eğer olmuyorsa "System/your keys" den "toggle controller" için hangi tuş atanmış ona basın.

Cahit Kaş' Alıntı:
Program açıkken klavyeden "R" ye basın. Eğer olmuyorsa "System/your keys" den "toggle controller" için hangi tuş atanmış ona basın.

:saygilar: Çok teşekkürler Cahit Bey.

:) Rica ederim. İyi çalışmalar

Mehmet abi PhoenixRC yazılımını öneriyorsun ama anlamadığım bir nokta var sim programının amacı alacağımız modeli kullanmayı öğretmekmi yoksa genel anlamda bir kaçını öğrensek yeterli olurmu?

Ahmet Turan' Alıntı:
Mehmet abi PhoenixRC yazılımını öneriyorsun ama anlamadığım bir nokta var sim programının amacı alacağımız modeli kullanmayı öğretmekmi yoksa genel anlamda bir kaçını öğrensek yeterli olurmu?
Ahmet sim yazılımının amacı genel 6 kanal heli uçurmak için gerekli yön / oriyntasyon ve doğru komut şekli / miktarını verme beçerisini geliştirmek. Burada simde uçurduğumuz helinin marka / model hiç bir önemi yok. Zaten hepsi aynı 6 kanal mantığına sahip. Umarım yeterince açık olabilmişimdir ;)