Hazır Kahve VS Filtre Kahve

Merhaba forum :) konumuz başlıkta gördüğünüz üzere kahve üzerine olacak şahsen kahve içmeyi severim, ülkemizde türk kahvesinin dışında en çok tüketilen hazır (granül,instant) kahve ile pek fazla kullanılmayan filtre kahveyi ele almak istiyorum. Alıntı değildir tüm sayfayı birkaç saatte hazırladım umarım beğenirsiniz :thumbup: hazır kahvenin kültürümüzden çıkması dileği ile başlamak istiyorum.

Instant kahve 1906 yılında Amerikan-Japon kimyacı Satori Kato tarafından Chicago’da bulunmuş. Ancak üretimi 1906 yılında Guatemala’da yaşıyan İngiliz kimyacı George Constant Washington tarafından olmuş. Kahve meraklısı olan Washington, kahve pişirdiği kabın etrafında toz şeklinde kahve artıklarını görünce bunları incelemiş ve aslında bunların suyunu kaybetmiş kahve olduğunu görmüş. Deneyler sonucu "Red E Coffee"yi yapmış ve pazarlamaya başlamış. 1938 yılında ise Nescafe ya da dondurarak kurutma tekniği ile yapılan instant kahve piyasaya çıkmış.
Su kaybettirmek için 2 yöntem var: dondurarak kurutmak ve spreyleme ile kurutmak. Dondurma yönteminde önce kahve bekletilip, doğal olarak suyunu kaybetmesi sağlanıyor. Daha sonra bu kahve -40 dereceye donduruluyor. Kahvenin içinde kalan su bu ısıda kristalleşiyor ve daha sonra sublimasyon ya da bir çeşit buharlaşma işlemi ile buharlaşan bu su ortamdan uzaklaştırılıyor. Geriye granül kahve kalıyor.

Bildiğiniz gibi bir gıda ürünü dondurulduğunda besin değerinin önemli kısmını kaybeder.

Türk kahvesinde ve filtre kahvede görüleceği gibi doğası gereği suda erimeyen kahve çekirdeği çeşitli işlemlerle suda erir hale getirilir. Dolayısıyla diğer kahve türlerinde suya sadece aroma ve lezzet geçerken hazır kahvede bütün zararlı içerik de içilmiş olur. Kahve tiryakileri hazır kahveyi filtre kahveye kıyasla çakma kahve olarak değerlendirirler.

Ayrıca bu kahveler genellikle brezilya ve latin amerika'da elde edilen kahvelerin en düşük kaliteye sahip çekirdeklerinden elde edilir. Arabica türü kahve çekirdekleri genellikle bu tür kahvelerin hazırlanmasında kullanilmaz.Bu işlemlerin ilk aşamalarinda elde edilen kahve granülleri gold ya da gold blend şeklinde piyasaya sürülür. ikincil işlemlerle elde edilen, kazandibi diyebileceğimiz en kötü granüller ise classic adiyla market raflarina düşer. 3'ü bir arada tarzı paketleri hiç saymıyorum zaten onlar tamamen arta kalan tozlardan yapılır şahsen bir kahve markasının fabrikasında çalışandan duyduk bunu.

İnstant kahvenin bu kadar çok tercih edilmesinin yegane sebebi hazırlanışının çok pratik olmasıdır hatta 3'ü bir arada karışımlar sizi kahvenize şeker ve krema atma zahmetinden bile kurtarır geriye sadece karıştırmak kalır.

Türk kahvesinin hazırlanışı filtre kahveye göre biraz daha az zahmet ister.

Filtre kahveyi ele aldığımızda ise sadece cezve ile yapma imkanımız yoktur çeşitli aletlere gerek duyulur bu kahve demleme yöntemiyle yapılır en basitinden bir french press kullanmak gerekir yada kahve makinesi. Kahvenizin tazeliğini korumak için ihtiyacınız kadar öğütülmesi önerilir filtre kahve tiryakileri genelde çekirdek olarak alır öğütme işlemini kendileri yaparlar hatta işi abartanlar :) kavurma işleminide damak tadlarına göre kendileri yaparlar.

Filtre kahve çekirdek olarak genelde 250 gr. lık paketler halinde satılır tabi açık olarak istediğiniz gramajda alabileceğiniz yerlerde vardır. Aldığınız çekirdeği eski tip el değirmenlerinde yada elektrikli öğütücülerde kullanım şekline göre öğütebilirsiniz.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu kullanım şekli french press, kahve makinesi yada Mokka pot olabilir french press için biraz kalın taneli öğütülmeli kahve makinesi için ince espresso için ise en ince kıvamda, mokka pot için kahve makinesi ayarıyla espresso ayarı arasında bir incelik tercih edilmeli.

Şimdi gelelim filtre kahvemizi hazırlayabilecehimiz yöntemlere genelde kahve makinesi kullanılır bu makinelerin ev tipleri 50-60 tl den başlayıp özelliklerine göre 2000-3000 tl gibi rakamlara çıkarlar bu özellikler ise makinenizin yapabileceği kahve çeşitleri (espresso,cappuccino,latte vs.) kendinden öğütücülü olması zaman ayarının olması gibi. Örneğin sıradan bir makine buhar basıncı üretemediği için espresso yapamaz bunun için ocak üstü espresso cezvesi denilen moka pot kullanılabilir.

French press ve moka pot makineye ihtiyaç duymadan el aletleri ile filtre kahve hazırlayabileceğiniz sistemlerdir, elektriğe ihtiyacınız olmayacağı için kamp, piknik deniz kenarı gibi yerlerde kahve keyfinizi yaşamnıza olanak tanır.

Bu iki yöntemi tek tek yazarak anlatmayıp iki video ile daha anlaşılır bir şekilde sunmak istiyorum.
French press:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Moka pot:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler :saygilar:

Vakit ayırıp güzel bir yazı hazırlamışsın eline emeğine sağlık buradaki bütün türleri tüketen bir kahve müdavimi olduğumdan epey bilgilendim (uyumamak için biraz fazla tüketen birisiyim).

Bedrettin eline sağlık, ama o kadar bahsedip de Kopi Luwak'dan bahsetmemişsin :), Olmamış :lollol:.

Şakası bir yana, hazır kahveyi genellikle filtre kahveye tercih ederim. Çünkü filtre kahvelerde ağzıma gelen tortulu tada bir türlü alışamadım. Eğer tortusuz fakat orta sertlikte bir filtre kahve önerin varsa, denemek isterim.

Bu arada "kazan dibi" ifadenle "klasik" kahvelerden de iğrendim şimdi :).

Zafer SAHIN' Alıntı:
Bedrettin eline sağlık, ama o kadar bahsedip de Kopi Luwak'dan bahsetmemişsin :), Olmamış :lollol:.

Şakası bir yana, hazır kahveyi genellikle filtre kahveye tercih ederim. Çünkü filtre kahvelerde ağzıma gelen tortulu tada bir türlü alışamadım. Eğer tortusuz fakat orta sertlikte bir filtre kahve önerin varsa, denemek isterim.

Bu arada "kazan dibi" ifadenle "klasik" kahvelerden de iğrendim şimdi :).

Kopi Luwak şu meşhur kahve :) Açıkçası benimde çok fazla çeşit denemişliğim yok yakın zamana kadar hep hazır kahve tüketiyordum filtre kahvenin genel olarak hazır kahvelere göre daha sert olduğu bir gerçek genelde starbucks un kahveleri tavsiye ediliyor kivahan blend versiyonlarıda güzel ancak starbucks ın sitesinde online satış yok en yakın cafesine gidip almanız gerekiyor 250 gr lık paket aldığınızda bir bardak kahveyi orada ücretsiz içebiliyormuşsunuz :) kivahan bitince starbucks deneyeceğim

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Vakit ayırıp güzel bir yazı hazırlamışsın eline emeğine sağlık buradaki bütün türleri tüketen bir kahve müdavimi olduğumdan epey bilgilendim (uyumamak için biraz fazla tüketen birisiyim).

Cealalettin abi müdavim bit tüketici olarak senin bir tavsiyen olurmu filtre kahve marka ve çeşitlerinde ?

Bedreddin Vardar' Alıntı:
Cealalettin abi müdavim bit tüketici olarak senin bir tavsiyen olurmu filtre kahve marka ve çeşitlerinde ?

Genelde gemide büfeden aldığım için marka seçemiyorum.Filtre kahve türünü tercih ediyorum .
Evde de malum markanın gold olanını alırım.

Orta sertlikte dolgun içimli kahve için starbuck'sın Kenya veya Etiyopya, Tchibo'nun winer-melange kahvelerini önerebilirim kendi adıma. Bunlar filtre ve espresso için bu arada. French press'i ben kahveden pek sayamıyorum, sevmiyorum. Hazır kahvenin ise kahve değil kahve aromali toz içecek (kahveli oralet) olduğunu düşünüyorum :D Türk kahvesinde Mehmet efendiden şaşmam, bi de bizim burda bi amca var, yolum düşerse azcık alıyorum, ama Türk kahvesini fazla tüketmediğimiz için genelde bayatlıyor ve atmak zorunda kalıyoruz, o yüzden bayadır almıyorum. Kahve hastalığı bende 8-10 yıldır var, kendimi mutlu hissettirir, gözümü açar, yeri gelir baş ağrımı bile geçirir :D I <3 kahve ;D

Starbucks v.b. zincirler de satılan bayat ve yanık getirdikleri espressoları içmekden bıktığımdan, kendime bir makina alıp el değirmeni ile Kahvefabrikası veya Baristasepetinden aldığım çekirdekler le güzel kahveler hazırlıyorum... Dila farm ı hafif meyvemsi bir taddan hoşlananlar için öneririm. .Forum içinde güzel bir konu oldu, bizim gibi geceleri tamirat işlerine girenler için kahve bu işin vazgeçilmesi.

bedreddin bey emeğinize sağlık ,bu çok değerli bilgiler için teşekkürler,

filtre kahve tavsiyesi olarak Jacops Krönung tek geçerim yanlız kağıt filtreleri bulmak uğraştırıyor.

Viyana kuşatmasında Osmanlı geri çekilirken kahve çuvallırını arkalarında bırakmış,Avrupa bu sayede kahve ile tanışmış

Ümit Piriştina' Alıntı:
Viyana kuşatmasında Osmanlı geri çekilirken kahve çuvallırını arkalarında bırakmış,Avrupa bu sayede kahve ile tanışmış
Ümit bey, bu söylediğinizde ciddi değilsiniz değil mi :) ?

Viyana kuşatması olayı efsaneymiş harbiden googlda bunlar yazıyor:

Osmanlı ordusu Viyana önlerinden çekilirken bütün ağırlıklarını geride bırakmıştı. Düşmanın ele geçirdiği ganimet 600 torba dolusu altın tutuyordu. Ayrıca sayısız mücevher, değerli silahlar, som altından çekmeceler, saatler ve halılar vardı. 15 bin çadır, 10 bin manda, 5 bin deve, 10 bin koyun ile Osmanlı ordusunun toplarının hemen hemen tamamını ele geçirmişlerdi. Sadrazamın muhteşem otağı da Viyana önlerinde kalmıştı. Bugün Viyana, Krakow, Karlsruhe gibi şehirlerdeki müzelerde Osmanlılardan kalan çadırlar, silahlar, bayraklar sergilenmektedir.
Osmanlı topları ise Saint Stephan Kilisesi’nin büyük çanının dökümünde kullanıldı. Bu çan daha sonraki yıllarda, belki de Osmanlıların ahından dolayı kilisenin üzerine düşerek parçalandı. 1952’de kilisenin restorasyonu sırasında kalan parçalar tekrar eritilerek, yeniden çan yapıldı.
Osmanlı ordusunun arkasında bıraktıklarının içinde yüzlerce çuval kahve de bulunuyordu. Türk ordugâhında casus olarak dolaşıp, çeşitli söylentiler çıkaran ve Viyana’nın dışarıdaki kuvvetlerle irtibatını temin eden Leh asıllı Koltschitzky, yaptığı hizmetler karşılığında mükâfat olarak bu kahve çuvallarını almıştı. Bunlarla Viyana’nın ilk kahvehanesi olan Mavi Şişe’yi kurdu.
Kahvenin Avrupa’ya yayılması Osmanlı ordusundan kalan bu kahveler ile oldu. Kahve o zamana kadar sadece Türkler’e dolayısıyla Avrupa’nın gözünde “şeytan” kabul edilen bir millete mahsustu. Dindar Hristiyanlar kahveden uzak duruyorlardı. Kahve, papalar sayesinde rağbet gördü.
Papa VIII. Clement, bir iddiaya göre de Üçüncü Vincent kahveyi tattı, hoşuna gidince de “Böylesine lezzetli bir içeceğin sadece kâfirlere, yani Müslümanlar’a ait sayılması utanç verici bir iştir” dedi ve kahve böylece Hristiyanlar için de “helal” oldu.
Avrupa işte bu sayede ilk defa kahveyle tanışmıştı. Ama kahvenin tadı oldukça sertti, yumuşatılması gerekirdi. Rivayete göre bu işi de Papaz Marco di Aviano yaptı.

Cappucino'nun ortaya çıkışı
Rivayete göre bu işi de Papaz Marco di Aviano yaptı. Çekilip kaynatılmış kahve süt ile bal ilave etti. Avrupa, bu şekilde hazırlanan kahveyi Viyana’nın kurtarıcısı kabul edilen Marco’ya olan saygıdan dolayı Marco’nun bağlı bulunduğu “Capuchin” mezhebinin ismiyle anmaya başladı ve “cappucino” demeye başladı.
Cappucino’nun mucidi Papaz Marco di Aviano çok ilginç birisidir. Viyana kuşatması sırasında şehrin düşmesin önleyen kişidir. Kale komutanı Starhemberg’le beraber halka güç, askere şevk vermişti. Papa’nın temsilcisi olan Marco di Aviano idi. Marco’nun cephelerde verdiği ve ‘Haçın altında toplanın! Meryem adına savaşın! Türkler’i yenin! Ey zavallı Viyana, toparlan!’ şeklindeki vaazları Viyana savunmacılarının moralini yükseltmiş, onların direnme gücünü artırmıştı.

Arkadaşlar merhaba ben kervansaray kahve üretim tesislerinde işten kalan arta zamanlarda muhasebe departmanında çalışıyorum. eğer kahve adına farklı bir lezzet arıyorsanız kesinlikle kervansaray kahve içmenizi tavsiye ederim. İnternet sitemizden siparişleriniz de beğenmediğiniz taktirde foruma özel para iade garantisi veriyorum. (Müdürün haberi yok) :laugh: Biz kervansaray kahve olarak eminiz ki kervansaray kahve içen başka kahvelerden zevk alamaz. Orjinal türk kahvesinden yapılmıştır özel bir 7 karışımı vardır. Adana ya Funfly veya Goblin buluşmasına gitmek nasip olursa orada buluşmada kervansaray kahveler benden

Zafer bey, viyana sokaklarında türk kahvesi yapan cafeler var o zamana atıf olarak

Ynt: Hazır Kahve VS Filtre Kahve

Bende hiç içmesem günde yarım litre french press kahve tüketirim. Genelde caribou dan caribou blend yada orta alt sertlikte kahveler alıyorum, orta üstü çok sert oluyor.

Çekirdek kahve alınca 1 küçük kahve hediye ediyorlar, kahve alırken yanımda eşim yada 1 arkadaşım varsa, biri yer biri bakar 2 olmazmı diyorum, şimdiye kadar geri çevirmediler :)

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Kahve ilginç ve bilgilendirici bir konu olmuş! Eline sağlık Bedreddin kardeşim. %p Kahveyi ancak çay olmadığı durumlarda tercih ederim, ama meraklısına saygım vardır! :saygilar: Çay yokluğunda, yerini tutmasa da bol sütlü filtre kahve çok içmişimdir.